Dlaczego warszawiacy nienawidzili powstańców? Oblicze 1944 roku, o którym...

Dlaczego warszawiacy nienawidzili powstańców? Oblicze 1944 roku, o którym...

Powstanie Warszawskie stworzyło piekło na ziemi. Za wojenną codzienność, brutalność Niemców, cynizm Rosjan, bezradność aliantów i za porażkę dostało się powstańcom. Bo Warszawa za swoje bohaterstwo zapłaciła życiem, zdrowiem i majątkiem jej mieszkańców. Powstańcy nieśli ze sobą śmierć i...

 •  

  pokaż komentarz

  200000 przelew krwi to nie bohaterskosc a świadomy mord na mieszkańcach Wawy. Dzień ten powinien być pohańbiony w historii Polski a jego sprawcy na zawsze skazani na potępienie (przynajmniej Polaków), bo Sowieci na pewno byli im wdzięczni przez miesiąc mając odpoczynek i częściowa pomoc w wystrzelaniu kilku tys Niemców (co de facto nie miało żadnego znaczenia dla sił Armii Czerwonej).

  •  

   pokaż komentarz

   @balaboom: Fajnie sobie teraz pisać z fotela. Ciekawostki historyczne to Onet historii. Piszą tam gamonie swoje fantazje, nikt tam nie ma nic wspólnego z Historią

  •  

   pokaż komentarz

   @taktosiekonczy przecież współcześni wtedy mówili jak to się skończy. Rząd na zachodzie bał się tej odpowiedzialności to scedował decyzję na leśnych dziadków w AK.

   A Okulicki sam przyznał : Musimy zdobyć się na wielki zbrojny czyn – oświadcza podniesionym głosem. Podejmiemy w sercu Polski walkę z taką mocą, by wstrząsnęła opinią świata. Krew będzie się lała potokami, a mury będą walić się w gruzy. Będzie to krzyk protestu, że Sowieci zagarniają Polskę.

   Ta hekatomba była więc planowana.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolrad:
   Rzadkie zdjęcie Okulickiego z 31.07.1944:

   źródło: memegenerator.net

  •  

   pokaż komentarz

   @taktosiekonczy: @Wolrad: to było chyba 2 lata temu, jak jakiś powstaniec w wywiadzie powiedział, że oni doskonale wiedzieli, że to jest misja samobójcza, że przed wydaniem rozkazów były osoby, które chciały tę decyzję zablokować (nie podał nazwisk), ale "góra" się uparła.

  •  

   pokaż komentarz

   @balaboom: zabawne, że tego samego nikt nie mówi o "powstaniu" w getcie czy bierności Żydów, ale o Polakach już coraz częściej i głośniej. Zwracacie w ogóle uwagę na takie rzeczy?

  •  

   pokaż komentarz

   @real_dandy: naprawdę nie widzisz różnicy, pomiędzy ludźmi świadomymi tego że zginą, więc zdecydowali się na opór zbrojny przeciwko Niemcom, bo nie mieli nic do stracenia, a jakimiś idiotami, przez których decyzje zginęły dziesiątki tysięcy niewinnych ludzi?

  •  

   pokaż komentarz

   @balaboom: Ocena decyzji o powstaniu jest jasna, negatywna... tak samo jak i ocena samych powstańców - pozytywna.
   Pisanie głupot że "warszawiacy nienawidzili powstańców" jest bzdurą propagandową, bo powstańcy to właśnie warszawiacy. Powstańcy mieli ojców, matki, rodzeństwo itd... to warszawiacy.

  •  

   pokaż komentarz

   @AleKrosnoToTySzkaluj: Łatwo nam dzisiaj to mówić. Na YT jest wiele wywiadów z ludźmi walczącymi i potwierdzającymi, że ludzie, cywile pomagali im. Ja odbieram to w sposób zupełnie inny prostszy. Oni byli tak wk@??ieni już, że nie było znaczenia co będzie dalej, ważne TU I TERAZ i podjęli walkę.

