•  

  pokaż komentarz

  Chiny co godzinę instalują panele słoneczne o powierzchni boiska do piłki nożnej. Już w tym rok osiągnęły cele dotyczące energii odnawialnej, które zaplanowały na koniec 2020, ale... zamierzają jeszcze bardziej przyśpieszyć. W dodatku robią to z fantazją ( ͡° ͜ʖ ͡°):

  źródło: telegraph.co.uk

  •  
   koku via iOS

   +260

   pokaż komentarz

   @cieliczka: a w Polsce jak w chlewie, wiatraki pójdą na złom.

  •  

   pokaż komentarz

   @koku: Co wy z tymi wiatrakami na złom. Ja p%!?%@!ę. Wyryli hasło w bani i powtarzają bezmyślnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl:

   Co wy z tymi wiatrakami na złom. Ja p##%$$%ę. Wyryli hasło w bani i powtarzają bezmyślnie

   wyjmij głowę z dupy lemingu to się dowiesz

   W rozstrzygniętych tydzień temu rządowych aukcjach, farmy wiatrowe okazały się najtańszym źródłem energii elektrycznej w Polsce. Dwa dni później Ministerstwo Energii zakomunikowało, że wszystkie działające już wiatraki na lądzie zostaną usunięte, a w ich miejsce nie powstaną już nowe. To realizacja obietnic przedwyborczych PiS - tłumaczy minister energii.

   Podczas gdy Europa Zachodnia inwestowała przez lata w tę technologię, aby obniżyć jej koszty i - aby po usunięciu starych turbin zastąpić je dużo nowocześniejszymi i bardziej sprawnymi wiatrakami kolejnej generacji - Polska jest jedynym krajem na kontynencie, który zapowiada całkowitą eliminację tej technologii i spisanie na straty całej infrastruktury, która pozostanie po usuwanych turbinach.

   link

  •  

   pokaż komentarz

   @koku: Po co nam jakieś lewackie OZE. Polacy będą umierać od wdychania zanieczyszczeń z POLSKIEGO węgla!

   pokaż spoiler No i rosyjskiego ( ͡° ͜ʖ ͡°)


   pokaż spoiler Przy okazji przepłacając 3x żeby było na 14nastki i deputaty dla górników ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @afc85: To chyba znowu muszę skopiować swój wpis abyście skumali o co w tym chodzi i kto tu jest lemingiem:)

   Budujesz sobie wiatraki
   Załatwiasz sobie dopłaty do wiatraków-zielone certyfikaty
   Jak zawieje to masz prąd na sprzedaż jak nie to nic cię nie obchodzi-stabilność systemu bierze na siebie twoja konkurencja
   Twoja konkurencja(elektrownie węglowe) musi dopłacać tobie do biznesu nawet 285 zł za każdą twoją 1 MWh przez to utrzymuje ciebie i daje ci jedyny zysk jaki masz na swojej farmie a jej klienci mają podwyżki energii
   Załatwiasz sobie dodatkowe podatki na konkurencję nawet 100 zł do 1 MWh w postaci opłat za CO2
   Konkurencja dźwiga na barkach twój biznes dopłacając ci do interesu jak i dodatkowe koszty
   Krzycz w mediach że drogi prąd to winna lobbingu konkurencji
   Jesteś miliarderem a biedaki w rachunkach dopłacają ci do biznesy poprzez wyższe rachunki u twojej konkurencji(odwrócony socjalizm wspierający miliarderów)
   Ludzie denerwują się na węgiel i drogi prąd
   Ludzie chcą więcej wiatraków
   Ludzie dostaną więcej wiatraków
   Ludzie będą mieli jeszcze droższy prąd.
   Gospodarka będzie oparta na nieprzewidywalnych źródłach energii.
   Wszyscy cię kochają i podziwiają jak to majątku dorobiłeś się na roznoszeniu ulotek i jak to pomagasz małym murzynkom w Afryce
   ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
   Tak to wyglądało do tej pory moi kochani.

   Tylko teraz jesteśmy bardzo blisko przełomu bo technologia obniża koszty OZE(wiatraki morskie staniały o połowę w 4 lata). OZE powoli stają się konkurencyjne wobec tradycyjnej energetyki. Problemem jest propaganda, lobbing i dezinformacja wielkich grup kapitałowych i miliarderów. Powinniśmy domagać się rzetelnych informacji i analiz a nie propagandy serwowanej przez lobbistów jednej czy drugiej strony.
   Powinniśmy wiedzieć za co, dlaczego i komu płacimy.

