•  

  pokaż komentarz

  No i na co człowiek uczciwie pracuje. (-‸ლ)

 •  

  pokaż komentarz

  Przy odrobinie szczęścia trafisz za ścianą na jakiś patusow skaczacych jak małpy po mieszkaniu o 3 rano i zamiast spokoju i ciszy będziesz chodził cały dzień wk@%$iony i niewyspany

 •  

  pokaż komentarz

  czyli jeszcze droższe mieszkania xDDD brawo pis

 •  

  pokaż komentarz

  Są takie rozwiązania na świecie, w których deweloperzy na transparentnych zasadach, mając np. dostęp do dobrych gruntów, udostępniają na konkretnych zasadach część mieszkań do programów społecznych budownictwa mieszkaniowego. Nad takimi rozwiązaniami w tej chwili pracujemy.

  Z artykułu nie wynika że będziemy fundować mieszkania innych.

  •  

   pokaż komentarz

   @p_i_m_p_e_k: A kto będzie fundował... Developerzy za free wybuduje???

   We Francji jest od jakiegoś czasu podobnie. Developer oddając blok musi część mieszkań przeznaczyć na cele socjalne. Są to mieszkania w niższym standardzie ale w tym samym bloku. Zgadnij kto w nich mieszka...

   Są regiony gdzie władze wolą płacić kary niż stosować to prawo żeby utrzymać wysokie ceny wynajmu... Zgadnij dlaczego...

  •  

   pokaż komentarz

   @kwanty: @p_i_m_p_e_k: Nie jest jasno powiedziane w artykule, ale można wywnioskować, że chodzi o budownictwo na terenach państwowych. Dziś rządowy projekt jest niewypałem, bo to urzędnicy są odpowiedzialni za wszystkie formalności. Tu wygląda jakby rząd chciał zlecić całą pracę na prywatne firmy, które wybudują bloki na rządowym terenie, a zapłatą będą mieszkania, które developer sprzeda. Taka forma partnerstwa publiczno-prywatnego, np. PKP tak robi. Daje ziemię, developer buduje biurowiec i dzielą się własnością budynku.

  •  

   pokaż komentarz

   i dzielą się własnością budynku.

   @marian1881: A potem ludzie którzy chcą kupić mieszkanie dowiadują się że w bloku 20% mieszkań jest zarezerwowanych dla żul-rentierów i developer musi obniżyć ceny z m2 też o 20%, bo nikt nie chce zaciągać hipoteki na 30 lat aby ryzykować bezrobotną patologię za ścianą. Okazuje się że wyszli na zero albo wręcz na minus. Co może pójść nie tak? Ja bym nawet z 30% obniżką nie chciał w takim miejscu mieszkać gdybym zaciągnął kredyt na kilkadziesiąt lat. Jakby się tam dobra patola sprowadziła to wartość nieruchomości spadłaby jeszcze niżej niż za nią zapłaciłem, bo przyszły kupiec już by wiedział z czym będzie miał do czynienia... A w zamian mam jeszcze odsetki kredytu do spłacenia. Deal życia.

  •  

   pokaż komentarz

   @kwanty: w UK to samo. Na każdym nowym osiedlu odgórna liczba mieszkań dla patoli(-‸ლ)

  •  

   pokaż komentarz

   @rafi002: Powinno się utworzyć takie dzielnice zamieszkałe tylko przez urzedasów i tam patole mieszać z nimi. Tak w ramach pilotażu i testów.

  •  

   pokaż komentarz

   @kwanty: w takim razie może ceny w tych blokach spadną

 •  

  pokaż komentarz

  PiS jest najgłupszą partia, jak przydarzyła się Polsce. Tanie mieszkania powinny trafiać do ludzi, którzy pracują, ale zarabiają za mało, żeby na mieszkanie sobie pozwolić. Interwencja państwo powinna prowadzić do tego, że ceny mieszkań spadną i ludzi będzie stać ich na kupno za ich własną pensję. Nie na tym, że nagle magicznie pojawi się parę tysięcy mieszkań, które rozdamy ludziom, którzy po prostu będą mieli albo wielkie szczęście albo utajali dochodu albo są patusami. Państwo nie zbuduje mieszkania, dla każdego Polaka. Ale może każdemu Polakowi obniżyć cenę mieszkania.

  Jak? Chociażby niech już nawet państwo weźmie się za budowę mieszkań, które będą w sposób rynkowy sprzedawać, podnosząc podaż. Większa podaż, spowoduje, że popyt będzie w większym stopniu zaspokajany, a ceny spadną (lub przestaną rosnąć).
  Państwo może także wejść z pomocą do dużych miast. Powiedzmy sobie, że największy problem z cenami mieszkań to duże miasta i tam też ludzie chcą się wprowadzać. Warszawa, Trójmiasto, Wrocław, Kraków i Poznań. Ponieważ Warszawa i jest stolicą i państwo powinno raczej zachęcać do decentralizacji, to ona powinna zostać wykluczona. Ona już od państwa swoje dostała.
  Problem w tym, że deweloper nie chce płacić za infrastrukturę lub nie ma takich funduszów. Deweloperzy starają się także budować blisko centrum (także tam ludzie chcą też głównie kupować). Dlatego państwo mogłoby razem z samorządami i deweloperami zaprojektować nowe dzielnice Poznania, Trójmiasta, Krakowa i Poznania, rozszerzając miasta i dostarczając nowych atrakcyjnych terenów do budowy. Przykład Wrocławia, państwo i miasto, mogłoby po prostu zbudować szkoły i drogi, a także doprowadzić dobrą komunikację miejską poza granice miasta, wyznaczając nowe dzielnice. Tyle że to nie może wyglądać jak Jagodno, z którego nie da się rano wyjechać. A na Jagodnie i tak powoli robi się gęsto. A co gdyby w Żernikach/Smardzowie (nie pamiętam jak się nazywa pierwsza wieś za Jagodnem) zbudować linię tramwajową i całą infrastrukturę? Przecież terenu tam jest już dość sporo i mogłoby powstać wiele nowych mieszkań. Gdyby łatwo byłoby się dostać do centrum, to ludzie chcieliby się tam osiedlać.

