•  

  pokaż komentarz

  Chciałbym tylko dodać, że szpital choć ma w nazwie "regionalny" leczy ludzi, którzy przyjeżdżają tutaj z całego województwa, a nawet i z jeszcze dalszych rejonów. Mieszkańcy Grudziądza to zaledwie 30-40 % pacjentów lecznicy, jednak obowiązek utrzymania placówki spoczywa tylko na nich. W połączeniu z tym, że mieszkańcy Grudziądza mają NAJNIŻSZE ZAROBKI W CAŁEJ POLSCE jest to sytuacja właściwie beznadziejna. Jesteśmy skazani na powolne umieranie miasta.

  •  

   pokaż komentarz

   Mieszkańcy Grudziądza to zaledwie 30-40 % pacjentów lecznicy, jednak obowiązek utrzymania placówki spoczywa tylko na nich.

   @mmenelica: Przecież NFZ płaci za pacjentów spoza województwa tak samo jak za pozostałych.

  •  

   pokaż komentarz

   @zwirz: tak, a koszty utrzymania i cała reszta? konserwacja budynków, ogrzanie, woda, prąd, zaplecze techniczne, informatyka i automatyzacja etc etc.. Szpital jest opłacany z budżetu miasta Grudziądz.

  •  

   pokaż komentarz

   @mmenelica: Gdyby szpital nie przyjmował pacjentów spoza miasta i przez to miałby mniej pacjentów a co za tym idzie wpływy z NFZ byłyby mniejsze to koszty jego utrzymania ponoszone przez miasto byłyby mniejsze? Przecież większość tego co wymieniasz to są koszty stałe praktycznie niezależne od ilości przyjmowanych pacjentów.

  •  

   pokaż komentarz

   @zwirz: słuchaj nie jestem specjalistą ds. kosztów szpitala, ale chyba nie trudno się domyślić, że nie składają się na nie wyłącznie refundowane przez NFZ koszty wizyt, prowadzonych badań i leczenie? Ten szpital został wybudowany do obsługi całego regionu (a jak widać obecnie to obsługuje całe województwo i dalej). Chyba na pierwszy rzut oka widać, że to jest bardzo duży szpital jak na potrzeby takiego miasta jak Grudziądz.

   Ale raczej dyskusja poszła w złą stronę, bo napisałeś

   Przecież NFZ płaci za pacjentów spoza województwa tak samo jak za pozostałych.

   Co to ma do rzeczy? Szpital jest dobrem wspólnym, dlaczego nie mamy się na niego składać w równym stopniu? Mieszkańcy Grudziądza to 30-40 % pacjentów, a ma spłacać takiego giganta? To jest zwykłe pasożytnictwo.

  •  

   pokaż komentarz

   @mmenelica: Przecież problem tkwi zupełnie gdzie indziej - stawki ustalone przez NFZ są za niskie w stosunku do kosztów i nawet gdyby szpital przyjmował tylko pacjentów z Grudziądza to nie miałoby to żadnego wpływu na jego sytuację finansową. I tak jest z większością szpitali w tym kraju, nie tylko w Grudziądzu.

  •  

   pokaż komentarz

   @zwirz: czy podwyższonymi stawkami z NFZ (które poprawią sytuację jeśli chodzi o wydatki bieżące) da się spłacić 580 mln długu? Kredyty, które składają się na dług szpitala zostały zaciągnięte w dużej mierze na specjalistyczne wyposażenie.

  •  

   pokaż komentarz

   @mmenelica: No tak to działa w normalnej ekonomii - inwestujesz a potem zyskami z działalności spłacasz kredyty, które zaciągałeś na inwestycje. Niestety systemowi finansowania szpitali w Polsce daleko jest do normalności, więc efekty są takie a nie inne.

  •  

   pokaż komentarz

   @zwirz: niestety szpital nie działa jak konwencjonalna działalność, bo zysk finansowy nie zawsze jest podstawowym celem. W połączeniu z władzami, które nie zawsze są kompetentne mogą się dziać różne cuda.

  •  

   pokaż komentarz

   @mmenelica: Czyli istnieje możliwość, że te długi to jest zasługa niekompetentnych władz Grudziądza, które liczą teraz, że wszyscy Polacy będą pokrywać koszty ich działań? To dopiero jest pasożytnictwo.

