•  

  pokaż komentarz

  Dlatego właśnie każdy świadomy historii człowiek powinien trzymać się jak najdalej od współczesnej, progresywnej lewicy. Współczesna prawica może i oznacza zacofanie, ślepy konserwatyzm podsycany historycznymi sentymentami i szuryzmy. Ale to lewica tworzy totalitaryzmy właśnie swą chęcią usilnych "przemian" i "postępu", które niezmienne ma wypisane na sztandarach. Bo walczy z rzeczywistością i jej faktami, próbując zmienić je niezależnie od kosztów i dla samego zmieniania, dla samych przemian, bo chaos to drugie imię lewicy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ethernit: Należy jeszcze rozwinąć, że prawica oznacza ślepą nienawiść do innych nacji, za coś, co wydarzyło się dziesiątki albo setki lat temu. Oznacza odrzucenie nauki. Oznacza ograniczenia wolności w imię wiary. Oznacza nienawiść do osób, które nie podzielają jej poglądów.

  •  

   pokaż komentarz

   @Frater: Nie, to lewica oznacza ślepą nienawiść do innych nacji, religii, koloru skóry. To lewica najchętniej rozszarpałaby wyborców innych opcji politycznych.

  •  

   pokaż komentarz

   @maybenot33: To nie lewica wymyśliła np. piątkę Konfederacji.

  •  

   pokaż komentarz

   Współczesna prawica może i oznacza zacofanie, ślepy konserwatyzm podsycany historycznymi sentymentami i szuryzmy

   @Ethernit: prawica zawsze oznacza właśnie to - w efekcie zamordyzm na wzór islamskiego szariatu
   A lewica to szerokie spektrum - poza komunistami (mało) są też liberałowie, zieloni, kapitaliści (tak tak) i w dzisiejszych czasach gadanie o mao zedongu w kontekście lewicy jest śmieszne

  •  

   pokaż komentarz

   @Frater: mylisz się kolego. Za każdym razem kolejna nacja i kraj, który zaczyna się nurzać w utopii lewicy kończy źle. I każdy z nich myśli, że tym razem będzie inaczej, że poprzednicy źle to robili. Nawet Chiny, które znalazły przepis, żeby odnieść sukces gospodarczy - społecznie daleko odbiegają od naszych standardów pojęcia wolności. Przygoda z lewicą nie kończy się dobrze.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ethernit: Ale to wy sobie ubzduraliście, że dzisiejsza lewica, a nawet progresywna lewica, chce komunizmu.

   Bo walczy z rzeczywistością i jej faktami, próbując zmienić je niezależnie od kosztów i dla samego zmieniania, dla samych przemian, bo chaos to drugie imię lewicy.

   Jakże to komicznie brzmi w obliczy wydarzeń z 6 stycznia w Stanach albo faktu, że u nas rządzi prawica w postaci PiS.

  •  

   pokaż komentarz

   @login_wykopu: Chiny wkrótce staną się najpotężniejszym państwem świata. Więc w tym przypadku komunizm działa xd

  •  

   pokaż komentarz

   @login_wykopu: Jakoś sytuacja państw na zachodzie tego nie potwierdza.

  •  

   pokaż komentarz

   Współczesna prawica może i oznacza zacofanie, ślepy konserwatyzm podsycany historycznymi sentymentami i szuryzmy.

   @Ethernit: Nie może, a na pewno

  •  

   pokaż komentarz

   @Magq: w Chinach od dawna nie panuje już komunizm, to dziwna mieszanka totalitaryzmu i kapitalizmu. Tak więc nie można stwierdzić, że komunizm działa na tej podstawie. Jednym z dowodów na to, że nie jest to komunizm jest zróżnicowanie "klasowe" chińczyków - są miliarderzy i biedacy, istnieje, choć ograniczona, własność prywatna i nie ma podziału dóbr.

  •  

   pokaż komentarz

   @Frater: 1. Lewica oznacza ślepą nienawiść wobec pewnych ras (białej), kultur (europejskiej) i postaw (np. konserwatywny model rodziny) za coś, co wydarzyło się dziesiątki albo setki lat temu (niewolnictwo, kolonializm, instytucjonalna dyskryminacja mniejszości)
   2. Lewica oznacza traktowanie nauki instrumentalnie, wraz z odrzucaniem tych badań, które przeczą jej tezom.
   3. Lewica oznacza ograniczanie wolności w imię wiary (na przykład wiary w równość czy sprawiedliwość społeczną)
   4. Lewica oznacza nienawiść do osób, które nie podzielają jej poglądów, z dążeniem do nadania tej nienawiści charakteru realnej przemocy i usprawiedliwianiu jej.