  •  

   pokaż komentarz

   A Okulicki sam przyznał : Musimy zdobyć się na wielki zbrojny czyn – oświadcza podniesionym głosem. Podejmiemy w sercu Polski walkę z taką mocą, by wstrząsnęła opinią świata. Krew będzie się lała potokami, a mury będą walić się w gruzy. Będzie to krzyk protestu, że Sowieci zagarniają Polskę.

   @Wolrad: i czym tacy ludzie lepsi są od Hitlera?

  •  

   pokaż komentarz

   @profildogier tak wk#@!ienie... to nie powinna być kategoria polityczna. zawsze patrzysz na bilans zysków i strat. Jakie są zyski?

  •  

   pokaż komentarz

   @real_dandy: Różnica jest taka, że Żydzi po prostu wybrali sposób umierania, a Polacy w ogóle nie musieli ginąć.

  •  

   pokaż komentarz

   zabawne, że tego samego nikt nie mówi o "powstaniu" w getcie czy bierności Żydów

   @real_dandy: Co za absurdalne porównanie. Rozumiem, że można nie mieć żadnych argumentów ale wtedy się milczy, a nie robi z siebie głąba.

  •  

   pokaż komentarz

   @KazPL: Sorry Warszawiacy nienawidzili powstańców! Umieranie z pieśnią na ustach to propaganda dla debili! W czasie rzezi Woli gdze zywcem rozrywano kobiety i dzieci to te dzieci i kobiety napewno śpiewały powstańcze piosenki i dziękowały rządowi w Londynie za tą rzez!

  •  

   pokaż komentarz

   200000 przelew krwi to nie bohaterskosc a świadomy mord na mieszkańcach Wawy

   @balaboom: Widzę, że z drugiej strony krytyka powstańców też zaczyna przybierać groteskowe wymiary. Jak mogło to być świadomym mordem skoro nikt nie mógł spodziewać się niemieckiego rozkazu całkowitego starcia Warszawy z powierzchni ziemi? Sugerujesz, że AK wiedziało zawczasu o rzezi Woli? Zaraz okaże się przez takich domorosłych sędziów jak ty ze to powstańcy byli winni, a nie Niemcy.

  •  

   pokaż komentarz

   @MarkUK: Proponuje żebyś zaczął się dokształcać zamiast wpadać w histeryczne tony które mają za zadanie wzbudzić emocje u czytelnika i włączyć myślenie.
   Połowa z mojej rodziny jest z Wawy, mieliśmy zamordowanych w rzezi Woli i nie tylko, to jest historia mojej rodziny i mi się nie da wcisnąć ciemnej propagandy. Kretyńskie pisanie o śpiewaniu piosenek jest kretyńskie, bo nawet powstańcy nie śpiewali a tym bardziej cywile. Widać że znasz temat z filmów, gdzie powstańcy śpiewali piosenki, ale w rzeczywistości tak nie było.
   Proponuje żebyś wiedzę czerpał ze źródeł, np tu: https://www.wykop.pl/link/6211699/powstanie-warszawskie-w-oczach-wroga-reinhard-gehlen-czyta-tomasz-gryguc/

  •  

   pokaż komentarz

   @profildogier: Nikt się nie przyzna jak ludzie na nich pluli! To było ludobójstwo nie walka!

  •  

   pokaż komentarz

   @KazPL: Mordowane kobiety i dzieci na Woli kochały powstańców!

  •  

   pokaż komentarz

   Widzę, że z drugiej strony krytyka powstańców też zaczyna przybierać groteskowe wymiary. Jak mogło to być świadomym mordem skoro nikt nie mógł spodziewać się niemieckiego rozkazu całkowitego starcia Warszawy z powierzchni ziemi? Sugerujesz, że AK wiedziało zawczasu o rzezi Woli? Zaraz okaże się przez takich domorosłych sędziów jak ty ze to powstańcy byli winni, a nie Niemcy.