  •  

   pokaż komentarz

   @zwirz: Problem z tym szpitalem jest taki:
   Został zbudowany jako szpital obsługujący cały region, więc jest duży. Bardzo duży. Ma bajery typu lądowisko dla helikopterów, kupę nowoczesnego sprzętu. I bardzo wysokie koszta utrzymania tego.
   I wszystko było spoko, bo było to wszystko finansowane z budżetu centralnego, bo w końcu szpital z założenia nie był szpitalem lokalnym, dla jednego miasta, a duży centrum mającym odciążyć szpitale w Bydgoszczy i Toruniu.
   A potem Tuskowi zaczęło brakować hajsu i zaczął robić różne ruchy: a to zajumał połowę hajsu z OFE, a to zaczął medialnie promowaną "decentralizację państwa".
   W ramach tego drugiego - oddano samorządom zarządzanie szkołami i szkołami. I finansowanie ich. Ale kasa za tym nie poszła do samorządów, a przynajmniej nie taka, jaką potrzeba było na utrzymanie nowych nabytków. Czyli budżet centralny strząsnął z siebie wydatki, obdarował nimi samorządy, rozłożył ręce i powiedział "radźta se".

   I tak Grudziądz został z olbrzymim molochem, kosztownym w utrzymaniu, których żadna ilość pacjentów nie będzie w stanie utrzymać, bo koszt, jaki pacjent tam generuje jest większy od hajsu, jaki NFZ na niego daje.

   Grudziądz powinien dawno zbankrutować tego molocha, odciąć ten balast i spróbować wykorzystać swoje położenie miasta peryferyjnego dla Gdańska, z którym ma doskonale połączenie autostradowe i idący za tym całkiem dobry dostęp do portu i lotniska a przy tym o wiele niższych kosztach pracownika.

  •  

   pokaż komentarz

   Czyli istnieje możliwość, że te długi to jest zasługa niekompetentnych władz Grudziądza,

   @zwirz: Tak bardzo jak tych miernot nie szanuję - to tu nie mieli wpływu. Wp?!$%!$ono im kukułcze jajo (no, właściwiej to ich własna partia) i teraz muszą żywić pasożyta. A miasto powoli umiera, jak to zazwyczaj gospodarz pasożyta.

   Co gorsza - Grudziądz, po reanimowaniu tego trupa i wybudowaniu molocha, zlikwidował szpital miejski i przeniósł oddziały do tego olbrzymiego k$!#iszcza. I jakby go teraz zamknąć - to miasto zostaje bez szpitala.

  •  

   pokaż komentarz

   a to zaczął medialnie promowaną "decentralizację państwa".

   @Polinik: ale to jest dobry ruch. Centralizacja państwa promuje kolesiostwo i nepotyzm. Instytucje państwowe powinny być zdecentralizowane.

  •  

   pokaż komentarz

   @ropucha_paskowka: celowo zignorowałeś resztę, konkretnie to o finansowaniu takich "prezentów"?

  •  

   pokaż komentarz

   @Polinik: @zwirz: @mmenelica: Nie rozumiem dlaczego taki moloch nie jest własnością WOJEWÓDZTWA? Obsługa regionu to zadanie nie gminy czy powiatu a województwa. Dla przykładu w województwie śląskim dawne Szpitale Górnicze czyli dzisiejsze Szpitale Specjalistyczne czy Centrum Leczenia Oparzeń to właśnie własność województwa bo taki obszar działania mimo iż często w małych miasta się znajdują.

  •  

   pokaż komentarz

   @Polinik: tak, bo piszesz tak jakby jakakolwiek decentralizacja była zła. Na szpitalach się nie znam, to ten temat pominąłem.

  •  

   pokaż komentarz

   @ropucha_paskowka: bo tak wykonana i tak motywowana decentralizacja była zła.

  •  

   pokaż komentarz

   @Polinik: ale w przypadku szkół ma to już większy sens, bo szkół jest więcej i jakaś konkurencja może się wytworzyć lokalnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @sylwke3100: bo województwo to też organ administracji państwowej, a ideą było to, żeby kosztowne rzeczy zdjąć z budżetu centralnego, wp$@#!#?ić je samorządom i tak odsunąć na chwilę ryzyko przekroczenia limitu długu.