  Skąd kasa? Tradycyjnie, z socjalu. Wolę zapewnić komuś tanie mieszkanie, na które będzie mógł zarobić sobie w pracy, niż dawać mu kasę do ręki na bombelka. A na poważnie, chociażby z prywatyzacji TVP i Poczty Polskiej na początek.

  Hurr durr obniżmy PiT to ludzi nagle będzie magicznie stać. Jeśli ludzie będą mieli więcej kasy, to będą mogli przeznaczyć więcej kasy na kupno mieszkania. Po prostu wzrośnie popyt, a podaż nie nadgoni, co spowoduje wzrost cen. Ludzie za swoją miesięczną pensję nadal kupią sobie metr kwadratowy mieszkania
  Hurr durr podatek kastralny. Nie zachęci to do budowy nowych mieszkań, a to właśnie ich jest deficyt. Na dodatek, ceny najmu staną się jeszcze bardziej chore, a one także powinny być niskie.
  Hurr durr ty komuchu, państwo nie powinno prowadzić działalności gospodarczej. Dlatego właśnie najważniejsze spółki polskie na giełdzie są pod kontrolą państwa? To już wolę prywatyzować TVP, Pocztę Polską, PGG (ta trójka to nawet nie jest na giełdzie), Lotos, JSW, Grupę Azoty, PEKAO, Alior, Ruch Chorzów (skarb państwa jest nawet udziałowcem klubu sportowego), Eneę, Tauron i Energę (PGE, KGHM, PZU, PKO, Orlen i PGNIG zostawmy sobie na koniec), a za te pieniądze powołać państwowego dewelopera.
  hurr durr wspieranie tylko dużych ośrodków miejskich. Ludzie i tak głównie tam chcą się wprowadzać. A jak odniesie to sukces w tych czterech ośrodkach miejskich, będzie można to rozszerzać.
  hurr durr dlaczego nie Warszawa? Bo jest już i tak przeludniona i ekonomicznie odstaje od reszty kraju. Należy zachęcać kapitał do wychodzenia Z Warszawy do innych miast. Jak już inne miasta, dadzą radę, to na mniejsze ośrodki itd.

  •  

   pokaż komentarz

   Hurr durr podatek kastralny. Nie zachęci to do budowy nowych mieszkań, a to właśnie ich jest deficyt. Na dodatek, ceny najmu staną się jeszcze bardziej chore, a one także powinny być niskie.

   @JakovKarnic: Jak się dobrze zrobi zwolnienia od katastru to nikomu "niewinnemu" włos z głowy nie spadnie. Już wielokrotnie było pisane na wykopie - np. 50 m2/os powierzchni mieszkaniowej zwolnione od opłat, płaci się kataster dopiero od nadwyżki. W takiej konfiguracji rodzina z dwójką dzieci ma limit 200 m2 więc mogą mieć nawet ze 4 średnie mieszkania. Masz politykę prorodzinną gratis za to spieprzy się pewnej grupie osób marzenia o rentierstwie, no k@?$a szkoda bardzo xD Cel jest taki aby mieszkania wynajmowały rodziny, które trzymają je na przyszłość dla swoich dzieci.

   Firmom bym dał rozsądny liniowy kataster od nieruchomości handlowych i przemysłowych - który można w dodatku odliczyć sobie od PIT albo CIT, można ewentualnie zwalniać z katastru przez 5 pierwszych lat działalności żeby nie było, że muszą bulić zanim się rozkręci. Taki prezent dla firm które wyprowadzają zyski za granicę i dokładają do interesu od 10 lat ( ͡° ͜ʖ ͡°) I tak by wyszli na swoje, ale chociaż państwo by z tego coś miało w inny sposób niż tylko przez podatki płacone przez pracowników. I tak samo firmom bym dał liniowy kataster na nieruchomości mieszkalne, ale już nie niski tylko taki żeby im aż dupy krwawiły i chciały się pozbyć jak najszybciej. To dla wszystkich spekulacyjnych funduszy co kupują mieszkania całymi piętrami niekiedy licząc na to że jak chwilę przetrzymają to sprzedadzą potem drożej. I licząc na to mają rację, bo jak skupią ich odpowiednio dużo to przecież wywołają sztuczny popyt i ceny będą musiały urosnąć...

  •  

   pokaż komentarz

   PiS jest najgłupszą partia, jak przydarzyła się Polsce.

   @JakovKarnic: A że zdecydowanie od 5 lat prowadzi w sondażach, to mówi wiele o mieszkańcach tego kraju.

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine: Do tego stopy procentowe na poziomie, który pozwala zarabiać na lokatach. Łapczywe kolekcjonowanie pustostanów to dla wielu próba ratowania oszczędności przed inflacją i trzeba to rozumieć, niestety polityka monetarna ma ogólnoświatowe trendy pod dyktando żydków z banków centralnych...

