•  

  pokaż komentarz

  Dlaczego ani Tomasz Komenda ani Arkadiusz Kraska nie dostali jeszcze odszkodowania? I dlaczego osoby odpowiedzialne za ich tragedię nie wiszą... to znaczy nie siedzą w pierdlu?

  •  

   pokaż komentarz

   @Icon_of_sin: Kiedyś bardzo mnie irytował ten zwrot jednak z każdym dniem upewniam się, że jest on coraz bardziej prawdziwy....

  •  

   pokaż komentarz

   @Wykopowicz_Maciej: bo zaraz przyjdzie Ci jakiś obrońca aparatu opresji (państwa) i powie: no jak to policjanci i władza mogła kłamać, hehehe, teorie spiskowe (wyszło jednak, że kłamią): NO TO SĄ JEDNOSTKOWE PRZYPADKI

  •  

   pokaż komentarz

   Dlaczego ani Tomasz Komenda ani Arkadiusz Kraska nie dostali jeszcze odszkodowania?

   @Wykopowicz_Maciej: To nie jest takie proste. Sam za chwilę będę walczył o odszkodowanie i się nieco zainteresowałem tematem. Problem jest taki, że prokuratoria na podstawie decyzji Ziobry powołuje pełnomocników do takich spraw. Trzeba więc złożyć wniosek do sądu i oszacować kwotę. Występujesz do sadu np. o 1 mln zł za bezpodstawny areszt. Sąd może Ci przyznać te 1 mln zł i jest ok. Ale jeśli np. uzna, że utrudniałeś śledztwo to nie dostajesz nic. Ewentualnie występowałeś o 1 mln i dostałeś 1 zł - wychodzi prawie na to samo. Wtedy musisz pokryć koszty pełnomocnika strony przeciwnej. No i tu jest problem, liczy się to od kwoty odszkodowania o którą występowałeś i może być to np. 20 - 40 tys zł. Czyli jeśli przegrasz to jesteś zadłużony po uszy, bo Ziobro odszkodowań płacić nie chce i za pomocą sztuczek prawnych walczy z takim procederem. No i teraz jesteś poszkodowany przez państwo, ale strach jest występować o duże kwoty odszkodowań, bo można przy okazji zostać bankrutem.

   Natomiast po drodze może się pojawić wiele innych problemów. Tu jest opisany przykład tego jak to czasami przebiega:

   Sąd I instancji przyznał powodowi 50 tys. złotych zadośćuczynienia: po zawieszeniu postępowania prokuratura powinna uchylić środek zapobiegawczy (art. 249 par. 1 w zw. z art. 253 par. 1 kpk) — tak długotrwały dozór policyjny było bezzasadny, a więc i bezprawny. Niezależnie zatem od przyznanego odszkodowania w postępowaniu karnym, prawidłowe zastosowanie art. 448 kc — w obliczu tego, że niedogodności trwały aż 6 lat — uzasadniało zasądzenie zadośćuczynienia w takiej właśnie kwocie.

   Wskutek apelacji wniesionej przez prokuraturę sąd II instancji zmienił wyrok i oddalił powództwo w całości: Sąd Okręgowy nie zauważył, że powodowi postawiono trzy zarzuty — dwa dotyczące narkotyków, trzeci dotyczył korzystania z oprogramowania bez licencji — przeto zastosowanie dozoru policyjnego w oczekiwaniu na wyjaśnienie sprawy (czyli do wydania opinii przez biegłych, co trwało 6 lat), niezależnie od zawieszenia postępowania, nie było bezprawne. Na ocenę sytuacji nie ma fakt, że i ten zarzut upadł — liczy się to, że prokurator miał przesłanki do podejrzewania chłopaka o przestępstwo..

   https://czasopismo.legeartis.org/2016/11/dlugotrwaly-dozor-policyjny.html

  •  

   pokaż komentarz

   @Wykopowicz_Maciej: Za tragedią tego Kraski stoi on sam obracając się w środowisku przestępczym. A że kolesie albo bossowie zrobili z niego kozła ofiarnego wraz z policją to wina właśnie takiego wyboru życiowego tego faceta.

