•  

  pokaż komentarz

  Wykopie bo inteligentnie to brzmi

 •  

  pokaż komentarz

  @RFpNeFeFiFcL mimo ciekawego tematu i masy tagów wieszcze gora 26 plusów
  Pomyliles portale. Tu sie wrzuca srające kotki, oglada patostrimy i publikuje zabawy z cyklu jakim serem jestes
  乁(♥ ʖ̯♥)ㄏ

 •  

  pokaż komentarz

  Genialnie ! Jeszcze tylko żeby patenty i realizacja zostały w Polskich rękach .
  Bo zagraniczne koncerny już się slinią...

 •  

  pokaż komentarz

  Zakop za tytuł - technika ta pozwala tylko na wykrycie pęknięć DNA co jest jednym z wielu typów uszkodzeń DNA, więc nie jest uniwersalna. Nie ma żadnych informacji na temat jakiego rodzaju (struktura chemiczna miejsca końca DNA) jest to pęknięcie etc...
  Bardzo się cieszę że Polacy opracowali coś fajnego ale wiadomość jest skandaliczna bezsensowna.
  Co to znaczy "pęknięcie w kodzie genetycznym"? Skupiska białek naprawczych gromadzących się w miejscu "pęknięcia DNA" można monitorować od lat (DNA-PK, histony etc) więc pytanie "wzajemną lokalizację pęknięcia DNA i kompleksu naprawczego, pojawiało się pytanie - widzimy białko naprawcze, czyli znak, że coś tam się dzieje, ale gdzie to uszkodzenie naprawdę jest zlokalizowane?" jest zwyczajnie nie na miejscu.
  Dalej: "W momencie, kiedy chcieliśmy wywoływać i badać uszkodzenia chromatyny, które występują naturalnie w komórkach, to istniejące metody okazywały się niewystarczające." co mają uszkodzenia chromatyny do DNA? To jakiś bełkot!
  brrrr..... UJ musi mocno popracować nad polityką informacyjną....

  •  

   pokaż komentarz

   @jozef-ziutek-nowak: tak na szybko tylko, bo późno już...

   Zakop za tytuł - technika ta pozwala tylko na wykrycie pęknięć DNA co jest jednym z wielu typów uszkodzeń DNA, więc nie jest uniwersalna. Nie ma żadnych informacji na temat jakiego rodzaju (struktura chemiczna miejsca końca DNA) jest to pęknięcie etc...

   Praktycznie wszystkie pęknięcia pojedynczej nici powodują rezultat w postaci takich samych końców. Nie jest to zaskoczeniem, w końcu wszystkie zasady połączone są wiązaniem fosfodiestrowym, więc możliwości wariacji za bardzo nie ma.
   I tak, pęknięcia są jednym z wielu typów uszkodzeń, ale zważywszy, że szacuje się, iż każda komórka ulega ok 70000 uszkodzeń każdego dnia, a ok 75% z nich to pęknięcia ssDNA to daje nam to metodę wykrywającą ogromne ilości uszkodzeń - czyli potencjalnie potężne narzędzie.

   Co to znaczy "pęknięcie w kodzie genetycznym"?

   Uproszczona polska nazwa dla Single-strand DNA breaks

   Skupiska białek naprawczych gromadzących się w miejscu "pęknięcia DNA" można monitorować od lat (DNA-PK, histony etc) więc pytanie "wzajemną lokalizację pęknięcia DNA i kompleksu naprawczego, pojawiało się pytanie - widzimy białko naprawcze, czyli znak, że coś tam się dzieje, ale gdzie to uszkodzenie naprawdę jest zlokalizowane?" jest zwyczajnie nie na miejscu.

   Jest na miejscu. Monitorowanie skupiska białek systemu naprawczego to nie to samo co dokładna lokalizacja uszkodzenia. Chociażby w BER masz uszkodzenie jednej zasady otoczone przez co najmniej kilkanaście białek o rozmiarach znacznie przekraczających zasady, więc to nie jest detekcja bezpośrednia tylko pośrednia, teraz dostajemy bezpośrednią.

   co mają uszkodzenia chromatyny do DNA?

