•  

  pokaż komentarz

  wypracowali swoje lata,odeszli na zasłużoną emeryturę czyli emerytura należy im się jak psu zupa i nie powinno nikogo obchodzić co robią ze swoim czasem wolnym czy idą na ryby czy do pracy , to ich sprawa a ZUS powinien płacić i nic więcej nie powinno go interesować

 •  

  pokaż komentarz

  Gang (nie)Świeżaków ( ͡º ͜ʖ͡º)

 •  

  pokaż komentarz

  Dobry materiał na nowy film Vegi. ( ͡º ͜ʖ͡º)

 •  

  pokaż komentarz

  policzyć wstecz te emerytury za te 5-6 lat i kazać oddać,... tyle w temacie,....

  •  

   pokaż komentarz

   @paki82: Kazać sobie można. Część z nich już pewnie niedługo przywita się z grobem.

  •  

   pokaż komentarz

   @paki82: Ale... czemu? To ich pieniądze. To państwo jest chore że zabrania ci pracować jak przejdziesz na emeryturę, mimo że emerytura ci się należy i zapłąciłeś za nią przez 40 lat pracy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Loloman: pomyśl o tym w ten sposób że taki emeryt chętniej będzie zatrudniany przez pracodawcę (oczywiście dotyczy niektórych stanowisk) bo bedzie miał mniejsze wymagania i tym samym zablokuje miejsce pracy dla osoby młodej

  •  

   pokaż komentarz

   @powaznyczlowiek: I co z tego? W ogóle nie rozumiem tego problemu - to niech młoda pracuje lepiej. Emeryci wcale nie są wspaniałą grupą dla procadowcy - choroby, zmęczenie, nie za świeży umysł itd. Jak emeryt wygryza z rynku pracy młodą osobe, to problem jest z młodą osobą - nie emerytem. Do tego rynek jest chłonny, problemu już od dawna nie ma i każdy naprawdę chcący znajduje pracę.
   Zabraniać komuś pracować bo będzie tańszy od kogoś innego? Serio - brzmi jak niezła paranoja i komunizm. Chore, chore, chore.

  •  

   pokaż komentarz

   @paki82: a dlaczego oddać? Emeryturę wypracowali sobie przez wszystkie lata życia. Jak mają pełne emerytury, to najwyżej mogą im podatek zaległy od zarobionej kwoty dowalić

  •  

   pokaż komentarz

   @Loloman: weź Ty się zastanów xD jak taki emeryt weźmie z emerytury nawet 1000zl to o ten tysiąc śmiało mniej powie pracodawcy niby jak ktoś młody ma z tym konkurować? Odmówić sobie tego 1000 na starcie? Wtedy mniej odda do skarbu i niby z czego w przyszłości zapłacą mu emeryturę? Po drugie napisałem że to dotyczy niektórych stanowisk - np ochroniarzy siedzących po nocach. Po trzecie jeśli wierzysz że emerytom wypłacane są pieniądze z jakiegoś skarbca do którego pakowali przez całe życie to czeka cię bardzo nieprzyjemna niespodzianka na starosc

   Bordo a pier**li jak zielonka ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @StachuStach czytałeś co jest w artykule? jeżeli jesteś zdolny do pracy i wypracowujesz pewną kwotę to emerytura Ci się nie należy jest wstrzymana, oni oszukiwali nie ZUS czy pańśtwo!

  •  

   pokaż komentarz

   @powaznyczlowiek:
   No i spoko i weźmie i co? Problemy z zatrudnieniem emeryta (nie każdego, ale przecież zakłądamy że nagle zamiast 5-10% emerytów pracować będzie chciało 100% - nadal problemy nie ma!) na wolnym rynku:
   1) Wolniej pracuje
   2) Problemy zdrowotne, brak możliwości powierzenia mu ważnych projektów
   3) Nigdy nie wiadomo kiedy wykorkuje
   4) Kiedy zrezygnuje bo ma wyjebane
   5) Jakość jego pracy, skoro nie ma ani sprawnego umysłu ani rąk/nóg
   6) Brak możliwości prac fizycznych
   7) Integracja i współpraca z innymi osobami z biura

   I jeśli mimo tego nadaje się na jakieś stanowisko i chce na nim rpacować i chce go ktoś zatrudnić? To trzeba być chujem, złodziejem i moralnym zerem by mu to zabraniać. A co gorsza okradać go z JEGO pieniędzy z emerytury bo chce pracować.

   proponuje idąc Twoim głupim i totalnie niemoralnym sposobem myślenia karać i zabraniać pracy:
   1) Ludziom którzy pracują a są bogatsi od ciebie
   2) Ludziom co zarabiają na inwestycjach i chcą pracować.
   3) Ludziom którzy lubią swoją prace i mogą zgodzić się na niższą stawkę by w niej zostać

   Do tego porponuje - centralne sterowanie płacami!

