•  

  pokaż komentarz

  Na główną, płonąc powinno trafić. Młodych znaleźć i odpowiednio nagrodzić. Niech świecą przykładem wszystkim zepsutym i zmanierowanym dzieciom, których to ostatnio niestety coraz więcej. Dzięki chłopakom wróciła mi wiara w lepsze jutro.

  pokaż spoiler choć i tak wiem że ch!# z tego będzie !

  •  

   pokaż komentarz

   Na główną, płonąc powinno trafić.

   @Bielas: trafiłoby z płomieniem, gdyby go pobili w spektakularny sposób ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Bielas A u mnie dzisiaj na osiedlu 5 nastolatków demolowało śmietnik( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Bielas: nagradzac za cos co powinno byc normą... Co za czasy

  •  

   pokaż komentarz

   @chigcht: Nie ma czegoś takiego jak norma. Człowiek jest prostym stworzeniem, robi to za co jest chwalony. Pozytywna motywacja to najsilniejsze narzędzie wychowawcze, dlatego promowanie każdego takiego zachowania jest ważne. Nie widzę nic złego w tym, aby każdy kto zrobi coś dobrego usłyszał pochwałę i został doceniony.

  •  

   pokaż komentarz

   Młodych znaleźć i odpowiednio nagrodzić.
   @Bielas: i tutaj jest dylemat. Oni nie chcieli się z tym afiszować, a zrobić akcję po cichu. Odpowiednie nagrodzenie bardzo często oznacza, że będą upublicznieni, itp.

  •  

   pokaż komentarz

   @CyrekLax powiem wam a propos pozytywnej motywacji. Zawsze bylem raczej biernym czlowiekiem w pracy. Nie przejawialem zadnych ambicji, robilem co do mnie nalezalo i tyle. Od jakiegos roku pracuje w firmie, wydawalo by sie, ze zwykle korpo, ale az chce mi sie tam przychodzic. Pomijam juz firmowe spotkania w restauracjach, udzial w biegach druzynowych. Najbardziej mnie zacheca do pracy to, ze jak zrobie cos dobrze, to przelozony nie szczedzi pochwal, ale jak cos zj#%%$ to dosadnie mi mowi co jest nie tak. Nie wyobrazam sobie lepszego ukladu. Pierwszy raz w zyciu przychodze do pracy z przyjemnoscia, mimo, ze nie jest to moje hobby.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bielas Nagroda będzie tym czego lepiej unikać w takich przypadkach. Chłopaki zrobili to bez świadków, nie dla fejma, tylko dla siebie. Zostawić to. Gdyby chcieli fejma, to już byłyby selfiki na fejsie.

  •  

   pokaż komentarz

   @deixkivi: Tak jest. A przełożonych którzy zdają sobie z tego sprawę jest garstka.

   @worm_nimda: Przecież nie trzeba urządzać parady. Na pewno dotarł do nich pozytywny odzew w internecie i jest im z tego powodu zwyczajnie miło. Tobie by nie było?

  •  

   pokaż komentarz

   @CyrekLax Pewnie by było. I nic więcej bym nie potrzebował. Żadnych tam nagród...

  •  

   pokaż komentarz

   Nie ma czegoś takiego jak norma.

   @CyrekLax: Bzdura. Oczywiście że jest, nie jesteśmy zwierzętami. Przez lata kształtowaliśmy swoją kulturę z pokolenia na pokolenie tak, aby żyć w cywilizowanym świecie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Carotas: Pięciu na jednego szk?$?yszyny ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @Bielas: Płonąc na główną ostatnio wpadają tylko wykopy o facetach kopiących piłkę.
   Swoją drogą, z jednej strony, serce rośnie na widok takiej akcji, zamiast kolejnej wiadomości o gwałcie, rabunku, czy przekręcie, z drugiej jednak, to trochę smutne i przygnębiające, że ludzki odruch jest tak niesamowitym zdarzeniem, że media robią zeń wielkie wydarzenie.

