16-latka oskarżyła 22-latka o gwałt. Prawdę pokazał monitoring.

16-latka oskarżyła 22-latka o gwałt. Prawdę pokazał monitoring.

@g............s dziennikwschodni.pl #polska #niebieskiepaski #rozowepaski #logikarozowychpaskow

Prokuratura umorzyła postępowanie ws. 22-latka oskarżanego o zgwałcenie 16-letniej dziewczyny w Okunince. Przedstawił zupełnie inną wersję wydarzeń. Po przeanalizowaniu zapisu kamer monitoringu okazało się, że do zbliżenia młodych ludzi faktycznie doszło, ale za zgodą 16-latki.

 •  

  pokaż komentarz

  Powinna dostać karę jaka groziła "sprawcy". Gdyby nie monitoring to pewnie biedak poszedłby pierdzieć w pasiak bo jakiejś gówniarze się odwidziało i pewnie bała się "Co rodzice powiedzą?" ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Powinna dostać karę jaka groziła "sprawcy".

   @veldrinn: nie da rady. Szesnastolatka, za fałszywe zeznania i fałszywe oskarżenie, może odpowiadać tylko przed sądem rodzinnym, jako nieletnia.

  •  

   pokaż komentarz

   @IgorK: no to do poprawczaka ją ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @IgorK: @veldrinn: to dowalić karę finansową jak zaplaci za swoje postepowanie ze 20k zł to wiecej tak nie zrobi.

  •  

   pokaż komentarz

   @IgorK: ale jakis tatuaz na czole, albo wypalony znak by sie przydal, zeby w przyszlosci ktos mogl uniknac ryzyka falszywych oskarzen.

  •  

   pokaż komentarz

   to dowalić karę finansową jak zaplaci za swoje postepowanie ze 20k zł to wiecej tak nie zrobi.

   @asnozm: też się nie da. Ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich nie przewiduje kar finansowych.

  •  

   pokaż komentarz

   @veldrinn: Składanie fałszywych zeznań. Do 3 lat.

  •  

   pokaż komentarz

   Składanie fałszywych zeznań. Do 3 lat.

   @bregath: 1. po nowelizacji k.k. od 6 miesięcy do 8 lat.
   2. dziewczyna nie ukończyła 17 lat - nie odpowiada z kodeksu karnego, tylko z ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich.

  •  

   pokaż komentarz

   @veldrinn: skad wymysl z tym "pewnie biedak poszedłby pierdzieć w pasiak"?
   Bo z tego co wiem sprawy o gwalt sa trudne i skomplikowane. I od oskarzenia do skazania daleka droga.

  •  

   pokaż komentarz

   @IgorK: jest rejestr przestępców seksualnych. Wg mnie powinni ją tam dodać. Może by się jedna z drugą zastanowiła, jakby wiedziała, że w razie wtopy będzie do końca życia można ją znaleźć w takiej bazie.

  •  

   pokaż komentarz

   jest rejestr przestępców seksualnych.

   @wodzik: jak sama nazwa wskazuje, w rejestrze się umieszcza tylko przestępców seksualnych.

  •  

   pokaż komentarz

   @IgorK: oskarżanie o gwałt to przestępstwo na tle seksualnym. W stanach możesz trafić tam za publiczne sikanie, więc nie widzę powodu, żeby fałszywe oskarżanie o gwałt nie mogło być tam umieszczane.

  •  

   pokaż komentarz

   @Aster1981: no tak bo jak ktoś cie oskarży o gwałt to to nie działa na twoją psychikę no i na pewno będzie fajnie jak dowiedzą się o tym twoi znajomi. Jeszcze poczytasz sobie trochę o sobie w necie to nic nieszkodliwego

  •  

   pokaż komentarz

   oskarżanie o gwałt to przestępstwo na tle seksualnym. W stanach możesz trafić tam za publiczne sikanie, więc nie widzę powodu, żeby fałszywe oskarżanie o gwałt nie mogło być tam umieszczane.

