Wpis z mikrobloga

Leszy (borowy, borowiec, laskowy, leśnik, gajowy, leśny dziad)
Uważany był przez Słowian za pana lasu i władcę żyjących w nim zwierząt. Ukazywał się pod postacią mężczyzny o nienaturalnie białej twarzy, jego wzrost zmieniał się w zależności od wysokości drzew. Czasem przychodził jako wilk, niedźwiedź, puchacz, czasem przybywał jako wichura.Słowiańskich przodków Leszy traktował obojętnie, no chyba że szkodzili puszczy.Jego charakter można określić jako neutralny, zaś usposobienie wobec ludzi w dużym stopniu zależy od tego jaki jest ich stosunek do lasu.Mógł zaprowadzić wędrowców w głąb lasu, bądź bezpiecznie z niego wyprowadzić, wysypać dzieciom zebrane runo leśne z koszyka, uchronić przed atakiem zbójców, wydać na pastwę dzikich zwierząt lub ochronić przed nimi.Zdarza się też, że czasami po prostu wypędza człowieka z lasu, wygrażając swoim kosturem i rzucając w niego pniami i konarami drzew.

Borowy przetrwał w polskich wierzeniach ludowych aż do końca XIX wieku (Bohdan Baranowski przytacza podanie, według którego borowy pomógł w ucieczce dezerterowi z carskiego wojska).Pojawiać się on miał najczęściej w postaci człowieka ubranego w mundur strażnika
leśnego.

W 966, wraz z przyjęciem chrztu przez Mieszka I, rozpoczęły się wyprawy misyjne mające na celu chrystianizację ludności.Chrześcijańscy księża przy nawracaniu Słowian utożsamiali postaci zich wierzeń z diabłem. W ten sposób ludowy demon słowiański oficjalnie został diabłem Borutą. Myśliwi jednak wciąż składali ofiary
przy sosnach, po to, aby Boruta sprzyjał im w polowaniach. Dzięki nim
Boruta przetrwał do dziś, chociaż jego wyobrażenie znacznie zmieniło
się na przestrzeni dziejów. Dziś jest nie tylko bohaterem wielu legend,
jest wręcz symbolem wielu kultur a nawet występuje w wizerunku
herbu miasta Łęczycy.


źródło:http://www.polskieradio.pl/24/1022/Artykul/564204,Slowianskie-zle-moce-Jest-sie-czego-bac
http://ostoja-szczecinek.pl/kronika/co-bylo-przed/ae8cd3.pdf
grafika:http://martaemilia.deviantart.com/art/Leszy-317271173

#slowianie #slowianskapolska #rodzimowiercy #etnografia #ciekawostki #demonologia #demonologiaslowian
karolgrabowski93 - Leszy (borowy, borowiec, laskowy, leśnik, gajowy, leśny dziad)
Uw...

źródło: comment_MVyPblNbDXK71FgWrbRYumKO5uQG2AG1.jpg

Pobierz
  • 7
@Bambamdilla: Z badań etnografów oraz religioznawców wynika dość jednoznaczne podobieństwo. Tu masz dość ciekawy cytat :

Cechą polskiej demonologii ludowej jest również jej stosunek do przejętych z religii rzymskokatolickiej wątków wierzeń w diabły i czarownice. W trakcie trwania wielowiekowych działań chrystianizacyjnych wyobrażenia tych postaci przeniknęły do sfery wierzeń ludowych, uległy następnie procesom asymilacji i polonizacji. Następnie doszło do ukształtowania się specyficznie polskich wyobrażeń diabłów ludowych, szlacheckich i miejskich. Stanowiły one połączenie
@karolgrabowski93: Rzeczywiście, można dostrzec podobieństwo. Zajrzałem też do "Bestiariusza słowiańskiego" i jest podobna wzmianka o Borucie: "Wraz z nastaniem Królestwa Polskiego opuścił pradawne puszcze i bory (...)". Chociaż zupełnie niepodobny do Leszego pod względem charakteru, zachowania i wyglądu i wydawać by się mogło, że łączy ich jedynie wspólne pochodzenie.
@Hadzi: Raczej wątpię że bezpośrednio na Leszym się wzorował. Ale mógł czerpać inspiracje z Herna z mitologi staroangielskiej lub inspiracjami z mitologi cetlów oraz wierzeń wikingów które moim zdaniem znając historię miały wpływ na ludy angielskie.Nie jestem wstanie więcej powiedzieć bo nigdy nie zagłębiałem w tamte wierzenia głębiej tylko pobieżnie.