  •  

   pokaż komentarz

   @multikonto_301: To prawda. Ale rodzisz się z poczuciem kultury? Wiesz niezależnie od wychowania co jest akceptowalne w naszej kulturze a co nie? Można komuś wyryć na czole przykazania według których ma postępować, a bez odpowiedniej motywacji i tak zrobi co chce. A w temacie motywacji, osobiście uważam, że pozytywna z lekką dozą konstruktywnej krytyki działa najlepiej.

  •  

   pokaż komentarz

   @yourij: W jednym mieście cię spalą w drugim odzieją, w ch#% rozbieżność.

  •  

   pokaż komentarz

   A w temacie motywacji, osobiście uważam, że pozytywna z lekką dozą konstruktywnej krytyki działa najlepiej

   @CyrekLax: Zależy kogo chcesz motywować. W pierwszym zawodzie w którym pracowałem jak chciałeś do kogoś dotrzeć to trzeba było wywierać presje, wręcz tworzyć nieprzyjemną atmosferę żeby każdy zajmował się tym czym powinien.

   Ale rodzisz się z poczuciem kultury? Wiesz niezależnie od wychowania co jest akceptowalne w naszej kulturze a co nie?

   Dobre pytanie, na które nikt z nas nie zna odpowiedzi :)

  •  

   pokaż komentarz

   @CyrekLax: Chętnie uwierzyłbym w cudowną, motywującą siłę tego znaleziska. Niestety, jest to raczej traktowane jako ciekawostka, a nie poradnik poprawnej, ludzkiej postawy. To tylko dowód, jak wykoślawiony jest obraz świata kreowany przez media. Co do akceptowalnych zachowań w społeczeństwie, to takie rzeczy wynosi się (a przynajmniej powinno) już z domu i przedszkola, jest to jednak utrudnione z powodu promocji patologii rodzaju magicznego daniela, popka, czy innego cypisa, którzy są przedstawiani jak wzory do naśladowania.
   Jak najbardziej wykop w nadziei, że więcej takich rzeczy zobaczymy na głównej.

  •  

   pokaż komentarz

   trafiłoby z płomieniem, gdyby go pobili w spektakularny sposób ( ͡° ʖ̯ ͡°)

   @yourij: W 0:33 widać oznaki agresji i początek bójki więc może trafi ;)

  •  

   pokaż komentarz

   zmanierowanym dzieciom, których to ostatnio niestety coraz więcej.

   @Bielas: ah ta dzisiejsza młodzież. Kiedyś to było.

  •  

   pokaż komentarz

   oznaki agresji

   @Tesseract: kto raz w życiu kumplowi nie przywalił w ten jego głupi ryj ten nigdy nie miał prawdziwego kumpla :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Bielas: bo pomogli żulowi, który był zbyt pijany, żeby móc skorzystać z noclegowni?

  •  

   pokaż komentarz

   @Bielas W opisie powinna się znaleźć informacja o co chodzi bo z tego opisu to nie wiadomo do końca co się stało i co oni zrobili, dlatego nie ma płomienia, mało wykopków wchodzi w artykuły

  •  

   pokaż komentarz

   @chigcht: oczywiście że powinno być normą, a jak jest to wszyscy wiemy. I właśnie nagradzać choćby głupimi biletami do kina. Taka mała motywacja. Ale lepiej mieć takie podejście jak Twoje.

  •  

   pokaż komentarz

   @Spreewald: Być może uratowali życie żula, Ty jakieś uratowałeś?

  •  

   pokaż komentarz

   @majch: na pewno w tym czasie była sroga zima skoro te chłopaczki łaziły sobie w t-shirtach

  • więcej komentarzy(15)

 •  

  pokaż komentarz

  Najlepsze, że pod filmikiem na liveleak jest masa komentarzy określających Polskę "białym krajem" a zachowanie tych chłopaków "zachowaniem białych ludzi". Chyba na zachodzie zaczynają coraz bardziej otwierać oczy. W sumie nie dziwne skoro tymczasem wśród googlowskiej młodzieży jest popularna "knockout game".

