Znalezisko zostało zakopane. Głosowanie na treść nie jest już możliwe.

Eksperci w szoku. Arktyka idzie na rekord XXI wieku. Tyle lodu nie było od lat.

Eksperci w szoku. Arktyka idzie na rekord XXI wieku. Tyle lodu nie było od lat.

Eksperci od globalnego ocieplenia straszyli, że za kilkadziesiąt lat na półkuli północnej zabraknie lodu morskiego. Tymczasem obserwujemy właśnie niespotykany od wielu lat przyrost lodu. Jeśli trend ten się utrzyma, 2021 rok zapisze się z największym zasięgiem lodu na Oceanie Arktycznym w XXI wieku.

 •  

  pokaż komentarz

  Oho temat niewygodny. Będzie banik ? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Oho temat niewygodny. Będzie banik ? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @velmar: Informacja niewygodna/ nieprawdziwa

  •  

   pokaż komentarz

   @velmar: @SonGocha99: kiedy szury się nauczycie ze jak jest nczas to szkoda czasu czytac bo to na 90% fejk, pozostałe 10% to błąd w tłumaczeniu.

  •  

   pokaż komentarz

   @SonGocha99: @velmar: swoją droga, w proponowanym artykule na stronie nczas piszą ze globalnego ocieplenia nie ma bo w Szwecji zimno xDDDD jak ktos nie odróżnia pogody od klimatu to jak to traktować poważnie?

  •  

   pokaż komentarz

   @Mraq95:

   kiedy się dzieciaku nauczysz, że najlepszym sposobem na poznanie świata to własne rozpoznanie, a nie klepanie w kółko podsuwanych ci pod nos informacji ? I jednym z najskuteczniejszych sposobów na rozpoznanie to właśnie porównanie obu "stron barykady", zamiast zakrzyczanie jednej bo ci ktoś powiedział, że im "śmierdzą nogi", żebyś tylko nie słuchał ?
   Powodzenia

  •  

   pokaż komentarz

   @Mraq95:

   "ekologia" to nowa religia, w której każdemu półgłówkowi można wmówić, że ma "dobrowolnie" oddawać część swojej wypłaty oraz mu narzucać dowolne ograniczenia. Oczywiście tylko dla plepsu, bo jakoś bogaci sobie to wepchali głęboko w 4 litery. Ale na to też trzeba umieć pomyśleć trochę po swojemu, zamiast powtarzać modne rzeczy tylko dlatego, że "wszyscy" tak mówią.

  •  

   pokaż komentarz

   kiedy szury się nauczycie ze jak jest nczas to szkoda czasu czytac bo to na 90% fejk, pozostałe 10% to błąd w tłumaczeniu.

   @Mraq95: osoba która większość swoich komentarzy na wykopie ma związane z pandemią i corona virusem, nie jest dla mnie wiarygodna, na inne tematy zdania nie masz?

  •  

   pokaż komentarz

   @velmar: nczas nie jest druga strona barykady. Jest strona która wrzuca wszystko co przyjdzie autorom „na chłopski rozum” do głowy. Po co mam tracić czas na czytanie czegoś co z 90% szansa jest zbiorowiskiem kłamstw spisanymi przez jakiegoś półgłówka?

  •  

   pokaż komentarz

   @SonGocha99: czy ten temat jest związany z pandemia?

  •  

   pokaż komentarz

   @Mraq95:

   Skąd zatem wiesz co jest kłamstwem, a co nie ? Jakie masz kryteria ? Ktoś ci to tłumaczy ? Może twój "chłopski rozum" ci to podpowiada ? Gdzie wyczytujesz prawdę ? Skąd wiesz, że tamto jest prawdą ? Jak weryfikujesz informacje ? Masz jakieś autorytety ? Jak je weryfikujesz ? Czy po prostu coś wiesz i kropka ? Czy twoje doświadczenia życiowe są wystarczające do oceny rzeczywistości ? Czy aby na pewno są miarodajne ?

   Sokrates kiedyś powiedział "wiem, że nic nie wiem". Raczej głupotę ciężko mu zarzucić.
   Czytałem o badaniach psychologicznych, które to zweryfikowały. Szczegółów nie pamiętam, autorów również, a jest zbyt późno na szukanie. Ale wnioski są arcyciekawe.
   Otóż okazuje się, że ludzie głupi z małą wiedzą, mają tendencję do jej wyolbrzymiania i kreowania się na wszystko wiedzących. Tym samym są trudni w dialogu i zamknięci na argumenty. Natomiast ludzie z naprawdę sporą wiedzą, wykazują tendencje odwrotne - zaniżają swoją wiedzę i chętniej o czymś rozmawiają, wykazując większą otwartość w rozmowie.
   Taka luźna myśl na dobranoc.
   Dobranoc

