•  

  pokaż komentarz

  W eksperymencie opisanym w "Nature Communications" badacze zamontowali głośniki w martwych koralowcach, które nadawały dźwięki zdrowych raf. W okresie 40 dni obserwacji przyciągnęły one 2x więcej ryb (i 50% więcej gatunków) niż rafy bez dźwięków.
  Aha, czyli przywabili ryby na jałowe ziemie, gdzie zdechną z głodu. Naukowcy to sk@?!iele.

 •  

  pokaż komentarz

  Skrótowy opis/tłumaczenie

  W sześciotygodniowym eksperymencie naukowcy umieścili podwodne głośniki w plastrach martwego koralowca w Wielkiej Rafie Koralowej w Australii i odtwarzali nagrania audio pochodzące ze zdrowych raf. Celem było sprawdzenie, czy potrafią zwabić różnorodne społeczności ryb, które są niezbędne do przeciwdziałania degradacji raf.

  Według naukowców wyniki były obiecujące. Badanie, opublikowane w czasopiśmie Nature Communications, wykazało, że dwa razy więcej ryb gromadzi się na martwych płatach koralowców, gdzie odtwarzano zdrowe dźwięki rafy w porównaniu z łatami, na których nie odtwarzano żadnego dźwięku.

  „Zdrowe rafy koralowe to wyjątkowo hałaśliwe miejsca - trzask trzaskających krewetek oraz krzyki i chrząknięcia ryb tworzą razem olśniewający biologiczny pejzaż dźwiękowy” - powiedział Stephen D. Simpson, profesor biologii morskiej na Uniwersytecie w Exeter i współautor badania.

  Według badań liczba gatunków obecnych w płatach rafy, na których odtwarzano zdrowe dźwięki, wzrosła o 50 procent w porównaniu z innymi płatami. Nowe populacje ryb obejmowały gatunki ze wszystkich części sieci pokarmowej, takie jak padlinożercy, zwierzęta roślinożerne i ryby drapieżne. Co ważne, ryby, które przybyły na plastry, zwykle tam przebywały.

  „Rafy stają się upiornie ciche, gdy ulegają degradacji, gdy krewetki i ryby znikają” - powiedział Simpson - „ale używając głośników do przywrócenia utraconego krajobrazu dźwiękowego, możemy ponownie przyciągnąć młode ryby”.

  Choć przywrócenie obecności ryb w obrębie martwych lub umierających raf samo z siebie nie spowoduje odwrócenie szkód to zdegradowane rafy mają lepsze szanse na regenerację, jeśli mają solidne populacje ryb, które odgrywają różne role w utrzymywaniu koralowców w zdrowiu. „Ryby mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania raf koralowych jako zdrowych ekosystemów” - powiedział główny autor badania, Timothy A. C. Gordon z University of Exeter.

  „Zwiększenie populacji ryb w ten sposób mogłoby pomóc w rozpoczęciu naturalnych procesów regeneracyjnych, przeciwdziałając szkodom, jakie obserwujemy na wielu rafach koralowych na całym świecie”.

  Jeśli tę metodą uda się powielić na większą skalę może zaoferować naukowcom kolejne narzędzie do ożywienia raf koralowych na całym świecie, które, w ostatnich latach, zostały spustoszone przez zmiany klimatu, przełowienie i zanieczyszczenie.

  Poniżej wykres z liczbą ryb w czterdziestodniowym okresie obserwacji

  źródło: specials-images.forbesimg.com

 •  

  pokaż komentarz

  W eksperymencie opisanym w "Nature Communications" badacze zamontowali głośniki w martwych koralowcach, które nadawały dźwięki zdrowych raf.

  - Myzykoterapia...

 •  

  pokaż komentarz

  No to teraz akwarysci słonowodni mogą ograniczyć swoje wydatki. ( ͡º ͜ʖ͡º)

 •  

  pokaż komentarz

  ktos kto na to wpadl jest geniuszem.