  •  

   pokaż komentarz

   @Superhiper: tutaj dodałem znalezisko jak jest dyskusja o Polsce prowadzona głównie przez anglojęzycznych i pochwałom nie ma konca :) juz nawet piłka nożna zaliczana jest do naszych atutów :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Superhiper: jakkolwiek rasistowsko to zabrzmi ale biali europejczycy z zachodu po wiekach krwawych i brutalnych wojen zmienili swoją mentalność. Szwedzi w trakcie wojny północnej z Rosją gwałcili córki i żony na oczach ich facetów zamkniętych w klatkach. Do xviii wieku szwedzi słynęli z brutalności, biedy, demoralizacji. Później pojawiła się reformacja i z generacji na generację zmieniała się mentalność. Potem z religii przeszło to na cały kraj. Tradycja chrześcijańska jest najlepsza i piszę to jako ateista wyrosły w prawosławiu. W tajlandii buddysci sprzedają wlasne nastoletnie córki do burdeli jeśli chcą kupić sobie plazmę na ścianę. Brak empatii do dzieci i innych wyrasta z ich religii. W książce disposable people jest o niewolnictwie na świecie.

  •  

   pokaż komentarz

   córki do burdeli jeśli chcą kupić sobie plazmę na ścianę.

   @ComeToPeel: barbarzyncy, zeby plazme kupowac w XXI wieku

  •  

   pokaż komentarz

   @feuer: Byłeś w Tajlandii i miliard razy więcej ode mnie widziałeś i piszę to bez sarkazmu. Ale serio z tego co ja widziałem, wierzący chrześcijanie którzy rozumieją Biblię, niewazne w chinach czy europie krzywdy nikomu nie zrobią. Na pewno dziecka nie sprzedadzą. U Chińczyków i Tajów zdradzanie żony to wręcz powód do chwały przed kolegami. Kolega chińczyk nie byl w stanie zrozumieć czemu nie chce iść z nim na panienki do burdelu tylko bo miałem dziewczyne. On miał żonę od roku i nie widział żadnego problemu. U nas jednak żaden normalny facet się tym nie chwali na prawo i lewo. Dobro i zło to rzecz umowna a chrześcijanie a potem ich ateisci dogadali się że zakażą optymalnych rzeczy do rozwoju społeczeństwa. Chińczyk sprzeda Ci własną żonę na noc jak na tym zarobi, to kwestia ugadania ceny. A plazma na ścianę to autentynczny przykład z podanej książki.

  •  

   pokaż komentarz

   @Superhiper: Czy ty myslisz że Polacy nie umieją pisac w innych językach ? gdzie ty żyjesz w jakim ty internecie przebywasz XD

  •  

   pokaż komentarz

   Tradycja chrześcijańska jest najlepsza i piszę to jako ateista wyrosły w prawosławiu.

   @ComeToPeel: Przecież mentalność zaczęła się zmieniać w epoce oświecenia, i jak sam piszesz reformacji. To były czasy kiedy zaczęto stawiać na humanizm i tolerancję. Na pierwszym miejscu miało być dobro człowieka, a nie religia. Przecież o to chodziło, żeby odrzucić bzdury i zabobony wieków ciemnych, odrzucić religię tam, gdzie była po prostu bzdurna i nie dawała się pogodzić z uczciwym życiem. To lata kiedy chrześcijaństwo po raz pierwszy znalazło się w odwrocie i zaczęło się zmieniać i reformować, więc jak można mówić o "tradycji"?

   Nie wiem co ma do tego prawosławie? Prawosławie to też chrześcijaństwo przecież.

   Nie można powiedzieć, że jakieś aspekty chrześcijaństwa nie miały wpływu na europejczyków. Ale zmiana mentalności wyrosła z czegoś całkiem innego.

  •  

   pokaż komentarz

   @mabb: odrzucono zabobony ale nie odrzucono mentalności. Ateisci z Chin i Europy mają inną mentalność temu że wyrosli w innych tradycjach. Chrześcijaństwo rozwinęło się dzięki konwersjom najbiedniejszych i niewolników. Mimo tragedii feudalizmu nadal to była poprawa z mentalności rzymian byłeś moim kolegą ale przegrales swoje czlowieczenstwo w karty i od dziś jestes narzedziem mowiacym a nie czlowiekiem. Prawoslawie ma do to do tego że cały postęp w rosji przyszedł z zachodu, Prawoslawie to stagnacja, brak zmian. Protestatyzm, Prawoslawie i katolicyzm różnią się między sobą jak kobieta i mężczyzna mimo że oboje są ludźmi. W mentalności protestantów trzeba poprawiać sytuację materialną, katolików można ale nie trzeba, Prawoslawie - zbudujmy złotą kopułę w cerkwii, to nic że jesteś biedny. W protestantyzmie bieda i bierność to grzech w prawosławiu codzienność. Nie ma rozwinitego i nie było kraju prawoslawnego. Nigdy nie przeszło reformacji, ono jest niezmienne. Niektórzy widzą w tym plus.