   @Elaviart:
   Jeśli to nasza oficjalna doktryna:
   - wydawać bitwy między naszymi cywilami,
   - z taką dysproporcją sił, że na wygraną nie ma szans
   - werbować dzieci, choćby 12 latków.

   To rzeczywiście, kto mógłby pomyśleć że to głupio wyjdzie, spróbujmy tak znowu jak będzie okazja, następnym razem musi się udać!

  •  

   pokaż komentarz

   @taktosiekonczy: przestan pieprzyć zacznijmy celebrowac zwycienstwa a nie kleski

  •  

   pokaż komentarz

   Mordowane kobiety i dzieci na Woli kochały powstańców!

   @MarkUK: Widzę że dalej jakieś majaki w głowie rozemocjonowanej osoby a nie rzetelna wiedza pochodząca z przekazów.
   Wrzuć na luz, zacznij szukać bezpośrednich wypowiedzi uczestników tamtych wydarzeń, ale najpierw napij się melisy i wyluzuj. Miłego dnia. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @KazPL: Nie mów jak było bo mi dziadkowie i ich sąsiedzi opowiadali. Dorastałem wsród ludzi którzy to przezyli! Ocena była jedna PLANOWE LUDOBÓJSTWO LONDYNU NA MIESZKAŃCACH WARSZAWY ABY WRÓCIĆ DO KORYTA!

  •  

   pokaż komentarz

   @MarkUK rząd w Londynie był przeciwny powstaniu, to dowództwo AK w Warszawie wydało ten głupi rozkaz. I nie można mówić ze ludzie byli tak wkur.. ze powstanie musiało się rozpocząć. Przecież dzień wcześniej przełożono początek powstania w godzinę W po rozkazie dowódców powstańcy rozeszli się do domów ,jakos ni wrzucili się na Niemców, wiec dalo się nimi kierować nie byl to bezmyslny szał.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie mów jak było bo mi dziadkowie i ich sąsiedzi opowiadali. Dorastałem wsród ludzi którzy to przezyli! Ocena była jedna PLANOWE LUDOBÓJSTWO LONDYNU NA MIESZKAŃCACH WARSZAWY ABY WRÓCIĆ DO KORYTA!

   @MarkUK: Tak tak... i nich zgadne, dziadkowie przywitali Armie Czerwoną kwiatami i chlebem?
   A poza tym czy ja coś napisałem o Londynie? Czy ja bronie decyzji o wybuchu powstania?
   Nie, jest dokładnie odwrotnie, to była bardzo zła decyzja ale powstańcy jako powstańcy byli przez warszawiaków oceniani dobrze.
   Serio, pisanie z wykrzyknikami "bo mi dziadek opowiadał" nie świadczy dobrze, piszesz bardzo emocjonalnie i w związku z czym gubisz się w temacie. Raz piszesz o szeregowych powstańcach, raz o ludobójstwie rządu w Londynie... Po prostu bełkot emocjonalny. Nie ma argumentów, jest pisanie o piosenkach i ludobójstwie polsko-polskim, po prostu ciebie nie można traktować poważnie.¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @sEB-q: AK podlegało pod Londyn scedowano odpowiedzialność na AK bo wiedzieli ze będzie rzez! To był polityczny manifest na PKWN w Lublinie 22 lipca 1944! Powstał rząd bez udziału Londynu wpadli w panikę! Mieli w D U P I E ile ludzi zginie! Walczyli o koryto!