  •  

   pokaż komentarz

   @sylwke3100: bo województwo to też organ administracji państwowej, a ideą było to, żeby kosztowne rzeczy zdjąć z budżetu centralnego, wp$%#@#%ić je samorządom i tak odsunąć na chwilę ryzyko przekroczenia limitu długu.

   @Polinik: Nie rozumiesz, województwo chodzi mi w kontekście samorządu wojewódzkiego (tudzież marszałka). Województwo w kontekście wojewody (administracji zespolonej) nie zajmuje się takimi kwestiami

  •  

   pokaż komentarz

   @ropucha_paskowka: ponownie - wrzucono samorządom szkoły, których utrzymanie kosztowało hajsy, ale samorządy nie płaciły na to. Po wrzuceniu szkół do kieszeni samorządów dano samorządom subwencje oświatowe, które nawet w 1/3 nie pokrywają kosztów funkcjonowania.

   A np. Minimalne wynagrodzenia dla nauczycieli ustala rząd, a płacą je samorządy. Jak rząd da nauczycielom podwyżkę, ale nie zwiększy na to subwencji oświatowej - to znów przerzuca ten koszt na samorządy, które nie mają nic do gadania a muszą płacić.

   Fajna ta decentralizacja, taka nie za przyjazna samorządom.

  •  

   pokaż komentarz

   @mmenelica: Ale za to Grudziàdz ma wykostkowanà niemal każdà ulice nawet takie które prowadzà w pole poza tereny zamieszkane. Tak że nie mów że Grudziàdz jest biedny. Od pewnego czasu jestem tam dość często i czekam kiedy zacznà kłaść kostke na ścianach bloków. Mieszkam w UK i wkoło mnie tylko asfalt na chodnikach i to wszędzie Londyn, Birmingham, Manchester. Dzisiaj byłem w Preston i też głównie asfalt.

  •  

   pokaż komentarz

   Gdyby szpital nie przyjmował pacjentów spoza miasta i przez to miałby mniej pacjentów

   @zwirz: wtedy ty i miernota wykopowa twojego pokroju p$%$%??iłaby jak bardzo kuleje służba zdrowia (jak zresztą pod każdym wpisem o stanie NFZ) że tyle trzeba czekać na badania i poziom tak niski.

  •  

   pokaż komentarz

   @zwirz ale tylko pieniadze z budzetu miasta Grudziądza są przeznawane na sprzęt, lekarzy. Wydaje mi sie ze to moze byc tem problem..

  •  

   pokaż komentarz

   @mmenelica: to wina marszałka z Torunia. On większość kasy pakuje w toruńskie szpitale, efekt jest taki że włocławski i grudziądzki są mocno niedofinansowane. Włocławski szpital jest największy na południu województwa, a nie ma nawet chirurgi dziecięcej - zabrakło kasy na podwyższki dla lekarzy.

  •  

   pokaż komentarz

   @ropucha_paskowka: Decentralizacja jest świetna. Tylko w Polsce centralizuje się zyski i władzę, a decentralizuje wydatki i odpowiedzialność.

  •  

   pokaż komentarz

   @mmenelica: Dajmy dodatkowo jeszcze 2 mld plus 2 mld na TVP, ona też pomaga ludziom:(

  •  

   pokaż komentarz

   @mmenelica: prowadziłem księgowość szpitala i powiem Ci że wraz ze wzrostem liczby pacjentów zmniejsza się znaczenie kosztów stałych. NFZ płaci z opóźnieniami kilku miesięcy za pacjentów, ale płaci. Nie wiem co zrobili zarządcy szpitala że jest w takiej kondycji finansowej ale ich przełożeni powinni ich wywalić na zbity pysk. Prywatna służba jakoś daje radę po co nam publiczny szpital

  •  

   pokaż komentarz

   @mmenelica: to może jest źle zarządzany ...

  •  

   pokaż komentarz

   Przecież NFZ płaci za pacjentów spoza województwa tak samo jak za pozostałych

   @zwirz: no płaci płaci, tak, że praktycznie każdy szpital w Polsce tonie w długach. Procedury są niedofinansowane

  •  

   pokaż komentarz

   @mmenelica: proponuje zlikwidować Grudziądz skoro jest tak źle ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @Polinik: Mialem to napisac ale mnie uprzedziles.

