
Yosild - moja (Twoja) dystrybucja Linuxa
Jeżeli chcesz stworzyć swoją dystrybucję Linuxa, to mój skrypt zrobi to za Ciebie ;) Wystarczy wskazać urządzenie docelowe (np. pendrive) i odczekać kilkanaście minut - skrypt pobierze wymagane pakiety, skompiluje kernel i zbuduje minimalistyczną wersję Linuxa pod Twoją nazwą. Więcej info na blogu.
+52
pokaż komentarz
Wczoraj pierwszy raz sam zainstalowałem linuxa ubuntu, dziś bedzie testowany CentOS i OpenSUSE. Dziś rano też stwierdziłem, że brzydzę się i gardzę windowsowcami.
+10
pokaż komentarz
@Ted85Kor: Ranisz moje uczucia :(
+54
pokaż komentarz
@Ted85Kor: Po pierwszych 5 błędach przestaniesz gardzić ;)
+105
pokaż komentarz
@Ted85Kor: od wczoraj używam linuksa i już mnie wk!??iają ci windowsowcy (✌ ゚ ∀ ゚)☞
pokaż spoiler
Idzie murzyn przez pustynię i spotyka Dżina, który mówi:
- Masz jedno życzenie.
- Chcę stać się biały!
Puff i stał się
Wraca do wioski, i idzie do ojca:
- Ojcze, ojcze jestem biały!
- Synek nie mam czasu idź do mamy.
Idzie do mamy:
- Mamo, mamo jestem biały!
- Synku nie mam czasu pogadaj z siostrą.
Idzie do siostry:
- Siostro, siostro jestem biały!
- Nie mam teraz czasu, idź sobie.
Zdenerwowany murzyn mówi:
k!??a pół godziny jestem biały i już mnie te murzyny wkurwiają
-3
pokaż komentarz
@PrawieJakBordo: po pierwszych dziesięciu próbach zainstalowania drukarki i karty wifi wróci do win10 XD
+5
pokaż komentarz
@PiersiowkaPelnaZiol: jak ma drukarkę HP i standardową sieciówke to pójdzie bez spiny na hplip i kernelu... za to zaczną się problemu z dostępnym softem, czy bardziej zaawansowaną konfiguracja (przyjaźń z bash)... jedno zyska, straci drugie - nie ma systemu bez wad
no ale ja tam się nie znam, bo tylko widziałem Linuxa na okładce w Empiku (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)
+2
pokaż komentarz
@Ted85Kor: jeszcze zmienisz poglądy :D
@hiperchimera: Może z HP działa, ale z takim Brother'em (niby wspieranym) taki Mint z dnia na dzień potrafi przestać się dogadywać.
No, ale ja tam się nie znam, bo matka ma Linuxa.
0
pokaż komentarz
Komentarz usunięty przez autora
+5
pokaż komentarz
@PiersiowkaPelnaZiol: raz miałem przez całe swoje "linuxowe" życie, problem z wifi i to był jakiś dziwny budżetowy laptop...
+5
pokaż komentarz
Komentarz usunięty przez moderatora
0
pokaż komentarz
@Ted85Kor pycha kroczy przed upadkiem
+2
pokaż komentarz
@Ted85Kor: Polecam tez sprawdzić Linux mint ;) Bardzo popularny ostatnio
+4
pokaż komentarz
@Ted85Kor Linuxem łatwo się zachwycić, jego ideą, gigantyczną bazą wiedzy w internecie i oczywiście ceną ( ͡° ͜ʖ ͡°) Niestety, ten system ciągle nie nadaje się do "zwykłego" użytkowania na desktopie. Za to, na serwer to tylko i wyłącznie Linux.
+3
pokaż komentarz
@PiersiowkaPelnaZiol: to akurat zależy. Czasem łatwiej zainstalować drukarkę (zwłaszcza starą) pod Linuxem niż znaleźć dziejące sterowniki pod Windowsa. Np. taki simple scanner ogarnia każde urządzenie skanujące bez sterowników. Ja mam taki skaner na który ostatnie znane sterowniki wydane były pod win98.
0
pokaż komentarz
@Ted85Kor: Jak będziesz czuł się pewny w linuksie i będziesz chciał mieć większą kontrole nad wszystkim to polecam Arch. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Tak naprawdę jak ogarniasz to dystrybucje nie mają znaczenia, w każdej da się osiągnąć to samo, kwestia tylko tego ile trzeba się namęczyć aby ją zmienić. W Archu będziesz musiał się chwilę(1-3h) namęczyć aby zainstalować to czego potrzebujesz, ale będziesz mógł to zrobić w zupełnie dowolny sposób tak jak tobie się podoba, a wszystkie następne modyfikacje będą banalne. To jest dystrybucja która daje ci bardzo dużą kontrole bez utraty praktyczności. A w AUR znajdziesz wszystko czego pragniesz i nigdy nie będziesz musiał dodawać PPA czy kompilować czegoś ręcznie bo nie ma w repo. Nawet gry i płatne programy(oczywiście bez cracka).
+1
pokaż komentarz
@swagerstom: Ignorancja przed ironią
+1
pokaż komentarz
jak ma drukarkę HP i standardową sieciówke to pójdzie bez spiny
@hiperchimera: a jak nie ma drukarki, to pójdzie jeszcze łatwiej. Jednak wymyślenie sobie jakiegoś szczególnego przypadku w którym jest łatwo nie ma wiele wspólnego z rozwiązywaniem problemów.