  •  

   pokaż komentarz

   @balaboom: Dokładnie, grupa staruchów, która straciła władzę postanowiła sobie porządzić i skazała na śmierć setki młodych dziewczyn i chłopaków, w tym dzieci. Wiedząc, że Alianci poza zrzutami niewiele zdziałaja (a nawet jak się okazało zrzuty trafiały tam gdzie nie trzeba), wiedząc że Stali nie ruszy celowo wojsk bo po co. Nie mówiąc o zniszczeniach stolicy. I dziś mamy to samo... mały kurdupel z Żoliborza, w otoczeniu Ryszarda vol Butapren i paru innych staruchów, albo ułomów próbuje młodym ustawiać życie. Stop Pisiorom i wszelkim POkrakom, narodowcom i wielu innym dziwakom. Bez tego szamba politycznego bylibyśmy szczęśliwym krajem. Chwała poległym młodziakom, hańba skazującym ich na śmierć staruchom

  •  

   pokaż komentarz

   @Elaviart wiele można było się spodziewać. To nie był pierwszy rok okupacji, więc metody działania Niemców były znane. Oczywiście skala była niewyobrażalna, ale co do odwetu na ludności cywilnej to nie powinno być wątpliwości. A powstanie było złem. Bo nie było szans na powodzenie, ale była to "pokazówka" międzynarodowa.

  •  

   pokaż komentarz

   @Cypselus: Hitler był w swoim szaleństwie dużo bardziej skuteczny. W ogóle dosyć trudno porównać wyrywkową wypowiedź Okulickiego, po 5 latach wojny, z całą biografią Hitlera, która niemal od początku była nacechowana szaleństwem.

  •  

   pokaż komentarz

   @LGirl: Ciekawe, czy wobec Czechów też kierujesz tego typu zarzuty, tj. werbowanie dzieci, walkę cywilów i wobec skrajnej dysproporcji sił, czy już nie tylko dlatego, że powstanie w Pradze zakończyło się sukcesem?

  •  

   pokaż komentarz

   @KazPL: Synek im więcej zginie to dla Londynu lepiej nawet sie z tym nie kryli! To miało przekonać aliantów na wojnę z ZSRR! Wtedy angole i inni olali debilli Londyńskich! Nikt nie chciał z nimi gadać! AK podlegało pod rząd w Londynie więc oni odpowiadają oni odpowiadają za tą rzez! Jak dzisiaj PIS chce wojować z Rosją to niech wysyłają swoje dzieci na front! Ja tego nie zrobię! W 1939 bylyśmy skłóceni ze wszystkimi sąsiadami teraz mamy to samo!

   źródło: prawda.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   A Okulicki sam przyznał : Musimy zdobyć się na wielki zbrojny czyn – oświadcza podniesionym głosem. Podejmiemy w sercu Polski walkę z taką mocą, by wstrząsnęła opinią świata. Krew będzie się lała potokami, a mury będą walić się w gruzy. Będzie to krzyk protestu, że Sowieci zagarniają Polskę.

   Ta hekatomba była więc planowana.