   Serio - zastanów się co gadasz. Nie ma ani jednego aktualnie argumenty by karać emerytów za pracę. Kiedyś było kiedy bezrobocie było duże - nadal uważałem to za niemorlane i że tylko najgorsze zera mogą popierać projekty karzące ludzi za pracę (czy to wyższe opodatkowanie czy emerytów), ale serio istniał JAKIKOLWIEK argument. Aktualnie nie ma ANI jednego argumentu przy bezrobociu rzeczywistym równym 0 i braku rąk do pracy i konieczności zatrudniania ukraińców.

   I powtórzę - jak emeryt wygryza cię z rynku pracy -wyjedź najlepiej w bieszczady bo jesteś nic nie warty.

  •  

   pokaż komentarz

   @Loloman: Na jakiej grupie emerytów wyciagasz takie wnioski?

  •  

   pokaż komentarz

   @Loloman: No właśnie to nie są ich pieniądze - płacąc na ZUS nie płacisz de facto na swoją emeryturę, tylko utrzymujesz cały system emerytalny. Zgadzam się, to jest chore

  •  

   pokaż komentarz

   @lubiekaszezeskwarkami: jakie wnioski? Że emeryci są bardziej schorowani, mniej trzeźwo myslący itd? Na jakiś 100% emerytów, że średnio nadają się mniej do rpacy niż ludzie w wieku 30-50 lat i sa bardziej problematyczni. To chyba oczywista oczywistość - wex dane medyczne choćby, chorobowe itd.
   Doświadczenie to nie wszystko, a anwet jeśli - nie zabierze pracy młodej osobie bo inne mają kompetencje i zakres swoich zadań (w końcu jak emeryt dostanie stanowisko nadzorcy bo doświadczenie...to jak niby zabrał prace komukolwiek innemu skoro nie ma innej osoby o takim doświadczeniu) - czyli przypadek o którym nawet nie ma sensu dyskutować.

  •  

   pokaż komentarz

   @johny-kalesonny: To że tak to wygląda to inna sprawa. W teorii to twoje pieniądze. Tak wmawia często państwo. Jak nie - to jest to kradzież/podatek - a wtedy tym bardziej jest to sk?!?ysyństwo i jest jeszcze gorzej. No i nic to nie zmienia - nadal zabieranie komukolwiek czegokolwiek za pracę jest moralnie niepoprawne i nie powinno mieć miejsca.

  •  

   pokaż komentarz

   @Loloman: powtórzę to drukowanymi bo najwyraźniej tak się zacietrzewiles że nie dałeś rady doczytac: TO DOTYCZY NIEKTORYCH STANOWISK PRACY

   Powiedz mi proszę który z podanych przez Ciebie punktów ma jakiekolwiek znaczenie na takim stanowisku jak: cieć, osiedlowy sprzątacz, pan do zbierania trawy przy koszeniu, roznosiciel ulotek, ochroniarz na parkingu "strzeżonym" (( ͡° ͜ʖ ͡°))

   itd itp - najwyraźniej ubzdurales sobie że jedyne zawody to strażak dyrektor wielkiej firmy i hiper bystry IT a są zawody w których jednak decydujące są preferencje finansowe a nie zdolność do czegokolwiek bo nawet jeśli odejdzie to za nim stoi dziesięciu takich samych chetnych

  •  
   J.....a

   -5

   pokaż komentarz

   @lubiekaszezeskwarkami: Wnioski na grupie emerytów niewykwalifikowanych zajmujących najprostsze stanowiska, albo takich którzy skończyli nadążać za swoją branżą po 45 urodzinach, więc są do tyłu.
   Jest sporo ludzi wykwalifikowanych, gdzie zdrowie i siła fizyczna nie ma takiego znaczenia, nadążających za rozwojem technologii mimo wieku, tylko ze oni po prostu nie odchodzą ze swojej pracy po osiągnieciu wieku emerytalnego tylko pracują póki siła i zdrowie pozwalają, np. mój dziadek pracował do 72 roku życia na etacie, a potem ciągle pewne zlecenia konsultacyjne dorabiał, albo jako rzeczoznawca, z czego mu do osiemdziesiątki wpadało po kilka-kilkanaście tysięcy rocznie.

