Nic nie umiesz? Nie szkodzi, za kasę z UE kupisz najdroższego Macbooka Pro

Nic nie umiesz? Nie szkodzi, za kasę z UE kupisz najdroższego Macbooka Pro

Czyli weź kasę z dotacji, kup macbooka pro i pytaj wykopowiczów jak nauczyć się wykonywania własnej działalności #heheszki

 •  

  pokaż komentarz

  Dofinansowania z środków rządowych w pigułce

  •  

   pokaż komentarz

   @kubekmonte: chciałem tylko przypomnieć że gdyby nie dofinansowania nie powstało by @conowegopl ( ͡° ͜ʖ ͡°)ノ⌐■-■

   https://www.wykop.pl/link/4112551/comment/51863439/#comment-51863439

  •  

   pokaż komentarz

   @marianoitaliano: I tylko jako jedyni tutaj się mocno trzymają stołka. Inne podobne serwisy wymiękły z taką konkurencją tutaj (⌒(oo)⌒)

  •  

   pokaż komentarz

   @marianoitaliano: a własnie miałem do tego linkować ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @WuDwaKa: gdybyś tez miał taką armie kont powiązanych z conowego to tez bys sobie dobrze na wykopie radził

  •  
   t........y

   +86

   pokaż komentarz

   I tylko jako jedyni tutaj się mocno trzymają stołka. Inne podobne serwisy wymiękły z taką konkurencją tutaj (⌒(oo)⌒)

   @WuDwaKa: wiesz dlaczego się trzymają? Bo kupują sobie ciągle reklamy. Z takim poziomem tekstów jaki prezentują, to bez natarczywych reklam byliby na poziomie odwiedzin mniejszym niż prywatne blogi technologiczne.

  •  

   pokaż komentarz

   @kubekmonte: Raczej ból w supie wykopów z xiaomi w pigulce.

  •  

   pokaż komentarz

   @kubekmonte: IMHO nie jest tak źle. Pracuję w sklepie narzędziowym, więc temat dotacji przewija się regularnie. 80% biorących, to ludzie, którzy pracują u kogoś, mają fach w ręku i chcą iść na swoje. Tacy ludzie sprzęt biorą najlepszy (często więc i najdroższy), na prawdę z górnej półki. Biorą też dużo osprzętu. Nawet człowiek się cieszy, jak młody chłopak bierze dotację, otwiera wrsztat i nie żałuje na kompresor, podnośnik. To spoko, że wspólna poniekąd kasa idzie na coś dobrego, co komuś posłuży trochę czasu i "zrobi robotę". Reszta to kombinatorzy. Aby taniej, aby więcej, a najlepiej jakby mu fakturę wystawić a sprzętu nie dawać, bo on ma jakieś rupiecie, to powie, że to wziął a kasa dla niego. Jeden miał do wydania 20k zł. Na warsztat właśnie. Dobry kompresor z kluczem to coś koło 5-8tys zł, jakiś migomat ze 3-4tys zł, podnośnik, szafka narzędziowa, komputer do diagnostyki, no idzie się wyrobić w tych 20tys zł. Ale on mi mówi, że on dostał 20, ale wydać chce 12. Pytam dlaczego tak obciął, bo to sporo rzeczy odpadnie. Bo musi auto kupić do dojazdu do klienta, bo to będzie taki trochę mobilny warsztat. Pytam więc co kupuje. Odpowiedź jasna: beemkie ( ͡° ͜ʖ ͡°) Rok przebimbał, warsztat zamknął,chciał nam jeszcze odsprzedać te narzędzia, bo mało używane... Ale beemka mu została (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  •  

   pokaż komentarz

   @marianoitaliano tak doprawdy warto wydawać szmal na pięćsetny portal z ciekawostkami dla gimbazy :(

  •  

   pokaż komentarz

   @top_czipsy: Kolejny argument przeciwko dotacjom, sponsorują spamerów z zerowym poziomem i treściami..

  •  

   pokaż komentarz

   @kubekmonte: Mnie to dołuje, bo składałem 3 razy wniosek o dotacje i gówno dostalem. Czwarty rok prowadzę firmę i złotówki od państwa nie wziąłem, a ile ode mnie wydoili do szkoda gadać.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZasilaczKomputerowy: Chcialem dopisać coś do komentarza wyżej ale nie zdążyłem, a Twoj w sumie zawiera to co chciałem dopisać:

   Ja nie widzę nic przeciwko dotacjom.
   Jeśli państwo nas doi to możemy ich doić nawet jeśli coś wydaje się niemoralne czy przegięciem (jak w tym przypadku) - oni nie patrza na moralnosć czy przegięcie dojąc nas, więc i my nie powinnismy.

