•  

  pokaż komentarz

  Lektura życiorysu Keanu Reevesa to mocne doświadczenie. Aż trudno uwierzyć, że to wszystko spotkało jednego faceta. Urodził się w Bejrucie, gdzie poznali się i pobrali jego rodzice. Matka – z pochodzenia Angielka, i ojciec o chińsko-hawajskich korzeniach rozwiedli się jednak, kiedy Keanu miał niespełna dwa lata. Niedługo potem Samuel Reeves trafił na 10 lat do więzienia za handel heroiną i kokainą. Patricia Reeves z synem i dwa lata starszą córką, Kim, przeniosła się najpierw do Australii, potem do Nowego Jorku, a w końcu do Toronto w Kanadzie. Jako projektantka kostiumów współpracowała z teatrami, ale zajmowała się także szyciem strojów dla gwiazd, m.in. Dolly Parton czy Alice’a Coopera.
  Reeves, kiedy już zdarzy mu się wspominać dzieciństwo, podkreśla to, co było w nim pozytywne: „Dzięki talentom mamy zawsze miałem najbardziej efektowne kostiumy na szkolnych balach przebierańców. Chyba pod wpływem swoich angielskich korzeni bardzo dbała o naszą kindersztubę: musieliśmy właściwie zachowywać się przy stole i odpowiednio odnosić się do starszych. Udało się jej zaszczepić w nas otwarty, tolerancyjny stosunek do świata”. Ale w szkole Keanu interesował się głównie zajęciami sportowymi: hokejem i futbolem. Był chorobliwie nieśmiały i raczej wyobcowany. We wspomnieniach nauczycieli pozostał chłopakiem, który już wtedy nadrabiał braki rozbrajającym uśmiechem.
  Z ojcem nie widział się do 13. roku życia. Kiedy w końcu doszło do spotkania, nie przyniosło odnowienia relacji. Reeves nazwał je „dość bolesnym” i od tamtego czasu nie utrzymuje kontaktów z ojcem. Także cztery kolejne małżeństwa matki prawdopodobnie nie sprzyjały budowaniu poczucia bezpieczeństwa i stabilności. Keanu był nastolatkiem trudnym: szkołę średnią zmieniał pięć razy, by ostatecznie ją porzucić. Bolesnymi doświadczeniami Reevesa już dorosłego też można by obdzielić parę osób. Zaczęło się od nagłej śmierci najlepszego przyjaciela – aktora Rivera Phoeniksa, który w 1993 roku przedawkował heroinę i umarł na ulicy przed Viper Room, klubem należącym do Johnny’ego Deppa. Potem kolejne straty: ciąża jego dziewczyny Jennifer Syme zakończyła się przedwczesnym urodzeniem martwego dziecka. Jennifer wpadła w depresję i niedługo później zginęła w wypadku samochodowym. W końcu okazało się, że najbliższa mu osoba, starsza siostra Kim, ma białaczkę. Jej walka z rakiem nadal trwa.
  „Od początku w życie Reevesa wpisana została niestabilność. Nawet wielokulturowość, którą można uznać za szansę rozwoju, w niesprzyjających warunkach sprzyja chwiejności, brakowi oparcia” – zauważa Wojciech Kruczyński.
  „Takie dzieciństwo – pełne chaosu i wielokrotnie zerwanych więzi, nie daje żadnych fundamentów, oparcia. Nie pozwoliło mu skonstruować stabilnej tożsamości – mówi Małgorzata Ohme. – W pewien sposób musiał pozostać chłopcem. Kimś, kto czegoś potrzebuje, za czymś stale tęskni, ale sam nie potrafi powiedzieć, co to jest. Trudno więc zaspokoić takie nieuświadomione potrzeby. Jego późniejsze doświadczenia to jak samospełniająca się przepowiednia. Reeves nie zna innych relacji – tylko takie, które kończą się zerwaniem. Dlatego podświadomie szuka potencjalnie podobnych sytuacji. Oczywiście, zdarzeń takich jak śmierć dziecka czy choroba nie da się przewidzieć. To jeszcze jeden element jego życia – niewytłumaczalny pech”.
  Jestem kimś, czyli sobą
  Reeves doskonale uosabia mężczyznę, który nie chce lub nie umie dorosnąć. Dopiero po 40. kupił pierwsze mieszkanie. Wcześniej mieszkał w hotelach. I do każdego takiego pokoju hotelowego wstawiał stół pingpongowy. Jedyną własnością, do której czuje się przywiązany, są motory. Jeździ nimi, oczywiście, za szybko i zbyt ryzykownie. Brał udział w ekstremalnych wyścigach motocyklowych odbywających się nocą w górach. Parokrotnie udało mu się złamać kilka żeber i rękę. Raz po takiej eskapadzie trafił w ciężkim stanie do szpitala.
  Jego kolejne romanse trwają kilka tygodni, a lista prawdziwych lub domniemanych narzeczonych jest naprawdę długa. Jedną z nich była także reżyserka Sophia Coppola. Można przypuszczać, że to jego wspomnienia z pobytu w Japonii, gdzie wziął udział w realizacji reklamy whisky Suntory zainspirowały film „Między słowami” (nagrodzony w 2004 roku Oscarem), który głęboko dotyka istoty wyobcowania, samotności, niemożności porozumienia. Stąd podziękowania dla Keanu, które Coppola umieściła w napisach filmu.
  tekst Anita Zuchora

 •  

  pokaż komentarz

  Najlepsze z budowlancami na wysokosci :) Ciekawe ile osob by go tam rozpoznalo gdyby nie wiedzieli, ze to Neo :)

 •  

  pokaż komentarz

  Może matwi się, że na główną nie wejdzie :(

 •  

  pokaż komentarz

  Widziałem to zdjęcie w jakiejś plotkarskiej gazetce. Myślałem wtedy, że zwyczajnie, gościu, jeden z moich ulubionych, jeden z najznakomitszych aktorów, chciał sobie odpocząć na ławeczce, mając do siebie ogromny dystans (broda nie oznacza przecież lumpa, miał garnitur, ułożone włosy). Ktoś podłapał zdjęcie, dorobił mu jakieś dodatkowe znaczenie. Trzeba by poszukać wypowiedzi samego aktora na ten temat.

 •  

  pokaż komentarz

  Może jestem tylko zwykły ciastek, ale stawiam wór internetów, że to ktoś, kto zgubił swoje ulubione matriksy.