-1
pokaż komentarz
@Ted85Kor:
Za kilka dni zdasz sobie sprawę, że musisz naprawiać jakieś z dupy błędy co godzinę i nic nie działa tak jak byś chciał i wrócisz na spokojnie do Windowsa xD.
+1
pokaż komentarz
@PrawieJakBordo: minęło 5 lat i dalej nimi gardze. Chociaż nie tak bardzo jak aplowcami
0
pokaż komentarz
@delectus: ja mam drukarke i skaner brothera, wpinam i drukuje/skanuje zaraz po instalacji systemu.. druga stara drukarka brothera i to samo. Nie wiem gdzie ty widzisz problem z drukarkami w systemach opartych na linux. Działa mi po wifi i po usb oraz stara na lan koło routera na poddaszu. Nigdy nie miałem problemu z żadną drukarką na Debianie czy innym Ubuntu
0
pokaż komentarz
@Niukron: Proszę bardzo sprawa sprzed tygodnia. Linux Mint 19 xfce 64bit i urządzenie Bother DCP-J125 po usb. Za kij nie chciał zainstalować drukarki, więc ze skanerem tegoż urządzenia nawet nie próbowałem. Przeinstalowanie do wersji 18 mate pozwoliło na zainstalowanie owej drukarki. Niestety skaner nie działał. Ręczne kopiowanie plików po terminalu, jakieś edycje rules przez xed. No i poszło. Na razie działa. Ten sam komputer i to samo urządzenie z wersją bodajże 17 dwa lata wcześniej. Działało, działało, aż pewnego dnia się zesrało. I co Pan zrobisz? nic Pan nie zrobisz! re-install całego systemu!
Podobny przypadek z urządzeniem 7065DN i lubuntu, tym razem jako sieciowa. Działa, działa, aż to kilku miechach przestaje.
Sorry, Panie, kto ma czas w życiu na takie pierdoły? a to tylko głupia drukarka. Strach pomyśleć co by się stało, albo czy w ogóle by się stało jakbym chciał takie cudo zainstalować u siebie, gdzie 2 karty dźwiękowe działające niezależnie, VR i inne cuda. Pomijając już oprogramowanie.
Także, jak to się mówi "z linuxa się wyrasta" :D. I tak byłem jego fanboyem jeszcze jak w roku 2000 ściągnąłem bootowalną dyskietkę i mogłem mieć pierwszy kontakt z tym zachwalanym systemem. Na dziś to tylko matka z niego korzysta, bo windows nie jest dla niej. Zawsze za dużo syfu po-instalowała bezwiednie.
PS> szczęściarz z Ciebie :) jak to chłopaki mówią "nie wiem o co Ci chodzi, u mnie działa" ( ͡° ͜ʖ ͡°)
0
pokaż komentarz
@Ted85Kor: Czeka Cię rok linuksa :)
0
pokaż komentarz
@Ted85Kor: czyli dość szybko choroba postępuje ( ͡° ͜ʖ ͡°)
0
pokaż komentarz
@Niukron: np. Ricoh Sp112 nie działa pod Linuxem i tyle.
0
pokaż komentarz
@Janusz_z_Galilei: nie wiem, nie miałem styczności, ale wątpię żeby kompletnie nie działała. Na pewno da się coś wykombinować, Linux daje takie możliwości, że z gówna ulepisz mercedesa. ( ͡° ͜ʖ ͡°) kwestia czasu i wiedzy.
+31
pokaż komentarz
Tyle ludzi siedzi nad dystrybucjami, tyle tęgich głów, tyle możliwości i niby lat linuksa...
A tu cyk, wyłączasz komputer i wyłacza się w nieskończoność.
Połączysz się do wifi, zamkniesz klapę lapka, otworzysz - łączy się do wifi ale Internetu brak
Podłączasz monitor przez hdmi. Robisz wyświetlanie tylko na monitorze. Działa. Zamykasz lapka, wyciągasz hdmi. Otwierasz lapka i masz czarny ekran.
Laptop zdycha bez uprzedzenia gdy bateria jest słaba mimo że ma opcję zaznaczoną w ustawieniach.
Aktualizujesz program, ludzką paczkę deb. Aplikacja po aktualizacji stwierdza, że nie istnieje.
Nie możesz się zalogować? Ups, skończyło ci się miejsce na dysku, ale jak nie wiesz co mogło być przyczyną, to zapomnij że się dowiesz.
Nie działa dźwięk przez hdmi mimo że działał? Wyłącz i włącz.
Ale i tak jak dla mnie od niedługiego czasu, linux > windows.
Super skórki, ciemne tło wszędzie
Cron i automatyzacja
Konsola
Brak dziwnych aktualizacji blokujących procesor
Wszystko po prostu działa, lub nie działa z konkretnej przyczyny.
Na windzie jeśli coś przestaje działać, to nawet w mikrosofcie nie pomogą.
Odpalanie starych gier to koszmar, aktualizacje w tle to koszmar, masa procesów które muszą non stop działać to koszmar, autostart z masą gównoware'u to dramat.
+5
pokaż komentarz
@zortabla_rt: Tak, tak... zebrałeś losowe problemy ludzi z połowy świata.
+3
pokaż komentarz
@jack_: No to mam farta jednym słowem bo to wszystko u mnie. Poza tym, to wymieniłem jeszcze kilka minusów i plusów w tym wpisie.