  •  

   pokaż komentarz

   W teorii to twoje pieniądze.

   @Loloman: No nie wiem - w teorii to właśnie nie są Twoje pieniądze. Możesz uzasadnić?

  •  

   pokaż komentarz

   @Loloman: Niech emeryt pracuje, ale niech wtedy nie pobiera emerytury.

  •  

   pokaż komentarz

   emerytura ci się należy i zapłąciłeś za nią przez 40 lat pracy.

   @Loloman: te ich PRLowskie złotówy już dawno przeżarli. A co do dorabianiu, to niech z kijakmi po ulicy łażą, jak wnuków nie mają, a nie młodym pracę zabierają.

  •  

   pokaż komentarz

   @Loloman: Oj bordo młody młody jesteś a zycia nir znasz

  •  

   pokaż komentarz

   @Loloman: jednak oni raczej do biednych lub musiejących dorabiać nie należeli, zgubiła ich zwykła pycha i chytrość. Mogli spokojnie pracować na etacie i nie pobierać świadczeń ale woleli bzykać system.

  •  

   pokaż komentarz

   @StachuStach: oni nie dostali normalnej wypracowanej emerytury tylko preferencyjna, wcześniejszą, ze względu na stan zdrowia, skoro mają średnio po 60 lat i są od sześciu lat zatrudnieni na czarno, to przeszli na emeryturę przynajmniej 11 lat wcześniej niż zwykły 65 letni emeryt, bo byli niezdolni do pracy. W ten sposób okradali wszystkich ubezpieczonych w ZUS, tak jakby załatwili sobie rentę.

  •  

   pokaż komentarz

   @johny-kalesonny: W teorii są - bo je wpłacałeś, bo tak było mówione. W praktyce - to podatek, pieniądze nie są Twoje, są konfiskowane na bierzace emerytury, w zamian masz puste cyferki na końcie ZUS. Nie masz też wszystkich praw do tych pieniędzy, choć w teorii powinieneś móc zrobić z nimi co chcesz, w tym pełne dziedziczenie itd. Czyli w teorii twoje, w praktyce państwa.
   @powaznyczlowiek: A sobie nawet krzycz, płącz i co to zmienia? Fakty są jakie są. A jak dotyczy niektórych stanowisk to niech młodzi się przebranżowią jak ich emeryci wygryzają, np jako ciecie w budkach, albo w gapieniu się na kamery. Wolny rynek i trochę uczciwości i sprawiedliwości. Bo niesprawiedliwe, niemoralne i nieuczciwe jest karanie emerytów lub zabieranie im emerytur. I tak nawet jakby zabierali, jakby wpływali na obniżanie pensji - bez znaczenia, nadal nie powinno się ich karać. Tak nakazuje zwykła uczciwość i sprawiedliwość.
   @mroznykasztan: A czemu? Nie ma to żadnego uzasadnienia nie licząc naprawy budżetu, kradzieży, obrabowania itd. To jego pieniądze, ma je dostawać niezależnie czy pracuje czy nie, bo mu się tak należą jak tobie dostep do powietrza. Tak czy siak jak zginie to również cała kasa którą wrzucił, rodzinna powinna otrzymać. Dlatego cały system z ZUS to patologia i bronienie jej lub uzasadnianie w jakikolwiek sposób to czyste draństwo i brak kręgosłupa moralnego.

   @albano: Wisi to - mają obiecane to mają otrzymać. To że system był c%@$%wy, źle spisywano itd - problem państwa i winni powinni być ukarani i tyle. A jeśli braknie kasy - pobrać w podatku który by się nazywał "podatek w celu wypłat emerytur bo (tutaj imię i naziwsko lub imiona) sp$?@$%?ił sprawę"
   @lubiekaszezeskwarkami: Argument z dupy, godny gimnazjum i mówisz o życiu cokolwiek? Zresztą - opinie mądrego 5 latka są więcej warte o życiu niż starego dziadka co był głupi i na błędach się nie uczył - więc wiek ma znaczenie, ale tylko gdy nie jest się głupim, dlatego w internecie - argument bezużyteczny, mogłeś zachować go dla siebie i się nie ośmieszać.
   @Rivgen: Co za różnica? Mogliby dostawać emerytury na poziomie 100k miesięcznie i pracować za 5k, albo 500k miesięcznie - bez znaczenia. Chodzi o zwykłą uczciwość i sprawiedliwość. A nie "sprawiedliwość społeczną" która jest największym sk?#$ysyństwem i niesprawiedliwością jaka istnieje.