  •  

   pokaż komentarz

   @jezus_cameltoe: nie bardzo wiem czego dotyczy to pytanie... staraj sie na przyszłość cytować fragment do ktorego sie odnosisz

  •  

   pokaż komentarz

   @jezus_cameltoe: jak interesuje cie data premiery najnowszego xiaomi, albo tłumaczony artykuł z błędani z zagranicznych portali i chetnie poczytal bys o tym na wykopie to dla ciebie moze i cos pozytywnego ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @marianoitaliano: ok dzięki, już przeczytałem Twój link co zapodałeś ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Zbyszek_Kudriawcew: @Morit: Bardzo trafne komentarze. Sam sie "sfrajerzyłem" jak przechodziłem na B2B, nie interesowały mnie dotacje (nigdy od nikogo o nic nie prosiłem bo daje sobie sam rade wystarczająco), a mogłem chociaz kupić sobie lepszego kompa + dwa monitory, trudno kupiłem poleasingowe za własny hajs. Ale np mój brat, który po studiach chciał wystartować z naprawą nowoczesnych maszyn rolniczych bardzo konkretnie wykorzystał wzięte 25k. Roboty ma tyle, że nie idzie przerobić, ale bez tego sprzetu to nawet by nie ruszył - klucze pneumatyczne, porządna sprężarka, kilka podnośników hydraulicznych. Więc będąc naocznym świadkiem, że ten hajs może być spożytkowany nie tylko na przekręty, ale też jako solidny kop na start, nie żałuję, że sam się nie połasiłem.

  •  

   pokaż komentarz

   Dofinansowania z środków rządowych w pigułce

   @kubekmonte: czyli kasa każdego czyli nikogo ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @ZasilaczKomputerowy: @Morit: Jestem zdania, że jeżli płacisz podatki (albo ktoś za ciebie płaci), to nie ma ŻADNYCH przeciwskazań do pobierania dotacji/dofinansowań/zapomóg itp.

  •  

   pokaż komentarz

   Jeśli państwo nas doi to możemy ich doić nawet jeśli coś wydaje się niemoralne czy przegięciem

   @Morit:
   #januszeekonomi w natarciu.
   Od kiedy to państwo ma jakiekolwiek pieniądze? Ma to co nam zabierze. Innymi słowy, robiąc przekręty okradasz innych ludzi, nie żadne państwo.

  •  

   pokaż komentarz

   @Zbyszek_Kudriawcew: @Morit: Pieniądze nie są wspólne tylko zabierane m.in. od istniejącej konkurencji, która musiała realne zapracować na swój sukces. Prowadzisz sobie zakład fryzjerski, zarobiłeś na start na etacie albo np. poświęciłeś się i wyjechałeś za granicę. Nagle ktoś zabiera Ci X% dochodu i daje innej osobie za free, żeby zrobiła Ci konkurencję. No proszę was. Wiem, że upraszczam, ale takie są tego społeczne konsekwencje.

   Do tego jak ktoś coś dostaje za free to rzadko kiedy szanuje. Dotacja oducza, a nie uczy przedsiębiorczości. Jeśli człowiek, który aspiruje do bycia przedsiębiorcą ma problem, żeby zebrać 10-20 tys złotych nawet mieszkając na wiosce na lubelszczyźnie to po prostu się do tego nie nadaje i żadna dotacja tego nie zmieni, przykro mi. W małej mieścinie moich rodziców jedynie właściciele lokali korzystają z tych dotacji bo co chwile pojawia się ktoś nowy z debilnym "pomysłem" bo przecież pomysł to wszystko w mniemaniu takiego januszka.

   Do tego większość z nich wkracza na rynek z pomysłem "obniżenia cen", co często powoduje szkodę dla konsumentów. Bo istnieje sobie punkt X od wielu lat, właściciel zna się na rzeczy, może się z tego utrzymać. Ale przychodzi dotacjowy janusz, daje niższe ceny, przejmuje trochę rynku, który dopiero po jakimś czasuie orientuje się, że januszek nie ma pojęcia o tym co robi. Punkt X się zwinął bo nie będzie dokładał do biznesu, punkt januszka też się zwija po czasie wymaganym przez PUP i znów wioska zostaje na kilka miesięcy bez danej usługi, zanim ktoś inny nie zbierze uczciwie kapitału, żeby zagospodarować daną niszę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Arrival: Z mojej, powtarzam: z mojej, obserwacji, te 80% ludzi, które wzięło dotację działa ciągle i interes im się kręci. Fakt, że zrobili konkurencję, najczęściej własnemu pracodawcy, ale jeden i drugi ma dużo pracy. A nie rzadkie są sytuację, kiedy ten pracownik po dotacji, pracuje u swojego byłego pracodawcy na zasadzie B2B. Było kilka przypadków, że pracodawca pomógł pracownikowi pozyskać fundusze, żeby ten pracował u niego "na fakturę" ( ͡° ͜ʖ ͡°) a nie na etat.