   @Wolrad: I to jest chyba najbardziej przerażające, zwłaszcza w kontekście tego jak się o Powstaniu Warszawskim obecnie mówi. Zastanawiam się tylko z czego to wynikało? Bali się utraty pozycji po wejściu Sowietów? A może przynajmniej część z nich to była sowiecka agentura? Trochę też myślę, że chcieli zapisać się "chlubnie" na kartach historii grając życiem Polaków. Dlatego też godzina powstania była wyznaczona na 17:00 co każdy rozgarnięty człowiek uzna za kompletne wariactwo(bo przecież powinno to nastąpić w nocy lub nad samym porankiem gdy przewaga zaskoczenia jest po stronie atakującego + broniący się jest zmęczony po warcie w nocy) - by kryć się wśród cywili wychodzących z fabryk, tramwajów itp. Rozumiecie to? Niektórzy z dowództwa chcieli mieć ulice ze swoim nazwiskiem a ich drogą do tego celu było by Niemcy zabili jak najwięcej Polaków. I IM SIĘ TO UDAŁO.
   Zawsze wielkim entuzjastom powstania warszawskiego zadaje takie pytanie - skoro to było takie potrzebne to czy źle zachowało się dowództwo np. w Krakowie? Może powinni też zrobić powstanie tak jak im kazał rozkaz Bora-Komorowskiego? Do tego powstanie w Poznaniu, Łodzi, w każdym mieście. A co mi tam, w każdej wsi!
   A tymczasem bohaterem to nie byli dowódcy AK warszawscy tylko np. książę arcybiskup Adam Sapieha, który był zdecydowanie przeciwny powstaniu w Krakowie i wiedział, że na rękę to będzie tylko Niemcom i Sowietom
   https://gazetakrakowska.pl/krakow-byl-gotow-do-powstania/ar/293871#material_2
   Z tego co pamiętam Sapieha kazał nawet złożyć dowódcom przysięgę, że nie zrobią powstania. Bo to zależało od dowódców. Drażnią mnie ludzie, co uważają, że takie powstanie warszawskie by wybuchło nawet jakby dowódcy tego nie ogłosili bo ludzie byli wk?@#ieni. Tak mówi np. Linda. Uważam takie coś za plucie na powstańców. Co to była jakaś banda, że robili co chcieli? Słuchali się rozkazów, to nie była jakaś osiedlowa bandyterka.
   A jak już ktoś chciał zrobić powstanie to fajnie jakby nie zrobiono je 'po polsku' - czyli byle jak. Przypomnę, że do połowy lipca wywożono broń bo uznawano, że powstania nie będzie, a dzieła sztuki z wiosek i miasteczko wwożono do Warszawy bo uznano, że tak będzie bezpieczniej. A my oczywiście wszystko zrobiliśmy najbardziej c!@!$wo jak się tylko udało. Powinniśmy zrobić jakieś święto na cześć powstania krakowskiego, które mogłoby być gdyby nie to, że Kraków miał na czele mądrych ludzi. Uczcijmy to, że nie przej#%?liśmy wszystkiego w 100%

  •  

   pokaż komentarz

   Ciekawe, czy wobec Czechów też kierujesz tego typu zarzuty, tj. werbowanie dzieci, walkę cywilów i wobec skrajnej dysproporcji sił, czy już nie tylko dlatego, że powstanie w Pradze zakończyło się sukcesem?

   @Elaviart:
   Wobec każdego, kto werbuje dzieci kieruje zarzuty podobne.
   Obecnie w tym elitarnym gronie jest z nami Birma, Somalia i Kongo.
   Gdy ktokolwiek z moich cudzoziemskich znajomych widzi pomnik małego powstańca to nie może zrozumieć, że jego celem nie jest potępienie konceptu werbowania dzieci do armii tylko jego wychwalanie.

  •  

   pokaż komentarz

   Synek im więcej zginie to dla Londynu lepiej nawet sie z tym nie kryli! To miało przekonać aliantów na wojnę z ZSRR!

   @MarkUK: Jaką wojnę z ZSRR? Ty wiesz że w sierpniu 1944 już dawno było przyklepane że Polska będzie pod butem Stalina?
   https://dzieje.pl/aktualnosci/75-lat-temu-premier-winston-churchill-uznal-utrate-kresow-przez-polske
   Zadecydowane i podpisane, było po sprawie a wyżynanie Polaków przez Niemców jedynie umacniało sojusz aliantów z komuchami.
   Ale trafiłem z tym że twoi dziadkowie to pewnie międzynarodówkę śpiewali, w punkt. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Ach ci źli powstańcy,chcieli skłócić szlachetnych aliantów z wyzwolicielami z Moskwy... bo zaraz padnę ze śmiechu... xD

  •  

   pokaż komentarz

   @real_dandy: Mordecha Anielewicz przywódca Powstania w Getcie Warszawskim mówił i pisał wprost o samobójczym charakterze zrywu. Żydowscy bojownicy wiedzieli że i tak umrą i chcieli umrzeć w walce.