+13
pokaż komentarz
@zortabla_rt: linux to wspaniały system dla komputera, nie dla człowieka ( ͡° ͜ʖ ͡°)
0
pokaż komentarz
@tmux: Po prostu wydaje mi się, że gdyby ktoś chciał, to by go dopracował. Sam bym chętnie zgłosił gdzieś swoje uwagi, tylko gdzie.
+1
pokaż komentarz
@zortabla_rt: Dawno już nie miałem takich problemów, powiedzmy od 5 lat jedyna rzecz jaką trzeba zrobić 'ręcznie' przy sprzęcie to instalacja sterowników nvidia.
+1
pokaż komentarz
@3mpty: Więc nie zmieniaj laptopa/pc czy co tam masz.
+4
pokaż komentarz
@zortabla_rt: Proponuję zacząć od bardziej normalnej dystrybucji. Czysty Ubuntu, albo np. Lubuntu.
Takie coś jak "nie montuje z automatu dysków, pendrive, trzeba to robić ręcznie" jest nierealne.
"Flaga + L" działa z automatu na dystrybucji Ubuntu https://help.ubuntu.com/stable/ubuntu-help/shell-keyboard-shortcuts.html.en
ale już np. na Lubuntu nie.
Poza tym na Peppermint Super+L wywołuje xfce4-popup-whiskermenu, więc działa zgodnie z założeniem.
Wg tego samego obrazka widać, że ekran blokuje Control+Alt+L
źródło: Przechwytywanie.JPG
+2
pokaż komentarz
@zortabla_rt: wlasnie od nowego roku powiedzialem sobie, ze postaram sie 1 miesiac przesiedziec tylko na linuxie, wybor padl na manjaro i mnie to dziwi ze jak zostawie komputer wlaczony i po jakims czasie wroce na nic nie reaguje, chociaz nie wiem czy to nie wystepuje tylko gdy zostawie na chromie otwartym, ale widze, ze sporo ludzi ma takie kwiatk, a juz myslalem, ze to tylko u mnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
+1
pokaż komentarz
@progressive: też się zastanawiałem nad manjaro, bo polecany i ładny. :D ale dobrze wiedzieć, że trzeba odłożyć więcej cierpliwości przed ew. przesiadką.
+1
pokaż komentarz
@zortabla_rt: kwiatki sie zdarzaja, np. na laptopie podwojnie musze wpisac haslo przy zalogowaniu (ale to stara wersja 32 bit). Dla mnie poki co pacman jest nowoscia i mi sie nie samowicie spobal. Zainstawalem manjaro na starym ssd, bootuje sie pare sekund, wiec reset nie jest wielkim problemem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
-1
pokaż komentarz
@zortabla_rt: @progressive: @jack_: Bo wybieracie jakieś z dupy dystrybucje :D Polecam zacząć od np Xubuntu (szybkie, lekkie gui Xfce4 + ubuntu pod spodem) lub "vanilla" ubuntu. Tak samo wersję, na pewno LTS, najlepiej "jedną niżej" czyli jak teraz jest LTS 18.04 to polecam używać na początku 16.04, bo więcej problemów jest "wyprostowanych"
+1
pokaż komentarz
@Vein: Dokładnie tak robię. Zarówno dom i serwery trzymam na wersji LTS jednej wstecz, obecnie 16.04.
Potem wdrażam sobie w domu kolejną wersję LTS, patrzę co tam wywrócili do góry nogami i wtedy na serwerze nie mam większości niespodzianek, przykładowo zmiana Upstart -> Systemd
0
pokaż komentarz
@Vein: peppermint ma ficzery do których zdążyłem się przyzwyczaić ;)
- genialny manager aktualizacji, pokazuje które aktualizacje są najbardziej ryzykowne
- każde miejsce można uruchomić jako admin klikając ppm
- f3 (chyba jest też na ubu) w katalogu tworzy sąsiednie okno
- domyślna skórka która po prostu jest tak przemyślana i czytelna jak bym chciał, przezroczyste tło nieużywanego okna (ma to plusy dodatnie i ujemne)
- ice - przeglądarka jednej strony, bajer się przydający
- szybszy niż ubuntu vanilia, tutaj nie mam wątpliwości
0
pokaż komentarz
@zortabla_rt: wszystko to ogarniesz na xfce a nie będziesz walczył z innymi problemami.
0
pokaż komentarz
Bo wybieracie jakieś z dupy dystrybucje
@Vein: to nie prawda. @zortabla_rt ma całkowitą rację i to bez względu na dystrybucję. GUI w środowisku linuxowym od zawsze jest traktowane po macoszemu i na każdej flagowej dystrybucji pojawiały mi się podobne problemy, a nawet wiele wiecej. Nie rozumiem takiego zaklinania rzeczywistości, chyba każdy kto używa na codzień desktopowej dystrybucji dłużej niż rok, musiał się na takie rzeczy nadziać. Linux jest fajny, ale p?@#@?%owate problemy związane z GUI, specyficznymi urządzeniami i mechanizmami w laptopach itd. to wor bez dna. Nie wiem czy uczciwe jest ocenianie linuxa przez pryzmat GUI, ale jeśli mowa o środowiskach desktopowych, to chyba uczciwe.
Garść przykładów z ostatnich lat z którymi musiałem walczyc:
- Debian nie wykrywa monitora
- mint 'zamarza', trzeba restartowac x
- Ubuntu rodziców nie łączy się z głośnikiem bluetooth, trzeba pisać skrypt basha który rozlaczy i podłączy
- okna w Ubuntu się zepsuł (tak)
- niezrozumiałe fluktuacje wiatraczka
-2
pokaż komentarz
@zortabla_rt: Wgraj sobie Xubuntu jak lubisz Xfce. Lubuntu jest jeszcze lżejsze. Wgrywasz jakąś egzotyczną dystrybucję i dziwisz się brakiem wsparcia jakiego być oczekiwał.