  •  

   pokaż komentarz

   Dlaczego ani Tomasz Komenda ani Arkadiusz Kraska

   @Wykopowicz_Maciej: Wrzucanie Komendy i Kraski do jednego worka to niesprawiedliwe dla tego pierwszego. Tomek byl przypadkowa ofiara wielkiej skryminializowanej urzedniczej machiny, Kraska byl typkiem ktory brylowal w swiatku bandytow o ktorych zabicie zostal nieslusznie oskarzony. Radze poczytac chociazby link ktory przytoczylam - Kraska "byl szanowany" w wiezieniu, o tym co przeszedl Tomek pewnie strasznie bylo by nawet czytac..

  •  

   pokaż komentarz

   @joannadeli: Nie wrzucam ich do jednego worka, ale to co ich łączy to niesłuszny pobyt w więzieniu i polski wymiar niesprawiedliwości powinien wypłacić im słone odszkodowanie jako straszak dla amebich urzędasów, prokuratorów i skorumpowanych policjantów, że nie toleruje się skazywania kogoś bez dowodów.

  •  

   pokaż komentarz

   bez dowodów.

   @Wykopowicz_Maciej: A jesli dostaniesz dowody ktore ktos sfabrykowal (ale o tym nie wiesz)?

  •  

   pokaż komentarz

   @Gandalf_bialy: czyli znowu wracamy do wniosku, iż sądy w Polsce generalnie czynnie wspierają aparat państwowy.
   Uzasadnienia tego sądu apelacyjnego jest pokazem sp##?!@!enia. Bo wg niego, prokurator praktycznie zawsze może mieć "uzasadnione podejrzenia". A długotrwałość opinii biegłego, tym bardziej nie powinna być tutaj wymówką.

  •  

   pokaż komentarz

   @Triptiz

   @Wykopowicz_Maciej: Za tragedią tego Kraski stoi on sam obracając się w środowisku przestępczym. A że kolesie albo bossowie zrobili z niego kozła ofiarnego wraz z policją to wina właśnie takiego wyboru życiowego tego faceta.

   Dokładnie, a już zestawianie jego razem z Komendą jest czystym nieporozumieniem.

  •  

   pokaż komentarz

   czyli znowu wracamy do wniosku, iż sądy w Polsce generalnie czynnie wspierają aparat państwowy.
   Uzasadnienia tego sądu apelacyjnego jest pokazem sp?%%@%%enia. Bo wg niego, prokurator praktycznie zawsze może mieć "uzasadnione podejrzenia". A długotrwałość opinii biegłego, tym bardziej nie powinna być tutaj wymówką.


   @szopa123: To jest trochę stara sprawa. Facet był chyba podejrzewany o narkotyki i właściwie był winien. Ale ktoś go oszukał i dał nie te konopie. No i nie można go było skazać za to więc starali się go ukarać inaczej. Ale ta patologia zaczyna się od prokuratury. Tylko niektóre sądy (te bardziej dyspozycyjne) to przyklepują. Natomiast wg mnie absolutnym skandalem jest, że państwo w przypadku osób pokrzywdzonych przez wymiar sprawiedliwości utrudnia dochodzenie odszkodowania. Zazwyczaj osoba która niesłusznie trafia do aresztu czy więzienia, po uniewinnieniu jest wrakiem psychicznym. Utrudnianie dochodzenia odszkodowania to zwykłe świństwo. Robi to podobno prokuratoria na podstawie decyzji Ziobry. Chodzi o ryzyko jakie za sobą niesie dochodzenie wysokich odszkodowań. Wnosisz o milionowe odszkodowanie i albo je dostaniesz, albo przegrasz np. z powodu sztuczek prawnych i masz do oddania prokuratorii spore pieniądze. A przecież ci ludzie sami się nie zatrzymywali, to praktycznie zawsze chybione decyzje prokuratury powodowały bezpodstawne zatrzymanie, areszt czy więzienie. Moim zdaniem np. w przypadku Kraski ciężko winić sąd. Świadkowie kłamali bo byli namawiani do tego przez policję. No i teraz jeśli nawet ostatecznie go uniewinnią to drogę do odszkodowania będzie miał bardzo wyboistą. Bo jeśli wniesie o wielomilionowe odszkodowanie i będzie zwolniony z kosztów przez sąd, to i tak prokuratoria będzie usiłowała wykazać np. że był cześciowo winny lub utrudniał śledztwo. Jak nie wygra kwoty o którą będzie występował (np. nie dostanie nic lub kwotę wielokrotnie mniejszą) to będzie miał do oddania olbrzymie pieniądze za pełnomocnika prokuratorii.