  •  

   pokaż komentarz

   @Loloman: uczenie sie na błędach hm.
   posłuchaj

   źródło: youtu.be

  •  

   pokaż komentarz

   @Loloman:

   W teorii są

   No właśnie nie są:

   "Składki na ubezpieczenie emerytalne odprowadzane do funduszu nie są prywatną własnością członka funduszu, a pochodzą z podziału przekazywanej Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych składki na to właśnie ubezpieczenie i przeliczone na jednostki rozrachunkowe stanowią podstawę nabywania przez członka funduszu uprawnień cząstkowych do przyszłej emerytury do czasu nabycia prawa do całości środków zgromadzonych na indywidualnym koncie"

   https://finanse.wp.pl/pieniadze-ktore-odkladasz-w-zus-nie-sa-twoje-6114740910246017a

   ZUS to nie konto oszczędnościowe ani inwestycyjne. To danina publiczna.

  •  

   pokaż komentarz

   @Loloman: no to może przeanalizuj dlaczego w ogóle tak postąpili, bo wypłaszczasz problem i rozumiem, że jak zabiorą 600 emerytury babci, która dorabia, bo jej na życie nie starcza ma się tak samo jak do takich tłustych świń co pracują na lewo, bo im mało te 5k czy 500k msc.
   A skoro równasz wszystko to powinni ustalić, że pracować na emeryturze może każdy dopóki jego dochody nie przekroczą sumy średnich zarobków krajowych - wtedy odbierają świadczenie.

   nie zapominaj, że ZUS to piramida i te pieniądze, które dostaniesz to nie są twoje, bo zostały dawno wydane.

  •  

   pokaż komentarz

   @johny-kalesonny: Powtórzę - w teorii - potocznie oznacza to że w logicznym rozumowaniu tak być powinno.
   A ty mi podajesz jak to w praktyce wygląda. No... czyli tak jak JA napisałem - że to podatek a nie twoje pieniądze. Czego nie zrozumiałeś? Nie rozumiesz potocznego używania stwierdzenia "w teorii"?

  •  

   pokaż komentarz

   @Loloman: "Na chłopski rozum" to nie jest w teorii. W teorii to w teorii, czyli jak jest na papierze - na papierze jest tak, że to danina publiczna, tylko ludzie myślą, że w praktyce jest tak, że to konto oszczędnościowe. Ty podajesz co Ci się wydaje "na chłopski rozum", a nie "w teorii".

  •  

   pokaż komentarz

   @Rivgen: Nie interesuje mnie w tym wątku CZEMU - ja wiem, rozumiem to zapewne sto razy lepiej niż większość wypowiadających się tutaj. Działanie państwa i gospodarki to ja mam w małym palcu. Dlatego piszę że to co się dzieje to sk?$#ysyństwo i być nie powinno, mimo że wiem że w aktualnej sytuacji to w pewien sposób konieczność.
   Oczywiście że uproszczam, bo w aktualnym systemie i wszystkim - masz rację to co piszę JEST nierealne i szkodliwe. Tylko nikt nie raczył zadać tutaj pytania "a co z..." bo i po co? Gospodarka jest naczyniem połączonym - nie da się zmieniać jednego bez drugiego.
   Jak mówię - legalizujmy narkotyki! To bez... prywatnej służby zdrowia, ubezpieczeń - jest to złe rozwiązanie, ale z prywatną służbą i właściwie większością instytucji - jest to rozwiązanie wręcz konieczne i pożyteczne. Ale nie da się wszystkiego opisać na wykopie. Nie będe pisał całych rozpraw doktorskich na temat gospodarki żeby wyjaśnic wszystkie konieczne zmiany by coś zadziałało. I tak - by zrobić tak jak pisze czyli nie karać ludzi za prace czy to na emeryturze czy gdziekolwiek - trzeba zmienić system. CAŁY SYSTEM.