  •  

   pokaż komentarz

   Interwencja państwo powinna prowadzić do tego, że ceny mieszkań spadną i ludzi będzie stać ich na kupno za ich własną pensję

   @JakovKarnic: Przecież już ludzi stać. Dwie zarabiające osoby na luzie dostaną kredyt na z 300k o ile nie zszargały sobie historii kredytowej złymi decyzjami, a jeżlei ktoś nie jest w stanie nawet przez kilka lat uzbierać 10% wkładu własnego to i na raty nie będzie go stać...

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine: "Jak się dobrze zrobi zwolnienia od katastru to nikomu "niewinnemu" włos z głowy nie spadnie"
   Czego oczekujesz po tej bandzie nieudaczników? BDO miało dotyczyć tylko największych, spadło na wszystkich, JPK miało dotyczyć największych i średnich według Unii, spadło na wszystkich, biała lista to samo, odwrócony VAT również można by było zrobić tylko tam gdzie są największe wałki, sama Unia tak kazała, co zrobiły tępaki z PiSu? Widzimy.
   Oni nie potrafią zrobić dobrej ustawy, żadnej do tej pory nie zrobili. Jedyne ułatwienia wprowadził Liroy tak w sumie XD

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine: Nie mówiąc już o funduszach z zachodu Europy, które budują i skupują mieszkania w Polsce. Niemiecki emeryt będzie spijał zysk z Polaka kupującego mieszkanie po zawyżonej cenie xd.

  •  

   pokaż komentarz

   @JakovKarnic: ziomek nie znam się na mieszkaniach z chowu klatkowego w miastach ale jeśli chodzi o domy jednorodzinne rząd może dużo poprawić bez sięgania do kieszeni kogokolwiek. Po pierwsze odpuścić sobie z normami dotyczącymi zapotrzebowania na energię itd, mniej papierkologi zezwoleń. Po drugie uprościć odralnianie działek . Do tego masz na materiały budowlane podatek VAt którego stawkę można zmieniać. To już da niższy ksozt budowy domu i więcej działek budowlanych(a więc tańszych zgodnie z zasadami popytu i podaży).

  •  

   pokaż komentarz

   to spieprzy się pewnej grupie osób marzenia o rentierstwie, no k?!@a szkoda bardzo

   @Khaine: no szkoda bardzo, że osób chcących wynająć mieszkanie nie będzie na to stać lub mieszkań do wynajmu nie będzie na rynku w wystarczającej ilości.

   Cel jest taki aby mieszkania wynajmowały rodziny, które trzymają je na przyszłość dla swoich dzieci.

   @Khaine: a skąd wezmą kasę na zakup paru mieszkań?

   ale już nie niski tylko taki żeby im aż dupy krwawiły i chciały się pozbyć jak najszybciej.

   @Khaine: wspaniały pomysł. Fundusze inwestycyjne to jest coś, czego chcemy się pozbyć. Mnie to w ogóle, giełda wk?!@ia, upaństwowić (no dobra, i tak większość jest pod kontrola państwa xD), nie może być tak, że ktoś zarabia pieniądze.

   To dla wszystkich spekulacyjnych funduszy co kupują mieszkania całymi piętrami niekiedy licząc na to że jak chwilę przetrzymają to sprzedadzą potem drożej

   @Khaine: te mieszkania trafiają pod najm. Rozumiem, że masz kupić mieszkanie, inaczej jesteś nic nie wartym śmieciem, obieży światem, pewnie programista 15k, bo normalny człowiek do pracuje w fabryce 2km od domu przez cale życie, czyli stać go dać kasę na bombelki.

   wywołają sztuczny popyt i ceny będą musiały urosnąć

   @Khaine: większość mieszkań trafia pod najm, bo na tym można zarobić, a nie jest utrzymywana jako pustostan. W Polsce opuszczone wiochy podbijają ilość pustostanów, a nie źli spekulanci. W tym aspekcie to jesteśmy jednym z lepszych europejskich krajów.

  •  

   pokaż komentarz

   @JakovKarnic: Twój komentarz powinien być nieustannie wygłaszany w radiu, telewizji, drukowany w gazetach i wywieszony na bilbordach. Może wtedy do społeczeństwa coś by trafiło.
   @xUnf Dokładnie. Mamy demokrację, więc politycy są po prostu reprezentantami społeczeństwa, które wybiera ich na swój obraz i swoje podobieństwo.
   @FrasierCrane "dwie osoby" a co jeśli jeśli jest jedna osoba?

  •  

   pokaż komentarz

   Łapczywe kolekcjonowanie pustostanów to dla wielu próba ratowania oszczędności przed inflacją

   @Manah: Ja ich rozumiem i wcale im się nie dziwię. Ale fakty są takie, że aby chronić siebie działają na ogólną szkodę całego społeczeństwa. Będąc grupą uprzywilejowaną de facto na tle kraju (jak ktoś jest w stanie kupić mieszkanie na gotówkę to nie ukrywajmy że powodzi mu się jakieś 1000% bardziej niż przeciętnemu człowiekowi) nie widzę powodu aby im ułatwiać. Mają nadmiar hajsu? Niech otwierają jakieś gównobiznesy na próbę, niech rzucą to na giełdę albo nawet kupią obligacje. Jest masa rzeczy które można zrobić z kasą, które przy okazji mogą wyjść wszystkim na korzyść. Nieruchomości mieszkalne powinny im się po prostu nie opłacać jeśli nie mieszczą się w progach zwolnienia od katastru żeby sobie poszli gdzie indziej i tyle.

   Nie widzę w takiej taktyce niczego dziwnego. Tak jak na alkohol i papierosy mamy akcyzę aby ludzi odstraszać od palenia i picia (i PIT aby odstraszać od pracy (-‸ლ) ), tak na nieruchomości mieszkaniowe od pewnego progu powinien być kataster aby nie opłacało się ich gromadzić jak j%%@ny kleptoman.