   @panczekolady:

   źródło: wykop.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: To teraz zadajmy sobie pytanie? Gdyby nie było dopłat do wiatraków to czy one by dziś były tak tanie? Kto by w nie zainwestował? Czy dziś stalibyśmy u progu rewolucji energetycznej? Śmiem twierdzić, że nie.

  •  

   pokaż komentarz

   @marian1881:
   Pewnie, że nie byłyby one tak tanie ale z naszej perspektywy lepiej, że kto inny poniósł koszty niż my bo na szanse bycia liderem w branży nigdy nie mieliśmy. Nam się opłaciło to zwlekanie.
   Chociaż mogliśmy w tym czasie poświęcić więcej uwagi badaniu wietrzności kraju/Bałtyku i badania dna Bałtyku no i planowaniu całej infrastruktury towarzyszącej jak i przygotowaniu ram prawnych. To teraz bylibyśmy bardziej przygotowani na szybkie zwiększenie mocy wytwórczych z wiatraków.
   Druga sprawa to to, że trochę firm siedzących w biznesie wiatraków morskich też mamy a zbyt długie zwlekanie może je rozłożyć i cała kasa z wielomiliardowych inwestycji może uciec za granicę.

   Mnie zastanawia jak by wyglądała fuzja jądrowa gdybyśmy kasę z dopłat do OZE zainwestowali w badania nad fuzją-to grube miliardy euro przecież:)

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Gdyby było to wiadomo od razu, ale tak nigdy nie jest. Trzeba przetestować 10 rzeczy, aby wybrać tę jedną właściwą.

   Druga sprawa to to, że trochę firm siedzących w biznesie wiatraków morskich też mamy a zbyt długie zwlekanie może je rozłożyć i cała kasa z wielomiliardowych inwestycji może uciec za granicę.

   Nie martwiłbym się o nasze stocznie offshorowe. One od lat są w europejskiej czołówce.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: tak, tak. Tylko dwa problemy:
   - po pierwsze, rząd nie planuje stawiania jakichkolwiek wiatraków, niezależnie od ich wydajności. Wungiel, k*rwa. I to jest bardzo jasno powiedziane - nie stawiamy wiatraków, bo wungiel.
   - po drugie, powietrze w wielkich miastach w Polsce ma kolor, smak i fakturę. Można je niemal dosłownie żuć. No ale wungiel!
   - po trzecie, elektrownie węglowe walą tyle co2 do atmosfery, że za 20 lat (jak nie szybciej) GO nam je po prostu wyłączy. Wtedy będzie przykre pobudka z ręką w nocniku.

  •  

   pokaż komentarz

   @singollo:
   - Planuje budować wiatraki tylko, że morskie bo tam nikomu nie wadzą i niby są stabilniejsze. Chociaż mogli by ułatwić stawiania farm lądowych- niemieckie rozwiązania w kwestiach efektu migotania cienia są rozsądniejsze.
   -powietrze w wielkich miastach to nie wina elektrowni a domków jednorodzinnych i kamieniczników palących w piecach kaflowych, do tego samochodów i czasami lokalnego przemysłu.
   - walą to CO2 od lat i jeszcze przez wiele lat będą walić. Jak chcesz dokonać transformacji energetycznej w kilka lat?

  •  

   pokaż komentarz

   Przy okazji przepłacając 3x żeby było na 14nastki i deputaty dla górników ( ͡° ʖ̯ ͡°)

   @panczekolady: Nie chcę ci psuć narracji...ale ostatnio jak sprawdzałem oferty pracy w górnictwie to w wymaganiach była znajomość języka ukraińskiego także wiesz...tną koszty. Do tego oczywiście nie byłbyś zatrudniony bezpośrednio w kopalni tylko w firmie u jakiegoś Janusza, znajomego dyrektora. Bogaty górnik już się kończy w dzisiejszych czasach.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Myślenie Polaków nigdy się nie zmieni, jak będą powtarzać takie idiotyzmy jak Ty, że węgiel i wiatraki to sroga konkurencja. Powinna to być płynna symbioza i tak na to pwoinno się patrzeć.

  •  

   pokaż komentarz

   @cieliczka: Gospodarka centralnie planowana, bez przetargów, krętaczy, jak trzeba to wysiedlą ludzi bez gadania. Władze mają łatwiej, ludzie mają trudniej.