   Prawica i lewica nie różni się zbyt mocno, ale ta pierwsza może doprowadzić z pełnią władzy co najwyżej do autokracji na wzór Hiszpanii Franco, a ta druga zawsze ciąży w stronę totalitaryzmu i antyrynkowego socjalizmu. Prawicy nie lubię i nie popieram, jestem centrystą, ale jeśli mam wybierać - to wolę jednak prawicę.

   @tengo_razones: Islam dąży w sposób naturalny do zamordystycznej teokracji, wszędzie, gdziekolwiek zaczyna przybierać na znaczeniu, gdyż jest elementarnie sprzeczny z demokracją. Inne duże religie nie mają tego problemu. Kiepskie porównanie. A co do wymienionych przez Ciebie innych lewicowych opcji - poczytaj sobie jak skończyli w Rosji ci, którzy nie chcieli pójść w buty najbardziej radykalnego odłamu, czyli komunistów. Ostatecznie u lewicy zawsze wygrywa totalna skrajność bo jest najbardziej "progresywna" w swoich założeniach.

  •  

   pokaż komentarz

   @profSowa: Komunizm jak każda ideologia ma milion odłamów i ciągle się zmienia. Niby nie ma komunizmu ale jednak 80% firm na giełdzie jest państwowa

  •  

   pokaż komentarz

   Chiny wkrótce staną się najpotężniejszym państwem świata. Więc w tym przypadku komunizm działa xd
   @Magq: Chiny są komunistyczne tylko semantycznie, praktycznie to nacjonalizm w czystej postaci.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ethernit: za mocno generalizujesz, lewica to nie jest samo zło. To o czym piszesz to skrajna, patologiczna lewica. Pewne poglądy tradycyjnie uznawane za 'lewicowe' stanowią dobrą przeciwwagę dla w pełni "wolnościowych" zapędów rządów liberalnych. M.in. przeciwstawienie się rosnącym w nieskończoność ekonomicznym nierównościom w systemach kapitalistycznych, choć nie ma na to póki co rozwiązania.

  •  

   pokaż komentarz

   a coś, co wydarzyło się dziesiątki albo setki lat temu (niewolnictwo, kolonializm, instytucjonalna dyskryminacja mniejszości)

   @Ethernit:

   Uważaj, gdy piszesz takie rzeczy, bo sugerujesz, że to biali są odpowiedzialni za niewolnictwo. Niewolnictwo istniało wszędzie i w wielu miejscach dziś istnieje. To Biali zlikwidowali niewolnictwo, które można określić mianem "ogólnoświatowe".

  •  

   pokaż komentarz

   @tengo_razones: @tengo_razones: psy chin, liberalalami gardzicie, szczegilnie klasycznymi. Wolnisc to dla was dyskriminacja. Zieloni to sprzedajne k... Na uslugach korpo tak samo jak i wasz wersja kapitalizmu czyli korpokracji. Rise and shine corpo swine!

  •  

   pokaż komentarz

   @Ethernit: > 1. Lewica oznacza ślepą nienawiść wobec pewnych ras (białej), kultur (europejskiej) i postaw (np. konserwatywny model rodziny) za coś, co wydarzyło się dziesiątki albo setki lat temu (niewolnictwo, kolonializm, instytucjonalna dyskryminacja mniejszości)
   Gdzie niby lewica nienawidzi rasy białej? Raczej przeciwstawia się nienawiści do jakiejkolwiek rasy. Jeśli chodzi o nienawiść do postaw, to też pytanie w jaki sposób? Z tego co wiem, to dąży jedynie do tego, żeby dwie dorosłe osoby mogły wejść w oficjalny związek, na zachodzie nawet prawica to akceptuje.

   2. Lewica oznacza traktowanie nauki instrumentalnie, wraz z odrzucaniem tych badań, które przeczą jej tezom.
   Ten problem ma raczej prawica. Prawicowi politycy lubią powoływać się na niektóre badania (np. jedno, które mówi o braku wpływu człowieka na globalne ocieplenie) i nie zauważać tych, które przeczą ich poglądom (np. tysiące, które potwierdzają znaczny wpływ człowieka na klimat).