  •  

   pokaż komentarz

   ale jeśli chodzi o domy jednorodzinne

   @Togira_Ikonoka: w tym aspekcie rząd nie musi nic poprawiać. Jak cię nie stać na dom, to wybierz mieszkanie. Mało tego, ja bym nawet próbował ograniczać powstawanie domów jednorodzinnych w obrębie największych miast. Ludzie mieszkający na przedmieściach jeżdżą do pracy samochodami, a to powoduje korki. Ciężko jest zrobić tak gesty zbiorkom, żeby każdy miał przystanek obok domu. Oprócz tego "zajmują miejsce".

   Jeśli chcesz domek to wsie daleko od miast. Tam to faktycznie można byłoby zrobić uproszczenia, ale ten temat nie jest najważniejszy.

   Nie jesteśmy USA, Polska nie ma zaludnienia 20 osób na km2, nie ma autostrad w centrach miast w każdą możliwą stronę. Nie ma szans na przebudowę polskich miast. Nie ma miejsca.
   Oparcie mieszkalnictwa na domach jednorodzinnych nie ma sensu. To jest luksus dla najbogatszych.

  •  

   pokaż komentarz

   no szkoda bardzo, że osób chcących wynająć mieszkanie nie będzie na to stać lub mieszkań do wynajmu nie będzie na rynku w wystarczającej ilości.

   @JakovKarnic: Kataster generalnie obniża ceny zakupu nieruchomości, więc łatwiej by było kupić mieszkanie. A jak spadną ceny w zakupie to i spadną ceny najmu. A jak spadną ceny najmu to tym którzy wpadają w kataster może się ta impreza nie opłacać i lepiej się pozbyć mieszkania a kasę wrzucić w co innego.

   a skąd wezmą kasę na zakup paru mieszkań?

   A skąd mają teraz? Wiesz że nawet na kredyt by mogli wziąć aby najemca spłacał, bo i tak katastru by nie płacili? Tak jakby teraz co odważniejsi ludzie już tak nie robili.

   Fundusze inwestycyjne to jest coś, czego chcemy się pozbyć

   Jakie one inwestycyjne lol. Budują coś? Nie? To gówno robią a nie inwestują. Spekulantów manipulujących rynkiem dla swojego zysku kosztem ludności miejscowej nam tutaj nie potrzeba. Niech budują aby sprzedać to wtedy pogadamy o inwestycjach.

   Nie widziałem też w Polsce aby jakieś fundusze inwestycyjne budowały całe bloki specjalnie tylko pod wynajem - co byłoby generalnie pozytywne, bo takie konglomeraty mogłyby mieć lepsze ceny najmu z racji skali. Dużo się natomiast mówi o innej działalności tych funduszy, która już bynajmniej pozytywna dla nas nie jest.

  •  

   pokaż komentarz

   @JakovKarnic: jesteś takim samym komuchem jak zatwardziałe pisiory. Dlaczego? Dlatego, że to rozwiązanie problemu widzisz w jednym cięciu. I to do tego cięciu socjalistycznym. W szachach też przewidujesz jeden ruch do przodu? Jak państwo ma budować mieszkania zwiększając podaż? Kim? Jeśli to robocozna buduje cenę w wyniku braku pracownikow? Co to znaczy w sposob rynkowy? Z zyskiem. Reszte pozostawiam tobie i reszczcie plusującym.

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine:

   za to spieprzy się pewnej grupie osób marzenia o rentierstwie, no k%@#a szkoda bardzo xD

   Ale to chyba nie jest tak, że ktoś dostaje za darmo 10 mieszkań i zostaje rentierem. Ktoś przez całe życie oszczędza i inwestuje, żeby poczuć luz na starość, to mu kataster dowalą bo dochodowy to za mało.

  •  

   pokaż komentarz

   @JakovKarnic: Skoro chcesz by więcej mieszkań pojawiło się na rynku to może:
   a) zakazać zakupu mieszkania na kredyt pod wynajem. Niech spłaca ten co kupił, a nie najemca,
   b) zakazać zakupu mieszkań funduszom. Wykupują całe piętra, by przytrzymać mieszkanie, zarobić na wzroście i sprzedać,
   c) wrzucić więcej mieszkań na rynek poprzez opodatkowanie od np. 3, progresywnie. Aby nie opłacało się mieć wielu mieszkań. Na co komu tyle.
   d) przyspieszyć umieralność starszych osób, obniżenie jakości służby zdrowia (to już się dzieje),
   e) uwolnić grunty. Oczywiście walnąć podatkiem. Zakończyć ciągnące się sprawy spadkowe. Szybkie miejscowe plany etc.

  •  

   pokaż komentarz

   że to rozwiązanie problemu widzisz w jednym cięciu

   @Zefir_Zdobywca: To jest luźny pomysł. Nie jestem specjalistą i może być ona całkowicie nie trafiony. Ale nawet jeśli się niemal całkowicie mylę, to w Polsce jest bardzo mało mieszkań na mieszkańca, w porównaniu do reszty Europy. To nie jest jedno cięcie. Jedno cięcie, ty myślenie że kaster rozwiąże problem. Lub myślenie, uga buga wolny rynek. (nie krytykuje kapitalizmu i wolnego rynku, nadal uważam, że to lepszy pomysł niż gospodarka centralnie sterowana, ale uważam, że ma też cechy, które nie są dla społeczeństwa pozytywne, które państwo może korygować).
   Zresztą. Nie jestem specjalistą, liczyłem na krytykę posta i się bardzo cieszę z twojego posta.