   I zamiast tego co napisales wlodarze za kwestie honoru wzieli sobie dokonczenie szpitala i jego utrzymanie - kij z tym ze w pewnym momencie hajsy brali z parabankow a male miasto finansuje leczenia osciennym gminom/wojewodztwom/ludziom z zupelnie innych regionow Polski. Jakis czas temu byla gownoburza ze gmina nie chciala dokladac sie miastu do szpitala.

   Zamiast sprywatyzowac/doprowadzic do upadku lub dogadac sie z Warszawa co do statusu placowki jako lecznicy krajowej (bo obsluguje nie tylko okolice miasta a budowana byla z zamiarem leczenia polnocnej Polski) to jest jak jest.
   Dupy dali i w rzadzie centralnym a przede wszystkim w samorzadzie. Obecny prezydent obiecywal zrobic porzadki a zamiast tego funduje stanowiska swoim ziomkom (w tym tfu - Malinowskiemu) a oszczednosci szuka w podniesieniu kosztow parkingowych, biletow miejskich jednoczesnie ucinajac i tak biedne w polaczenia MZK - a wystarczyloby zlikwidowac niepotrzebynch dyrektorych/wicedyrektorych sekcji ds. kupy i siku, wyj?!#c lwia czesc urzednikow bo jest ich jak na to miasto ZA DUZO - a tak to brawo on. Miasto bronilo sie niskimi kosztami zycia (dobre mieszkanie na wynajem kosztuje mniej wiecej tyle co pokoj w Warszawie co przy nieco lepszych niz najnizsza krajowa zarobkach na dwie osoby pozwalalo tutaj fajnie mieszkac i jednak miec cos z zycia) - teraz nawet z tym srednio bo komunikacja ssie, eventy miejskie tez (bo nie ma pieniedzy)... zreszta szkoda wymieniac.

   To są własnie konsekwencje braku odpowiedzialnosci bezposredniej urzednikow/samorzadowcow za zle decyzje. I mam tu na mysli rowniez odpowiedzialnosc majatkowa.

 •  

  pokaż komentarz

  Składajcie kondolencje( ͡~ ͜ʖ ͡°)

  źródło: moje.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   Składajcie kondolencje( ͡~ ͜ʖ ͡°)

   @kazikmierz: To może ja zacznę. Jestem z Polski wschodniej, ale Grudziądz znam dobrze. Powiem Ci, że jeśli u mnie jest Polska C, to nie wiem którą Polską jest Grudziądz. Tylu żuli, patusów płci obojga i dresów łażących po ulicach i tak zaniedbanych, odrapanych, paskudnych budynków w moich stronach po prostu nie ma. A mówią, że to u nas pijaństwo i bieda...

   Stutysięczne miasto, z ruinami zamku krzyżackiego, pięknym zespołem spichrzy nad Wisłą i terenami spacerowymi, starymi kamienicami, wspaniałym mostem, tradycjami przemysłowymi, klubem żużlowym, z autostradą i doskonałym dojazdem do Torunia i Gdańska i jeziorem Rudnik w okolicy. No marzenie normalnie, przecież jakby moje Pierdziszewo miało taki potencjał, to nasz samorząd by w portki narobił ze szczęścia. Tymczasem Wy, zamiast wziąć dupę w troki i jakoś to wykorzystać, chlejecie tanią wódę, pierdzicie pod siebie i płaczecie. Nawet linia kolejowa w Grudziądzu nie jest zelektryfikowana, w XXI wieku, to jest też śmiech na sali.

   Weźcie się tam jakoś ogarnijcie, do k#rwy nędzy.

   źródło: upload.wikimedia.org

  •  

   pokaż komentarz

   @xniorvox Nocą spichrza, niewiem z którego roku, ale ładnie jest.

   źródło: 1581718155467.jpeg

  •  

   pokaż komentarz

   Tylu żuli, patusów płci obojga i dresów łażących po ulicach

   @xniorvox: może dlatego, że tam pierdel zaraz obok

  •  

   pokaż komentarz

   @xniorvox: Z tym wykorzystaniem potencjalu podpisuje sie wszystkimi konczynami i kroczem. Miasto blisko Gdanska, swietnie skomunikowane praktycznie z cala zachodnia i poludniowa Polska (do Wroclawia 4h autem, do Warszawy max. 3h, Gdansk to jakas godzina itd.)

