•  

  pokaż komentarz

  Po tym jak miałem okazję obejrzeć filmik z tego jak się rozkłada ten karabin to mocno się zawiodłem.
  M16 czy AKM są proszę w demontażu bo nie wymagają żadnych narzędzi by to zrobić.
  A w grocie potrzeba odkręcić śrubę by móc się dostać do tłoka i go wyczyścić.
  A wystarczyłoby to zastąpić jakąś dźwignią i problemu by nie było.
  Inna kwestia, która mnie dziwi to brak wersji z długą ciężką lufą.
  Będąca w praktyce nowoczesnym RPK.
  Czyżby nasi wojskowi nie byli zainteresowani taką wersją?
  Zwłaszcza, że w połączeniu z lunetą to mógłby taki karabin robić także za karabinek wyborowy.
  Bo dłuższa, cięższa lufa nie tylko dawała by mu zdolność do dłuższego prowadzenia ognia ciągłego ale także większy skuteczny zasięg i celność.

 •  

  pokaż komentarz

  ten artykuł jest trochę przerażający... najpierw podjarka, że mamy modułowy, a teraz się okazuje, że modułów alternatywnych nie zamawiamy? To brzmi jak kupowanie sedesu z opiekaczem, ale bez funkcji opiekacza...

  •  

   pokaż komentarz

   @usprawniacz: Po odejściu Macierewicza WOT jest traktowany po macoszemu / jako formacja bez przyszłości / być może do rozformowania.
   Ktoś z wojsk lądowych zamachnął się więc na dostawę broni dla WOT i teraz płacz, że prosta wersja grota wystarczająca dla WOT nie jest odpowiednia dla wojsk lądowych... bo tego nie ma, tamto nie pasuje, śmego nie zamówiono...

  •  

   pokaż komentarz

   @krzychol66: ogólnie po odstawieniu Macierewicza i Szydło w PISe zaczeło sie źle dziac, zmiekły im jaja zrobiła sie druga PO, mam dosyc tej partii POPIS

  •  

   pokaż komentarz

   @RedBaron: Też mam ich powyżej uszu, niemniej żadnej lepszej kontynuacji nie widzę.

  •  

   pokaż komentarz

   @krzychol66: rowazam tego Gwiazdowskiego tyle ze jego polityka zagraniczna to "silna Polska w UE" przy tak bliskim sąsiedztwie silnych Niemiec to jest nie realne, obawiam sie ze pójdzie droga PO czyli klepanie sie po pleckach

  •  

   pokaż komentarz

   @RedBaron: Dla mnie Gwiazdowski to pomyłka. Pomijając miałkość programową - ma szanse bliskie zeru, żeby w ogóle wejść do parlamentu, a na posiadanie wpływu na cokolwiek zupełnie zerowe.
   Natomiast poparcie go oznacza urwanie głosu PiS-owi i prawdopodobnie dopuszczenie do rządzenia PO i reszty totalnej szurii. A ja przy całej swojej niechęci do nowej odsłony PiS-u wolę być chory na katar, niż na dżumę.

  •  

   pokaż komentarz

   żadnej lepszej kontynuacji

   @krzychol66: Ko-Siniakamysz zły? Młody, zdolny, ładny.

  •  

   pokaż komentarz

   To brzmi jak kupowanie sedesu z opiekaczem, ale bez funkcji opiekacza...

   @usprawniacz: Wolę sedes bez funkcji opiekacza ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @krzychol66: I bardzo dobrze, że jest tak traktowana bo WOT w tej firmie to pomyłka.

  •  

   pokaż komentarz

   @krzychol66: tylko że właśnie wojska liniowe są od tego, żeby mieć przetestowany i pewny sprzęt. Jeżeli w WOT się coś sprawdzi, to ci wyżej też dostaną. Jak się nie sprawdzi - lepiej żeby z gównem zostały takie właśnie takie jednostki tyłowe jak WOT. Biorąc pod uwagę to, że finansowanie wojska jest trudne, koszta wysokie i często tymczasowe rozwiązania zostają przez to na lata, to jakby liniowcy dostali jakieś pokraczne sprzęty które dają dupy, to pewie zamiast ich wycofania, walczyłoby nimi jeszcze następne pokolenie w III wojnie światowej. Wysłać do WOTów, czyli pół-amatorów, to fajny test na wypadek gdyby się zrobiło tak gorąco, że trzeba by uzupełniać straty rezerwą. Skoro niedzielny żołnierz z WOTu ogarnie, to większa szansa że poborowe mięso armatnie też. Zawodowcy po Irakach i Afganistanach pewnie i z największego gówna by coś tam wycisnęli, więc mało miarodajny byłby to test.