-1
pokaż komentarz
- mint 'zamarza', trzeba restartowac x
@tmux: Czyli znów to nie jest czyste Ubuntu. Po drugie to "zamarznąć" może Cinnamon, albo Mate, ale nie Mint.
Pytaj więc support na forum Linux Mint. Cinnamon i Mate to ich produkty.
Debian nie wykrywa monitora
Raz Debian, raz Ubuntu, raz Mint
- okna w Ubuntu się zepsuł (tak)
Tutaj potrzebny jest tłumacz
- niezrozumiałe fluktuacje wiatraczka
Zrozumiałe, brak wgranego, lub brak dostępnego pakietu dla chipsetu.
Temat znany na niektórych Dellach, gdzie brak jest pakietu
0
pokaż komentarz
wlasnie od nowego roku powiedzialem sobie, ze postaram sie 1 miesiac przesiedziec tylko na linuxie, wybor padl na manjaro i mnie to dziwi ze jak zostawie komputer wlaczony i po jakims czasie wroce na nic nie reaguje, chociaz nie wiem czy to nie wystepuje tylko gdy zostawie na chromie otwartym, ale widze, ze sporo ludzi ma takie kwiatk, a juz myslalem, ze to tylko u mnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@progressive: Sprawdź logi X i logi systemowe. Manjaro jest oparte na Arch-u to znalezienie rozwiązania powinno być banalne, jeśli tylko przełamiesz się żeby popatrzeć na logi i wyszukać ten problem w google/zapytać na Arch wiki.
@zortabla_rt: Ja bym bardziej jednak polecał użyć Archa zamiast manjaro. Manjaro to taki nie ładny skrót który może wydawać się atrakcyjny ale ostatecznie może okazać się błędem bo pomijasz pewne aspekty związane z Archem, które dają ci dobry wgląd w twój system i świadomość tego co za co odpowiada. Pomaga to np w rozwiązywaniu problemów które na możesz potem natrafić. Archa możesz tak ustawić żeby był jak Manjaro, ale wtedy będziesz wiedział co powoduje że twój system jest jak Manjaro i co możesz w tym potem zmienić.
@Vein: @jack_: Manjaro i Arch to są popularne dystrybucje. Tylko są one trudniejsze, Xubuntu przy nich to jak boczne kółka do rowera.
-1
pokaż komentarz
@jack_:
Czyli znów to nie jest czyste Ubuntu.
To nic, że Mint to chyba najbardziej popularna dystrybucja desktopowa. To tak jakby mówić, że unity może nie działać, bo to tylko nakładka na przerobionego debiana.
"zamarznąć" może Cinnamon, albo Mate
Aha, distro desktopowe jest super tylko ich x nie... szkoda strzępić ryja
Raz Debian, raz Ubuntu, raz Mint
czego nie rozumiesz?
Tutaj potrzebny jest tłumacz
geniusz erystyki, znalazłeś literówkę
Zrozumiałe, brak wgranego, lub brak dostępnego pakietu dla chipsetu. Temat znany na niektórych Dellach
nie był to dell i co z tego, że temat znany?
Odnoszę wrażenie, że próbujesz bronić agresywnie i na siłę systemu i nakładek gui a do czynienia miałeś z nimi tylko hobbystycznie. Rozumiem, że jesteś fanem linuxa, sam też go lubię i używam od lat ale wciskanie wszystkim, że źródłem ich problemu jest 'nieczysta' dystrybucja, a gdy ktoś pisze tobie, o problemach które mu się przytrafiły, kwitujesz to 'zebrałeś losowe problemy ludzi z połowy świata' (na jakiej w ogóle podstawie to piszesz?) to zdecydowanie nie można traktować cię poważnie.
-1
pokaż komentarz
@tmux: Jak nie odróżniasz LinuxMint od Mate czy Cinnamon to nie ma o czym dyskutować.
0
pokaż komentarz
@jack_: Przeczytaj jeszcze raz uważnie drugi cytat i odpowiedź
-1
pokaż komentarz
@tmux: Pogooglowałeś jak cię oświeciłem.
Przeczytaj co napisałeś pierwotnie:
- mint 'zamarza', trzeba restartowac x
Poza tym dla restartu Cinnamon wystarczy wcisnąć Alt+F2 wpisać r i wcisnąć Enter
-2
pokaż komentarz
@jack_: Poważnie próbujesz od kilku postów zniżyć dyskusję do poziomu zarzucania rozmówcy, że nie rozróżnia x-ów od dystrybucji? ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Niepotrzebnie w to brnąłem, serwus!
-2
pokaż komentarz
@tmux: Prawda niestety cie boli.
0
pokaż komentarz
@tmux: Czyli znów to nie jest czyste Ubuntu. Po drugie to "zamarznąć" może Cinnamon, albo Mate, ale nie Mint.
Pytaj więc support na forum Linux Mint. Cinnamon i Mate to ich produkty.