   W szachach też przewidujesz jeden ruch do przodu?

   @Zefir_Zdobywca: najbardziej skomplikowana gra, w którą gram o wojna, reszty strategii nie ogarniam, jak już chcesz lecieć personalnie

   Jak państwo ma budować mieszkania zwiększając podaż?

   @Zefir_Zdobywca: Tak samo jak robią to deweloperzy?

   Jeśli to robocozna buduje cenę w wyniku braku pracownikow?

   @Zefir_Zdobywca: koszt budowy mieszkania w budownictwie wielorodzinnym, w 2018 roku klarował się w okolicach 1500 tysiąca złotych za metr netto. Cenę windował, koszt działki, koszt budowy infrastruktury itd. Gdyby cena zależała od robociny, to ceny w miastach nie różniłyby się diametralnie od siebie. Jakim cudem w Gorzowie mieszkania są dużo tańsze (chyba dwa razy) niż we Wrocławiu.
   Poza tym, cena metra mieszkania rośnie szybciej niż płaca. Cenę buduje coś innego niż koszt pracowników.
   Poza tym nie znam wyliczeń, ale strzelam, że większość kosztów budowy zżerają ceny materiałów.

   I to jest coś co mogłoby spowodować, że wzrost popytu = wzrost cen materiałów, ale żyjemy w zjednoczonej Europie. Jeśli materiały będą za drogie w Polsce to zadziała coś takiego jak rynek i przyjadą one z innych krajów.

   Co to znaczy w sposob rynkowy? Z zyskiem.

   @Zefir_Zdobywca: ciężko mi się odnosić do zarzutu, gdzie nie cytujesz mojej wypowiedzi. Wskaż fragment do którego się odnosisz.

  •  

   pokaż komentarz

   przyspieszyć umieralność starszych osób, obniżenie jakości służby zdrowia (to już się dzieje),

   @Anton_Chigurh: już wiem że to śmieszny dziadek, a nie poważny wpis. Już nie mówiąc, że jaki macie pomysł na ludzie, którzy chcą wynajmować mieszkania, a nie kupować, bo chcą najpierw pomieszkać trochę we Wrocławiu, trochę w Poznaniu a trochę w Warszawie.
   Co do pomysłów, brakuje jeszcze nacjonalizacji mieszkań albo dokwaterowania, jeśli ktoś mieszka sam.

  •  

   pokaż komentarz

   @JakovKarnic: Trochę śmieszny trochę poważny ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @JakovKarnic: >Jak? Chociażby niech już nawet państwo weźmie się za budowę mieszkań, które będą w sposób rynkowy < Naszukałem się, drugi akapit.

   No jak ma budować jak nie ma kim? Jak nie ma swoich zasobów to musi korzystać z zewnętrznych zasobów czyli deweloperów, czyli automatycznie narzut dewelopera czyli w najlepszym wypadku wychodzi cena rynkowa jak sobie wymarzyłeś. Zwykle drozej.

   Największh wzrost jezt w cenach robocizny. Skok ceny materiałów do wykonczeniowki jest mniejszy. Duzy, ale przy wzroscie obocizniy mozna przyjac, ze staly. Jakby sie oplacalo sciagac tal materialy to by ludzie sciagali. I tak wiekszosc materialow produkowanych w Polsce jest produkowana przez zaklady majace kapital na zachodzie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Anton_Chigurh: No to odpowiedz mi, bo żaden zwolennik kastra nie odpowiedział, co mają zrobić ludzie w twojej rzeczywistości, którzy chcą wynająć mieszkania i w nich mieszkać? Mają wybór między hotelem pracowniczym a akademikiem czy wewnętrzna paszportyzacja, niech ludzie nie migrują?

   Naszukałem się, drugi akapit.

   @Zefir_Zdobywca: no k$%#a, jak się do czegoś odnosisz, to powinieneś sam powiedzieć do czego. Nie znam swoich wpisów na pamięć
   W tym fragmencie chodziło mi oczywiście o to, że państwo powinno sprzedawać swoje mieszkania po cenie rynkowej każdemu kto za nie zapłaci. Nie wybierać wybierać grupę docelową, najbiedniejsi, najmniej zarabiają, posiadający pięcioro dzieci itd.

   No jak ma budować jak nie ma kim?

   @Zefir_Zdobywca: k$%#a, bezrobocie w Polsce i na świecie spadło do 2% No bo jeśli nie, to można np.
   -zatrudniać budowlańców z innych krajów
   -płacić więcej, dzięki czemu ludzie zamiast zarabiać gównopieniądze w IT pójdą mieszać cement

   Największh wzrost jezt w cenach robocizny.

   @Zefir_Zdobywca: to dlaczego ceny mieszkań szybciej rosną niż zarobki w ostatnich 2 latach.
   Dlaczego ceny mieszkań w Zielonej Górze, są tańsze niż we Wrocławiu?

  •  

   pokaż komentarz

   jak się dobrze zrobi zwolnienia od katastru to nikomu "niewinnemu" włos z głowy nie spadnie.

   @Khaine: W zasadzie tak... Ale pamiętasz w jakim kraju żyjemy? :P
   Jeśli wprowadzą kataster, to albo żadnych zwolnień nie będzie, albo będą zwolnienia dla ludzi zarabiających poniżej pensji minimalnej. Ewentualnie limit 5m^2 na osobę, bo więcej to burżujstwo ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   Mają nadmiar hajsu? Niech otwierają jakieś gównobiznesy na próbę, niech rzucą to na giełdę albo nawet kupią obligacje. Jest masa rzeczy które można zrobić z kasą, które przy okazji mogą wyjść wszystkim na korzyść.