  •  

   pokaż komentarz

   Dofinansowania z środków

   @kubekmonte: dofinansowanie ZE środków

  •  

   pokaż komentarz

   To jeszcze raz napiszę. Żart Ale nie zawsze w każdej branży. Moja Żona prowadzi działalność i dofinansowanie poświęciła na promocję warsztatów. Czyli np. Darmowe warsztaty plus materiały do tego potrzebne. Ale wiem że większość bierze bo można a nie trzeba.

  •  

   pokaż komentarz

   A nie rzadkie są sytuację, kiedy ten pracownik po dotacji, pracuje u swojego byłego pracodawcy na zasadzie B2B. Było kilka przypadków, że pracodawca pomógł pracownikowi pozyskać fundusze, żeby ten pracował u niego "na fakturę" ( ͡° ͜ʖ ͡°) a nie na etat.

   @Zbyszek_Kudriawcew: Takie rzeczy pomijam bo to już typowe złodziejstwo.

   Co do reszty - Ty widzisz 80%, którym interes się kręci bo to Twoi znajomi. Ale nie widzisz, że za każdego znajomego najpewniej padł ktoś kto otworzył ten biznes uczciwie. Wziął kredyt, oszczędzał parę lat itp. Ja mówię o tym jak to globalnie wygląda bo, że to jest korzyść dla osoby biorącej to jest jasne. Albo będzie miała funkcjonujący biznes albo w najgorszym wypadku sprzeda sprzęt z lekką stratą i zostanie na wakacje.

  •  

   pokaż komentarz

   na prawdę
   @Zbyszek_Kudriawcew: naprawdę

   5-8tys 3-4tys 20tys
   @Zbyszek_Kudriawcew: 5-8 tys., 3-4 tys., 20 tys.,

  •  

   pokaż komentarz

   Jeśli dofinansowanie wziął na tworzenie muzyki i załóżmy, że to robi, a dodatkowo po godzinach pracy we własnym zakresie próbuje sił w programowaniu i inwestuje w siebie to też można mówić, że dofinansowanie jest źle spożytkowane?

  •  

   pokaż komentarz

   @Arrival: Dotacje i tak są. Czy powinny być? Według mnie nie, ale ja nawet socjalu nie uznaję więc nie jestwm odpowiednią osobą do rozmowy na ten temat.

   Ale są i będą dalej istnieć. Te pieniądze będą rozdawać.
   Nie rozumiem dlaczego ja miałbym ich nie brać tylko zostawic je jakiejś patologii, bo i tak ktoś je weźmie.
   Z moich pieniędzy, moich podatków.

   I nawet jak wezme dotację to dalej jestem do tyłu, tyle państwo mi zabiera.
   Może jeszcze odpisow podatkowych mam nie robić bo to nie fair?

  •  

   pokaż komentarz

   @Zbyszek_Kudriawcew: myślę, że ucieka mu wtedy mały zus, chyba ze rozlicza się przez słupa

  •  

   pokaż komentarz

   Ale nie widzisz, że za każdego znajomego najpewniej padł ktoś kto otworzył ten biznes uczciwie. Wziął kredyt, oszczędzał parę lat itp.

   @Arrival: albo (najczęściej) miał bogatych starych.

   Nie, jakoś nie zauważyłem, żeby biznesy masowo padały przez to, że otwiera się konkurencja. Owszem, bywa tak - ale to nie jest reguła. Chyba, że był to ch...y biznes. Cóż...

  •  

   pokaż komentarz

   albo (najczęściej) miał bogatych starych.

   @znmd: A co w tym złego? Źródło pozyskania kapitału jak każde inne, ważne że uczciwe.

   Owszem, bywa tak - ale to nie jest reguła. Chyba, że był to ch...y biznes. Cóż...

   Jeśli sobie patrzysz z perspektywy dużego miasta to być może masz rację. Ale w małych miastach/na wsiach często dana nisza przynosi tyle kasy, żeby utrzymać właściciela, może 1-2 pracowników na minimalnej. W momencie kiedy ktoś zabiera Ci zysk i daje go gościowi, który otwiera konkurencje, wrzuca dumpingowe ceny i przez rok czy dwa tracisz połowę biznesu, zwalniasz pracownika i sam masz ochłapy to się po prostu zamykasz i jakość Twojej firmy nie ma tu nic do rzeczy. Masz np. sklep papierniczy, gość z dotacji daje niższe ceny bo może (jest dotowany) i tu za bardzo nie powalczysz jakością czy asortymentem bo 99% obrotu to te same rzeczy po które przychodzą uczniowie pobliskich szkół.

   Tak czy inaczej zabranie jednemu i danie drugiemu samo w sobie nie jest po prostu uczciwe.

  •  

   pokaż komentarz

   A co w tym złego? Źródło pozyskania kapitału jak każde inne, ważne że uczciwe.

   @Arrival: uczciwe? Nie każdy ma bogatych starych, więc nie do końca uczciwe. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Uczciwie byłoby samemu na to zapracować.

