Wpis z mikrobloga

Już wieczór, więc czas na nocne niebo ( ͡° ͜ʖ ͡°).

---------------------------------------

Dzisiaj na celowniku gwiazdozbiór Oriona. Jest to jedna z moich ulubionych konstelacji przede wszystkim ze względu na niezwykłą w mojej ocenie barwę światła #betelgeza będącej gwiazdą w końcowym etapie istnienia.



Gwiazdozbiór zawiera wiele obszarów z materią międzygwiazdową oraz młode masywne gwiazdy, które tworzą regiony gwiazdotwórcze. Najważniejsze z nich:


Ia – gwiazdy znajdujące się po prawej stronie, powyżej Pasa Oriona, oddalone o około 1100 lat świetlnych – szacowany wiek wynosi kilka milionów lat.


Ib – gwiazdy należące do Pasa Oriona oraz układ Sigma Orionis, oddalone o około 1550 lat świetlnych, o wieku 2 do 5 milionów lat.


Ic – obszar znajdujący się poniżej Pasa Oriona, oddalony o około 1650 lat świetlnych, a jego wiek wynosi 2 miliony lat.


Id – obszar zawierający Wielką mgławicę Oriona oraz gromadę otwartą gwiazd Trapez, oddalone o około 1350 lat świetlnych; ich wiek to mniej niż milion lat.



Trzy ułożone w jednej linii jasne gwiazdy, tworzące tzw. Pas Oriona wskazują Syriusza na południowym wschodzie i Aldebarana na północnym zachodzie. Są to Mintaka, Alnilam i Alnitak.



Najjaśniejszą gwiazdą jest Rigel (β Orionis, jasność 0,18m), druga co do jasności to Betelgeuse (α Orionis, jasność zmienna od 0,4m do 1,3m), Bellatrix (γ Orionis, jasność 1,64m). Oprócz jasnych gwiazd Orion zawiera również bardzo jasne mgławice, w tym widoczną gołym okiem Wielką Mgławicę Oriona (numery w katalogu Messiera M42 i M43). Znajduje się ona wokół gwiazd θ, ι i 42 Ori. Tuż pod pasem Oriona znajduje się mgławica Koński Łeb (IC 434). Mgławice te, wraz z jeszcze innymi, tworzą Obłok Molekularny w Orionie.


1. Nazwy i położenie najważniejszych gwiazd

2. Więcej na temat Betelgezy

#gwiazdynadzis #astronomia #gwiazdozbiory #kosmos #astronomia

PS.

Pobierz L.....a - Już wieczór, więc czas na nocne niebo ( ͡° ͜ʖ ͡°).



---------------------...
źródło: comment_ZHL3htFuKTgg9mr8bnlXY9XcvWrS7H7b.jpg
  • 3