   Nie widzę w takiej taktyce niczego dziwnego. Tak jak na alkohol i papierosy mamy akcyzę aby ludzi odstraszać od palenia i picia (i PIT aby odstraszać od pracy (-‸ლ) ), tak na nieruchomości mieszkaniowe od pewnego progu powinien być kataster aby nie opłacało się ich gromadzić jak j!@!ny kleptoman.

   @Khaine: Ale ch!@ ci do tego co ktoś robi z kasą. Komuchem jesteś? Wysoki PIT i CIT tak samo ma zniechęcać do prowadzenia działalności na rzecz montowni z zza zachodniej granicy bo dla nich to i tak grosze po przeliczeniu kursu zł do euro.

   Sam miej nadmiar hajsu i kup mieszkania, a od portfela ludzi się odp?%@@?%.

  •  

   pokaż komentarz

   @JakovKarnic: ich sprawa gdzie chcą mieszkać, na ch!? się tu mieszać chcesz? Ludzie wynajmowali mieszkania/pokoje od stuleci i jakoś to działało.

  •  

   pokaż komentarz

   @KierownikuPoratuj2zl: Ludzie umierali na ospę od stuleci i jakoś się kręciło, aż przyszło lewactwo i zaczęło wszystkich szczepić. Tfu na nich, komu przeszkadzały epidemie ospy?

  •  

   pokaż komentarz

   @JakovKarnic: ktoś ci broni zarobić pieniądze i kupić 3 mieszkania? W komunie każdy jest równy, w biedzie, nie w dobrobycie.

  •  

   pokaż komentarz

   @JakovKarnic: Nie rozumiem pytania. "No to odpowiedz mi, bo żaden zwolennik kastra nie odpowiedział, co mają zrobić ludzie w twojej rzeczywistości, którzy chcą wynająć mieszkania i w nich mieszkać? Mają wybór między hotelem pracowniczym a akademikiem czy wewnętrzna paszportyzacja, niech ludzie nie migrują?"

   Kastra to katastra? Chcą wynająć i w nich mieszkać? Doprecyzuj jeśli chcesz bym odp.

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine: kataster to przede wszystkim uznaniowosc urzednicza, czyli cos co nalezy ograniczac. Wiec jestem przeciw. Bo jak kazda uznaniowosc urzednicza prowadzi tylko i wylacznie do patologii.

  •  

   pokaż komentarz

   ktoś ci broni zarobić pieniądze i kupić 3 mieszkania?

   @KierownikuPoratuj2zl: nie wiem jak odpowiedzieć na to bezsensowne pytanie. Kto ci broni wyjechać do Somalii, gdzie nie krępują cię żadne regulacje i nie ma tej złej komuny.

   W komunie każdy jest równy, w biedzie, nie w dobrobycie.

   @KierownikuPoratuj2zl: w takim razie każdy normalny kraj to komuna, bo każdy człowiek rodzi się wolny i równy.

  •  

   pokaż komentarz

   @JakovKarnic: ale co ma Somalia do Polski? Tutaj żyję, tutaj płacę podatki, tutaj kupiłem mieszkanie. Sam, za swoje, za nocki w robocie i nauke po nocach. Jarek nic nie dał, a wręcz odwrotnie - ciągle zabiera.
   Zawsze byli ludzie których nie było stać na mieszkanie - od tego się dziedziczy dom po dziadkach, rodzicach, wujkach itp. Albo z nimi mieszka.

   Ale widzę że pokolenie dej które szturmuje miasta wojewódzkie przy wyludniających się wioskach, chce mieć wszystko na tacy od razu. A tfu!

  •  

   pokaż komentarz

   @JakovKarnic: no jak się odnoszę to się odnoszę, tyle tych kocpopołów na minutę wypluwasz, że już nie ogarniasz?

   Podstawową cechą człowieka jest analiza tego co zrobił i plabowanie tego co zrobi w przyszłości. To jest ewolucja, postęp. Napisałem ci wczesniej o zbyt pochopnych wnioskach i nic się w tej materii nie zmieniło. Te dwa ,zdaje się, błyskotliwe rozwiazania już dawno zostały wykorzystane.

   Większość budowlańców to Ukraińcy albo Białorusini -ogólnie ludzie wschodu.

   Zarobki-No genialne. Tylko gigantyczny wzrost cen robocizny wynika z braku ludzi. Bo nasi zj@%$li na zachod i przez boom budowlany. Zdajesz sobie sprawe ile zarabia pracownik fizyczny? Zwykły gamoń dostanie od 15 do 20 do lapy. Pracuje 10h dziennie minimum, rzeczywsitej pracy to max 6. Wykwalifikowany cieśla 25 minimum-starczy rok przyuczenia dla kogos po liceum, spawacz od 30 do 60. No chyba stawki konkurencyjne dla juniora w it?

   A ceny? Popyt i podaż. KAżdy chce opierdloć mieszkanie po babci w pipidówie, żeby uciec do miasta z możliwościami..Mowilem o wzrostach cen nanprzeztrzeni lat, przecież 20 lat temu w sopocie mieszkania tez były drozsze niż w Krośnie.

  •  

   pokaż komentarz

   tutaj kupiłem mieszkanie

   @KierownikuPoratuj2zl: aaaa, to cię boli, że kupiłeś sobie mieszkanko i jak co jego cena miałaby spaść. Ktoś może mieć od ciebie lepiej. Rozumiem zawiść. Musisz zrozumieć, że nie zawsze się dobrze inwestuje :)

   Sam, za swoje, za nocki w robocie i nauke po nocach.

