•  

  pokaż komentarz

  szybkie podsumowanie stanu wiedzy ludzkości o wszechświecie: 2 kuliste skały podążają przez kosmos za trochę większą mieszaniną wodoru i helu a my nawet nie wiemy dlaczego się przyciągają, umiemy tylko namalować trajektorię tych "kulek" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   a my nawet nie wiemy dlaczego się przyciągają

   @hu-nows:

   Dostajesz minusy, ale to jest 100% prawda.

  •  

   pokaż komentarz

   @hu-nows: A to nie z zasady, że wszystkie ciała się wzajemnie przyciągają?

  •  

   pokaż komentarz

   @mat9: super wyjaśnienie zjawiska grawitacji, kapitanie, tyle że nadal nie wiemy dlaczego ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL: @hu-nows: Nie 100% prawdy. Mamy silne przesłania mówiące, że wiemy dlaczego się przyciągają.
   A to, że wytłumaczenie "dlaczego?" jest na tyle skomplikowane, że dla praktycznie całej populacji przedstawia się rożnego rodzaju uproszczone modele kompletnie nie zmienia tego faktu.

  •  

   pokaż komentarz

   @mat9: To trochę błędne koło "dwa ciała się przyciągają, co wynika z zasady, mówiącej, że dwa ciała się wzajemnie przyciągają, a która to zasada wynika z faktu, że dwa ciała....". W wersji Newtona każde ciało wytwarza pole, które działając na inne ciało powoduje powstanie siły, i jeśli nie jest ona czymś równoważona, powoduje ruch. W wersji Einsteina zakrzywienie czasoprzestrzeni wpływa na kierunek ruchu ciał.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ucik:

   Mamy silne przesłania mówiące, że wiemy dlaczego się przyciągają.

   Silne przesłania to nie wiedza.
   Wiemy tylko ze jest poważana z zakrzywieniem czasoprzestrzeni.

   Nie wiemy dla czego jest kilka rzędów słabsza niż inne oddziaływania.
   Nie wiemy jak jest przenoszona.

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL: Przypomnę, że w nauce nie istnieje coś takiego jak wiedza absolutna. Dlatego piszę silne przekonanie, ponieważ na dany moment praktycznie wszyscy naukowcy są zgodni co do istnienia i przewidywanych parametrów grawitonów.
   Mamy doskonałe narzędzia do opisu tego zjawiska, które nie działają tylko w ekstremalnych przypadkach bardzo wysokich gęstości energii.
   Na pytanie: dlaczego grawitacja działa prawdopodobnie nigdy nie poznamy odpowiedzi, tak jak nie wiemy dlaczego c wynosi c. Ale w mojej opinii ważniejsze jest co potrafimy zrobić z tą wiedzą, którą posiadamy niż ta wiedza, której najprawdopodobniej nigdy nie będziemy mogli zdobyć. A potrafimy bardzo wiele.

   A pierwotnej wypowiedzi czepiałem się głównie dlatego, ponieważ tamte podsumowanie było bardzo tendencyjne, obliczone na zdyskredytowanie naszego stanu wiedzy o wszechświecie. Nie przedstawienie naszych realnych możliwości.

  •  

   pokaż komentarz

   @mat9 ale dlaczego się przyciągają? Grawitacja, ale co to jest? No większe ciało przyciąga mniejsze...Ale dlaczego bo grawitacja...I tak w kółko. Nie wiadomo co to jest grawitacja.

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL: A to nie tak, że masa wywiera nacisk na płaszczyznę grawitacji i to właśnie dzięki temu mamy przyciąganie ? W końcu ludzie są w stanie wyłapać fale grawitacyjne więc jakiś wymiar tego istnieje. Ja to widzę jak płaskie prześcieradło z kulką na środku ale w trójwymiarowym wymiarze i w każdym kierunku materialnego świata.

   ale masz rację wiedza w tym temacie jest mała o ile w ogóle znamy skalę by określić poziom :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Jasny_Pelny:

   Ja to widzę jak płaskie prześcieradło z kulką na środku ale w trójwymiarowym wymiarze i w każdym kierunku materialnego świata.