  •  

   pokaż komentarz

   @usprawniacz: powiedz po kij zamawiać jak to jeszcze nie finalna wersja

  •  

   pokaż komentarz

   @krzychol66

   Ktoś z wojsk lądowych zamachnął się więc na dostawę broni dla WOT

   Sugerujesz, że przy rządach PiS któryś dowódca rodzajów sił zbrojnych ma coś do powiedzenia odnośnie zakupów sprzętu? Rozsmieszaj mnie dalej xD

  •  

   pokaż komentarz

   @krzychol66: Gwiazdowski (choć mogę się mylić) jest profesjonalistą w swoim fachu.
   Wnioskuję to po tym, że nie przewalał się w życiu po państwowych posadach lub załatwionych przez kolegów.
   Jest więc szansa, że jego udział w polityce sprowadzi się do wykorzystywania profesjonalistów, a nie kompletnych amatorów jako dyrektorów itp.
   To oczywiście założenia teoretyczne, w teorii PiS miał być propolski, z kwotą wolną 8K...itd.

  •  

   pokaż komentarz

   @krzychol66 i bardzo dobrze. Wot nigdy nie powinien powstać bo jest bez sensu i bez przyszłości.

  •  

   pokaż komentarz

   @RedBaron czyli jak był chory psychicznie macierewicz i teoretycznie zdrowa szydło to było dobrze ? Ja p!?@@#$e...

  •  

   pokaż komentarz

   @amath: tak znam to wysmiac i zniszczyc, jestes ofiara manipulacji

  •  

   pokaż komentarz

   @RedBaron: to za Szydło i Maciera bylo dobrze???

  •  

   pokaż komentarz

   @krzychol66: To prawda, POsrańcy rozj?$%liby tą armię do końca, a liczba afer przy różnych lewych przetargach na nikomu niepotrzebny wojskowy sprzęt byłaby pewnie zatrważająca.

  •  

   pokaż komentarz

   @pixxel: To z nimi PIS wygrał wybory i to im zaufali ludzie, teraz jest zupełnie inaczej dla mnie podobnie jak za PEŁO, POPIS to dla mnie fakt te partie sie potrzebują toczyć nieustanne boje, mam nadzieje ze powiemy im w wyborach STOP

  •  

   pokaż komentarz

   @pixxel tak. Jesteśmy ofiarami manipulacji :) i co zrobisz jak nic nie zrobisz...

  •  

   pokaż komentarz

   tylko że właśnie wojska liniowe są od tego, żeby mieć przetestowany i pewny sprzęt. Jeżeli w WOT się coś sprawdzi, to ci wyżej też dostaną. Jak się nie sprawdzi - lepiej żeby z gównem zostały takie właśnie takie jednostki tyłowe jak WOT.

   @p0lybius: Poniekąd masz rację, ale tu nie o to chodzi.
   WOT jako formacja tworzona od zera miała dostać MSBS GROT jako swoje podstawowe wyposażenie. I innego sprzętu nie ma, bo nigdy nie miała. Potrzebowała dostać MSBS GROT w wersji podstawowej, bo więcej nie potrzebowała. Pod to złożyła zamówienie i to zostało zrealizowane.
   W międzyczasie - jak rozumiem - ktoś z wojsk lądowych, mający lepszy dostęp do ucha jakiegoś decydenta, przejął zamówienie. Bo jak to? Jego kluczowa formacja ma mieć stary sprzęt, a jakaś tam zbieranina WOT - najnowocześniejszy?
   I teraz jest płacz nie na jakość MSBS-a GROT jako takiego, a na jego wyposażenie. Bo okazuje się, że wojska lądowe potrzebują kupę wyposażenia dodatkowego, którego WOT nie zamówiły. Bo nie potrzebowały. Bo okazuje się, że wojska lądowe mają kupę wyposażenia dodatkowego do AK bądź Beryla i to wyposażenie nie pasuje do GROTa. Np. granatniki. Np. precyzyjne celowniki. A dostępujący ucha w ogóle nie pomyślał o tym aspekcie. I teraz jest w czarnej d... .

 •  

  pokaż komentarz

  Duży plus dla @Czesiowcy za dodanie w powiązanych artykułu w Milmagu. Mówcie co chcecie, ale jako podatnik zdecydowanie wolę, żeby każda procedura czy nowy sprzet najpierw "przechodził" przez WOT. Dlatego, że chcę, żeby profesjonaliści, czyli wojska operacyjne miały sprzęt wstępnie sprawdzony.

  A tak swoją drogą: część zawodowych żołnierzy darła się, że "aj waj WOT dostaje Groty a my zapier.. z Berylami" (chociaż Beryl to naprawdę dobra broń, nawiasem mówiąc). Wyobrażacie sobie, jakby darli pałę i jaki byłby dym, gdyby te wszystkie opisane w milmagu usterki wychodziły w wojskach operacyjnych? :)

  •  

   pokaż komentarz

   każda procedura czy nowy sprzet najpierw "przechodził" przez WOT

   @dalibor: No nie z każdym nowym sprzętem się to uda. Kraba lub nowego samolotu WOT do testów jednak nie dostanie.