  •  

   pokaż komentarz

   @velmar żeby to ”wlasne rozpoznanie” działało to trzeba mieć coś w głowie. Matka wie że wirusy nie istnieją bo ich nie widzi. Mycie rąk tylko jak są widocznie brudne. Kurz jest brudny ale ręką po grzebaniu przy dupie już nie. No chyba że papier puści ale to wtedy będzie widać. Choroby powoduje zimno i chodzenie bez czapki. Jak kiedyś w środku zimy wyszedłem z mokrą głową bez czapki odśnieżać to cały dzień gadała że będę chorował. Zrobiłem to specjalnie bo przez 2 tygodnie robiłem remont i od tygodnia nie spotkałem nikogo. Nie dotarło i szybko zapomniała. Ojciec od dawna w czapce i kalesonach. Nie może powiedzieć że się nie ubrał. Oczywiście winne zimne mleko.
   Kiedyś babcia usłyszała w radiu że drzewka pryska się olejem ozonowanym. Siostra uczona i niby mądra. Całe życie średnia koło 5. Wiedziała że woda utleniona to h2o2. Jakoś skojarzyła że jej się z tego osób zrobi. Babcia zadowolona bo wlała do oleju do smażenia kilka kropli wody utlenionej i pomogło. Nawet nie mogę połączyć faktów żeby to miało jakiś sens.

   Przed tym twoim własnym rozpoznaniem trzeba zdobyć wiedzę na temat świata i rozumieć zależności. Lepiej żeby pewne osoby zaufały naukowcom niż wymyślały własne teorie. Wiedza i mądrość to nie jest to samo. Jest pełno uczonych idiotów którzy biorą wszystko na swoją bezsensowną logikę. Brakuje im podstawowej wiedzy a zajmują się czymś wykraczającym poza ich poziom.

  •  

   pokaż komentarz

   @velmar: -przecież ocieplenie przejawia się oziębieniem( ͡~ ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   -przecież ocieplenie przejawia się oziębieniem( ͡~ ͜ʖ ͡°)

   @EltonJ: A jeszcze wcześniej globalnym deszczowieniem....(⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  •  

   pokaż komentarz

   źródło niewygodne

   @zwora: źródło dla debili #ftfy

  •  

   pokaż komentarz

   @velmar: tak, powinien być ban na dodawanie artów z tej gówno steony

 •  

  pokaż komentarz

  "The monthly average extent for October 2021 was 6.77 million square kilometers (2.61 million square miles). This ranked eighth lowest in the long-term satellite data record, tied with 2017. It was 1.44 million square kilometers (556,000 square miles) greater than the record low of 5.33 million square kilometers (2.06 million square miles) recorded in 2020, and 1.58 million square kilometers (610,000 square miles) below the 1981 to 2010 long-term average. Ice growth was robust across the Eurasian side of the Arctic, including the East Greenland Sea, but there was little expansion of ice southwards within the eastern Beaufort Sea."

  Czyli - ten rok jest zimniejszy niż ostatnie kilka lat, lodu przyrosło więcej niż w ostatnich kilku latach, ale jednak mniej niż kiedyś. To nie jest załamanie ogólnego trendu. Żadne zjawisko nie jest całkowicie liniowe i dotyczy to również globalnego ocieplenia. Mimo trendu wzrastającej średniej, nadal zdarzają się chłodniejsze lata. Przypominam, że w zeszłym roku mieliśmy minimum cyklu słonecznego, czyli do Ziemi dotarło mniej energii, dlatego ta zima ma prawo być chłodniejsza.
  Żadni eksperci nie są w szoku, co najwyżej "eksperci".

 •  

  pokaż komentarz

  Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach, więc śpieszę wyjaśnić dlaczego nie ma się z czego cieszyć.
  Rzecz w tym, że nie wzrosła grubość czapy lodowej, tylko jej powierzchnia. Co to zmienia? Dość sporo. Woda z topniejącego lodowca zmienia stopień zasolenia wód wokół Arktyki, a jak wiadomo słodka woda zamarza łatwiej niż słona. Więc kiedy na półkuli północnej przychodzi zima, to ten obszar łatwiej niż zwykle zamarza, problem w tym, że to cienka, nietrwała, najwyżej kilkumetrowa warstwa, która zniknie na wiosnę. To taki ledwie kożuch.
  To tak jakby jadąc małym fiatem po krętej górskiej drodze wpaść na zakręcie i spadając w przepaść i mówić "A mechanicy twierdzili, że nie da się maluchem rozpędzić do 200 km/h".

 •  

  pokaż komentarz

  Zasięg lodu morskiego jest wciąż mniejszy od średniej z 30 lat. Po prostu nie jest rekordowo niski. Aktualnie jest na przykład niższy od zasięgu w roku 2018. NCzas manipuluje czytelnikami.
  https://nsidc.org/arcticseaicenews/charctic-interactive-sea-ice-graph/

  źródło: i.imgur.com

 •  

  pokaż komentarz

  Wyraźny trend spadkowy średniej powierzchni arktycznego lodu od kilkudziesięciu lat, ostatnie kilka lat pod tym względem właściwie rekordowych odkąd zaczęto prowadzić badania:

  [1] https://nsidc.org/arcticseaicenews/
  [2] https://climate.nasa.gov/vital-signs/arctic-sea-ice/

  Zresztą to nie pierwszy raz kiedy ilość lodu arktycznego, która nie jest rekordowo niska, budzi taką ekscytację u co niektórych:

  [3] https://skeptics.stackexchange.com/questions/17695/did-the-arctic-ice-sheet-grow-by-60-from-2012-to-2013

  źródło: N_iqr_timeseries.png