   @wodzik: może w Stanach tak jest, absurdalność niektórych przepisów systemów anglo-saskich (zwłaszcza tych starszych i od dawna nie stosowanych) bywa nawet zabawna :-) Jeśli chodzi o polskie prawo, to katalog przestępstw na tle seksualnym, których sprawcy mogą być wpisani do rejestru jest katalogiem zamkniętym i tylko w nim wymienione mogą być wpisane do rejestru (katalog ten jest nawet węższy niż lista przestępstw przeciwko wolności seksualnej opisanych w polskim kodeksie karnym).
   Źródło : art. 2 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym

  •  

   pokaż komentarz

   @IgorK: Nom, wszystko się zgadza, ale ustawę można zmienić. Wiele osób chce, żeby osoby oskarżające fałszywie o gwałt były karane w taki sposób jakby były skazane osoby oskarżone. Osobiście myślę, że to przesada, ale wpis w rejestrze jest dla mnie jak najbardziej spoko.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   Nom, wszystko się zgadza, ale ustawę można zmienić. Wiele osób chce, żeby osoby oskarżające fałszywie o gwałt były karane w taki sposób jakby były skazane osoby oskarżone. Osobiście myślę, że to przesada, ale wpis w rejestrze jest dla mnie jak najbardziej spoko.

   @wodzik: można, tylko wypadałoby to robić z sensem ;-) Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym powstał głównie po to, żeby chronić społeczeństwo przed szczególnie niebezpiecznymi przestępcami, a nie w celu "odpłaty". Do tego służą inne środki przewidziane prawem (na przykład zadośćuczynienie). Zdaję sobie oczywiście sprawę ze szczególnej stygmatyzacji osoby oskarżonej/podejrzanej/podejrzewanej o przestępstwo o charakterze seksualnym, bo "kilka" takich przypadków w swojej karierze miałem (łącznie z człowiekiem, który się powiesił, bo "nie chciał iść siedzieć za majty" - chociaż akurat w jego wypadku wątpliwości dowodowych nie było) ale zaproponowane przez Ciebie rozwiązanie, moim zdaniem pozostaje w sprzeczności z celem powołania Rejestru.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   przeciez chodzi nie o stan prawny na dzisiaj, tylko o to ze nalezy go zmienic.

   @kar-tofel: jak już napisałem w poście powyżej, nie mam nic przeciwko zmianom w prawie, o ile są one sensowne :-)

   To ze obecnie nic jej sie nie stanie to oczywiste, w panstwach europejskich jest dyskryminacja mezczyzn i rewolucyjna walka lewactwa z patriarchatem.

   To, że w obecnym stanie prawnym, niewiele jej się stanie, wynika przede wszystkim z faktu, że w rozumieniu polskiego prawa jest osobą nieletnią i nie podlega odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania lub fałszywe oskarżenie.

  •  

   pokaż komentarz

   @DEATH_INTJ taki będzie fitować?

   źródło: 1573557147856.bin

  •  

   pokaż komentarz

   @DEATH_INTJ: Też uważam, że pomysł tatuaży dla sprawców jasnych i perfidnych przestępstw to dobry pomysł. Ewentualnie tymczasowe wstrzymanie praw dodatkowo.

  •  

   pokaż komentarz

   @asnozm: 20k to za mało zważ na to że jak by go wsadzili to w ciągu 2 dni już by nie był w stanie normalnie chodzić został by tak przecwelony.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   Zatem takie niesprawiedliwe prawo nalezy zmienic i byc moze rozdzielic owa nieletniosc w zaleznosci od rodzaju przestepstwa, zwlaszcza jesli w gre wchodzi wieloletni wyrok dla strony przeciwnej.

   @kar-tofel: taka "rodzielność" obowiązuje w przypadku najcięższych przestępstw wymienionych w art. 10 par. 2 k.k. W przypadku innych stosuje się środki przewidziane w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich.

  •  

   pokaż komentarz

   @IgorK: miałbyś rację, ale od 16roku życia może już odpowiadać jako dorosły. Kwestia interpretacji sadu

  •  

   pokaż komentarz

   miałbyś rację, ale od 16roku życia może już odpowiadać jako dorosły. Kwestia interpretacji sadu

   @Ryszard83: parafrazując Ciebie: miałbyś rację, gdybyś przeczytał art. 10 par. 2 kodeksu karnego.