   3. Lewica oznacza ograniczanie wolności w imię wiary (na przykład wiary w równość czy sprawiedliwość społeczną)
   To prawica ogranicza możliwość wyboru (np. z kim można zawrzeć oficjalny związek, ograniczanie wolności słowa przez "obrazę uczuć religijnych").

   4. Lewica oznacza nienawiść do osób, które nie podzielają jej poglądów, z dążeniem do nadania tej nienawiści charakteru realnej przemocy i usprawiedliwianiu jej.
   To nie lewica zaatakowała Kapitol. To nie lewica atakowała marsze równości. To nie lewica mówi, że należy strzelać do ludzi o innych poglądach. To wszystko robi prawica (np. Korwin mówiący, że należy strzelać do socjalistów).

  •  

   pokaż komentarz

   @Magq: odłamy mogą sobie być, ale jeżeli jest własność prywatna i wszystkie wynikające z tego pozytywne i negatywne efekty nie jest to już komunizm. Tak więc jeżeli sukces Chin jest dowodem czegoś to tego, że komunizm jednak nie działa, bo od niego odeszli na rzecz innego ustroju, który się póki co sprawdza.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ethernit: Tu się ebnij dzbanie. Komunizm ma tyle z lewicą co prawica z faszyzmem.

  •  
   BartoszBarSeba

   -1

   pokaż komentarz

   Prawica i lewica nie różni się zbyt mocno, ale ta pierwsza może doprowadzić z pełnią władzy co najwyżej do autokracji na wzór Hiszpanii Franco, a ta druga zawsze ciąży w stronę totalitaryzmu i antyrynkowego socjalizmu.

   @Ethernit: Nie
   Ogólnie to jestem zdania, że podział prawo-lewo jest upośledzony. Niemniej chyba każdy się zgodzi, iż nacjonalizm jest powszechnie zaliczany raczej do szufladki prawica.

   A ten w swoich skrajnych formach niejednokrotnie zaowocował czystkami etnicznymi.

  •  

   pokaż komentarz

   @Frater:

   1. Biały, heteroseksualny mężczyzna, tradycyjna rodzina i kapitalizm to dla lewicy od dawna główni wrogowie i winowajcy wszelkich nieszczęść z ostatnich kilku wieków. Co do twojej "nienawiści do rasizmu w ogóle", wystarczy krótki research co współczesna lewica sądzi o rasiźmie wobec białych. Prawda może być dla Ciebie nieco szokująca, także ostrzegam.
   2. Ekstrapolacja założeń czysto teoretycznych gender studies na realne społeczeństwo i tłumaczenie nimi wszelkich złych według lewicy postaw tożsamościowo-kulturowych, przy zamknięciu oczu na inne nauki jak na przykład biologia czy psychologia ewolucyjna. Albo klasyk - machanie badaniami o częstości strzelania w USA przez policję do czarnych, przy milczeniu wobec statystyk dot. rasy przestępców. Obie opcje ideowe mają obecnie z tym problem (co poniekąd odpowiada za spadek ogólnego zaufania do nauki), ale to raczej osoby o lewicowych poglądach dominują w sferze nauki - co sprawia, że badania mogące potwierdzić "prawicową" tezę często są torpedowane zanim pójdą do recenzentów.
   3. O ograniczanie wolności prawicę można oskarżyć tylko w kilku kwestiach, z których wymieniłeś jakąś połowę, z czego część ma podstawę w woli większości obywateli w konserwatywnych społeczeństwach (np. eutanazja). A co ma do zaproponowania "w zamian" druga strona? Na straży jakich wolności stoi lewica? Wolności do dysponowania własnością prywatną, do wolności pomnażania zasobów, wolności edukowania dzieci według własnych przekonań? Czy może wolności wypowiedzi, gdzie lewica gotowa jest do zniszczenia każdego, kto choćby zdradzi sympatię do konserwatywnych poglądów czy polityków? Ile to było już sytuacji, gdzie ludzie mediów, sportu czy nauki dosłownie wylatywali z pracy z dnia na dzień bo nie zgadzali się z lewicową narracją? Lewicowa wolność to w zasadzie kilka postulatów - aborcja na życzenie, wolność krytykowania przeciwnej narracji ideowej, wolność do eutanazji. Cała reszta w mniemaniu lewicy zasługuje na totalną regulację poprzez przepisy napisane zgodnie z aktualną jej ideową wykładnią.
   4. Czyli porównujesz ostatni "atak" na kapitol, kilkaście kamieni rzuconych na paradach i wypowiedzi niezrównoważonego dziadka do:
   - Zamieszek regularnie wywoływanych przez lewicowe protesty, wielokrotnie od lat 60 do dziś, z czego najnowszą odsłoną były "pokojowe protesty" BLM i niszczenie/plądrowanie miast + wybielaniu sprawców przez lewicowe media,
   - Zbrodni regularnych armii państw komunistycznych na cywilach motywowanych ideologicznie,
   - Działań grup terrorystycznych i partyzanckich o charakterze lewicowym/komunistycznym (np. antifa, wcześniej czerwone brygady czy świetlisty szlak)
   Nie przekonałeś mnie, jednak wciąż wolę "prawicowy terror".