  •  

   pokaż komentarz

   @KazPL: Europa była juz podzielona więc wywołanie powstania to było LUDOBÓJSTWO! Zjeby z Londynu zyli w nierealnym świecie liczyli na wojnę z ZSRR!

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolrad: Sam Okulicki był prowokatorem NKWD

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolrad Okulicki był ruskim szpiegiem. Wysłano go do Wawy, by powstrzymał wybuch powstania, a on od pierwszych minut robił wszystko by się odbyło, najlepiej zaraz. Pięknie to jest opisane i udokumentowane w Obłędzie '44.

  •  

   pokaż komentarz

   @balaboom: Trochę długi ten "miesiąc", od sierpnia do 17 stycznia, a w międzyczasie odmowa lądowania dla alianckich samolotów latających z Brindisi w celu uzupełnienia paliwa, które latały z pomocą dla walczącej Warszawy. A potem spokojne sowieci patrzyli jak niemiaszki wywożą po ponad 50 pociągów tygodniowo z dobytkiem Warszawiaków do Reichu, a potem palili domy miotaczami ognia. I tak cały listopad i grudzień. Długi ten miesiąc.
   A tu co myślała młodzież w wierszu:
   Józef Szczepański "Czerwona zaraza"

   Czekamy ciebie, czerwona zarazo,
   byś wybawiła nas od czarnej śmierci,
   byś nam Kraj przedtem rozdarłwszy na ćwierci,
   była zbawieniem witanym z odrazą.

   Czekamy ciebie, ty potęgo tłumu
   zbydlęciałego pod twych rządów knutem
   czekamy ciebie, byś nas zgniotła butem
   swego zalewu i haseł poszumu.

   Czekamy ciebie, ty odwieczny wrogu,
   morderco krwawy tłumu naszych braci,
   czekamy ciebie, nie żeby zapłacić,
   lecz chlebem witać na rodzinnym progu.

   Żebyś ty wiedział nienawistny zbawco,
   jakiej ci śmierci życzymy w podzięce
   i jak bezsilnie zaciskamy ręce
   pomocy prosząc, podstępny oprawco.

   Żebyś ty wiedział dziadów naszych kacie,
   sybirskich więzień ponura legendo,
   jak twoją dobroć wszyscy kląć tu będą,
   wszyscy Słowianie, wszyscy twoi bracia

   Żebyś ty wiedział, jak to strasznie boli
   nas, dzieci Wielkiej, Niepodległej, Świętej
   skuwać w kajdany łaski twej przeklętej,
   cuchnącej jarzmem wiekowej niewoli.

   Legła twa armia zwycięska, czerwona
   u stóp łun jasnych płonącej Warszawy
   i scierwią duszę syci bólem krwawym
   garstki szaleńców, co na gruzach kona.

   Miesiąc już mija od Powstania chwili,
   łudzisz nas dział swoich łomotem,
   wiedząc, jak znowu będzie strasznie potem
   powiedzieć sobie, że z nas znów zakpili.

   Czekamy ciebie, nie dla nas, żołnierzy,
   dla naszych rannych - mamy ich tysiące,
   i dzieci są tu i matki karmiące,
   i po piwnicach zaraza się szerzy.

   Czekamy ciebie - ty zwlekasz i zwlekasz,
   ty się nas boisz, i my wiemy o tym.
   Chcesz, byśmy legli tu wszyscy pokotem,
   naszej zagłady pod Warszawą czekasz.

   Nic nam nie robisz - masz prawo wybierać,
   możesz nam pomóc, możesz nas wybawić
   lub czekać dalej i śmierci zostawić...
   śmierć nie jest straszna, umiemy umierać.

   Ale wiedz o tym, że z naszej mogiły
   Nowa się Polska - zwycięska narodzi.
   I po tej ziemi ty nie będziesz chodzić
   czerwony władco rozbestwionej siły.

  •  

   pokaż komentarz

   @Cypselus: hmm no pomyślmy. Może tym, że nie gazują ludzi? Może tym,że nie wożą ich w bydlęcych wagonach? Nie torturują? Nie robią sobie z ludzi królików doświadczalnych i nie robią z nich k!!!a mydła?