   Ten przykład jest ładny i widowiskowy, ale niema nic wspólnego z istotą zagadnienia, bo pokazyje dzialanie grawitacji za pomocą ...grawitacji.

   ale masz rację wiedza w tym temacie jest mała

   Do dziś nie wiemy nawet dla czego siła grawitacji maleje odwrotnie proporcjonalnie do kwadratu odległości,a nie inaczej.

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL:

   Chociaż ścisłe biorąc to nie jest prawem fizycznym , tylko przybliżeniem. :)
   Bardziej precyzyjnie trajektorie dla małych mass i dużych odległości opisuję OTW.

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL: spotkałem się z wersją, ale to nie było zbyt naukowe, że grawitacja to siła wyporu. Przestrzeń miała być wypełniona pewnym polem (lub ciemną materią), którego natężenie słabło przy masywnych ciałach. Pojawiał się przez to potencjał, który spychał ciała ku sobie.

  •  

   pokaż komentarz

   @KubaGrom:

   Lisa Randall miała fajną teorie, że jednak grawitacja jest tak samo silnym oddziaływaniem jak i reszta tylko część jej przecieka do innego wymiaru.

  •  

   pokaż komentarz

   @hu-nows: Ty chyba w szkole zwracałaś uwagę tylko na kutasy kolegów.

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL: ja obstawiam, że wyjaśnienie grawitacji jako oddziaływania przyjdzie dopiero wtedy, kiedy dowiemy się czym jest lub wykryjemy bezpośrednio ciemną materię.

  •  

   pokaż komentarz

   @hu-nows: to nie jest przypadkiem tak, że każde ciało o masie zakrzywia czasoprzestrzeń dookoła siebie i to właśnie powoduje przyciąganie ?? w takim przypadku pytanie powinno brzmieć - "dlaczego masa zakrzywia czasoprzestrzeń" a nie "dlaczego ciała się przyciągają" ale możliwe, że coś źle pamiętam ze szkoły

  •  

   pokaż komentarz

   @hu-nows: Odpowiedz : Bo taka jest natura materii, jest niewystarczająca? Na pytanie dlaczego? odpowiada filozofia, nauki przyrodnicze opisują zależności występujące w naturze.

  •  

   pokaż komentarz

   @taki_sobie_mirek: w ten sposób mogliśmy zatrzymać się na etapie:
   - dlaczego słońce świeci?
   - Otusz Buk #pdk
    
   współczesna fizyka teoretyczna jest bardzo bliska filozofii, jeżeli nie fizyk to może filozof znajdzie odpowiedź

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL:

   Silne przesłania to nie wiedza.
   Ocierasz sie tu o filozofie. Fizyka to nauka opisujaca swiat za pomoca modeli. Zawsze na koncu moze okazac sie, ze to wszystko jest spowodowane Wielkim Niebieskawym Krzesłem, a dokladniej Jego Wolą.

   Wiemy tylko ze jest poważana z zakrzywieniem czasoprzestrzeni.
   To najlepiej obecnie "pracujący model". A biorac pod uwage jego skuteczność w przewidywaniu (vice fale grawitacyjne) raczej sioe go nie podważy. Co najwyzej rozszerzty (w naukach scislych 'ogolniejsdzy' model zawiera 'w sobie' ten bardziej 'szczegolny')

   Nie wiemy dla czego jest kilka rzędów słabsza niż inne oddziaływania.
   Technicznie i niezbyt odkrywczo - to wynika z wlasciwosci czasoprzestrzeni. Gdyby grawitacja byla rownie silna jak E-M to by nas nie bylo (i calego Wszechswiata).
   Pozostałe oddziaływanie tez nie sa sobie równe, a t o co na przykład wydzynia oddzialywanie siolne to dopiero komedia (jego wartosc rosnia wraz z odlegloscia)

   Nie wiemy jak jest przenoszona.
   Wróc do tego momencu jak pisales o OTW ;P

 •  

  pokaż komentarz

  Jak wyjaśnia Henderson w opisie, "osiem ziemskich lat jest w przybliżeniu równych 13 latom Wenus, co oznacza, że dwie planety w przybliżeniu śledzą ten wzorzec z 5-krotną symetrią na orbicie Słońca".