  •  

   pokaż komentarz

   @Magq: tam komunizm posłużył do wprowadzenia kapitalizmu.
   No i komunizm trzyma za mordy tych najleniwszych aby nie wyciągali łapsk po cudze pieniądze.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ethernit: gdyby nie "lewica", ktora tak sie dzisiaj nazywa, mielibyscie nadal ciemnogrod w monarchii z inkwizycja. Konserwatysci nie chcieli dopuscic Lutra, po ktorym nastapilo oswiecenie, rewolucja francuska, ktora krwawo, ale dosc skutecznie rozprawila sie z feudalizmem, czas pracy i zwiazki zwodowe, dzieki ktorym masz dzisiaj wolne w sobote i niedziele. Sufrazystki, ktore wywalczyly prawa do glosowania kobiet, segregacja rasowa.... Wszystkim tym zmianom zawsze skutecznie opierala sie frakcja konserwatywna, osrana ze ktos zmieni status quo, i zawsze straszyla tym samym, niczym wynajeci aktorzy ktorzy robili objezdny teatrzyk po USA straszac ludzi zabojczym pradem zmiennym na przelomie XIX/XX wieku.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ethernit: "Postęp" i "miłość" marksistów dziwnym trafem zawsze kończy się upadkiem, terrorem i łotrami przelanej krwi.

   Niedawno były na wykopie zapiski działaczki komunistycznej Róży Luksemburg - też pisała, że marzy jej się świat pełen miłość.

   Tak - świat poznał miłość marksizmu, aż za bardzo.

   Miliony dostały "pocałunek w potylicę"...

   Ale jak wiadomo - "następnym razem się uda".

 •  

  pokaż komentarz

  A dzisiejsze dzieci tatuują sobie jego motta i biegają z czerwonymi flagami po ulicach promując to gówno. To może być przykra powtórka z historii

 •  

  pokaż komentarz

  Liczba ofiar komunizmu nie jest znana, ale jej próby podsumowania typu czarna księga były mocno chybione metodologicznie. Timithy Snyder zresztą odniósł się do tego za ile żyć odpowiada Hitler a ile Stalin dla przykładu. Co więcej wiele tragicznych patologicznych cech stosunków spolecznych istniało w Rosji przed rewolucją, patrz Orlando Fides Tragedia Narodu. Komunizm miał być szansą na wyjście z peryferii krajów peryferyjnych. Jak błędnie zbrodniczo by nie funkcjonował to podjął walkę z zacofaniem postfeudalnym. Nie wiem na czym ma polegać zarzut rozstrzeliwania wiary czy uderzania w tradycję. Pod tym właśnie kryły się patologie utrzymywania chlopstwa ledwo powyżej norm przeżycia rozpijania ich i pozbawiania szans na edukację i awans społeczny. Btw tożsamość narodowa w krajach komunistycznych była bardzo podkreślana. Chiny Rosja Polska Bułgaria itp wielkie produkcje filmowe itd.

  •  

   pokaż komentarz

   @dertom: Feudalizm w Rosji nadal panowałby, gdyby nie komunizm? Ja tam boję się pomyśleć, jaką potęgą byłaby Rosja, gdyby nie działania komunistów polegające na rozwalaniu gospodarki i mordowania inteligencji

  •  

   pokaż komentarz

   @dertom: ofiar komunizmu nie policzysz, bo najczęściej zrzucali je gdzieś na uboczu i sadzili na nich lasy. Nie było dokumentów - bo jak gdy duża część z nich ledwo pisać potrafiła. W łagrach do tej pory nie udaje się odnaleźć cmentarzy we wietrznej zmarzlinie, a wiemy, że dokumenty jeżeli istniały to są wyjątkowo niemiarodajne.

 •  

  pokaż komentarz

  Caly tag antykapitalizm pownien byc usunięty a jego obserwujący permanentnie zbanowani za propagowanie komunizmu