   Masz np. sklep papierniczy, gość z dotacji daje niższe ceny bo może (jest dotowany) i tu za bardzo nie powalczysz jakością czy asortymentem bo 99% obrotu to te same rzeczy po które przychodzą uczniowie pobliskich szkół.

   @Arrival: szczerze to jeszcze nie słyszałem o takim przypadku. Teoretyzujesz i upraszczasz, ale to tak nie działa. Po pierwsze: wątpię, że ktoś by dotował tego rodzaju biznes.

  •  

   pokaż komentarz

   uczciwe? Nie każdy ma bogatych starych, więc nie do końca uczciwe. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Uczciwie byłoby samemu na to zapracować.

   @znmd: Co jest nie uczciwego w braniu kasy od rodziców? Równości nie będzie nigdy. Ja nie dostałem od rodziców kasy, ale za to od bardzo wczesnych lat miałem w domu komputer (co nie było wtedy tak oczywiste jak dziś). Mam czuć, że obecną kasę zarabiam nieuczciwie bo miałem lepszy start niż 99% moich rówieśników w tamtym czasie?

   Teoretyzujesz i upraszczasz, ale to tak nie działa. Po pierwsze: wątpię, że ktoś by dotował tego rodzaju biznes.

   @znmd: Zapewne obracasz się wśród ludzi np. z it którzy pobrali dotacje na swoje "agencje reklamowe". Ja mówię o sytuacji w małych miastach gdzie takie scenariusze są nagminne i je obserwuję. Albo fryzjerki, które chcą uciec z etatu, zakładają salon a potem się zwijają i wracają z podkulonym ogonem bo to jednak nie takie proste.
   Po prostu uważam, że kwota 10-20 tys jest do zdobycia dla KAŻDEJ zdeterminowanej osoby, która ma choćby minimalne predyspozycje do prowadzenia chocby małego biznesu. I kiedy te środki są zdobyte samodzielnie to są lepiej wydawane.
   Dotacja z PUP jest w stałej wysokości. Nagle setki różnych biznesów w magiczny sposób potrzebują dokładnie te XX tys złotych na start, wypełnione do ostatniej złotówki. No magia po prostu ;).

  •  

   pokaż komentarz

   Co jest nie uczciwego w braniu kasy od rodziców? Równości nie będzie nigdy.

   @Arrival: No widzisz. Więc takie jest życie. Jedni dostają dotacje, a inni rodzą się w bogatej rodzinie. "Równości nie będzie nigdy". ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Stymulowanie przedsiębiorczości wśród osób, które niekoniecznie mają bogatych starych - ale za to niezły pomysł na biznes - jest w ogólnym rozrachunku korzystne dla społeczeństwa, więc państwo będzie to robić, tak jak robi inne rzeczy (np. buduje drogi). Tobie pozostaje tylko westchnąć, że życie nie jest sprawiedliwe.

   Albo fryzjerki, które chcą uciec z etatu, zakładają salon a potem się zwijają i wracają z podkulonym ogonem bo to jednak nie takie proste.

   @Arrival: jak to? Przecież sam pisałeś, że ich dotowane salony fryzjerskie zdobywają rzesze klientów bo są tańsze niż "uczciwa" konkurencja, a stare salony plajtują. A teraz jednak jest na odwrót? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   No widzisz. Więc takie jest życie. Jedni dostają dotacje, a inni rodzą się w bogatej rodzinie. "Równości nie będzie nigdy". ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @znmd: Kiedy ojciec zarobi pieniądze to to jest hajs naszej rodziny uczciwie zarobiony. Kiedy bierzesz dotację to bierzesz ten hajs innej rodzinie. Zarobienie jest uczciwe, zabranie komuś nie jest.

   Stymulowanie przedsiębiorczości wśród osób, które niekoniecznie mają bogatych starych - ale za to niezły pomysł na biznes - jest w ogólnym rozrachunku korzystne dla społeczeństwa

   @znmd: Nie, nie jest. Właśnie to jest ta pseudo przedsiębiorczość rozumiana jako "pomysł". Pomysł z przedsiębiorczością nie ma nic wspolnego. Każdy janusz ma ich dziesiątki w miesiącu. Zwykły człowiek położy najlepszy "pomysł" w rok, jednocześnie ktoś przedsiębiorczy zrobi ze słabego pomysłu rentowny biznes.

   jak to? Przecież sam pisałeś, że ich dotowane salony fryzjerskie zdobywają rzesze klientów bo są tańsze niż "uczciwa" konkurencja, a stare salony plajtują. A teraz jednak jest na odwrót? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @znmd: Jedno wyklucza drugie? Nie muszą wrócić do tego samego salonu, wracają gdzieś na etat. Nie twierdzę też, że tak się dzieje w 100% przypadków. Po prostu takie sytuacje mają miejsce. W moim otoczeniu wyjątkowo często.