   Miasto z potencjalem na tanie grunty pod magazyny na wybrzeże, huby przeładunkowe, przemysł (powtarzam, tanie grunty, dostepnosc taniej sily roboczej), turystyka militarna i rekreacyjna proszaca sie o rozwoj. Wszystkie te mozliwosci blokuja samorzadowcy-debile i szpital zostawiony przez wladze centralna na barkach miasta ktore finansuje przyjednym leczenia

  •  

   pokaż komentarz

   @xniorvox: Nie wiem kuźwa za co. Obecnie wszystko idzie w górę aby spłacić dług szpitala bo inaczej wbije komisarz i dopiero będzie tu smród.

 •  

  pokaż komentarz

  pora wywłaszczyć ten szpital a zarząd wyj@%?ć na zbity pysk

  •  

   pokaż komentarz

   @wiencejfakingcaptcha: Tak się składa, że identyczny problem występuje w prawie wszystkich szpitalach powiatowych. Wszędzie zarządy nie umieją kierować? Otóż nie, problem jest od dawna powszechnie znany - NFZ zaniża wyceny zlecanych czynności.

   Budżet szpitala to w ok. 80% płace, a one rosną z powodu inflacji, podwyższania przez rząd minimalnej i rynkowej presji płacowej z powodu niedoboru lekarzy i pielęgniarek. Tymczasem ryczałty NFZ są ustalane przez NFZ poniżej rynkowych kosztów. Jest to świadome przerzucanie przez rząd finansowania służby zdrowia na samorządy. Mimo wygrywanych w sądach spraw, że rząd wg konstytucji musi zapewnić finansowanie służby zdrowia, nikt rządu do tego nie zmusi. Szpitale muszą się zadłużać, tak jest ten system zaprojektowany. Koszty rynkowe, a przychody ustalane urzędowo.

  •  

   pokaż komentarz

   @invisibleborder: gdyby szpital podlegał pod rząd bezpośrednio to hajs musiałby się znaleźć bo inaczej ludzie nie zaglosowaliby więcej na partaczy którzy hajsu nie dają. Teraz glosujesz na rząd który pieniędzy nie daje ale szpital podlega pod samorząd i odpowiedzialność jest rozmyta. Albo można też składki zostawić lokalnie ale to chyba by nie zadziałało

  •  

   pokaż komentarz

   @invisibleborder: nie wymagaj logicznego myślenia od przeciętnego wykopka który czerpie wiedzę z bzdur które wyczyta tutaj lub na onecie.

  •  

   pokaż komentarz

   @wiencejfakingcaptcha: To nie do końca wina zarządu.
   Mogę się wypowiedzieć w tematy Pogotowia ratunkowe które opłacane jest przez nfz. Każda karetka zarabia na siebie w postaci Dobokaretki. Czyli jedna karetka dostaje stałą sumę na dobę, jak nie zrobi wyjazdów i ratownicy nie zużyją leków to zostanie więcej. Ale ta suma dobokaretki się nie zmieniła od x czasu, aa leki są droższe, sprzęt medyczny jest droższy, usługi serwisu i kalibracji sprzętu są droższe, paliwo jest droższe, no i zwiększyła się płaca dla ratowników. To wszystko idzie z tej sumy dobokaretki. Jakby to podliczyć to tak prawdę ta jedna karetka czasami potrafi przynieść wręcz straty niż zyski.
   Średnio dobokaretka na karetkę podstawową to tak około 3100 zł, z tej sumy trzeba opłacić ratowników na dobę, uzupełnić sprzęt na dobę, zatankować karoce na dobę. A oprócz tego wszystkiego opłacić rachunki bazy i wiele wiele innych.
   Także za dużo nie zostanie o ile w ogóle coś zostaje.
   Myślę ze podobnie to działa w szpitalu

  •  

   pokaż komentarz

   @Lech1990 więc się opłaca mieć karetke, a na 112 zrobić system kolejkowy z informacją że jesteś 125 w kolejce i konsultant zaraz się Tobą zajmie.

 •  

  pokaż komentarz

  Po co ratować szpitale - lepiej dać na TVP :)Lichocka Mode ON