Chiński deweloper w tarapatach. Evergrande dało rady sprzedać budynku centrali

Chiński deweloper w tarapatach. Evergrande dało rady sprzedać budynku centrali

Chińska państwowa spółka Yuexiu Property wycofała się z transakcji kupna za 1,7 mld USD budynku centrali China Evergrande Group w Hongkongu, dowiedział się nieoficjalnie Reuters. Powodem fiaska transakcji były obawy wynikające z krytycznej sytuacji chińskiego dewelopera. W komentarzu tłumaczenie.

 •  

  pokaż komentarz

  @mickpl popraw tytul, nie dalo rady a nie "dalo rady"

 •  

  pokaż komentarz

  Na bankierze pisali, że to tylko lokalny problem chiński, czyli będzie dokładnie na odwrót

  •  

   pokaż komentarz

   @yam-jan: taki lokalny problem, że masa funduszy i inwestorów zagranicznych ładowała pieniądze w mieszkania w Chinach, które stały i stoją puste, a wzrosty mieli rzędu 15-20% rocznie. Wszystko oparte na tym, że co roku był dopływ nowej gotówki. Teraz wszyscy się wystraszyli, dopływu nie ma, więc jak to jebnie to będzie grubo

 •  

  pokaż komentarz

  HONG KONG, 15 października (Reuters) - Chiński państwowy Yuexiu Property (0123.HK) wycofał się z proponowanej transakcji o wartości 1,7 miliarda dolarów na zakup budynku siedziby China Evergrande Group (3333.HK) w Hong Kongu w związku z obawami o fatalną sytuację finansową dewelopera.

  Upadek rozmów w sprawie sprzedaży budynku jest kolejnym ciosem dla nadwyrężonego gotówką Evergrande, który usiłuje pozbyć się części aktywów, aby spłacić pukających do jego drzwi wierzycieli. Z ponad 300 miliardami dolarów w zobowiązaniach, Evergrande nie spłacił już trzech rund odsetek od swoich międzynarodowych obligacji.

  Yuexiu, z siedzibą w południowym mieście Guangzhou, był bliski przypieczętowania transakcji w sierpniu, aby nabyć 26-piętrowy China Evergrande Centre w Hongkongu w dzielnicy Wan Chai, który służy jako lokalna siedziba Evergrande.

  Transakcja, jednak nie powiodła się po Yuexiu zarządu sprzeciwił się ruchowi na obawach, że Evergrande nierozwiązane zadłużenie stworzy potencjalne komplikacje w realizacji transakcji gładko, powiedzieli.

  Evergrande, niegdyś najlepiej sprzedający się deweloper w Chinach, z siedzibą w Shenzhen, w ostatnich miesiącach starał się pozyskać fundusze poprzez pozbywanie się aktywów - od nieruchomości po udziały w spółkach zależnych - zarówno w Chinach, jak i w Hongkongu.

  Evergrande, którego 8,75% obligacje z czerwca 2025 roku spadły o ponad 6% do 18,625 centów w piątek, nie odpowiedziało na prośbę o komentarz. Podobnie jak Yuexiu.

  Ludzie odmówili identyfikacji ze względu na ograniczenia poufności.

  Evergrande kupił budynek nad portem, który znajduje się w dzielnicy handlowej i nocnego życia Hongkongu i zajmuje powierzchnię 345 000 stóp kwadratowych, od lokalnego rówieśnika Chinese Estates Holdings (0127.HK) za 12,5 miliarda HK$ (1,61 miliarda dolarów) w 2015 roku.

  Tamta transakcja ustanowiła rekord dla pojedynczej transakcji budynku komercyjnego w azjatyckim centrum finansowym z najwyższą ceną za stopę kwadratową w tym czasie. Dzięki niej nieruchomość stała się również największym pojedynczym aktywem Evergrande w mieście.

  Evergrande sfinansowało większą część transakcji za pomocą produktów sekurytyzowanych o wartości ponad 10 mld HKD, powiedziało jedno ze źródeł, co oznacza, że odzyska jedynie ograniczoną ilość gotówki ze sprzedaży budynku.

  PERSPEKTYWY EVERGRANDE

  Zarząd Yuexiu, który koncentruje się na rozwoju nieruchomości w rejonie Zatoki Chińskiej i jest obecny w Hongkongu, zaniepokoił się pewnością transakcji w czasie, gdy przyszłość Evergrande jest niepewna, powiedział jeden ze źródeł.

  Yuexiu otrzymał również wskazówki od rządu miejskiego południowego miasta Guangzhou, aby wstrzymać zakup pod koniec sierpnia, powiedział człowiek.

  Oddzielne źródło zaznajomione z tą sprawą powiedziało, że transakcja została wstrzymana pod koniec sierpnia, ponieważ rząd Guangzhou chciał najpierw dokonać przeglądu ogólnej sytuacji finansowej Evergrande, aby lepiej zrozumieć wykorzystanie wpływów ze sprzedaży aktywów.

  Rząd Guangzhou nie odpowiedział na prośbę o komentarz.

  Niezależnie od tego, Evergrande prowadzi ostateczne rozmowy w sprawie sprzedaży 51% udziałów w spółce zarządzającej nieruchomościami Evergrande Property Services (6666.HK) na rzecz Hopson Development (0754.HK), w ramach transakcji, która może osiągnąć wartość ok. 20 mld HK$, podały dwa źródła.

  Jedno z nich powiedziało, że obie strony finalizują szczegóły, w tym finansowanie dla kupującego.

  Zapytany o transakcję, Hopson powiedział, że wszelkie komentarze będą musiały poczekać do ogłoszenia.

  Transakcja z Hopsonem byłaby największą sprzedażą aktywów Evergrande, jeśli dojdzie do skutku. Inne interesy borykającego się z problemami dewelopera obejmują firmę zajmującą się butelkowaniem wody oraz producenta pojazdów elektrycznych.

  W zeszłym miesiącu Reuters poinformował, że Evergrande jest bliski sprzedaży stadionu piłkarskiego Guangzhou FC Soccer i okolicznych projektów mieszkaniowych Guangzhou City Construction Investment Group.

 •  

  pokaż komentarz

  Niezależnie od tego, Evergrande prowadzi ostateczne rozmowy w sprawie sprzedaży 51% udziałów w spółce zarządzającej nieruchomościami Evergrande Property Services (6666.HK) na rzecz Hopson Development (0754.HK), w ramach transakcji, która może osiągnąć wartość ok. 20 mld HK$, podały dwa źródła.

  Jedno z nich powiedziało, że obie strony finalizują szczegóły, w tym finansowanie dla kupującego

  Wszystko na kredyt