  •  

   pokaż komentarz

   @michakasta: To tylko miała być przeciwwaga dla panującej narracji i hejtu. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Cały czas namawiam abyśmy zwyczajnie trzymali rękę na pulsie i podejmowali decyzje z kalkulatorem w ręku bez emocji chłodno kalkulując co się opłaca nam i państwu. Bez ideologicznego i partyjnego zacietrzewienia.
   Tylko dokładne analizy i decyzje podjęte na chłodno pozwolą nam wybrać najlepsze rozwiązania dla naszej gospodarki.
   Jak na razie się tylko przekrzykujemy jedni wrzeszczą węgiel, drudzy atom a trzeci OZE. A tu samiast wrzasków powinny mówić liczby.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: z ta wypowiedzią już się zgodzę. Pracuję w firmie energetycznej i to co u nas w Polsce się dzieje to jest sajgon. Zamiast chłodnej kalkulacji to zawierzanie Matce Boskiej itp. Nasze dzieci za to zapłacą, jak i my

  •  

   pokaż komentarz

   @koku Sprzedamy je Chińczykom i ogłosimy sukces (✌ ゚ ∀ ゚)☞

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl:
   Ale wiesz Ty, że energia z wiatraków może być magazynowana na przeróżne sposoby?

  •  

   pokaż komentarz

   @koku jak w chlewie obsranym gównem.

  •  

   pokaż komentarz

   @singollo wungiel nie jest złym paliwem pod warunkiem, że jest dobrze wzbogacany.

  •  

   pokaż komentarz

   @michakasta akurat Ukraińcy górnicy szczególnie ci z Donbasu to jedni z najlepszych fachowców na rynku. Więc nic dziwnego, że szuka się ich na rynku

  •  

   pokaż komentarz

   @bisu: wungiel jest złym paliwem, chyba, że potrafisz go spalić bez emisji co2

  •  

   pokaż komentarz

   @singollo 99,9% zostaje zatrzymana w filtrach.

  •  

   pokaż komentarz

   @bisu: Sam Bełchatów wali 36 milionów ton co2 rocznie. To więcej niż są w stanie pochłonąć wszystkie lasy w kraju. Jak to dobrze, że ma filtry...

   źródło: oko.press

  •  

   pokaż komentarz

   @singollo a ile produkuje energii elektrycznej i inwestuje w alternatywne źródła energii? Np. wiatraki na górze Kamieńsk?

   Może napiszesz o okolicznych gminach, które boją się końca górnictwa ?

  •  

   pokaż komentarz

   @bisu: och, produkuje tyle energii, ile musi. W końcu w kraju nie ma alternatywnych źródeł, i, jak się okazuje, za bardzo nie będzie. I nie to, że zarzucam elektrowni, że emituje. Inaczej przecież nie może.

   Ale ile by nie inwestowała w źródła alternatywne, to już powinien powstać w kraju plan wygaszenia tej elektrowni i zastąpienia ją czystymi źródłami.

   Może napiszesz o okolicznych gminach, które boją się końca górnictwa ?

   Funkcją elektrowni jest dostarczanie prądu, a nie zatrudnianie ludzi czy uśmierzanie lęków. Usprawiedliwianie w ten sposób wkładu w GO, na którym ucierpią wszyscy, jest raczej głupie. A poza tym - ci okoliczni mieszkańcy nie boją się się tysięcy ton tlenków siarki czy azotu produkowanych przez elektrownię? To ich zabija na miejscu.

 •  

  pokaż komentarz

  Wszędzie się opłaca, tylko zawsze w Polsce musi coś nie pasić. Atom - be, OZE - be. Tylko węgiel cacy, chociaż ściągamy go z Donbasu, Kolumbii i od Putina. W tym kraju nigdy nie będzie dobrze, skoro celem polityków jest jedynie jak najszybsze zdobycie głosów. Ryje się zmieniają, a stare przyzwyczajenia nie chcą opuścić budynku sejmu.

 •  

  pokaż komentarz

  Mapka górna - gęstość zaludnienia w Chinach (po lewej stronie zielonej linii mieszka tylko 6% populacji)
  Mapka dolna - stopień nasłonecznienia w Chinach - im bardziej czerwony tym więcej słońca (sklejałem różne mapki w paintcie wiec troche inne skale ale wystarczy żeby wyczuć jak dobrą sytuację mają Chińczycy jeśli chodzi o lokalizację wielkich farm fotowoltaicznych )

 •  

  pokaż komentarz

  A w Polsce jednak nadal się bardziej opłaca węgiel...

 •  

  pokaż komentarz

  To jest lepsza wiadomość dla sprawy globalnego ocieplenia, niż wymiana wszystkich aut na elektryczne w europie.

  źródło: CO2.jpg