   Czyli podsumowując. Rozumiem, że nie masz kompletnie nic przeciwko takim sytuacjom i uważasz je za zdrowe społecznie:
   - przedsiębiorca powinien założyć każdemu pracownikowi dodatkowy fundusz, na który przelewa np. 200 zł miesięcznie i kiedy uzbiera się 10-20k to ma mu je wydać na otworzenie bezpośredniej sobie konkurencji?
   - jesteś np. programistą seniorem w jakiejś firmie. Dostaniesz juniora pod finansową opiekę. Masz mu np. za 5% swojej pensji kupować kursy, pomagać mu się szkolić i za 2 lata pracodawca zrobi pomiędzy Wami konkurs i zostawi lepszego z Was.

   To jest ok?

  • więcej komentarzy(28)

 •  

  pokaż komentarz

  Jakie to prawdziwe. Wiekszosc tych pieniedzy jest po prostu zmarnowanych bo przyszly za darmo. Tyle warte te dofinansowanie unijne.

  Pozwole sobie zalinkowac wpis na mirko
  https://www.wykop.pl/wpis/18089873/milton-friedman-wyroznil-4-sposoby-wydawania-pieni/

  •  

   pokaż komentarz

   @LukCzu: oczywiscie ze masz racje, literowka, ale teraz juz nie poprawie. Co nie zmienia faktu ze te dofinansowania to marnacja i nic wiecej: )

  •  

   pokaż komentarz

   @4191727801: Wiekszosc pieniedzy na startupy tez jest zmarnowanych bo wspolczynnik sukcesu jest bardzo niski ale za to zwrot z udanej inwestycji bardzo wysoki. Wykopki cannot into statystyka, podajac jeden przyklad jako koronny dowod na marnotrawstwo srodkow...

  •  

   pokaż komentarz

   @4191727801:
   Mówisz to bo tak Cie zainspirował Milton Friedman czy znasz z autopsji lub otoczenia?

   Obecnie jestem po założeniu działalności, dotacja 20k, kupiony agregat do malowania hydrodynamicznego Wagner PS 3.21 i spawarka półautomat MIG FANMIG 322 PULS, zleceń mam do końca jesieni na malowanie konstrukcji i spawanie. Zarobek w 4 dni tyle co na etacie. (jestem po liceum a roboty nauczyłem się w zwykłej firmie przez rok)

   Urząd pracy przed otrzymaniem dotacji na sprzęt wysyła na obowiązkowe szkolenia z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej, w mojej grupie było 10 osób, większość ludzie z budownictwa i usług instalacyjnych. Kupują sprzęt budowlany i zaczynają działać w swoim fachu

   Wujek z dotacji wziął kamerkę termowizyjną za 30k 30% dopłacając z własnej kiszeni, robi mapy utraty ciepła z pomieszczeń że tak to nazwę, z tego żyje.

   Znajomy ze szkoły kupił aparat za ponad 20k, robi zdjęcia na weselach imprezach i z tego żyje.

   Pewnie trafiają się ameby, które marnotrawią pieniądze z dotacji ale takich ludzi wszędzie jest po trochu. Wątpię, że jest to większość.
   Nie wiem czy wiesz ale po wzięciu dotacji zobowiązany jesteś do prowadzenia działalności przez 15-18 miesięcy w zależności od deklaracji. Płacisz zus i podatki od tego co zarobisz więc wcale nie tak kolorowo dla buca który kupi maca za 12k i myśli że wygrał życie.

   A i żeby tego było mało to przed podpisaniem umowy o dotacje musisz mieć 2 poręczycieli którzy pisemnie zobowiązują się do oddania za ciebie dotacji jeśli nie wywiążesz się z płacenia zusu lub przewalisz kasę na inne rzeczy niż powinienieś

   Aha, jeśli mało to przez 12 miesięcy nie możesz pracować na umowie o pracę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Danzem: skoro te firmy tak super dzialaja i sie utrzymuja to dlaczego nie wziac na sprzet kredytu? w koncu i tak sie go splaci. No wlasnie dlatego ze jak dostajemy pieniadze za free to latwiej nam zaryzykowac i wydac bo co mi tam? i tak nie moje. Inaczej szkoda bo te 30k musialbym najpierw odlozyc/potem splacic, a tak sprobuje - co mi szkodzi.

   Po drugiej stronie dotacji sa ich fundatorzy - ludzie ktorzy oddali pieniadze w podatkach. Tak w podatkach, ktore poszly do budzetu, potem do Unii, a potem z Unii do 'startupow'. Mysle ze kazdy z nas sam lepiej wie na co wydac zarobione przez siebie pieniadze.

  •  

   pokaż komentarz

   @4191727801:
   Masz racje ale skoro jest możliwość dotacji to po co ryzykować kredytem?
   Zauważ jak było w latach 90-tych, wczesnych 2000. Ktoś kto wtedy zaczynał firmę lub działalność ma teraz spółkę dość fajnie działającą o ile był na tyle przedsiębiorczy. Obecnie jest ciężko startować z czymś nowym bo rynek jest stosunkowo przesycony. Kiedyś to ryzyko się opłacało teraz mniej. Pomijam znajomości czy to wtedy czy teraz.