Raz Debian, raz Ubuntu, raz Mint
Zrozumiałe, brak wgranego, lub brak dostępnego pakietu dla chipsetu. Temat znany na niektórych Dellach, gdzie brak jest pakietu
@jack_: Stary, siedzę w systemach 25 lat, czy Ty serio uważasz, że takie rzeczy powinny się zdarzać na systemach, na których ma pracować np. Pani Krysia w kadrach? Można wiele zarzucić Windowsowi, ale prosto z pudełka i przy pracy z przelewami i systemem ERP, czy dla zwykłego handlowca z lapkiem Toshiby/Asusa/Acera/[dowolna-inna-firma-bez-tak-szerokiego-wsparcia-Linuxowego-jak-thinkpad] nigdy nie sprawia problemów, a dołóż do tego GPO i ograniczenia dla userów i w ogóle nie ma problemu. Linux jest zajebisty, ale dla adminów i pod specyficzne usługi, ale nie na co dzień do pracy, tym bardziej przy takim rozwarstwieniu GUI i frameworków (QT vs GTK), gdzie w jednym systemie możesz mieć napisane apki przy użyciu różnych bibliotek - zresztą ten temat się tu przewalał nie raz.
-1
pokaż komentarz
@patefoniq: Tak... i powinien być tylko jeden język programowania na świecie oraz jedno GUI, najlepiej od M$.
Koleś tu się produkuje nad wiatraczkiem a nawet nie podał jakiej to marki laptop. Więc co mu poradzisz?
Na Linuxie pewne rzeczy nie zagadają, tak samo jak na Windows. Zdarza się.
M$ to jest budżet wielu milionów... jak ciepło został przyjęty Windows Vista czy 8-ka prędko zmieniana w 8.1
Dlaczego do dziś istnieje rynek dla Windows XP?? Dlaczego M$ nie daje wsparcia dla "starych" programów?
Dlaczego w bankomatach królował XP Embedded a nie nowe Windowsy? Przecież banki mają kasę.
Dlaczego Windows 10 nie działa dobrze na starych laptopach? Nie ma sterowników itd., tam gdzie 32-bitowy Linux działa.
Problemem niektórych jest to, że nowy user wgrywa Manjaro, Archa, albo czystego Debiana i się dziwi, że ciężko.
Wiesz, że jest sporo aplikacji napisanych na QT na Windowsa?? Python też jest be?
Wytłumacz też dlaczego M$ wydał SQL Server na Linuxa oraz dodał dystrybucję Ubuntu 18.04 dla Hyper-V?
Pani Krysia która po weekendzie zapomina hasła logowania powinna być wypierd*lona z pracy - uwierz mi są takie Krysie.
Zapytaj rządu dlaczego wspiera tylko jedno słuszne rozwiązanie firmy M$ za nasze wspólne grube miliony zł.
Przykładem takiej utopii jest ZUS - baza Access w 2019 roku - ratunku!
http://www.zus.pl/firmy/program-platnik/pobierz
+1
pokaż komentarz
Dlaczego w bankomatach królował XP Embedded a nie nowe Windowsy?
@jack_: Mało wiesz w tym temacie. Problem jest ze sprzętem i aplikacjami do obsługi transakcji, nie samym systemem.
Dlaczego Windows 10 nie działa dobrze na starych laptopach?
Jakich np.? Bo ja nie kojarzę takich problemów, no chyba, że uważasz Thinkpada R61 za nowinkę.
Pani Krysia która po weekendzie zapomina hasła logowania powinna być wypierd*lona z pracy
A na Linuxie nie zapomni?
Przykładem takiej utopii jest ZUS - baza Access w 2019 roku
@jack_: tu tez brak wiedzy, proponuję wrócić do korzeni i poczytać o Prokom Software, resztę sam sobie dopowiesz.
-1
pokaż komentarz
@zortabla_rt: Większość błędów, które wymieniłeś, nie jest problemem samego Linuksa, ani nawet systemów GNU/Linux. To, o czym mówisz, to błędy w sofcie doinstalowanym do Twojego systemu.
W Linuksach wiele rzeczy jest realizowane za pomocą różnych aplikacji, które są robione przez różne grupy ludzi. Do tego same te grupy ludzi działają dosyć chaotycznie - każdy, kto chce, może naprawić jakiś błąd. Oczywiście każdy błąd musi wcześniej być zgłoszony, żeby ktoś go naprawił.
Większość rzeczy, które wymieniłeś, najpewniej były spowodowane samym środowiskiem, a tych w linuksach jest sporo. Jeśli jedno nie działa tak jak powinno, zawsze można zainstalować drugie.
+2
pokaż komentarz
@ProgramistaHTML: niby tak ale co to obchodzi koncowego użytkownika? System ma działać - od kernela po system graficzny.
-1
pokaż komentarz
@vitek6: To jest właśnie taki rodzaj systemu. Dostajesz wszystko za darmo, żadnej gwarancji, liczysz się z tym, że system jest jaki jest.
0
pokaż komentarz
@ProgramistaHTML: i dlatego Linux nie nadaje się na desktop dla zwykłego użytkownika.
-43
pokaż komentarz
Tylko po co?
+94
pokaż komentarz
@jack_: możesz poznać budowę tego systemu od podstaw ... możesz skompilować Linuxa z przeznaczeniem na urządzenie posiadające ograniczone zasoby sprzętowe. Cała tak stworzona wersja Linuxa, z najnowszym kernelem, zajmuje niecałe 20MB powierzchni dyskowej :)
Cytując wpis blogowy: "Mini-dystrybucja domyślnie obsługuje standardowe wpisy w /etc/network/interfaces (również DHCP), zawiera obsługę partycji swap, rotację logów, mini-man pages, własną minimalistyczną wersję rc.d, uruchomione demony crona, httpd, ftpd, syslogd oraz przygotowany skrypt startowy dla telnetd. Po instalacji na pendrive dystrybucję można uruchamiać na dowolnym komputerze zgodnym z architekturą, na której kompilowany był kernel.