  •  

   pokaż komentarz

   @joannadeli: to też dlatego uważam, że źle to w tym kraju działa. Sędziowie łykają jak pelikany, zgodnie z prawem :) policja nie może podważać poleceń przełożonych, nikt nic nie może zrobić i karuzela absurdu kręci się w najlepsze :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Wykopowicz_Maciej: Bo zamiast wyjść na ulicę i palić te zgniłe urzędy siedzimy na wykopie i myślimy że ktoś to czyta. Nic się nie zmieni. Będzie tylko gorzej.

  •  

   pokaż komentarz

   @Triptiz: jesteś takim idiotą, że aż ręce opadają. Życzę Ci aby Cię jakiś mały świadek koronny wrobił w byle gówno którego nie zrobiłeś ( i nie musi to być gangsterka, a wystarczy byle co). Wtedy się przekonasz jakim byłeś imbecylem i koziołkiem ofiarnym.

  •  

   pokaż komentarz

   jesteś takim idiotą, że aż ręce opadają. Życzę Ci aby Cię jakiś mały świadek koronny wrobił w byle gówno którego nie zrobiłeś ( i nie musi to być gangsterka, a wystarczy byle co). Wtedy się przekonasz jakim byłeś imbecylem i koziołkiem ofiarnym.

   @tentyp11: Jest 100 razy wieksza szansa stac sie ofiara DYNAMICZNYCH i ZARADNYCH polskich biznesmanow ktorzy z pomoca dziur w polskim prawie dobiora Ci sie do pieniedzy niz ofiara sadu czy prokuratury. A Kraska byl jednym z takich wlasnie "biznesmanow" - to co odsiedzial w pierdlu to przynajmniej nikogo na wolnosci nie skrzywdzil i pytanie tylko ile zaplacimy z naszych podatkow za falszywe zeznania swiadka jak wystapi o odszkodowanie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wykopowicz_Maciej: odszkodowania powinni dostać ale od osób które fałszywie ich oskarżyły... a że nie będą miałby za co żyć, kredyt na chatę a jak nie to na bruk pod most, żulić na karton i gazety... odechciało by się takich akcji...

   druga sprawa sędziowie i prokuratorzy do odpowiedzialności również powinni być pociągnięci, jeśli było mataczenie i dziwne cuda wianki podczas procesu...

  •  

   pokaż komentarz

   @Wykopowicz_Maciej: dlaczego świadek nie dostał jeszcze dożywocia?

  •  

   pokaż komentarz

   @Wykopowicz_Maciej: Czas trwania walki o odszkodowanie to jedno, drugie to kwoty odszkodowań. Średnio to coś koło 60 tys. 17 milionów o które walczy Komenda, jest równe sumie wszystkich odszkodowań i zadośćuczynień przyznanych 300 osobą w 2018.