  Piękna animacja jest oparta na danych z University of Wisconsin. Geolog Steven Dutch, który stworzył interaktywną grafikę w 2012 r., pokazującą, jak najbliższe Ziemi punkty orbity Wenus, przez ponad osiem lat, odwzorowują punkty "niezwykłego, ale nie doskonałego" pentagramu na niebie.

  "Orbity są przybliżone do kręgów, więc ta animacja nie może być użyta do precyzyjnych przewidywań", stwierdził Holender.

  Wszystkie planety mają orbity eliptyczne, co sprawia, że schematy te upraszczają odwzorowanie rzeczywistości. Ale nie są one znacznie oddalone, zwłaszcza w przypadku Wenus. Wenus ma najbardziej okrągłą orbitę spośród wszystkich planet w naszym Układzie Słonecznym.

  W miarę odchylenia orbity od koła Wenus otrzymuje 0,007 punktów, podczas gdy Merkury, z najbardziej eliptyczną orbitą planetarną w naszym Układzie Słonecznym, ma odchylenie o 0,21. Pomiar ten jest stosunkiem między najdalszym i najbliższym punktem orbitalnym planety od Słońca i daje obraz tego, jak długa jest elipsa.

  Mimośrodowość Ziemi wynosi 0,0167, a Słońce nie jest w centrum tej elipsy - jest bliżej jednego końca.

  Innym czynnikiem, który nieznacznie przekrzywiłby idealną symetrię przedstawioną na wykresach jest to, że orbita Wenus znajduje się pod kątem 3 stopni w porównaniu z orbitą Ziemi.

  Należy również zauważyć, że w animacji gif, stosunek orbity 8/13 pomiędzy obiema planetami jest również nieco wyłączony. Co osiem lat na Ziemi Wenus doświadcza 13.004 lat, co oznacza, że cały wzór obraca się w czasie, tak jak w oryginalnej holenderskiej aplikacji.

  Ale ta idylliczna pięciokrotna symetria jest również obserwowana, gdy Ziemia znajduje się w centrum diagramu (perspektywa geocentryczna), znana jako pentagram Wenus. Takie wzory od wieków fascynowały zawodowych i amatorskich astronomów - oto, jak wygląda geocentryczny ruch Marsa, narysowany przez Johannesa Keplera w 1609 roku.

  Dziwne pętle nie są związane z wykonywaniem przez Marsa jakiegoś fantazyjnego wiru orbitalnego, są one tylko tym, jak ruchy te wyglądają dla nas w stosunku do ruchów zarówno Ziemi, jak i Marsa.

  Pozorna zmiana kierunku następuje z naszej perspektywy, gdy wyprzedzamy planetę lub gdy ona nas wyprzedza, podczas gdy obie planety nadal poruszają się w tym samym kierunku wokół swojej orbity z różnymi prędkościami.

  Jest to znane jako pozorny ruch wsteczny i przez długi czas było używane jako pożywienie dla przesądów, takich jak astrologia, przy czym bezsensowny problem "Merkury w retrograde" stał się teraz pełnoprawnym memem.

  Oczywiście, nowoczesna technologia pozwala nam teraz na wizualizację tych wzorów orbitalnych na znacznie większych odcinkach czasu, jak ładne i chaotyczne przykłady, które można zobaczyć tutaj. Jedyną rzeczą, którą odzwierciedlają te grawitacyjne ruchy planetarne, jest to, że wzory są fundamentalną częścią natury. I również piękne do oglądania.

  GIF

  źródło: sciencealert.com (1.06MB)

 •  

  pokaż komentarz

  Ostatnio czytałem że gdyby nasz cały, powtarzam cały układ słoneczny wyglądał tylko trochę inaczej niż dzisjaj. Powiedzmy gdyby nie było marsa czy np. Jowisza to na ziemi nigdy nie powstałoby życie.

 •  

  pokaż komentarz

  i tak co 7-8 lat - czy to nie przypadek, że zbiegają się z cyklami koniunkturalnymi tzw. 7 grubymi cielcami i 7 chudymi?