   To pytanie jest serio? Eh...

  •  

   pokaż komentarz

   @kabzior:

   Ogromny szacunek za wiedzę i merytoryczną pełna kultury wypowiedz.

   każda komórka ulega ok 70000 uszkodzeń każdego dnia...

   Z czego to wynika, co powoduje tak duże liczbowo "uszkodzenia' pęknięcia ?
   ( to wychodzi że prawie co sekundę każda(!) nasza komórka ma uszkodzenia DNA )

   Jeśli można odpowiedzieć w dwóch słowach ?
   Jak nie, to może kolega jakiś link dać ja sobie poczytam.

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL: Tak, liczba uszkodzeń jest ogromna, ewolucja miała do wyboru wypromować organizmy z "pancernym" DNA, ale niezmienne i ciężko replikowalne, albo takie jak teraz, ale wyposażone w mnóstwo systemów naprawy DNA.
   Tak duża liczba uszkodzeń wynika przede wszystkim z działalności ROS (reaktywne formy tlenu) i generowania stresu oksydacyjnego, zarówno endogennie (powstające w reakcjach metabolicznych zachodzących w organizmie) jak i egzogennie (ze środowiska zewnętrznego) oraz z oddziaływania promieniowania, głównie UV. Żyjemy w środowisku które jest bardzo toksyczne i po prostu wszystkie organizmy musiały wykształcić systemy naprawy DNA inaczej by nie przeżyły. I mamy ich całe mnóstwo (BER, NER, MMR, NHEJ, HDR)
   Tak naprawdę odkrycie opisywane w znalezisku jest bardzo znaczące, bo działanie systemów naprawy DNA jest arcyważne i bardzo często niedoceniane. Mówi się, że raka powoduje palenie, pestycydy czy tam wykop, ale zawsze między tym co powoduje raka a samym rakiem (czyli komórką z uszkodzonym DNA) stoją systemy naprawy DNA które muszą najpierw zostać pokonane aby do transformacji nowotworowej doszło, zawsze, w każdym przypadku raka. Np odziedziczony słaby system naprawy MMR oznacza bardzo zwiększone ryzyko raka jelita grubego HNPCC.
   Najbardziej obrazowym przykładem który podaję zawsze jako popularnonaukowy jest palenie papierosów - jak to jest, że niektórzy palą dwie paczki dziennie przez 70 lat i nie dostają raka? Bardzo wydaje systemy naprawy DNA (i metabolizmu ksenobiotyków). Dużo ważniejsze od tego ile i jakiego syfu dostarcza się do organizmu jest to, jak organizm jest wydajny w jego metabolizowaniu.
   Jak chcesz coś jeszcze to pytaj :)

  •  

   pokaż komentarz

   @kabzior:

   Ogromne podziękowania za poświęcony czas i super profesjonalną treściwą odpowiedz przy tym zrozumiałą dla laika.
   Dodałem Twój wpis do powiązanych.

   Ostatnio czytałem, że ten osobnik jest mistrzem regeneracji DNA :) https://pl.wikipedia.org/wiki/Deinococcus_radiodurans

  •  

   pokaż komentarz

   Ostatnio czytałem, że ten osobnik jest mistrzem regeneracji DNA :) https://pl.wikipedia.org/wiki/Deinococcus_radiodurans

   @RFpNeFeFiFcL: tak, od dawna jest przedmiotem zainteresowania, ma niesamowicie wydaje systemy naprawy DNA, od dawna są pomysły żeby robić transfekcje do ludzkich komórek jako systemy obronne przed nowotworzeniem, ale to odległa pieśń przyszłości, póki co testują to jako system pomocy w chorobie popromiennej.

  •  

   pokaż komentarz

   @kabzior:

   Dzięki jeszcze raz wszystkie informacje i wyjaśnienia :)

 •  

  pokaż komentarz

  naczytalem sie juz tyle "przelomowych" wynalazkow ze uznam to za wykopowe Bingo ale w razie czego wykopuje