   Przykład firma mojego sąsiada "KLIMA" Ma sklep w małym miasteczku z artykułami instalatorskimi i firmę która, zakłada gaz lub instalacje wodne, z 10 pracownikami. Firmę założył po powrocie z Francji gdzie właśnie instalacje zakładał stąd miał kapitał.

   Wg mnie idea dotacji jest w porządku bo dobrze funkcjonująca działalność szybko zwróci to 20k. ZUS 1200złx12 mies, i załóżmy dochód 50tys zł już po odliczeniu kosztów to masz wpływ około 20k do budżetu przy podatku dochodowym na zasadach ogólnych 19%. Jeżeli taka osoba prowadzi produkcję to jeszcze lepiej bo ktoś zapłaci VAT 23% za polski produkt i nie napychamy kieszeni szwabowi.
   Oczywiście nie popieram instytucji ZUS żeby nie było :D
   I oczywiście jestem zdania, że należałoby uszczelnić udzielanie dotacji bo jak czytam na co niektórzy ludzie wydają te pieniądze to się nuż w kieszeni otwiera.

  •  

   pokaż komentarz

   @4191727801: Wlasnie o to zarzadzanie tym ryzykiem chodzi halina z mietkiem w podatkach wplaca drobne ( ͡° ͜ʖ ͡°) sumy, zeby janusz zalozyl firme. Jak wypali to zwroci sie, tez w podatkach, bardzo szybko, jak nie to jest to ryzyko rozlozone na wiele osob, a tym samym mniejsze niz sam janusz by mial wlozyc pieniadze. Poza tym Twoje zalozenie jest mocno bledne, nikt nie bedzie sie bujal z papierkologia zeby wydac ta kase na glupoty, to mimo wszystko jest troche zachodu. Jak juz ktos podejmuje takie dzialania to zalezy mu zeby biznes wypalil. A odnosnie startupow to nowoczesna gospodarka powinna sie na nich opierac, bo one daja duza przewage. A jak przeczytasz w raporcie Deloitte (Link to w Polsce wlasnie najgorzej jest z finasowaniem niestety, bo pomysly i ludzi mamy. Zobacz, poczytaj historie rozwoju doliny krzemowej (polecam ksiazke Innowatorzy) jest tam wspomniane jak wazne bylo latwo dosptepne finansowanie w tamtym czasie. Jeszcze cytat z tego raportu aby pokazac wage startapow w gospodarce: Zgodnie z naszymi analizami sektor startupów w 2023 roku może wygenerować ponad 2,2 mld zł wartości dodanej. Jest to niemalże pół miliarda złotych więcej, niż wynoszą planowane wydatki budżetowe na oświatę i wychowanie w 2016 roku. Równocześnie startupy mogą stworzyć w 2023 roku w Polsce łącznie ponad 50,3 tys. miejsc pracy. Natomiast łączne wygenerowane przez te podmioty dochody gospodarstw domowych w 2023 roku szacujemy na nawet 757 mln zł.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   Mówisz to bo tak Cie zainspirował Milton Friedman czy znasz z autopsji lub otoczenia?

   @Danzem: Milton Friedman odnosił się do skali makro zjawiska a Ty piszesz o skali mikro. Jak jedna osoba umyje swój samochód w wielkim jeziorze to nie będzie to problemem ale to nie znaczy, że jak tak pomyśli i zrobi kilka tysięcy osób to nie będzie to problemem dla jeziora w skali makro.
   A sam jak wspomniałeś jesteś beneficjentem dotacji więc będziesz ich bronił bo to jest dla Ciebie zwyczajne korzystne nie zważając na skalę makro tego zjawiska.

   pokaż spoiler pomimo mojej krytyki takiego rozdawnictwa pieniędzy, gratuluję sukcesu i niech cię się firma rozwija a klienci płaca faktury w terminie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Danzem: Wciąż uważam, że zamiast datków państwo powinno dawać nisko-oprocentowane pożyczki.
   Najważniejsze by nie przyzwyczajać ludzi do socjazlizmu i rozdawnictwa. Druga sprawa - motywacja, pieniądze trzeba oddać więc tym bardziej staramy się by biznes wypalił.
   Nie widzę przeszkód - masz dobry plan, jesteś ambitny - ryzykuj. Ale ryzykuj swoje pieniądze a nie pieniądze wszystkich obywateli. W koncu profity jeżeli się uda będziesz czerpał jedynie ty - jako właściciel firmy.
   Nie masz planu, nie jesteś pewny że wypali - McDonald przyjmuje non-stop, też da się przeżyć.