   1. od 15 lat a nie od 16.
   2. tylko w wypadku popełnienia konkretnie wymienionych przestępstw (dokładnie jest ich 10). W pozostałych wypadkach granicą odpowiedzialności karnej jest zawsze ukończenie 17 roku życia.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @IgorK: Ale przy wpisie w rejestrze było by info, że została tam wpisana za fałszywe oskarżenie o gwałt. Nie sądzisz, że fajnie było by wiedzieć wcześniej, że twoja nowa kobieta w przeszłości chciała zj@#!ć życie niewinnemu facetowi?
   Może ja jakiś dziwny jestem, ale wg mnie powinno istnieć coś takiego jak rejestr przestępców i powinni być tam wszyscy skazani prawomocnymi wyrokami. Raz że to może być spoko, np jak chcesz zatrudnić jakąś osobę, a dwa że może działać odstraszająco, jak ktoś ma świadomość, że w razie skazania wszyscy będą mogli sobie sprawdzić co przeskrobałeś.

  •  

   pokaż komentarz

   @varmiok: to na pewno do mnie? Bo o niczym takim nie pisalem.

  •  
   E.......i

   +21

   pokaż komentarz

   Powinna dostać karę jaka groziła "sprawcy".

   @veldrinn: w Europie? Proszę Cię, w tym kraju wystarczy pomieszkać 3 miechy z babą co ma bachora żeby płacić alimenty do końca edukacji na nie swojego dzieciaka a to Ty chciałbyś żeby kobieta była karana za składanie fałszywych oskarżeń?

  •  

   pokaż komentarz

   skad wymysl z tym "pewnie biedak poszedłby pierdzieć w pasiak"?
   Bo z tego co wiem sprawy o gwalt sa trudne i skomplikowane. I od oskarzenia do skazania daleka droga.


   @Aster1981: Tak do ciebie, bo można z twojego komentarza wywnioskować że nic się nie stało.

  •  

   pokaż komentarz

   @wodzik: ale nie od tego jest ten rejestr.

   Nie ma tez rejestru osob falszywie oskarzajacych o pobicie czy rozboj, o oszustwo etc. A takie falszywe oskarzenia potrafia zniszczyc tak zycie prywatne, rodzinne jak zawodowe i biznesowe.

   Jak i innych rejestrow.

   Jest konkretny, dotyczacy przestepstw seksualnych i powstal on w konkretnym celu.

  •  

   pokaż komentarz

   Ale przy wpisie w rejestrze było by info, że została tam wpisana za fałszywe oskarżenie o gwałt.

   @wodzik: jak już pisałem, Rejestr powstał aby chronić społeczeństwo przed sprawcami najcięższych przestępstw. Z całym szacunkiem dla osób pomówionych o zgwałcenie, ale ich sytuacja nijak się nie ma do sytuacji osób, które padły ofiarą na przykład zgwałcenia zbiorowego ale zgwałcenia, mając dla przykłady 8 lat.

   Może ja jakiś dziwny jestem, ale wg mnie powinno istnieć coś takiego jak rejestr przestępców i powinni być tam wszyscy skazani prawomocnymi wyrokami. Raz że to może być spoko, np jak chcesz zatrudnić jakąś osobę, a dwa że może działać odstraszająco, jak ktoś ma świadomość, że w razie skazania wszyscy będą mogli sobie sprawdzić co przeskrobałeś.

   Coś takiego funkcjonuje od 2000 r. i nazywa się Krajowy Rejestr Karny :-) Wcześniej funkcjonował Centralny Rejestr Skazanych. Zdarza się, że pracodawca żąda dołączenia informacji z KRK. W przypadku pracy na posadzie "państwowej" jest to często obligatoryjne. W przypadku niektórych zawodów żąda się nawet więcej informacji. Ja na przykład oprócz informacji z KRK przeszedłem jeszcze dwa wywiady policyjne ;-)

  •  

   pokaż komentarz

   no to do poprawczaka ją ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @varmiok: tam ją będą regularnie gwałcić

  •  

   pokaż komentarz

   @IgorK nie znam się więc pytam: czy u nas taki kawaler może ją pozwać o jakieś zadośćuczynienie finansowe?

  •  

   pokaż komentarz

   nie znam się więc pytam: czy u nas taki kawaler może ją pozwać o jakieś zadośćuczynienie finansowe?

   @kolorofon: jej akurat nie, bo jest małoletnia ale już jej rodziców pewnie tak. Gdyby miała ukończone 17 lat można by żądać od niej zadośćuczynienia w postępowaniu karnym o fałszywe oskarżenie (art. 234 k.k.), a gdyby miała ukończone 18 lat wytoczyć powództwo o naruszenie dóbr osobistych.