  •  

   pokaż komentarz

   @dalibor: Nie byłby to precedens i nawet nie byłaby to największa skala niedoróbek, jeśli znasz radosną historię wcielania L85 do sił zbrojnych Zjednoczonego Królestwa ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @piotr-zbies to naprawdę jest tak mało oczywiste, że trzeba o tym oddzielnie wspominać?

  •  

   pokaż komentarz

   Dlatego, że chcę, żeby profesjonaliści, czyli wojska operacyjne miały sprzęt wstępnie sprawdzony.

   @dalibor: no co ty, przecież wykopowi eksperci pisali że prototypy trzeba od razu do wojsk liniowych bez sprawdzania wysyłać, a jak się okaże że nowy karabin jest fajny, ale po 100 strzałach nie działa, to się będziemy później martwić i modlić się żeby nikt nas nie zaatakował w tym czasie gdy główne wojska mają szmelc zamiast sprawdzonych i doskonale przeciwiczonych rozwiązań.

   ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   no co ty, przecież wykopowi eksperci pisali że prototypy trzeba od razu do wojsk liniowych bez sprawdzania wysyłać, a jak się okaże że nowy karabin jest fajny, ale po 100 strzałach nie działa, to się będziemy później martwić i modlić się żeby nikt nas nie zaatakował w tym czasie gdy główne wojska mają szmelc zamiast sprawdzonych i doskonale przeciwiczonych rozwiązań.

   @Strzelec_Kurpiowski: często nowe egzemplarze broni wprowadzane są do elitarnych oddziałów i tam się je testuje najpierw na strzelnicy, poligonie a później jak ma się już większe zaufanie do broni to i na polu walki. Często jest tak że taki Specials sam może sobie wybrać broń i w wielu wypadkach wybiera nową wprowadzaną broń ponieważ taka ze względu na różne cechy mu pasuje.
   Wojska specialne/elitarne mają to do siebie że bardzo intensywnie testują sprzęt zarówno na poligonie jak i w realnych zadaniach, dodatkowo ich zdanie bardziej się liczy niż wojsk przykładowo poborowych

  •  

   pokaż komentarz

   eśli znasz radosną historię wcielania L85 do sił zbrojnych Zjednoczonego Królestwa

   @Czesiowcy: to jest ciekawa historia jak w wielu armiach wcielano systemy bezkolbowe w latach 80-tych, albo przynajmniej je mocno testowano przez prawie wszystkie znaczące armie na świecie, obecnie od tego się odchodzi na rzecz bardziej tradycyjnych konstrukcji Amerykanie wcielają do wojska kolejną modyfikację karabinka AR-15 a Rosjanie karabinka AK. Ciekaw jestem jakie były przyczyny powrotu do tradycyjnych koncepcji karabinka szturmowego i jakie są wady układu bullpup.

  •  

   pokaż komentarz

   często nowe egzemplarze broni wprowadzane są do elitarnych oddziałów i tam się je testuje najpierw na strzelnicy, poligonie a później jak ma się już większe zaufanie do broni to i na polu walki.

   @franz1986: podaj przykłady z historii na takie coś.

   Często jest tak że taki Specials sam może sobie wybrać broń i w wielu wypadkach wybiera nową wprowadzaną broń ponieważ taka ze względu na różne cechy mu pasuje.

   Pod warunkiem że jest specjalsem z Call od Duty. W realnym świecie żaden żołnierz wojsk specjalnych nie wybierze prototypu na misję, bo jego broń ma być sprawdzona a nie nowatorska i od niej zależy powodzenie misji i jego życie.

  •  

   pokaż komentarz

   Ciekaw jestem jakie były przyczyny powrotu do tradycyjnych koncepcji karabinka szturmowego i jakie są wady układu bullpup.

   @franz1986: Nieergonomicznie umieszczone magazynki, przytulasz się do zamka policzkiem co poza niższym komfortem powoduje że ew. eksplozja zamka odrywa ci żuchwę od szczęki. Ale najbardziej wojsko boli bardziej skomplikowana konstrukcja, szczególnie mechanizmu spustu i przełącznika rodzaju ognia. W wojsku nie ma miejsca na masowe stosowanie skomplikowanych rzeczy. Nawet marginalnie większa awaryjność i trudniejszy serwis przy setkach tysięcy karabinów na służbie sumuje się w poważny problem logistyczny.

  •  

   pokaż komentarz

   @Strzelec_Kurpiowski: praktycznie w każdym przypadku nowa broń idzie do doborowych oddziałów. I nie prototypu tylko broń przetestowana nowo wprowadzona, i to wojaska specjalne najpierw testują ją masowo na poligonach a później sami decydują czy jej używać w akcji

 •  

  pokaż komentarz

  Miałem styczność. Broń jest rewelacyjna, duży plus moi drodzy.

 •  

  pokaż komentarz

  Już myślałem że chodzi o szlugi