Skrypt współpracuje z VirtualBox – można stworzyć dodatkowy dysk twardy i na nim zainstalować Yosild, a następnie podpiąć ten wirtualny dysk pod nową maszynę wirtualną."
To wszystko generuje pojedynczy skrypt shellowy :) i jest to prawdopodobnie najprostsza na świecie wersja budowy kompletnego Linuxa :)
-81
pokaż komentarz
@jaromaz: Tylko po co? Pracuję od wielu lat na Ubuntu, ale jakoś nie czuję potrzeby analizy kodu kernela czy driver'ów.
Bash + python wystarcza do użytkowania.
+72
pokaż komentarz
@jack_: tak - w Twoim przypadku nie ma potrzeby zapoznawania się z tym skryptem, ale jeżeli ktoś planuje zostać adminem, to znajomość podstaw budowy Linuxa będzie mu niezbędna :)
Są też tacy, którzy chętnie zapoznają się z tą budową z czystej ciekawości :) albo tacy, dla których wyzwaniem będzie instalacja tej wersji np. na starym routerze (tak - będzie działał poprawnie) :)
-77
pokaż komentarz
@jaromaz: No właśnie administruje Linuxem i nie czuję potrzeby. Mam wirtualne Windows Servery z SQLem postawione na KVMie na serwerze Supermicro. Całość stoi na macierzy RAID10 przez MDADM.
Nie trzeba znać metody kompilacji jądra, żeby wydać polecenie systemctl xxx
+81
pokaż komentarz
@jack_: wielu "nie czuje potrzeby" rozumienia tego, czym się zajmuje ;) Jeżeli Ci to wystarcza do Twoich potrzeb i jeszcze Ci ktoś za to płaci, to fajnie, ale będę się upierał, że administracja to nie tylko "systemctl xxx" ;)
+17
pokaż komentarz
@jaromaz: Sa rozne poziomy adminowania - zarzadzanie podstawowymi procesami, user management itd. I dla tych taskow szperanie w systemie to czasami zbedne bajdurzenie. Jesli zaczynamy sie bawic w kompilacje jadra i cala reszte - wtedy jak najbardziej jest to potrzebne. Kwestia jest tez taka, ze czasy sie zmienily, dostepnosc rozwiazan jest tak ogromna, ze czesto nie ma potrzeby tego robic. Na co dzien tez uzywam basha, pythona, paru tooli i nie potrzebuje calej tej filozofii. Ale zdarzylo sie, ze potrzebowalem cos tam wiedziec i faktycznie sie przydalo. Inna kwestia, ze czesto z ta wiedza jest troche jak z trygonometria albo moze i matematyka dyskretna - jakos poza podstawy pomimo wielu lat pracy w IT nie musialem wybiegac. I pomimo kodowania nie pamietam abym musial tego uzywac. Ale popisac sie moge czasem przed kolegami z innych krajow... I to w zasadzie tyle :)
+1
pokaż komentarz
@d0xy: bo o takie 'potrzebowalem cos tam wiedziec' tutaj najbardziej chodzi. Nikt nie mowi ze bedziesz robil to codziennie ale w IT przydaje sie spory wachlarz umiejetnosci, a nawet takiego ogolnego pojecia ze 'sie da'. Byla masa dziwnych taskow ktore robilem raz i watpie, bym je kiedykolwiek powtorzyl ale w razie W kolejnym razem nie strace godziny na stacku a max 5 minut.
-1
pokaż komentarz
@jack_: do dockera może się przydać (chyba?)
+13
pokaż komentarz
Sa rozne poziomy adminowania
@d0xy: @jaromaz: są różne poziomy programowania i, dajmy na to w Javie, nie jest wymagana znajomość organizacji pamięci, czy działania wewnętrznych mechanizmów, lockingu itd, jednakże pracownik który to wszystko zna jest bardziej wartościowy
-5
pokaż komentarz
Rok 2019 ogłoszono rokiem linuxa ( ͡° ͜ʖ ͡°)
+1
pokaż komentarz
@jack_: Tobie po nic
-13
pokaż komentarz
@hiperchimera: ... powiedział koleś co Linux'a widział na okładce w Empiku.
+1
pokaż komentarz
@jack_: o kurczę tak mi dopiekłeś że aż mi login zczerwieniał... wstydzę się bardzo i już uciekam
-6
pokaż komentarz
@hiperchimera: Cieszę się, że pomogłem.
+2
pokaż komentarz
Tylko po co? Pracuję od wielu lat na Ubuntu, ale jakoś nie czuję potrzeby analizy kodu kernela czy driver'ów.
@jack_: Nikogo nie obchodzi co ty potrzebujesz. Wiesz, że są jeszcze inne osoby na świecie i one mogą tego potrzebować?
Czasem wykopki serio zachowują się jakby żadnych ludzi nie znali i mieszkali w piwnicy.
-3
pokaż komentarz
Nikogo nie obchodzi co ty potrzebujesz
@Strzelec_Kurpiowski: Powyższe odnosi się do ciebie.
0
pokaż komentarz
@jaromaz tylko po co? Wyjaśnij sysopsowi z 20 letnim doświadczeniem. Młodych zepsuje, starym nie specjalnie się przyda. Przerobiłem LFS, arch, gentoo, odpalałem Linuxa na armach, etc.