  •  

   pokaż komentarz

   @veldrinn: niby czemu? moim zdaniem powinna dostać większą karę niż za czyn, o który fałszywie oskarżała druga osobę.

  •  

   pokaż komentarz

   Gdyby nie monitoring to pewnie biedak poszedłby pierdzieć w pasiak bo jakiejś gówniarze się odwidziało i pewnie bała się "Co rodzice powiedzą

   @veldrinn: Sądy w Polsce skazują bez dowodów gwałcicieli? Pokaż mi taką sprawę, bo ja to raczej słyszałem o nieskazywaniu lub śmiesznych karach w zawieszeniu

  •  

   pokaż komentarz

   tam ją będą regularnie gwałcić

   @ASLR: Czyli będzie miała to co najwidoczniej lubi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   I od oskarzenia do skazania daleka droga.

   @Aster1981: Powiedział to w państwie, gdzie skazywalność wynosi 96,7%

  •  

   pokaż komentarz

   @IgorK: oskarżanie o gwałt to przestępstwo na tle seksualnym. W stanach możesz trafić tam za publiczne sikanie, więc nie widzę powodu, żeby fałszywe oskarżanie o gwałt nie mogło być tam umieszczane.

   @wodzik: Może jakieś jakieś inne genialne pomysły np. z Arabii Saudyjskiej chcesz kopiować?

  •  

   pokaż komentarz

   20k to za mało zważ na to że jak by go wsadzili to w ciągu 2 dni już by nie był w stanie normalnie chodzić został by tak przecwelony.
   @PerVi: powinieneś oglądać mniej filmów.

  •  

   pokaż komentarz

   Szesnastolatka, za fałszywe zeznania i fałszywe oskarżenie, może odpowiadać tylko przed sądem rodzinnym, jako nieletnia.

   @IgorK: No i to jest właśnie c#@$%we, stare, nie dostosowane do nowoczesnych realiów prawo, które należało by zmienić.

  •  

   pokaż komentarz

   No i to jest właśnie c%$@%we, stare, nie dostosowane do nowoczesnych realiów prawo, które należało by zmienić.

   @Hatespinner: osobiście nie miałbym nic przeciwko obniżeniu granicy odpowiedzialności karnej do 16 lat.

  •  

   pokaż komentarz

   @veldrinn: Takich akcji jest multum, raz kolega poznał na imprezie dziewczynę, która pokłóciła się z chłopakiem i chciała się na nim zemścić i zrobić skok w bok, i zrobiła to z moim ziomkiem, ale w trakcie jej się odwidziało, bo nagle ją oświeciło co właśnie robi, i pobiegła z powrotem na imprezę i zaczęła wszystkim rozpowiadać jakoby On miał ją zgwałcić, barmanka tuliła tę dziewczynę, wszyscy chcieli zlinczować kumpla włącznie z koksami z imprezy. Przyjechała policja, i całe szczęście że ziomek jest ogarnięty i tak to opowiedział w szczegółach że zeznania dziewczyny okazały się fałszywe i w końcu sama się przyznała że wyraziła zgodę. Ale zj%?%na opinia ziomka pozostał mimo iż był niewinny i odbija się na nim do dziś. Uważajcie na poyebane panny.

  •  

   pokaż komentarz

   @IgorK: Należałoby w ogóle przyjrzeć się tym granicom wiekowym. Tworzono je w czasie, kiedy przeciętny piętnastolatek dopiero przymierzał się do wchodzenia w okres dojrzewania. Z chłopcami jeszcze tego tak nie widać, około 14 mniej więcej 1/3 zaczyna dojrzewać, ale w przypadku dziewczynek? Piętnaście lat i pełnia fizycznego rozwoju u połowy z nich.
   Obniżyłabym je ale nie obligatoryjnie, za duży rozstrzał rozwojowy. Sąd powinien mieć możliwość sądzenia młodszych, o ile biegli orzekną o odpowiedniej dojrzałości małolata. Zaś art. 10 powinien zostać poszerzony lub otwarty w ogóle w przypadku przestępstw przeciwko zdrowiu i życiu. Że przypomnę ostatnią sprawę na wykopie, piętnastolatek nie będzie sądzony jak dorosły tylko dlatego, że bijąc nie okaleczył a zabił i mamy art.158, którego nie wymieniono w zamkniętym katalogu art. 10.