  •  

   pokaż komentarz

   @shaki24:
   Zgadzam się ale to co rząd powinien a co robi to dwie różne rzeczy :D Taki kredyt też niósłby sporo zalet dla przedsiębiorcy bo jeśli kupiłbym sprzęt z kredytu za 20 tys odliczyłbym sobie go od podatku:
   23% vat i 19% dochodowego czyli nie płacę około 8 tysięcy podatku. Teraz analogicznie dotacja: z zakupów dotacji nie mogę nic odliczać bo robi to urząd, nie mogę tego wpisać w koszty ani odliczyć VATu. Szczerze mówiąc, gdybym miał możliwość wzięcia nisko oprocentowanego kredytu na powiedzmy 5 lat zdecydowałbym się na taką opcję. Dlaczego? Musisz wiedzieć, że urząd po udzieleniu dotacji zabrania Ci zawieszenia działalności, podjęcia pracy na umowę o pracę, musisz płacić zus (deklarujesz się na 15 lub 18 miesięcy) jeśli się nie wywiążesz zwracasz pieniądze z wysokimi odsetkami.

   Swoja droga patrząc na 500+ i na inne tego typu pomysły to dotacje przy tym to mały pikuś i w pewnym sensie dotacje zapewniają wzrost gospodarczy. Oczywiście nie uważam, że nie ma lepszych sposobów na pomaganie nowym przedsiębiorcom.

  • więcej komentarzy(1)

 •  
  t........y

  +205

  pokaż komentarz

  są dotacje - korzysta. Dlaczego macie z tym problem? Dlaczego nikt nie robi afer, że @Conowegopl wzięło z programu 8.1 ponad 800 000zł na stworzenie serwisu na wordpressie który wygląda jak kupa i tylko przekleja informacje prasowe? A gość jeszcze dobrze nie zaczął, nie wiecie dokładnie czym będzie się zajmował i już po nim jedziecie.

  Gość będzie prowadził firmę reklamową - więc dobry komputer do edycji grafiki i wideo dla SM się przyda. A że przy okazji chce się nauczyć programować? Afera z dupy, zakop.

  Jak was tak piecze - złóżcie swoje wnioski na innowacyjną firmę, zobaczymy ilu z krzykaczy odpadnie po jego złożeniu. Ale zapomniałem - potraficie tylko pluć na ludzi zza monitora.

  •  

   pokaż komentarz

   Dlaczego nikt nie robi afer, że @Conowegopl wzięło z programu 8.1 ponad 800 000zł na stworzenie serwisu na wordpressie który wygląda jak kupa

   @top_czipsy: byla afera ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  
   d....n

   +77

   pokaż komentarz

   @top_czipsy: piecze bo osoba nie mająca pojęcia co robi dostaje kase z naszych podatków. sam składałem 8.1 i zostałem odrzucony. w 1 roku zrobiłem 130 tys. z pieniędzy od klientów, gdybym dostał 8.1 myślę że inaczej by się życie potoczyło. tymczasem koleś który nie ma żadnego pojęcia co robi dostaje dotacje. to nie jest kwestia bólu dupy ale totalnego kretynizmu tego programu. przedstawiłem z doradcą biznes plan który jest realny. ni chuj, lepiej portal dla psów zrobić albo spamować newsami pisanymi przez analfabetów.

   tak na koniec: ostatnią rzeczą o jakiej myślałem to jak wydać pieniądze na najlepszego maca. po tej samej rzeczy widać że koleś nie wie co robi i jest jak dziecko we mgle. conowego syfem jakim jest przeznacza kase na reklame. tak czy inaczej, życie weryfikuje, po tym znalezisku typa będą sprawdzali. są przypadki że się zwraca więcej niż się wzięło.

   małe bardzo pieniądze ale podejście do sprawy zasługuje na chociaż wzmianke że tak się nie robi.

   pytanie serio: jeżeli inwestujesz w coś pieniądze pytasz czy koleś mówiący że coś zrobi wie jak to coś się robi? to nie kwestia Jobsa, marketingu itd. tylko zwykłe pytanie. Z reguły profesjonaliści inwestują w coś jak wiedzą że to będzie miało zwrot. Tak działa każda firma i na pogardę zasługuje łajza biorąca kasę z naszych podatków bo po prostu miała dojście.

  •  

   pokaż komentarz

   piecze bo osoba nie mająca pojęcia co robi dostaje kase

   @donjon: Wpis OPa to niezła manipulacja z której wynika, że linczowana osoba ma zarabiać na front-endzie. Ta osoba złożyła wniosek na produkcje audio-wideo + nauka programowania, żeby może w przyszłości dodać do swoich usług. Jak sprawdziliście, że ta osoba nie ogarnia produkcji i nie należy jej się dofinansowanie?