  •  

   pokaż komentarz

   jakkolwiek rasistowsko to zabrzmi ale biali europejczycy z zachodu po wiekach krwawych i brutalnych wojen zmienili swoją mentalność.

   @ComeToPeel: to znaczy kiedy w końcu zmienili? W XIX wieku podczas obcinania dłoni murzynom z Konga i pakowaniu innych afrykanów do obozów koncentracyjnych? Czy może podczas I wojny światowej gdy wysyłali szeregami tysiące bezbronnych 15 latków na ogień karabinów maszynowych pod Verdun albo Paschendale? A może 20 lat później gdy uruchomiono przemysł zagłady? Albo gdy ETA czy inni "wyzwoliciele" dokonywali zamachów, w których ginęli niewinni cywile? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Oczywiście jest trochę sarkazmu w mojej wypowiedzi. Co do zasady owszem, masz trochę racji - to w Europie (chociaż nie tylko) rozwijały się prądy tolerancji i humanizmu. To tutaj na skutek nauki KK do rangi zasady naczelnej podniesiono godność człowieka. I dzisiaj oficjalnie kultura i mentalność Europy Zachodniej jest o lata świetlne przed innymi kulturami (na przykład pod względem tolerancji religijnej czy praw kobiet). Niemniej jednak gloryfikowanie "białego człowieka z Zachodu" zawsze troszkę mnie bawi. Wystarczy mocny impuls (wojna, bieda, religia, naród...), a puszczają hamulce.

  •  

   pokaż komentarz

   @ambereyed: u nas puszczają czasem hamulce humanizmu a w krajach azjatyckich i arabskich te hamulce nigdy się nie wykształciły. W pakistanie za to ze jestes z innego regionu dostaniesz nożem po żebrach (info od kolegi z pakistanu), u nas max kogoś obiją i to już jest nieakceptowane społecznie. U nich to norma. Kongo to masakra ale taka brutalność w afryce była zawsze. Znajomy afrykaner powiedział mi o mentalności zulusów - jeśli możesz wziąć coś siłą to na to zasługujesz jesli zasługujesz to tak powinno być. Czarny kontynent nie jest od ich koloru skóry a co mają w duszy i do czego są zdolni. To było przed białymi i zostało długo po nich. Biali bulyli tez w azji i azjaci poszli inną drogą. Arabowie i traktowanie hindusów. Mamelukowie i janczarzy. Świat nie jest czarno biały i dużo uogolniam ale kultury nie są sobie równe a kultura chrzescijanska, szczególnie protestancka to esencja humanizmu który rozwineli biali europejczycy.

  •  

   pokaż komentarz

   @feuer:

   barbarzyncy, zeby plazme kupowac w XXI wieku
   No chyba nie powiesz mi że plazmę ludzie kupowali w XX wieku (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  •  

   pokaż komentarz

   @ComeToPeel: Szwedzi to zawsze ze skrajności w skrajność. Dla nich nie ma rozwiązań pośrednich.

  •  

   pokaż komentarz

   @majkelus: to tylko potwierdza że są dobrze zorganizowani. Trochę szkoda bo nie ma ładniejszych kobiet niż szwedzki ale są przesiakniete tym wszystkim i nie da się normalnej rodziny z nimi założyć.

  •  

   pokaż komentarz

   @feuer: Ja bym kupil, niestety wszedzie te gowniane LCD.

  •  

   pokaż komentarz

   Ale serio z tego co ja widziałem, wierzący chrześcijanie którzy rozumieją Biblię, niewazne w chinach czy europie krzywdy nikomu nie zrobią.