  •  

   pokaż komentarz

   @IgorK lata temu jakaś gnojówa oskarżyła mnie o coś podobnego, nie gwałt ale nakłanianie i wykorzystywanie zależności zawodowej. Nikt jej nie uwierzył i momentalnie wyszło, że kłamie ale miałem ochotę zaj@%%c gołymi rękami.

  •  

   pokaż komentarz

   dyskryminacja mezczyzn i rewolucyjna walka lewactwa z patriarchatem.

   @kar-tofel: niezla oblezona kictwierdza :D na szczesci emamy normalna prawice i: hehe pewnie sama chciala, zeby morde obil tez bo lubi na ostro, musi lubic jak ubiera sie jak zdzira

   #bekazprawakow

  •  

   pokaż komentarz

   @varmiok: masz widac problem z wnioskowaniem. Nigdzie nie sugerowalem ze "nic sie nie stalo".

  •  

   pokaż komentarz

   Należałoby w ogóle przyjrzeć się tym granicom wiekowym. Tworzono je w czasie, kiedy przeciętny piętnastolatek dopiero przymierzał się do wchodzenia w okres dojrzewania. Z chłopcami jeszcze tego tak nie widać, około 14 mniej więcej 1/3 zaczyna dojrzewać, ale w przypadku dziewczynek? Piętnaście lat i pełnia fizycznego rozwoju u połowy z nich.
   Obniżyłabym je ale nie obligatoryjnie, za duży rozstrzał rozwojowy. Sąd powinien mieć możliwość sądzenia młodszych, o ile biegli orzekną o odpowiedniej dojrzałości małolata. Zaś art. 10 powinien zostać poszerzony lub otwarty w ogóle w przypadku przestępstw przeciwko zdrowiu i życiu. Że przypomnę ostatnią sprawę na wykopie, piętnastolatek nie będzie sądzony jak dorosły tylko dlatego, że bijąc nie okaleczył a zabił i mamy art.158, którego nie wymieniono w zamkniętym katalogu art. 10.


   @krystal_Tri_tapik: zasadniczo się z Tobą zgadzam, oprócz jednej kwestii. Katalog z art. 10 par. 2 k.k. pozostawiłbym jednak jako zamknięty, natomiast nie mam nic przeciwko jego poszerzeniu ani (jak już napisałem) obniżeniu granicy odpowiedzialności karnej.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   stanach możesz trafić tam za publiczne sikanie

   @wodzik: czyli że lepiej zsikać się w nogawkę niż wyjąć pod drzewem i oddać mocz? No nieźle

  •  

   pokaż komentarz

   hehe pewnie sama chciala

   @mareksa666: A to nie Ty mnie niedawno przekonywałeś przy podobnym newsie, że to tylko "urojenia prawaków", że "pewnie sama chciała"? Widzę, że ostro to sobie wkręciłeś, skoro nawet w newsie o nagraniu z monitoringu na ten temat dalej w tym gównie drążysz ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @veldrinn: W Polin przestępcy nie ponoszą odpowiedzialności. Ta nastolatka nie poniesie żadnych konsekwencji prawnych.

  •  

   pokaż komentarz

   @ElGovanni

   Proszę Cię, w tym kraju wystarczy pomieszkać 3 miechy z babą co ma bachora żeby płacić alimenty do końca edukacji na nie swojego dzieciaka
   Co?

  •  

   pokaż komentarz

   @IgorK: to trzeba natychmiast nowelizacji bo ustawa jeśli to pomija jest do wyrzucenia .

  •  

   pokaż komentarz

   @IgorK: Niekoniecznie, 16 latka może już być sądzona jak osoba dorosła

  •  

   pokaż komentarz

   Niekoniecznie, 16 latka może już być sądzona jak osoba dorosła

   @KwadratPolski: może ale nie za fałszywe zeznania lub fałszywe oskarżenie (pisałem już o tym powyżej - przeczytaj całą dyskusję) :-P

  •  

   pokaż komentarz

   @IgorK: a myślisz że mi się chce ( ͡° ͜ʖ ͡°) dzięki za streszczenie

  •  

   pokaż komentarz

   @IgorK: @PerVi: @tgdarek: i tutaj jest pies pogrzebany powinna na dzien dobry powstac nowelizacja ustawy pozwalajaca na dawanie kar finansowych na nieletnich wlasnie przez takie sytuacje i na konto takiej osoby w BIKu i innych miejacach powinno wpqdac zadluzenie i dopoki nie splaci nie wezmie telefonu, kredytu rat czy czegokolwiek. Wspolczesnie dostep do informacji jest bardzo duzy a i "dojrzewa" sie szybciej to moze powinnonsie zmienic zasady gry?! Choc nie zawsze dojrzewanie idzie w dobrym kierunku...

