Wpis z mikrobloga

@Pantokrator: Jak podasz konkretny artykuł w kodeksie który łamię to przyznam ci rację. Ale to dopiero rano bo kładę się spać.

Pa

Dodam że nie pobieram niczego jednocześnie udostępniając. TZN nie pobieram torentów a z hostingów typu rapidshare.
  • Odpowiedz
@Marian3: BEz znaczenia. Programy nie są wliczane pod dozwolony użytek własny. Choć raz przeczytałeś LICENCJĘ, na którą się zgadzasz podczas instalacji i która jest prawnie wiążąca?

Nawet na wiki o tym jest:

Z zasad dozwolonego użytku osobistego są całkowicie wyłączone wszelkie programy komputerowe, co oznacza, że kopii programów nie wolno wypożyczać czy odstępować nawet znajomym, chyba że licencja jego użycia na to wyraźnie zezwala.

A gra to też program.

Tak czy
  • Odpowiedz
@Marian3: I dalej:

Programy komputerowe (w tym także gry) zostały wyłączone przez prawo z użytku osobistego. Zgodnie z art. 278 § 2 kodeksu karnego uzyskanie (ściągnięcie z internetu) pirackiego oprogramowania traktowane jest jak kradzież, natomiast przyjęcie programu pochodzącego z przestępstwa jako paserstwo - art. 293 § 1 kodeksu karnego.

A zatem karalne jest już samo posiadanie nielegalnego programu.

A dla potwierdzenia jest zawsze wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 9
  • Odpowiedz
@Pantokrator: Wziąłeś to z Wikipedii? Bo artykuł 278 brzmi tak:

Art. 278


§ 1. Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą,


podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.


§ 2. Tej samej karze podlega, kto bez zgody osoby uprawnionej uzyskuje cudzy program komputerowy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.


Pozostałe 3 paragrafy ominąłem, bo nie dotyczą sprawy. Nie ściągamy gier w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, więc pudło.
  • Odpowiedz
@Stunek: Przecież wszystko się zgadza, więc o co chodzi?

Paragraf drugi, przecież napisałem " art. 278 § 2", czyli:

§ 2. Tej samej karze podlega, kto bez zgody osoby uprawnionej uzyskuje cudzy program komputerowy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

A główna debata tyczy się o osiągnięcia korzyści majątkowe (i tylko o to jest spór zwykle). Wyrok sądu i jego wykładnia mówi że osiągnięciem korzyści jest też niezapłacenie za program i nie
  • Odpowiedz
@Pantokrator:

A główna debata tyczy się o osiągnięcia korzyści majątkowe.


W którym miejscu? Bo ja widziałem dyskusje o legalności ściągania gier, a tu żadnej korzyści majątkowej nie ma.

wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 9 listopada 2004 r. II AKa 309/2004


Ten wyrok mówi o tym, że korzyścią majątkową jest cokolwiek co polepsza sytuację majątkową sprawcy. Ściągnięcie gry jej nie polepsza.

Czyli jeśli uzyskujesz program (ściągasz), a jest on zamieszczany
  • Odpowiedz
"osiągnięciem korzyści jest też niezapłacenie za program"?


@Pantokrator: A skąd wziąłeś to zdanie? Ze swojej głowy, czy masz jakieś źródło? Jaką korzyść MAJĄTKOWĄ (bo tylko i wyłącznie o takiej jest mowa w Kodeksie) osiągam nie płacąc za program?
  • Odpowiedz
@Stunek: Z wyroku sądu o którym pisałem, jak nie zrozumiesz to Twj problem, tłumaczyć nie zamierzam, szkoda mi czasu:

Pojęcie korzyści majątkowej jest pojęciem szerszym niż przywłaszczenie mienia stanowiące cel działania sprawcy przy popełnianiu innych przestępstw przeciwko mieniu takich jak kradzież czy przywłaszczenie. Pojęcie korzyści w prawie karnym jest rozumiane jako współczesne i przyszłe przysporzenia mienia, spodziewane korzyści majątkowe, ogólne polepszenie sytuacji majątkowej. Dlatego też dla realizacji działania w celu osiągnięcia
  • Odpowiedz
@Pantokrator: Ty czytasz w ogóle to co wrzucasz?

Pojęcie korzyści w prawie karnym jest rozumiane jako współczesne i przyszłe przysporzenia mienia, spodziewane korzyści majątkowe, ogólne polepszenie sytuacji majątkowej.


W JAKI SPOSÓB ŚCIĄGNIĘCIE GRY POLEPSZA SYTUACJĘ MAJĄTKOWĄ?
  • Odpowiedz
@Stunek: Eh..

Korzyść majątkowa może polegać na uzyskaniu przez sprawcę lub inny wymieniony w art. 115 § 4 k.k. podmiot w zamian za uzyskanie programu komputerowego rzeczy przedstawiających wartość majątkową, przeniesieniu praw z weksla, cesji wierzytelności, zawarciu korzystnej umowy, zwolnieniu z długu, przejęciu kontraktów osoby, od której bezprawnie uzyskano program komputerowy, uzyskaniu nieoprocentowanej lub nisko oprocentowanej pożyczki, zrzeczeniu się roszczenia obciążającego sprawcę lub inny podmiot."

Magdalena Budyn-Kulik w Komentarzu Oficyny twierdzi,
  • Odpowiedz
Magdalena Budyn-Kulik w Komentarzu Oficyny twierdzi, że występek kradzieży programu komputerowego charakteryzuje się tym, że sprawca zawsze działa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Przyjmuje, że osiągnięcie korzyści majątkowej w rozumieniu komentowanego przepisu może wyrażać się już w nieodpłatnym uzyskaniu programu komputerowego. Korzyść stanowi tu uniknięcie strat w majątku.


@Pantokrator: Ale pani Magdalena Budyn-Kulik #!$%@?; nie ma unikania żadnych strat w majątku, bo i tak bym tej gry nie kupił. To tak
  • Odpowiedz
@Pantokrator: Czyli tak jak sądziłem :D

Znam polskie prawo doskonale synku.

Nie łamię go pobierając gry.

Możesz spamować sobie z kolegami dowoli i tego nie zmienisz. Chyba że to ty jesteś tusk i stanowisz prawo z resztą bandy.
  • Odpowiedz
@Stunek: Dzięki za przytoczenie paragrafów.

PS: Dodam że wyroki sądów nie stanowią prawa :D

Wielokrotnie można się przekonać że "sędzia #!$%@?" i nie zna prawa lub interpretuje je błędnie.
  • Odpowiedz