Przeciętnemu kandydatowi na admina się nie przyda, a jak będzie musiał się nauczyć Linuxa od podstawowych podstaw to póki nie przerobi z łapy LFS to nie nauczy sie.
Na pewno Twój tool jest fajny jako optymalizacja pracy w wielu przypadkach :) Ale dla początkujących go nie widzę.
+1
pokaż komentarz
@puzno nie przyda sie. Poza tym jest masa fajnych gotowców typu Alpine
+1
pokaż komentarz
@jack_: wejdź na jakiekolwiek inne znalezisko które cie nie interesuje i pytaj "tylko po co? a na co to komu"
0
pokaż komentarz
@jaromaz: "(...) to znajomość podstaw budowy Linuxa będzie mu niezbędna :)" - no fajnie, fajnie tylko, że to z tym z czym admin będzie się spotykał na co dzień nie ma nic wspólnego. ;) Ale jako hobbystyczna zajawka na jeden dwa wieczory ciekawe.
-3
pokaż komentarz
@etimeel: "dajmy na to w Javie, nie jest wymagana znajomość organizacji pamięci" nawet nie wiesz jak bardzo jesteś w błędzie.
+1
pokaż komentarz
@czerstwy_pl: hehe. Proponuję przeczytać jeszcze raz ale tym razem ze zrozumieniem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
0
pokaż komentarz
@puzno: do dockera już od dłuższego czasu używa się w sumie Alpine(bo najpopularniejsza dystrybucja). Chyba bez sensu używać czegoś swojego biorąc pod uwagę support.
-4
pokaż komentarz
@etimeel: przeczytałem. Pracownik, który to zna nie jest bardziej wartościowy, on dopiero wtedy zaczyna być pracownikiem cokolwiek wartym. Na co dzień mam do czynienia z jeleniami, którzy wychodzą z założenia, że nie jest im to potrzebne tylko, że jak produkcja płonie to do kogo dzwonią pierwszego? Dzbany piszące w Javie bez fundamentalnej wiedzy na temat JVM nie powinny mieć prawa dotykać klawiatury, a organizacja pamięci, JIT, GC to są fundamenty.
-4
pokaż komentarz
@xadereq: Alpine?
GIF
źródło: media.giphy.com (919KB)
+4
pokaż komentarz
@czerstwy_pl: dobra dobra. Piszesz to co ja napisałem, tylko za wszelką cenę próbujesz udowodnić że nie mam racji. Oczywiście są wymagania i wymagania. Pewnie w twoim super projekcie masz samych seniorów którzy wiedzą wszystko o internalsach Javy, ale jak się przyjrzeć ofertom, to często firmy szukają ludzi na niższym poziomie, tylko żeby umieli napisać jakiś mikroserwis i spiąć to z UI. Potem ci ludzie mianują siebie Chief Techology Officer albo Architektem, bo jak pisali aplikacje to decydowali o tym czy użyją Angulara, czy Reacta czy wciskają Hadoopa tam gdzie go nie trzeba - i to jest taki poziom (zna wszystko ale po łebkach).
Są różne poziomy wiedzy, jedni zatrzymują się na używaniu bibliotek, drudzy próbują się rozwijać ale ich wiedza bazuje tylko na ich eksperymentach z kodem, jeszcze inni czytają książki i starają się poznać coraz więcej i głębiej. Ta kolejność to też kolejność wartości pracownika, choć ten pierwszy też ma jakąś wartość na rynku pracy i jakieś firmy jednak go zatrudnią.
+5
pokaż komentarz
JIT, GC to są fundamenty.
@czerstwy_pl: czyli uważasz, że człowiek który nie zna algorytmów jakie rządzą JIT w Javie, nie powinien w ogóle programować w Javie?
-3
pokaż komentarz
@etimeel: nierealne z punktu widzenia rynku (programiści z łapanki po śmiesznych trzymiesięcznych kursikach) ale tak, w idealnym świecie programista Javy nie powinien programować bez wiedzy jak działa JVM od środka.
+1
pokaż komentarz
@jaromaz: ale to musiałbys wszystko opisać.
Nie lepiej zrobić wersję linux from scratch po polsku (jest stare tlumaczenie) i ew. w takiej samej formie zrobić własny?
Jestem niesamowicie zaskoczony, że komuś się chciało. I w sumie to nawet nie wiem czy sie nie przyłączyc
-2
pokaż komentarz
@wegik: nie mam niestety czasu na opisywanie - wszystko widać w kodzie :)
-2
pokaż komentarz
Powyższe odnosi się do ciebie.
@jack_: ja nie mówię, że jak czegoś nie potrzebuję, to jest to w ogóle niepotrzebne, ani w ogóle nie mówię czego potrzebuję.
0
pokaż komentarz
@Strzelec_Kurpiowski:
Szerzenie informacji... jak nie znasz działania kernela od wewnątrz to nie jesteś Administratorem jest błędne.
Ile Administratorów Windows'a zna kod kernela Windows?? Jest program dla ludzi z dostępem do kodu Windowsa... jaki to procent Adminów? 5% max.
Jak taki jesteś spec to podaj mi dla tune2fs parametr stride oraz stripe-width dla macierzy RAID-10 4-dyskowej.