  •  

   pokaż komentarz

   @IgorK: w szczególnych okolicznościach może odpowiadać jak dorosła. Stracenie dziewictwa jest okolicznością srawiającą jà w gronie dirosłych. (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  •  

   pokaż komentarz

   Stracenie dziewictwa jest okolicznością srawiającą jà w gronie dirosłych. (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

   @edwardacki: skąd wiesz, że była dziewicą? ;-)

  •  

   pokaż komentarz

   Powinna dostać karę jaka groziła "sprawcy". Gdyby nie monitoring to pewnie biedak poszedłby pierdzieć w pasiak bo jakiejś gówniarze się odwidziało i pewnie bała się "Co rodzice powiedzą?" ( ͡° ʖ̯ ͡°)

   @veldrinn: Karą powinno być imo taka:

   od 1 krotności maksymalnej kara która groziła pozwanemu, dodać pół roku
   do 2 krotności maksymalnej kara która groziła pozwanemu, dodać 2 lata

   widełki zależnie jak bezczelnie kłamała i w którym momencie się wycofała.

   Policja powinna przyjąć zeznanie, przedstawić jaki jest zakres kar jeżeli kłamie - po 24 godzinach niech podpisze że na serio go o to oskarża i wówczas takie kary.

  •  

   pokaż komentarz

   @IgorK: stary, jak ja Cię szanuję za cierpliwość :)

  •  

   pokaż komentarz

   @asnozm zagonic do pomocy na oddziale geriatycznym min: 600h to sie nauczy ze nie wolno klamac

  •  

   pokaż komentarz

   @IgorK Nie musi są środki pozwalające jej odpowiadać jak dorosły

  •  

   pokaż komentarz

   Nie musi są środki pozwalające jej odpowiadać jak dorosły

   @LemonBlade: podaj proszę jakie, bo ja twierdzę, że w dyskutowanym przypadku osoba szesnastoletnia nie może odpowiadać karnie, jak osoba dorosła. Dlaczego tak jest, już napisałem powyżej.

   stary, jak ja Cię szanuję za cierpliwość :)

   @Dutch :-D

  •  

   pokaż komentarz

   @IgorK ttue story zapomniałem że art 10 wymienia i pewnie są to zbrodnie ;)

  •  

   pokaż komentarz

   ttue story zapomniałem że art 10 wymienia i pewnie są to zbrodnie ;)

   @LemonBlade: nie wszystkie są zbrodniami ale katalog jest zamknięty ;-)

  •  

   pokaż komentarz

   @joks: o lubie to tylko czy nie bedzie szkodzila takim ludziom. Tam w glowie hula wiatr. Myslenia i logiki tam nie znajdziesz.

  •  

   pokaż komentarz

   @veldrinn widzieli co się dzieje ? Czy widzieli i słyszeli ? Bardzo skutecznie można zmanipulować lub zaszantażować osobę słowami. Ale co ja wiem...

  •  

   pokaż komentarz

   @IgorK: Powinni jej wytłumaczyc przed zeznaniami jakie sa konsekwencje skladnaia falszywych zeznan zarowno dla nie jak i dla tego czlowieka ktrego oskarża jezeli jest zdrowa na umysle to powinni ja pociagnac do odpowiedzialnosci. To nie jest dziecko ze k%?%a nie rozumie co sie dzieje i jakie sa konsekwencje.

  •  

   pokaż komentarz

   @asnozm jesli bedzie zle wykonywac prace to więzienie

  •  

   pokaż komentarz

   @DEATH_INTJ: w Irlandii konfidentom ucinają kawałek ucha nożyczkami żeby do końca życia musiał liczyć się z tym, że "oni już wiedzą".

   Może by tak zastosować podobne oznaczenia wobec osób, które gwałcą, zdradzają, składają fałszywe zeznania przeciwko komuś, zastraszają etc. ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @IgorK: Zawsze można stworzyć rejestr składających fałszywe zeznania obciążające niewinnych.

  •  

   pokaż komentarz

   Zawsze można stworzyć rejestr składających fałszywe zeznania obciążające niewinnych.