  •  

   pokaż komentarz

   @johny-kalesonny: Nigdy tego stwierdzenia nie używam bo jest kretyńskie i ma wydźwięk negatywny jak dla mnie (tym bardziej że logika i zdroworozsądkowe podejście i "chłop" wcale nie idą w parze), ale oczywiście zgadzam się że pasuje. W teorii - taki był zamysł całęgo projektu, jego idea i wszystko w dawnych czasach. To że zmieniono to - nie zmienia zamysłu systemu emerytalnego. Nigdy w zamysle nie miał on działać na zasadach na jkich działa. Zmienił się ze względu na złe zarzadznie państwem i tyle. W teorii miał tak działać i dlatego w teorii powinien działać jak pisałem. W praktyce jest jak jest czyli c#!?!wo.

  •  

   pokaż komentarz

   @Loloman: tyle mówisz o uczciwości i sprawiedliwości, ale coś mi się zdaje, że tylko w odniesieniu do własnej, bądż tobie bliskim osobom. Co poszło nie tak, że taki zawiedzony jesteś?
   I dalej;
   Czy uczciwe i sprawiedliwe było po upadku kominizmu aby dosrać i to całkiem nie mało do emerytury, tym wszystkim którym niby się należało.( ͡º ͜ʖ͡º)
   Znam osobiście ludzi, którym wówczas tak chojne naliczono nowe emerytury, że oni sami zgłaszali się do ZUSu, czy aby nie zaszła jakś pomyłka.( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Czyż nie tak?( ͡° ͜ʖ ͡°)ノ⌐■-■

  •  

   pokaż komentarz

   @Loloman: spoko ale skoro chcą pracować to niech pracują a nie zgłaszają się po wcześniejsze świadczenie i robią na lewo. To raczej dymanie gospodarki niż jej regulacja. Zmiana systemu nie zmieni mentalności polaków do walenia w ch****.
   Chcesz zmian, zacznij od siebie.
   Nikt nie wymyślił jeszcze systemu, w którym wszyscy będą szczęśliwi :)

  •  

   pokaż komentarz

   W teorii - taki był zamysł całęgo projektu, jego idea i wszystko w dawnych czasach.

   @Loloman: Tzn. jaki? Przymusowe konto oszczędnościowe? Pierwsze słyszę. Odkąd pamiętam, to ZUS działał na zasadzie daniny publicznej

  •  

   pokaż komentarz

   @albano: 1) Nie, nie było, ale jako spadkobiercy tamtego państwa mamy obowiązek utrzymać umowy które państwo podpisało - c@?#%wo, ale niestety taka była umowa i tego wymaga uczciwość i sprawiedliwość. Umowy się dotrzymuje. Jak podpiszesz niekorzystną umowę a skapniesz się dzien później - dotrzymanie jej nawet jeśli będziesz stratny - jest uczciwe co nie? Tak to niestety wygląda. Chciałbym by im dopieprzono - ale życie już sprawiedliwe nie jest :). Mimo wszystko my, państwo itd - powinniśmy być tak bardzo jak to możliwe. Więc obniżenie emerytów SB to duży błąd, mimo że pod nosem się uśmiechnąłem i mimo że trochę uczciwym osób też się oberwie. Mimo wszystko nigdy bym za czymś takim nie zagłosował.
   2) No bywa, coś to zmienia?

  •  

   pokaż komentarz

   @Rivgen: Powinni miec prawo brać emerytur kiedy chcą - odpowiednio mniejsza i tyle by wychodziło zawsze "na to samo". I wtedy znowu wracamy do punktu wyjścia - powinni móc pracować.
   TO przywileje emerytalne to chora sprawa - całkowicie wywalić.

  •  

   pokaż komentarz

   @Rivgen: a jednak coś poszło nie tak( ͡º ͜ʖ͡º)

   I to własnie może jest, jak na polskie warunki - uczciwe i sprawiedliwe.
   Raz jednym dosrają, choć i tak sporo mają, innym razem zabiorą, a i tak wielkiej krzywdy z tego tytułu - jestem pewien, że nie doznają.

   A że ciągle w dupie mało - no cóż.

  •  

   pokaż komentarz

   @mroznykasztan: dlaczego? skoro całe życie na nią odkładał w ZUS?bo nie miał innej alternatywy?teraz ma zrezygnować z tego na co pół życia odkładał?

  •  

   pokaż komentarz

   @Loloman: Polacy mają niestety w większości mentalność niewolników...co widać po twoich oponentach. Te kilkadziesiąt ostatnich lat swoje zrobiło niestety. To jak choroba, oni tego nie zrozumieją.

  •  

   pokaż komentarz

   @Loloman: To górnicy, dzięki przywilejom odeszli na emeryturę w po 20 latach pracy.

 •  

  pokaż komentarz

  Zwykle to ZUS zabierał biednym... ;-)