   Myśl co piszesz,choć tak od czasu do czasu

  •  

   pokaż komentarz

   @Zakimar: myślę, to było z premedytacją, abyście zaczeli myśleć właśnie

  •  

   pokaż komentarz

   @markoni1989
   @Gorejacy_krzak_agrestu Okulicki był takim ruskim agentem jak dzIsiejsze polskie władze. Wszystkie ich działania wskazują że są sowiecką agenturą ale chyba robią to nieświadomie :) . Jakbym nie znał dziesiątek takich zachowań które są efektem bezmyślnego turbopatriotyzmu to też bym myślał że był agentem. A okulicki po prostu był zakompleksionym i obłąkanym Polakiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolrad Był zwerbowany na agenta NKWD w 41. Można zakładać, że później przeszedł metamorfozę, ale zarówno podżeganie do powstania (w sytuacji gdy był wysłany by mu zapobiec), zmiana pierwotnej godziny W na dzienną, rozkaz dla struktur AK by ujawniała się w miastach, gdzie wchodzą Rosjanie (mimo że w każdym z nich dochodziło do rozstrzelań, więzienia i szykan dla członków polskiego podziemia), wskazują na coś innego.

   Ewentualnie, można założyć że był chory psychicznie i przejawiał jakiś dziwny entuzjazm do narażania życia Polaków, może mu się wydawało że jak zginie ich wystarczająco wielu, to stanie się coś pozytywnego. Ale w kontekście Lwowa 1941 bardziej realna wydaje się ta prostsza wersja.

  •  

   pokaż komentarz

   @taktosiekonczy tylko, że główne dowództwo AK planowało zrobić podobny zryw w Krakowie, Bochni lub Tarnowie w sytuacji gdy Warszawa już dogorywała i było wiadomo jak się skończy powstanie. Na szczęście dowództwo lokalne AK miało wystarczająco oleju w głowie by się sprzeciwić i powstanie nie wybuchło w Małopolsce.

  •  

   pokaż komentarz

   200000 przelew krwi to nie bohaterskosc a świadomy mord na mieszkańcach Wawy

   @balaboom: Dlaczego nie dodałeś, że świadomy mord popełniony przez Niemców?

  •  

   pokaż komentarz

   @balaboom: co roku coraz mocniejsza krytyka Powstania. Nawet komuniści nie szargali tak perfidnie tego zrywu. Dla was takie postawy to zupełny kosmos.

   źródło: Screenshot_20210801-135243_Chrome.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolrad Z książki Zychowicza, "Obłęd 44". Ale to nie jest nowa informacja, dyskusje o jego postawie we Lwowie toczą się od 10 lat co najmniej, są dokumenty na to.

  •  

   pokaż komentarz

   @Elaviart: Świadomy mord mieszkańców Warszawy spowodowany brakiem czystym idiotyzmem przywódców PW. Ci ludzie, zarówno jak samo powstanie, powinni być na zawsze potępieni w historii Polski. Bohaterowie to ludzie niewinni, którzy zginęli niesieni pustymi słowami i czysto ludzkimi odruchami, bez należnej wiedzy, która posiadali zidioceni do granic Komor i Okulicki i reszta.

  •  

   pokaż komentarz

   @detonat0r tak niektórzy mówią na Warszawę. Ila masz lat, że tego nie wiesz. Tak jak Wrocek na Wrocław.

  •  

   pokaż komentarz

   @profildogier: No i super sparafrazowałeś wywiad z Lindą

 •  

  pokaż komentarz

  Wiecie ze to główne zadanie trolni zeby zgasić ducha walki u wroga?
  Z tego i innych portali czytuje teksty szkalujące już prawie wszystkich bohaterów narodowych oraz przede wszystkim powstanie. Jakie to było głupie, zeby naród już nigdy się nie przeciwstawił tyranii.
  Z jednej strony wykop staje na baczność przed ostatnimi powstańcami, z drugiej już jest bliski nazwania ich zdrajcami.