   @dolOfWK6KN: oczywiście i w odróżnieniu od umieszczania w rejestrze sprawców przestępstw seksualnych, osób składających fałszywe zeznania, miałoby to sens. Tylko, czy jest to faktycznie potrzebne?

  •  

   pokaż komentarz

   @DEATH_INTJ: jeśli miała grzywkę to był to wystarczający znak, serio.

  •  

   pokaż komentarz

   @IgorK: Zastanawiam się nad tym i skoro jest rejestr przestępców seksualnych, do którego trafia się głównie przez zeznania i jest on ostrzeżeniem przed potencjalnym niebezpieczeństwem, to powinien być rejestr osób przez które można do niego trafić będąc niewinnym. Też jako ostrzeżenie, bo innego nie ma. Taki bat nad głową - "ludzie wiedzą, pilnuj się".

  •  

   pokaż komentarz

   Zastanawiam się nad tym i skoro jest rejestr przestępców seksualnych, do którego trafia się głównie przez zeznania

   @dolOfWK6KN: z całkiem sporej ilości spraw o przestępstwa seksualne, które prowadziłem, chyba tylko w jednej zdecydowałem się na przedstawienie zarzutów tylko na podstawie zeznań pokrzywdzonej. I tylko dlatego, że zeznania świadków - kolegi oskarżonego i jego rodziny się nie zgadzały ze sobą.

  •  

   pokaż komentarz

   @IgorK: Ach, świtało mi z czym kojarzę Twój nick, teraz już wiem. Muszę sobie notatkę zapisać i nie podskakiwać za bardzo ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Wydawało mi się, że w takich sprawach najczęściej decydują zeznania, bo co ma służyć jako dowód np. molestowania bez gwałtu per se?

  •  

   pokaż komentarz

   Wydawało mi się, że w takich sprawach najczęściej decydują zeznania, bo co ma służyć jako dowód np. molestowania bez gwałtu per se?

   @dolOfWK6KN: w sprawach o przestępstwa seksualne bardzo często zostają ślady biologiczne różnego rodzaju.

  •  

   pokaż komentarz

   @IgorK: A słowa które jakieś kobiety odbierają jako molestowanie? Ekshibicjonizm? Albo "macanie", które nie zostawia śladów? Albo sprawy sprzed wielu lat, gdzie dowody zanikły?

  •  

   pokaż komentarz

   A słowa które jakieś kobiety odbierają jako molestowanie? Ekshibicjonizm? Albo "macanie", które nie zostawia śladów? Albo sprawy sprzed wielu lat, gdzie dowody zanikły?

   @dolOfWK6KN: jak już chyba w innej dyskusji z Twoim udziałem pisałem, w każdej sprawie ocenia się całość materiału dowodowego pod kątem tego, czy jest on wystarczający do przedstawienia zarzutów/skierowania aktu oskarżenia/skazania. Nie można dowodów traktować wybiórczo. Trzeba też wskazać, którym dowodom daje się wiarę, a którym nie (i z jakich powodów). Nie ma kodeksowych wskazówek, który dowód jest mocniejszy, a który słabszy. Jedyne reguły to zasady prawidłowego rozumowania oraz wskazania wiedzy i doświadczenia życiowego.

  •  

   pokaż komentarz

   @IgorK: Tak, rzeczywiście z moim udziałem, też pamiętam. Kurde, nie odnalazłbym się w świecie prawnym, jest on dla mnie nielogiczny.

  •  

   pokaż komentarz

   Tak, rzeczywiście z moim udziałem, też pamiętam. Kurde, nie odnalazłbym się w świecie prawnym, jest on dla mnie nielogiczny.

   @dolOfWK6KN: wbrew pozorom umiejętność logicznego myślenia, to podstawowe wymaganie jakiemu powinien sprostać dobry prawnik.
   P.S. zapomniałem dodać w poprzednim poście, że jest jeszcze jedna dyrektywa, co do oceny dowodów: niedające się usunąć wątpliwości tłumaczy się zawsze na korzyść podejrzanego/oskarżonego.

  •  

   pokaż komentarz

   @turbonerd: widze ze nawet ironii nie potrafisz wylapac jak sie nie da w cudzyslowiu :D

 •  

  pokaż komentarz

  Ilu niewinnych facetów siedzi w więzieniach gdyż nie było akurat monitoringu...