Podpowiem ci, że rozmiar bloku dla EXT4 wynosi typowo 4kB, natomiast w macierzy chunk-size ustawiono na 128kB
Przecież typowy Admin Linuxa znający kod jądra powinien to wiedzieć i potrafić wyliczyć.
-2
pokaż komentarz
Szerzenie informacji... jak nie znasz działania kernela od wewnątrz to nie jesteś Administratorem jest błędne.
Ile Administratorów Windows'a zna kod kernela Windows?? Jest program dla ludzi z dostępem do kodu Windowsa... jaki to procent Adminów? 5% max.
@jack_: szerzenie informacji nigdy nie jest błędne. Kto będzie się chciał, to się nauczy, a tobie nic do tego.
0
pokaż komentarz
@Strzelec_Kurpiowski: Odpowiem za ciebie:
tune2fs -E stride=32,stripe-width=64
Dla każdego Admina wymagana jest ta wiedza w której się porusza.
Mówienie innym: jak nie znasz kernela to nie jesteś Adminem świadczyło by o tym, że 95% Adminów Windowsa nie jest Adminami. Jakoś żyją i zarabiają dobrą kasę bez tej wiedzy.
-1
pokaż komentarz
Mówienie innym: jak nie znasz kernela to nie jesteś Adminem świadczyło by o tym, że 95% Adminów Windowsa nie jest Adminami. Jakoś żyją i zarabiają dobrą kasę bez tej wiedzy.
@jack_: A kto tak mówi? To jest tylko skrypt, do budowania sobie swojej wersji Linuxa. Powiedziałeś, że nie jest ci on potrzebny, dlatego nie ma on sensu i do tego się przyczepiłem.
-1
pokaż komentarz
@jaromaz: To choć trochę.
+1
pokaż komentarz
Tylko po co?
@jack_: Standardowe pytanie opornego ucznia na lekcji matematyki, gdzie każą mu liczyć jakieś iksy dupiksy, a on woli kopać gałę ( ͡° ͜ʖ ͡°) Może uspokoi cię to, że nikt cię nie zmusza do tego, żebyś czuł potrzebę rozumienia tego wszystkiego i jeśli w zupełności wystarcza ci to co już umiesz i wiesz, to nawet lepiej dla ciebie, bo możesz zupełnie olać temat i zająć się czymkolwiek chcesz. Istnieją jednak osoby, które z jakiegoś powodu czasem taką potrzebę mają (bo choćby na przykład mogą być ciekawi jak coś działa) i będą zainteresowane tym znaleziskiem. Kwestia preferencji, nie ma żadnego sensu kruszyć o to kopii.
0
pokaż komentarz
Ja p!@%$!?ę, op mówi że nie dla wszystkich, a ten przychodzi i mówi że mu to nie potrzebne.... Op, że no spoko, ale są ludzie którym się przyda... a ten dalej, że on tego nie potrzebuje xD
Oj wypok, wypok... XD
0
pokaż komentarz
świecie programista Javy nie powinien programować bez wiedzy jak działa JVM od środka.
@czerstwy_pl: dlaczego? Do czego jest potrzebna ta wiedza aby napisac api restowe, które pobiera dane z bazy w formacie json?
0
pokaż komentarz
@vitek6: bo potem pisze taki jełop jeden z drugim kawałek kodu, który otwiera plik nie mając pojęcia, że bufory odczytu/zapisu są inicjowane przez JVM poza heap-em i szok jak OOM killer wkracza do akcji.
Bliżej przykładu, który podałeś po to by wiedzieć, że jak zapakuje tego Spring Boota w Dockera i ustawi -Xmx to nie wszystko bo jego OOM też może dojechać i potem szok bo na laptopie działa i przecież ustawiłem limity, ale że JVM i Docker to prosta droga do uj%$$nia sobie nogi to już inna dyskusja.
+1
pokaż komentarz
Bliżej przykładu, który podałeś po to by wiedzieć, że jak zapakuje tego Spring Boota w Dockera i ustawi -Xmx to nie wszystko bo jego OOM też może dojechać i potem szok bo na laptopie działa i przecież ustawiłem limity, ale że JVM i Docker to prosta droga do uj$#%nia sobie nogi to już inna dyskusja.
@czerstwy_pl: i po co do tego wiedza jak działa JVM? Do tego jest potrzebna wiedza jak używać javy w dockerze.
+32
pokaż komentarz
Leci wykop, mimo że ludzie w komentarzach be like:
źródło: fabrykamemow.pl
+1
pokaż komentarz
@Siergiej_Morozow: tak tak: "Nic nie rozumiem - dlatego Wykop"
+5
pokaż komentarz
brakuje mi źródeł do:
# DHCP client script
cat << EOF | base64 -d | gzip -d > usr/share/udhcpc/default.script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chmod +x usr/share/udhcpc/default.script
# startup scripts functions
cat << EOF | base64 -d | gzip -d > etc/init.d/init-functions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EOF
+1
pokaż komentarz
Poza tym wypas
+5
pokaż komentarz
Ok zdekodowałem nie ma tam na szczęście nic groźnego ;>
https://pastebin.com/ibAVxVBU
https://pastebin.com/L8scQFEW
+4
pokaż komentarz
@djk: skompresowane i zakodowane do Base64 wyłącznie z powodu rozmiaru. Znacznie zmniejszyłyby czytelność skryptu. Zawsze można je podejrzeć po wygenerowaniu lub zdekompresować i odkodować. To standardowy skrypt klienta DHCP BusyBox oraz moje funkcje do skryptów startowych. Dzięki za wrzutkę na pastebin.com :)