•  

  pokaż komentarz

  Xi Jinping, pokaz nam drogę 乁(♥ ʖ̯♥)ㄏ

 •  

  pokaż komentarz

  w koncu dojdzie do wojny ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  bedzie sie dzialo ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)\

  oby, moze globalna, zawsze nadzieja wtedy dla #przegryw ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  A gdzie lista towarow objętych cłem?

 •  

  pokaż komentarz

  Przy okazji podzielę się swoją refleksją, dlaczego zalew chińskich produktów jest niebezpieczny dla Europy i USA. Od razu powiem, że nie oskarżam nas maluczkich, że zamawiamy fajne rzeczy z Gearbesta czy AliExpress. Działamy rozsądnie. Chcemy mieć sprzęt po dobrej cenie. Niemniej gdzieś z tyłu głowy trzeba mieć świadomość, że niszczymy firmy, które działają na naszych rynkach. Niszczymy sobie miejsca pracy. Niskie ceny chińszczyzny powodują presję na lokalnych przedsiębiorcach, którzy aby konkurować muszą zacząć omijać prawo, schodzić do szarej strefy, pogarszać jakość. Krótko mówiąc: kupując chińszczyznę upowszechniamy ich standardy, czyli płacę za niskie wynagrodzenie i bez żadnego socjalu i z brakiem poszanowania praw patentowych i autorskich, bo to jest "tajemnica" sukcesu Chin. Należy tu jednak ciężar odpowiedzialności położyć na barki polityków niż na zwykłych obywateli.

  Warto dodać, że wiele firm z Chin ma bardzo duże wsparcie rządowe: subsydia i tanie kredyty, dzięki czemu mogą wykupować zagraniczną konkurencje. Poza tym duże firmy zagraniczne mają marne szanse na rynku chińskim ponieważ po zdobyciu know how przez mieszkańców Państwa Środka zaraz otwierają oni przedsiębiorstwo o takim samym profilu wolne od obcego kapitału. Do tego dochodzi ogromne skażenie środowiska przy którym szkody spowodowane przez naszych Januszy biznesu śmieciowego to pikuś. Reasumując Chiny rozwinęły się niewiarygodnie szybko jednak okupione jest to dużymi kosztami: społecznymi i środowiskowymi

 •  

  pokaż komentarz

  Powiedzcie mi o co tu chodzi... czy oni się tak próbują kto ma większe jaja i kto szybciej pęknie?

  •  

   pokaż komentarz

   @Budo: to wyglada jak walka po barki w wodzie. Oba kraje trzymaja sie za glowy i topia drugiego. Teraz kwestia kto ma więcej powietrza.
   Ja uważam że USA

  •  

   pokaż komentarz

   Ja uważam że USA

   @Blitzkrung: To zależy jak na to patrzeć. Społeczeństwo USA jest rozpieszczone i liczy się głównie komfort życia. Jak zwykły obywatel dostanie po kieszeni to będzie zmiana władzy. Społeczeństwo chińskie jest trzymane pod butem i jak będzie trzeba to mogą pocierpieć. Wódz im będzie kazał to tak zrobią. Jak trzeba będzie to będą głodować, obejdą się bez nowego telefonu czy samochodu z zagranicy. Jest też wiele krajów które sankcje USA będzie miało gdzieś i wykorzysta tani handel z Chinami.

  •  

   pokaż komentarz

   @j3sion: ciekawi mnie tylko, co jeśli USA na poważnie chcą zablokować rozwój Chin i nakażą wszystkim swoim firmom wyniesienie się stamtąd. Jednocześnie dowalajac maksymalne cła na produkty chińskie na całej linii i nakazując to samo państwom zachodnim czy Ameryce Południowej.

  •  

   pokaż komentarz

   @ameneos: Wtedy dopiero zacznie się ekspansja Chin. Moim zdaniem teraz jest w miarę spokojnie. Jak trzeba będzie to Afrykę zaleją Chińczycy. I to też nie jest tak że Chiny nie mają żadnej karty przetargowej. Mają surowce i sporo fabryk.

  •  

   pokaż komentarz

   będzie trzeba to mogą pocierpieć

   @j3sion: jeszcze 20 lat temu tak, teraz w skrajnym wypadku może to oznaczać rewolucję.