 •  

  pokaż komentarz

  W takich sprawach widać zalety systemu ukrywania danych osób podejrzanych w Polsce.
  W UK albo USA od samego oskarżenia byłyby pełne dane + zdjęcia w mediach i gość miałby zj!%%ne życie.

  •  

   pokaż komentarz

   @megaloxantha Jakiego ukrywania? Wyjedź sobie na wieś, niech Cię zgarną bagiety to za godzinę już całą wieś wie co przeskrobałeś

  •  

   pokaż komentarz

   @megaloxantha: W USA mógłby ją pozwać za to na milion baksów i by wygrał. A gdyby nie płaciła to do pierdla, a nie jak u nas hyhy niewypłacalna z pracą na czarno.

  •  

   pokaż komentarz

   @megaloxantha: chyba obie skrajności nie są dobre. Polskie rozwiązanie w tej sprawie akurat się sprawdza, ale w wielu innych nie bardzo. Moim zdaniem wizerunek podejrzanego powinien być chroniony, ale już nie sprawcy. Tzn. jeśli ktoś został złapany na gorącym uczynku i nie ma wątpliwości co do tego, że jest odpowiedzialny za czyn to jego personalia nie powinny być ukrywane. Proces nie będzie dotyczył tego czy on jest sprawcą zarzucanych czynów tylko jaka powinna być za nie kara.
   Przykładowo ktoś latał z siekierą po mieście i 2 osoby zabił a 4 ranił, został ujęty na gorącym uczynku i jest mnóstwo świadków a nawet nagrań z monitoringu, telefonów.
   W takim wypadku taktyką obrony nie będzie dowodzenie, że to nie on latał z tą siekierą tylko ktoś do niego podobny ( ͡° ͜ʖ ͡°), ale że np. był niepoczytalny.

   Przykładem wielkiej wady naszego podejścia będzie nieopublikowanie danych producentów dodających sól drogową do żywności. Przecież to było wiadome od początku i nie podlegało większej dyskusji. Cały proces się toczył jedynie o to, czy spowodowało to zagrożenie czy nie.

   Właściciel sklepu nie ma prawa opublikować nagrania z monitoringu na którym jest okradany. Paranoja.

  •  

   pokaż komentarz

   @siepan:

   Moim zdaniem wizerunek podejrzanego powinien być chroniony, ale już nie sprawcy. Tzn. jeśli ktoś został złapany na gorącym uczynku i nie ma wątpliwości co do tego, że jest odpowiedzialny za czyn to jego personalia nie powinny być ukrywane. Proces nie będzie dotyczył tego czy on jest sprawcą zarzucanych czynów tylko jaka powinna być za nie kara.
   Znaczy przesądzamy o winie już przed rozpoczęciem procesu? Sprytne! Cóż za ekonomika procesowa! :)

   I kto będzie decydował o tej przedprocesowej "oczywistości" winy? Policjant? Prokurator? Sędzia? Gazeta Wyborcza?
   W jaki sposób wyeliminujesz infamię przez błąd albo np. sfabrykowanie dowodów przez policjanta, bo mu bzyknąłeś żonę?

   Przykładowo ktoś latał z siekierą po mieście i 2 osoby zabił a 4 ranił, został ujęty na gorącym uczynku i jest mnóstwo świadków a nawet nagrań z monitoringu, telefonów.
   Ilu świadków musi być, żeby wyłączyć prawo do obrony i domniemanie niewinności? Trzech? Czterech?

   Jaką mamy gwarancję przed przeprowadzeniem rzetelnego procesu, że ci świadkowie np. nie działają w zmowie?

  •  

   pokaż komentarz

   @megaloxantha: też stanowczo wolę system USA/UK. Wygrywasz sprawę o zniesławienie, wnosisz o ogromne odszkodowanie, jak nie spłaca to za kraty. Jeszcze dodatkowo powinno być tak, że to Państwo w jej imieniu wypłaca odszkodowanie, a z niej ściąga należność.

 •  

  pokaż komentarz

  jak to umożono i koniec? - teraz ona powinna mieć założoną sprawę, automatycznie, z urzędu.

 •  

  pokaż komentarz

  Zdarzenie miało miejsce 28 lipca, rozstrzygnięcie w listopadzie, pewnie gość do tej pory siedział w areszcie a wystarczyło spojrzeć w nagranie z kamer
  Brawo polski wymiar sprawiedliwości.

1 2 3 4 5 6 7 ... 12 13 następna