   Ty tak na poważnie? przez ostatnie 500 lat chrześcijańska Europa podbijała, mordowała i obracała w niewolników całą reszte świata... weż nie żartuj...
   Ah - pewnie zaraz napiszesz, że chodziło ci o tych chrześcijan "co rozumieją Biblię". Tak samo można napisac, że ci muzułmanie co rozumieja Koran też nikomu krzywdy nie zrobią...

   Na pewno dziecka nie sprzedadzą.

   http://lynncinnamon.com/wp-content/uploads/2015/09/children.jpg

   @ComeToPeel:

  •  

   pokaż komentarz

   @henry-jest: Przez ostatnie 500 lat cały świat się mordował i gwałcił. Wina Europy nie jest ani większą ani mniejsza. Jednak w przeciwieństwie do reszty narodów i nacji Europa wytworzyła humanizm na bazie filozofii chrześcijańskiej. Jeżeli humanizm nie ma związku z religią a z antyncznym Rzymem to czemu nie odrodził się w egipskiej Aleksandrii przejętej pokojowo przez Arabów w ciągu mniej niż generacji? Nie spalono żadnej antyncznej biblioteki, powinna być ciągłość myśli antyncznej. Powiem Ci czemu, bo arabowie byli zajęci pedofilią wiernie naśladując swojego proroka. Równocześnie murzynom w Afryce odrąbywano do XIX wieku ręce za dotknięcie koranu bo byli nieczyści według ortodoksyjnych imanów. Do północnej afryki trafiło więcej białych niewolników z Europy niż murzynów do kolonii północno amerykańskich. Jeżeli myślisz że swiat zostałby podbity bardziej pokojowo przez Azteków czy Zulusów mam złe wieści. Azjaci reprezentowani przez Huna Atyllę i mongoła Dżingisa Khana też świetnie się wpisali w historię. Ten drugi zabil tylu ludzi że lasy wyrosły na nowo zmniejszając Co2 w atmosferze. Wiesz jaka to liczba ofiar? Nie mówię że chrześcijaństwo było święte bo jestem ateistą też z tego powodu że wiem co robił kościół i krew jaką ma na rękach ale taki był świat. Nie można ocenić przeszłości dzisiejszymi normami. Na pewno nie obarczać winą współczesnego chrześcijaństwa które dąży do pokoju na świecie. Po podboju Europy przez obcych na pewno nie miałbyś w 2017 praw wyborczych jako kasta niewolników czy komputerów. Poczytaj o ich filozofii, azteckich wojnach kwiatów, rajdach po niewolników na morzu śródziemnym, zulusie Chace, Umkhonto we Sizwe. Nie ma się o co kłócić, życzę milego dnia.
   https://www.theguardian.com/theguardian/2011/jan/26/genghis-khan-eco-warrior

  •  

   pokaż komentarz

   @Superhiper: nie dziwi bo na liveleak siedzi stado rasistów, nawet awatary w swastykach ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @ComeToPeel: uwielbiam poczytać inteligentne komentarze. Ciepło się na sercu robi wiedząc że są tu jeszcze ogarnięte Mirki

  • więcej komentarzy(8)

 •  

  pokaż komentarz

  Nie wiem o co chodzi, akcja chyba z tamtego roku, albo starsza. Teraz wszyscy mają podniete.

 •  

  pokaż komentarz

  Oczywiście w komentarzach na liveleaku i jutubie już zleciało sie polactwo p%#!?$!ące rzeczy

  hurr w kalifacie francuskim i niemieckim takich rzeczy nie uświadczysz
  polska uratowała europe dziękujcie nam
  HURA HUSARIA

  •  

   pokaż komentarz

   @ledy: Najlepszy na świecie urzędnik nie sprawi, by rodzice przestali chlać, hurtowo produkowac dzieci i poszli do roboty zarobić na chleb.

  •  

   pokaż komentarz

   @ledy: a co ciekawe, jak prowadzisz rodzinę zastępczą, to dostajesz spory hajs od państwa na utrzymanie dzieciaków. Jakby tacy ubodzy ludzie dostali taki hajs, to od razu żyłoby im się o niebo lepiej.
   To z kolei mogłoby doprowadzić do patologii, gdzie ludzie specjalnie byliby ubodzy, żeby dostać hajs za opierdzielanie się

  •  

   pokaż komentarz

   @Sztucznooki: właśnie 500+ to próbuje zmienić - ale "miało być na każde dziecko" - tego kłamstwa nie wybaczę.