 •  

  pokaż komentarz

  Przytoczę jeszcze raz:

  Jakżeby inaczej wyglądało dziś życie w Polsce, gdyby nie warszawskie cmentarzysko. Nie ma takiej dziedziny życia narodowego, która by tego ciężaru nie czuła. Powstanie warszawskie było wymierzone militarnie przeciwko Niemcom, politycznie przeciwko Sowietom, demonstracyjnie przeciw Anglosasom, a faktycznie przeciw Polsce.
  — Paweł Jasienica

  #cytaty #cytatywielkichludzi

 •  

  pokaż komentarz

  źródło: 10565211_541037409356100_4138901383305915046_n.jpg

 •  

  pokaż komentarz

  Nie ma to jak poświęcić setki tysięcy ludzi w imie politycznych ideałów, o dziwo, ludzie sa wciąż tak samo głupi jak wtedy i sie mordują w imie wymyślonych bogów, politycznej zarazy tego świata i innych głupich wierzeń. Decyzja o powstaniu to była czysto matematycznie głupota, typowo prawackie p@@?@?$enie o honorze i godności, powinni oddać w p?%%u to miasto, ratować co sie da i czekać na odsiecz zachodu, no ale nie, bo po co, przecież można wyciąć w pień całe pokolenie Warszawiaków.

  Niech mi ktoś wytłumaczy na jakiej podstawie oni doszli do wniosku, że mogą dać radę wytrzymać czy o zgrozo wygrać z Niemcami, którzy mieli pod sobą całą Europe i Wschód, miliony robotników, niewyobrażalne zdobycze wojenne w postaci bogactw i sprzętu, tylko idiota by sie na to porwał.

  Szkoda tylko ludzi a najbardziej dzieci, które nie miały prawa głosu co do swojego losu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lofi_Mrufka: To prawda, po za tym to nie jedyne Powstanie w tej części Europy z 1944 roku, gdy Powstanie Warszawskie dogorywało na Słowacji 29 sierpnia wybuchło Wielkie Narodowe Powstanie na Słowacji, wymierzone w rząd księdza Tiso, tam, powstańcy byli o niebo lepiej wyposażeni, bo duża część powstańców stanowili żołnierze Słowaccy, mieli czołgi, samoloty, działa, nawet pociąg pancerny, liczyli na pomoc Sowietów i co? Niemcy ich pokonali, to tylko pokazuje, że III Rzesza była zbyt silna w 1944r. by kilkadziesiąt tysięcy powstańców mogło pokonać regularne wojsko.

  •  

   pokaż komentarz

   typowo prawackie p@@?@?$enie o honorze i godności

   @Lofi_Mrufka: Prawica to akurat najbardziej decyzję o powstaniu krytykuje.

  •  

   pokaż komentarz

   @Quentof: polskie powstanie bylo robione na wzor francuskiego oni liczyli ze zaczna a wojsko skonczy jak to bylo w paryzu tyle ze sowieci niepomogli oczym dowodztwo powstania juz wiedzilo i dalo noge z warszawy

  •  

   pokaż komentarz

   @Platto: tyle tylko, że powstanie paryskie toczyło się od 19 sierpnia do 25 sierpnia także gdy wyzwolono Paryż a rozgłośnie BBC to nagłośniło, nasi powstańcy też tego słuchali nie zdając sobie sprawy, że czeka ich jeszcze ponad miesiąc walk ( ͡° ʖ̯ ͡°). Po za tym upadek powstania był bardzo na rękę Sowietom bo eliminowało to nasze struktury wojskowe, polityczne, inteligenckie, Niemcy wręcz wyręczali NKWD od brudnej roboty.

1 2 3 4 5 6 7 ... 14 15 następna