  •  

   pokaż komentarz

   sam składałem 8.1 i zostałem odrzucony

   @donjon: Czyli piecze xD

  •  

   pokaż komentarz

   @top_czipsy: obecnie mają chyba na Typo3, jeszcze większe cudo ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   t........y via Android

   -3

   pokaż komentarz

   @getin jeszcze lepiej.. panie taki serwis to ja postawię między poranną kawą a kupą - gdzie tutaj te 800000 :/

  •  

   pokaż komentarz

   @top_czipsy: srajbook
   dobry komputer

   Wybierz jedno

 •  

  pokaż komentarz

  Lata temu kończąc technikum miałem w planie złożyć wnisek o dofinansowanie na działalność rozpoczęcie działalności. Wówczas to było coś koło 50 tysięcy złotych. W planach miałem zakup mobilnego tartaku do drewna. Ojciec robił w stolarce i tematach do niej zbliżonych to wiedzialem, że zapotrzebowanie na taką usługę wówczas było. Zadowolony z wielkimi planami na przyszłość poszedłem do urzędu, gdzie w twarz mi powiedziano, że nie dostanę dofinansowania bo nie jestem "swój" - nie miałem po prostu tam znajomości. Trochę się wk?$!iłem, ale cóż młody byloem poszedłem na studia. Ale od tamtego czasu wiem, że te wszystkie dofinansowania są o kant dupy robić. Masę ludzi brało pieniądze, prowadziło działalność przez te wymagane chyba 3 lata i sprzęt za to kupiony sprzedawało.

  •  

   pokaż komentarz

   @kam966: I pomyśl , że teraz to nie jest 3 lata ale 12 miesięcy ... Kupujesz coś co traci mało na wartości i pyk po roku sprzedajesz i profit

  •  

   pokaż komentarz

   @kam966: Mój tato miał podobnie,starał się o dofinansowanie na firmę budowlaną,wszystko było pięknie do momentu ogłoszenia kto dostał,oczywiście były to osoby powiązane z urzędnikami...

  •  

   pokaż komentarz

   @FizylieRR No to mój ojciec się na wszystko wk??!ił poj$@!ł to i żyje jak paczek w maśle w Norwegii. Aa człowiek patriota idiota siedzi w Polsce i robi na te pijawki.

  •  

   pokaż komentarz

   tego czasu wiem, że te wszystkie dofinansowania są o kant dupy robić. Masę ludzi brało pieniądze, prowadziło działalność przez te wymagane chyba

   @Calidus:
   Tylko, że przez rok płacisz zus i nie możesz pracować na umowie o pracę przez 12 miesięcy.
   Działalność deklarujesz się prowadzić przez 15 lub 18 mies.

   Więc musi być to rzecz która mało traci na wartości i pozwoli ci zarobić na siebie i na zus przez ponad rok :D

  •  

   pokaż komentarz

   @kam966: rozumiem, że gdybyś dostał 50k dotacji to byś nie miał statutu pijawki? Bo ja nie rozumiem, czemu jedna firma z branży musi kupować sprzęt a ktoś obok dostaje za free. 50k to nie jest ogromny majątek. Jak byłeś pewien hajsu przyszłego to mogłeś wziąć kredyt pod zastaw nieruchomości. Oczywiście pewnie byś dostał więcej niż 50k zł, ale nie musiałbyś odrazu wszystkuego wydawać na rozwój

  •  

   pokaż komentarz

   @OraclePL Pijawki to o urzędnikach pisałem. Jeśli ktoś dostał dotacje i dobrze ją spożytkował to się chwali, do takich ludzi nic nie mam. Boli mnie jedynie banda urzędnicza.

  •  

   pokaż komentarz

   @OraclePL: Jak 50k to nie dużo to dej pan skoro nie majątek

  •  

   pokaż komentarz

   Jeśli ktoś dostał dotacje i dobrze ją spożytkował to się chwali

   @kam966: No właśnie z tym myślenie jest problem. Wszystkie daniny typu dotacje i wsparcia są bez sensu gdyż zakrzywiają konkurencję. Masz pomysł i będzie z niego zysk który TY otrzymasz to czemu niby kosztem początkowym chcesz obarczać podatników wymagają otrzymania 50k za nic. Bierz kredyt lub szukaj partnera biznesowego który ci to pożyczy na procent. Wyjdzie to zarobisz ty i bank (biznesmen), nie wyjdzie to spłacisz to co pożyczyłeś. W tym rachunku ty ponosisz ryzyko więc i lepiej to przemyślisz i bardziej będzie ci zależeć aby to wyszło.
   Dlatego więc widać, że te 50k to były zwykłe marzenia a nóż się uda. Nie dostałeś darmowej kasy to nie pociągnąłeś tematu który miał małe szanse na sukces.

   Lepszym pomysłem dla początkującego biznesu byłyby ulgi podatkowe i zniesienie opłat przez pierwsze lata działalności z limitem kwoty jaki może podlegać zwolnieniu. Dzięki temu biznes sam się może rozkręcać bez generowania kosztu ponoszonego na państwo.

 •  

  pokaż komentarz

  Plusika na mirko dałem, ale robienie z tego wykopu to już przesada. Piecze co?

1 2 3 4 5 6 7 ... 15 16 następna