  •  

   pokaż komentarz

   @ledy: To po co robili sobie tyle dzieci skoro nie stać ich na ich utrzymanie? Dlaczego to zazwyczaj ludzie biedni narobią sobie masę dzieciaków (tak było nawet przed 500+)? Nie stać cię na dziecko - nie rób go.

  •  

   pokaż komentarz

   @inver: 500+ to sprawa sporna. Spoko, że ludzie mają wsparcie od państwa w wychowywaniu dzieci, ale nie każdy na to wyda ten hajs.
   Dochodzi do tego ogromne obciążenie budżetowe.
   Co nam po dzieciach, gdy zachorują i nie będzie miał kto ich leczyć?
   Największy rak to niedofinansowanie służby zdrowia i otwieranie śmiesznej liczby specjalizacji na kierunkach medycznych. Do tego taki lekarz zarabia mniej niż w biedronce na kasie (bez obrazy dla kasjerów, ale chodzi plota, że lekarze kąpią się w szampanie). Wolałbym żeby leczył mnie człowiek, który pracuje 160-180h w miesiącu, jest wyspany i trzeźwo myślący, do tego ma czas się mną zająć. Teraz jest tak, że lekarz pracuje nierzadko 250-300h miesięcznie, z czego często duża część tego, to wolontariat, bo nie otwarto płatnej specjalizacji. Nie ma czasu dla pacjentów ...

  •  

   pokaż komentarz

   @ledy: Najlepszą pomocą jest karton kondonów, a ojcu "jebace", wskazanie drogi do urzędu pracy.

  •  

   pokaż komentarz

   @paczczczacz: za czasów Pegazusa, tego nie było.

  •  

   pokaż komentarz

   @Sztucznooki może dlatego daje się zastępczym a nie biologicznym, bo zastępczy nie są patologią która przepije pieniądze. Aby móc być rodziną zastępczą to trzeba spełnić odpowiednie wymagania.

  •  

   pokaż komentarz

   @ledy: Na tym zdjeciu to ja widze sof z malaria a nie ubostwo. Mozna nie miec pieniedzy czy talentu ale syf na podworku ogranac kazdy potrafi. Chyba, ze lubi w syfie mieszkac - wtedy jak najbardziej panstwo powinno interweniowac, zeby nie "wychowali" kolejnego pokolenia syfiarzy.

  •  

   pokaż komentarz

   @FiuBzdziu: pokolenie syfiarzy? Wystarczy tylko obejrzeć niektórych joutuberów.

   źródło: youtu.be 18+

  •  

   pokaż komentarz

   @ledy: Po co mialbym to ogladac? Szkoda mozgu, mam tylko jeden.

  •  

   pokaż komentarz

   @FiuBzdziu: rurkowców nie chcesz ogladać? Sam może jesteś rurkowcem? W sumie masz rację, bałaganu na posesji nie potrafią ogarnąć, a i jeszcze tylko łapkę po państwowe pieniądze potrafią wyciągnąć, bo tak ich wytresowano. Taki imigrant też ci do roboty nigdy nie pójdzie jak mu darmochę będziesz cały czas dawać. W Polsce coraz większy syf przez pokolenie gdzie nie ma obowiązkowej służby wojskowej, prawie same spedalone niedorozwoje teraz wśród młodzieży.

  •  

   pokaż komentarz

   @Sztucznooki: no takie patologie już są i to od wielu lat na całym świecie

  •  

   pokaż komentarz

   @ledy: Nie wiem co to sa rurkowcy :)

   Ja akurat nie bylem w woju - wymigalem sie grupa zdrowia. Wolalem ten czas poswiecic na prace, a nie kopanie okopow stad do 14 ;)

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @ledy: @Sztucznooki: niektórzy ludzie są tacy patologiczni że żadne pieniądze nie pomogą. Kto nie spotkał elementu niech się cieszy.

  • więcej komentarzy(6)

1 2 3 4 5 6 7 ... 10 11 następna