   @KierownikuPoratuj2zl: widzisz, a ja odziedziczyłem majątek po ojcu i jestem sobie rolnikiem i niczym się nie przejmuję :)

   Albo z nimi mieszka.

   @KierownikuPoratuj2zl: no pewnie, albo będziesz harował w fabryce azbestu przez 20 lat albo mieszkaj z rodzicami.

   Ale widzę że pokolenie dej które szturmuje miasta wojewódzkie przy wyludniających się wioskach, chce mieć wszystko na tacy od razu. A tfu!

   @KierownikuPoratuj2zl: xD Hurr durr co za leniwe dzieciaki, chcą zarabiać pieniądze, mieć czas wolny i cieszyć się życiem.
   Mam 28 lat i powinno już mnie to brać, że kiedyś to było i że moje pokolenie to było inne. A ja widzę, że im młodsze pokolenie, tym jest coraz mądrzejsze.
   Już nie mówiąc, że kiedyś mieszkanie można było kupić stosunkowo dużo taniej. To roczniki 1985+ mają najbardziej przej!%#ne. Za komuny dostawali mieszkanie za darmo. Po komunie można było łatwo zarobić na mieszkanie pracując za granicą.

  •  

   pokaż komentarz

   @Zefir_Zdobywca: dobra, skoro cały czas prowadzisz wycieczki osobiste, p%%##$% się, pozdrawiam :)

  •  

   pokaż komentarz

   @JakovKarnic: kupiłem na własny użytek a nie sprzedaż, wiec może wartość spaść i nie będę płakać, za to widzę ty odziedziczyłeś więc bezstresowo czy będzie na rate itp, sam dostał to innym chce rozdawać - może swoje hektary o ile je masz porozdawaj, niech inni też odziedziczą - w końcu sprawiedliwość społeczna musi nastać.
   Poza tym, każdy robi co chce. Co mają ludzie robić w mniejszych miastach jak nie ma pracy? Dziwi cię wyjazd do dużych miast? https://www.portalsamorzadowy.pl/polityka-i-spoleczenstwo/tak-wyludniaja-sie-polskie-miasta-i-powiaty-zobacz-mapy,130028.html

  •  

   pokaż komentarz

   Poza tym, każdy robi co chce. Co mają ludzie robić w mniejszych miastach jak nie ma pracy? Dziwi cię wyjazd do dużych miast?

   @KierownikuPoratuj2zl: I może dlatego chciałem postawić na rozwój najbardziej perspektywicznych dużych miast, bo wiedziałem, że tam ludzie chcą za wszelką cenę jechać? To ja chciałem, żeby ci ludzie mieli warunki na osiedlenie się w nich.
   To ty tylko patrzysz na czubek własnego nosa, mnie stać i musiałem na to harować jak wół, to inni też muszą.

   A to że wsie się wyludniają to doskonale wiem.

   może swoje hektary o ile je masz porozdawaj

   @KierownikuPoratuj2zl: Gdzie chciałem kłamczuszku cokolwiek komuś rozdawać? Mówiłem o programie rozwoju dużych miast, żeby młodzi ludzie mogli do nich przyjechać i było ich stać na wynajem, a ceny mieszkań spadły bądź pozostały takie same.
   Nie musisz odpowiadać, bo i tak EOT

  •  

   pokaż komentarz

   @Kaczus2B: n ty raz widzę ten argument i n ty raz powtórzę. Jedyny słuszny system wyceny nieruchomości do podatku katastralnego to system Napoleona. Każdy wartość swoich włości ocenia sam, taki rejestr jest publiczny i każdego można wywłaszczyć oferując 150% wartości deklarowanej.

  •  

   pokaż komentarz

   @JakovKarnic: Nie prościej będzie stworzyć sensowny transport publiczny łączący miasta powiatowe z dużymi miastami? Terenu tam sporo, a szybka i częsta kolej była by nieżłym atutem. Dla takiego miasta.

  •  

   pokaż komentarz

   50 m2/os powierzchni mieszkaniowej zwolnione od opłat, płaci się kataster dopiero od nadwyżki.

   @Khaine: Nie wiem czy taka ulga nie rozchwiała by finansów niektórych gmin.

  •  

   pokaż komentarz

   @JakovKarnic: Dajmy ludziom pracę to sami sobie zarobią. Na razie część wschodnia polski jest w czarnej dziurze pod tym względem. ŻADNE zniżki czy dopłaty nie pomogą jak nie będzie roboty.

  •  

   pokaż komentarz

   @JakovKarnic: xDD jeśli to prawda, że jesteś rolnikiem to już żadne chłopskie mądrości mnie nie zdziwiąbi wybaczam całokształt działalności

  •  

   pokaż komentarz

   @JakovKarnic: gospodarka centralnie planowana się już skończyła, kto otworzy fabrykę na wyp??!owie bez dostępu do lotniska, autostrady czy zaplecza studentów? Dziwisz się, że firmy/fabryki otwierają się w zachodniej części Polski, gdzie jest bliżej do Niemiec (główny odbiorca produktów)? Albo że firmy otwierają się w dużych miastach z lotniskiem, uczelniami i zapleczem a nie na wsi? Tamten ustrój już był i się skończył. Takie rozlokowanie zakładów po całej Polsce możliwe jest tylko w całkowitym centralnym sterowaniu. Fabryki/montownie które są pod Krakowem nie przeniosą się na Podkarpacie bo im dasz podatek 3% mniejszy, skoro im koszty transportu wzrosną itp.

