•  

  pokaż komentarz

  Dla miska kaprala Wojtka zawsze wykop.

 •  

  pokaż komentarz

  To w końcu najsłynniejszy kapral Armii Andersa...
  Pomnik kaprala Wojtka ma stanąć koło Piazza XV Febbraio w centrum Cassino.
  Historia Wojtka
  W 1942 r. żołnierze 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2. Korpusie Polskim pod dowództwem gen. Władysława Andersa odkupili od miejscowego chłopca w drodze z Iranu do Palestyny małego niedźwiedzia brunatnego. Zwierzę było na tyle małe, że nie potrafiło samodzielnie jeść. Żołnierze karmili go, a ponieważ niedźwiedź nieustannie przebywał pośród ludzi, był bardzo łagodny.
  Oficjalnie wciągnięto go na stan ewidencyjny Kompanii Zaopatrywania Artylerii. Wraz z polskimi żołnierzami niedźwiedź przeszedł cały szlak bojowy: z Iranu, przez Syrię i Egipt do Włoch, a stamtąd, po demobilizacji, do Wielkiej Brytanii. Wojtek brał udział w bitwie o Monte Cassino. Stał się symbolem 22 Kompanii i doczekał się stopnia kaprala.
  „Regularnie stal z żołnierzami na warcie, pomagał w noszeniu ciężkich ładunków, uwielbiał zapasy z kolegami oraz jazdę ciężarówką. Najchętniej jeździł w szoferce pojazdu, tak długo, jak tylko mieścił się obok kierowcy. Zasłużył się nawet pojmaniem arabskiego szpiega, którego przypadkowo zaskoczył w łaźni, gdzie regularnie brał prysznic” – czytamy na stronie upamiętniającej Wojtka.
  Niedźwiedziowi postawiono już pomniki w Krakowie w Parku Jordana (w 2014 roku), przy Princes Street w Edynburgu (do szkockiego zoo Wojtek trafił po II wojnie światowej), Duns (Szkocja), a także przy ul. Siewierskiej 3 w Warszawie

  źródło: img.wprost.pl

 •  

  pokaż komentarz

  W Edynburgu w Szkocji mamy już piękny posąg Wojtka

  •  

   pokaż komentarz

   @kozik001: Oto on

   Historia upamiętniania misia Wojtka...

   tablica pamiątkowa w zoo w Edynburgu,
   drewniany pomnik Wojtka, który dźwiga artyleryjski pocisk w angielskim miasteczku Grimsby
   pomnik niedźwiedzia autorstwa artysty rzeźbiarza Wojciecha Batko w Krakowie w parku im. Henryka Jordana odsłonięty 18 maja 2014 roku, w 70. rocznicę zdobycia klasztoru Monte Cassino przez żołnierzy II Korpusu pod dowództwem gen. Andersa,
   plakiety w Imperial War Museum w Londynie oraz w Kanadyjskim Muzeum Wojny w Ottawie,
   rzeźba w Instytucie Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie,
   22 listopada 2011 uczniowie LO o profilu wojskowym przy Zespole Szkół Tekstylno-Handlowych w Żaganiu przejęli tradycje 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii (kompanii, w której służył niedźwiedź Wojtek). Tradycje i symbole 22 Kompanii (proporzec, oznakę i naszywkę z logo przedstawiającym niedźwiedzia niosącego pocisk) przekazał ostatni, żyjący w Polsce świadek historii Wojtka, prof. Wojciech Narębski (nazywany przez towarzyszy broni „małym Wojtkiem”) wraz z przedstawicielami dowództwa spadkobierców tradycji 2 Korpusu Polskiego – 2 Korpusu Zmechanizowanego w Krakowie.
   zainspirowany historią niedźwiedzia angielski browar z Conglenton w 2012 r. wprowadził na rynek piwo pod nazwą „Wojtek".
   7 czerwca 2013 na Placu Słowiańskim w Żaganiu odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika Niedźwiedzia Wojtka]. Odsłonięcia monumentu, zaprojektowanego przez Wiolettę Sosnowską, dokonał w/w prof. Wojciech Narębski. Wykonawcą pomnika jest Stanisław Grzesiowski, a fundatorem – Starostwo Powiatowe w Żaganiu. Uroczystość uświetniła obecność Katy Carr – brytyjskiej piosenkarki polskiego pochodzenia[15][16].
   17 września 2013 w Szymbarku odsłonięto pomnik Niedźwiedzia Wojtka. Rzeźbę wykonała gdańska artystka Izyda Szydnicka. Wykonana z brązu figura ma 185 centymetrów wysokości – dokładnie tyle, ile miał Wojtek. Niedźwiedź w łapie trzyma pocisk, na głowie ma żołnierską czapkę, a na ramieniu biało-czerwoną przepaskę. Zdaniem fundatora, jest on w pewnym sensie symbolem losu polskiego żołnierza, który najpierw walczył za ojczyznę, aby umrzeć w niewoli.
   Fundacja Na Rzecz Budowy Pomnika „Misia Wojtka” w Sopocie[18].
   18 maja 2014, w 70. rocznicę Bitwy o Monte Cassino, w Parku Jordana w Krakowie odsłonięto naturalnej wielkości 2 m pomnik niedźwiedzia Wojtka projektu Wojciecha Batki, absolwenta ASP w Krakowie.
   7 listopada 2015r, w parku przy Princes Street w Edynburgu odsłonięto naturalnej wielkości pomnik misia Wojtka
   24 kwietnia 2016 r. w partnerskim mieście Żagania, Duns w Szkocji został odsłonięty pomnik niedźwiedzia Wojtka jako dar od mieszkańców Żagania.
   30 maja 2017 r. odsłonięto pomnik i nadano imię "Misia Wojtka" Przedszkolu nr 99 w Warszawie przy ul. Siewierskiej

   źródło: emito.net

 •  

  pokaż komentarz

  Ostatnio jeden mój znajomy wypalił, że jego dziadek walczył na Monte cassino. Dosłownie na, nie pod. Ślązak. Armia Andersa go przejęła.