 •  

  pokaż komentarz

  Jak przebić dykte i gówno. Kraj w którym policja wsadza niewinnych od lat, i nikt nic z tym nie robi

  Uniewinnienia Kraski domagała się szczecińska prokuratura, która znalazła dowody na to, że to nie on brał udział w podwójnej zbrodni. Później jednak zupełnie inaczej sprawę potraktowała Prokuratura Krajowa, uznając, że dowodów na niewinność Kraski nie ma.

  Dowodów na niewinność no ja jebe

 •  

  pokaż komentarz

  Tak wygląda "domniemanie niewinnośći w praktyce" (╯︵╰,)

  •  

   pokaż komentarz

   @TrzyQn: jaką alternatywę proponujesz?

  •  

   pokaż komentarz

   @wrrior: max 3 miesięczny areszt. Po 3 miesiącach nie da się udowodnić winy? Oddalenie zarzutów i prokuratura na zbity pysk. Szybko by się towarzystwo ogarnęło. Podobnie z sędziami: wywalić zapis o "doświadczeniu życiowym". Albo procesy z jednego świadka. Co to za sprawiedliwość gdzie jedynym dowodem winy jest jedno zeznanie?

  •  

   pokaż komentarz

   @wrrior: Czyli dowody niewystarczające by 100% udowodnić winę są wystarczające aby skazać?

  •  

   pokaż komentarz

   @SzwagierPrezydenta: Ale areszt wcale nie jest obligatoryjny. Śledztwa nieraz wymagają więcej czasu niż 3 miesiące? Czemu nie 3 dni?

   @TrzyQn: to znaczy, że jesteś za oddaleniem zeznań świadków jako dowód w sprawie?

  •  

   pokaż komentarz

   @wrrior: to jest takie bolszewickie myślenie - zamkniemy to może coś się znajdzie. A powinno być tak: przedłuża się śledztwo? Skierować więcej sił i środków. Teraz jest tak że jak jest "społeczne oczekiwanie" to zamykają na ślepo bo może coś uda się przykleić. Albo jak z Amber gold: w areszcie od 7 lat a grozi mu max 15. I jakby teraz się okazało że niewinny to co?

  •  

   pokaż komentarz

   @SzwagierPrezydenta: No to nie odpowiedziałeś - czemu 3 miesiące, a nie 3 dni. Po drugie wcale nie ma obowiązku trzymania oskarżonego za kratkami do wyroku. Jest areszt, ale przedłużany tylko w określonych okolicznościach, albo gdy wina jest ewidentna itp. Bardzo często ludzie wychodzą za kaucją lub bez, jeśli sąd nie uzna, że oskarżony będzie chciał coś kombinować na wolności.

   I jakby teraz się okazało że niewinny to co?

   A jak będziesz trzymał faceta 3 miesiące i okaże się, że jest niewinny? albo że sąd w wyroku zasądzi 2 tygodnie więzienia + grzywna?

  •  

   pokaż komentarz

   @wrrior: bo: art 263 § 1. W postępowaniu przygotowawczym sąd, stosując tymczasowe aresztowanie, oznacza jego termin na okres nie dłuższy niż 3 miesiące.
   Resztę z tego przepisu można wywalić
   Te 3 miesiące to jest optymalny czas żeby zebrać dowody i wyprodukować akt oskarżenia. Jak w 3 miesiące nie mają dowodów winy to za 6,9 czy 20 będą mieli?

  •  

   pokaż komentarz

   @SzwagierPrezydenta: To wszystko zależy od złożoności sprawy. Są takie które wymagają dużo więcej czasu. A według ciebie jak się np. nie doczekamy na ekstradycję przestępcy w ciągu 3 miesięcy to znaczy, że niewinny. Sory, ale nie...

  •  

   pokaż komentarz

   @wrrior: Stosować art. 5 § 2 KPK Nie dające się usunąć wątpliwości rozstrzyga się na korzyść oskarżonego.
   I tyle wystarczy. Bo obecnie ten przepis jest zarezerwowany chyba tylko dla "swoich"

 •  

  pokaż komentarz

  Łatwo zniszczyć komuś życie przez fałszywe oskarżenia.