Wpis z mikrobloga

#dziendobry #minelasiodma #ciekawostkiprawnoprawnicze

Wróciłem z wygnania, czas reaktywować ciekawostki ;) Jednak myślę, że zmienię nieco formę - od teraz będą pojawiać się rzadziej (a na pewno nie codziennie), za to w wielu wypadkach (choć na przykład dzisiaj jeszcze w starej, krótkiej formie) będą nieco dłuższe i bardziej wyczerpujące temat.

Czy wiecie, że...

...Łotwa była ostatnim państwem w Unii Europejskiej - a prawdę mówiąc, nie licząc Białorusi, to na całym kontynencie europejskim - które zniosło karę śmierci? Co prawda kary tej nie wykonano tam od 1996, ale formalnie taka możliwość istniała: w przypadku przestępstw nią zagrożonych w czasie pokoju do 1999r., a w przypadku popełnienia zabójstwa w czasie wojny aż do 1 maja 2012 roku, kiedy to zaczął tam obowiązywać protokół 13 do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka zakazujący stosowania kary śmierci niezależnie od okoliczności. Obecnie w Europie tylko wspomniana wcześniej Białoruś w swoim prawie ma przewidzianą ostateczną karę, a także ją w praktyce stosuje.

Zaciekawiła Cię powyższa informacja? Zasubskrybuj tag #ciekawostkiprawnoprawnicze , stosunkowo często pojawiać się będą nowe ciekawostki ;)
  • 11
@anonim1133: Przemyślę to. Mi osobiście też bardziej się podoba i pasuje krótka forma. Może jakiś kompromis, powiedzmy dla dłuższych tekstów jakiś dodatkowy/inny tag... zobaczę. Na razie spać idę bo padam z nóg :D
@Aqwart: Krótkie są o wiele lepsze. Jak ktoś che zagłębienia w temat, to taka notka jest wystarczającym startem do poszukiwań. Nie przepisujmy całego internetu :)

Ja zaś prosiłbym raczej o skupienie się na naszym kraju :) Kto wie, co jeszcze przede mna ukrywa ;)