   Jedyne co można by zrobić to decentralizacja urzędów i rozlokowanie ich po różnych miastach. Obecnie tylko w Wawie jest pewnie z 500-600 tys. urzędników, wszystkie naczelne izby, instytuty, ministerstwa itp. W Belgii i Holandii jest lekka decentralizacja przez co inne miasta też zyskują, ale to maks co da się zrobić ustawą/uchwałą.

   Mówiłem o programie rozwoju dużych miast, żeby młodzi ludzie mogli do nich przyjechać i było ich stać na wynajem, a ceny mieszkań spadły bądź pozostały takie same.
   Ale ty rozumiesz jak działa wolny rynek itp? Jak nagle 1000 osób chce coś kupić, a tego czegoś jest 100 sztuk to cena rośnie. Jak ludzie ciągną do dużych miast to ceny nie będą zamrożone. Ty właśnie chciałeś komunę bis zrobić, ustawą regulować ceny metra mieszkań czy coś takiego.

   To ty tylko patrzysz na czubek własnego nosa, mnie stać i musiałem na to harować jak wół, to inni też muszą.
   Tak działa kapitalizm, że jak komuś się chce i robi to ma. Jak ci się nie podoba, to jedź do Wenezueli - dostaniesz bon na 1 kg mąki raz na kwartał to zobaczysz jak fajnie kończy się rozdawnictwo.

  •  

   pokaż komentarz

   Takie rozlokowanie zakładów po całej Polsce możliwe jest tylko w całkowitym centralnym sterowaniu.

   @KierownikuPoratuj2zl: a kto o takim czymś mówi?

   Ty właśnie chciałeś komunę bis zrobić, ustawą regulować ceny metra mieszkań czy coś takiego.

   @KierownikuPoratuj2zl: ty jednak masz problem z czytaniem. Chciałem, żeby państwo stworzyło warunki pod budowę nowych miast, wyznaczając nowe dzielnice z całą infrastrukturą lub po prostu zbudować jeszcze tam mieszkania, jeśli deweloperzy nie będą chcieli.

   jedź do Wenezueli

   @KierownikuPoratuj2zl: byłeś kiedyś w Szwecji? Albo w Niemczech? Albo Francji? Albo w każdym innych zachodnioeuropejskim kraju?

   @Zefir_Zdobywca: widzę, że argumenty ad personam to jedyne twoje argumenty xD #czarnolisto

  •  

   pokaż komentarz

   @Assailant: jest to bzdura i system nie do przyjęcia. Wbrew pozorom nie jest on prosty a wręcz patologiczny i jedyne co nakręcić może to w niektórych miejscach inflację. Jeśli chcemy opodatkować nieruchomości, to ok, ale wg określenych tabel, a nie "wyceny", bo jedyna realna wycena jest wtedy gdy sprzedajemy i to jakiego kupca znajdziemy.

  •  

   pokaż komentarz

   PiS jest najgłupszą partia, jak przydarzyła się Polsce. Tanie mieszkania powinny trafiać do ludzi, którzy pracują, ale zarabiają za mało, żeby na mieszkanie sobie pozwolić. Interwencja państwo powinna prowadzić do tego, że ceny mieszkań spadną i ludzi będzie stać ich na kupno za ich własną pensję. Nie na tym, że nagle magicznie pojawi się parę tysięcy mieszkań, które rozdamy ludziom, którzy po prostu będą mieli albo wielkie szczęście albo utajali dochodu albo są patusami. Państwo nie zbuduje mieszkania, dla każdego Polaka. Ale może każdemu Polakowi obniżyć cenę mieszkania.

   @JakovKarnic: ale nic nie powinni budować k!?#a, jaki lewacki gamoń. NIc nie powinno trafiać za darmo do ludzi

  •  

   pokaż komentarz

   @Kaczus2B: niby czemu? Im wyższa wycena tym przecież wyższy podatek. Dla mnie to idealny sposób na zrównoważoną wycenę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Assailant: dla mnie miejsce na urzednicze machloje. Jeśli będzie to opłacalne, to takowe się pojawią...

  •  

   pokaż komentarz

   @Assailant: niby tak, ze urzędnik nie będzie wywłaszczał za odpowiednią łapówkę.
   Pomijam już fakt, że przynajmniej raz w roku każdy będzie musiał robić wycenę, co jest czasochłonne i/lub kosztowne. Więc drogo wychodzi podatek, co dla mnie właśnie jest idiotyzmem. Dodatkowo - znając wcześniej np przebieg jakiejś drogi, która jest w planach, można wcześniej wykupić nieruchomości po te 150%, bo za chwilę ich wartość wzrośnie kilkukrotnie. Więc jak widzisz, ułomny to podatek, biorąc pod uwagę obecne czasy. Kiedyś zarabiano na rolnictwie itp, teraz zarabia się zupełnie inaczej, więc odwoływanie się do zamierzchłych czasów jest raczej słabym pomysłem. Jak napisałem, można o czymś podobnym pomyśleć, ale nie kataster. Może być podatek od nieruchomości zależny np od miejsca, przeznaczenia oraz czy jest użytkowany zgodnie z przeznaczeniem i powiązane z planem zagospodarowania przestrzennego - może to skłoniłoby w końcu samorządy do wykonania takich planów. Jest to coś do wyliczenia, oszacowania jak będą opłaty zmieniały się w przyszłości, dotyczyć będzie to wszystkich.

  • więcej komentarzy(38)

1 2 3 4 5 6 7 ... 12 13 następna