Wpis z mikrobloga

Mam do wydania około 1k złota. Wpis dot. polecanych lapków cumpla @Pustulka przeczytałem wielokrotnie. Wybór padł w sumie na 4 modele:

-HP Probook 6460b ~650
-Lenovo Thinkpad t420 ~870
-HP Elitebook 2560p ~800
-HP Elitebook 8460p ~1k

Komputer jest mi potrzebny na uczelnię oraz chciałbym z niego korzystać z 3-4 lata. Co do ściślejszych wymagań:
- wirtualizacja (tutaj w sumie bez szaleństw linux w trybie tekstowym od święta windows server)
- Octave/Matllab
- Java i C++
- gry (bardzo rzadko, ale fajnie by było pomłócić coś na emu psx'a lub ds'a)
- pdfy z materiałami
- filmy w sumie też rzadko (chyba, że już naprawdę nie miałbym co robić na okienku ( ͡° ͜ʖ ͡°))
- mirko

Teraz przejdźmy do pytań:
1. Mam sporą wadę wzroku (dalekowidz here) i obawiam się, że 12,5 calowy ekran w 2560p może być trochę za mały jak dla mnie.
2. Czy warto dopłacać do matrycy 1600x900 czy lepiej kupić tańszy model z niższą rozdzielczością? Pomijając już sam fakt, że lapek służyłby do kodowania.
3. Jak się ma awaryjność z kartą quadro nvs 4200m, mówię tutaj o thinkpadzie?
4. Warto kupować lapki z używanymi dyskami ssd (3-4 letnie), czy lepiej z tradycyjnym dyskiem i za miesiąc lub dwa kupić nowy?
5. Jest spora różnica między i5-2410m a i5-2520m i wyżej, #!$%@?ę tutaj od testów semantycznych (chodzi mi bardziej o komfort pracy)?
6. Lapek poleasingowy z gwarancją 3 miesiące i więcej? Czy osoba prywatna bez gwarancji i nieznanego źródła? W drugim przypadku niekiedy ceny potrafią być bardzo atrakcyjne.

Laptopy z c2d i i3/5/7 pierwszej generacji odpadają z powodu swojego wieku oraz chciałbym coś nowszego.

#pustulkowelaptopy #laptop #pytanie #komputery
  • 19
2560


@Haptisimo: auć rozdziała 2560 na lapku to masakra, jak nie robisz grafiki to chyba ci taak nie potrzebna, bedziesz programował wieć wazniejsze dla Ciebie będą wikesze literki, najlpiej idź do jakiegos media martk i zobacz w praniu czy przypasi ci taka rozdziałka
@Haptisimo:
Usuń tag zanim się dostanie. Karty dedykowane w tych starszych lapkach bym sobie odpuścił, często podają, a wiele komputerów z nimi ma je po prostu "regenerowane", więc już wkrótce będzie to samo, zwłaszcza na alledrogo. Ja bym wziął t420 z matrycą hd+ z uwagi na większą powieżchnię roboczą. Co do dysków ssd 3-4 letnie odpadają, 1-2 to zależy od modelu, kontrolera i przebiegu. Zakład, że w razie ewentualnej awarii i
@LOLWTF:
Miałeś pavilliona, atramentową drukarkę czy jeszcze coś innego? Elitebooki, probooki i zbooki są przeważnie dość udane, pavillionów natomiast nie polecam.
@Blitzkrieg:
Większość narzekań na laptopy hp dotyczy serii pavilion, natomiast na probooki, elitebooki i zbooki już relatywnie mało, a co za tym takie też są polecane. Nie jestem tutaj największym ekspertem, ale skreślanie całej marki i wszystkich produktów z uwagi na kilka produktów które się miało i padły jest niepoważne. Elitebooki i część probooków jest dość udana, takie też mamy tutaj, więc przy doradzaniu nie powinniśmy się kierować niechęcią do marki,
@Blitzkrieg:
W najniższych segmentach wszyscy robią porównywalny chłam. Wpis dotyczy laptopów i to właśnie do nich tutaj powinniśmy się ustosunkowywać, co do samej opinii na temat elitebookow, probookow czy zbookow to nie jest tylko moja opinia mnóstwo osób napisze czy powie ci to samo, sam so ie tego nie wymyśliłem na potrzeby tagu czy tego wpisu. Autor tutaj powinien wybierać pomiędzy t420, a elitebookiem 8460p, ten pierwsz w rozsądnym stanie będzie
@Pustulka: ojciec miał ze 2 czy 3 drukarki HP psujące się zaraz po końcu gwarancji, miałem kiedyś laptopa, który też się rozpadał zaraz po około 2 latach, znajomi maja podobne doświadczenia. W takiej chwili mam gdzieś firmę, która traktuje w ten sposób klienta. Tak działa wolny rynek ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jestem osobą, która potrafi nie lubi złego traktowania przez firmy :) nie chodzę do sklepów, gdzie
@LOLWTF:
E tam dalej twierdzę, że akurat ich elitebooki czy zbooki to niezłe laptopy, kilka probooków też się znajdzie, no, ale na te bardziej masowe, konsumenckie czy mulitemedialne laptopy HP możesz narzekać.
o do matrycy: warto dopłacać. Ja bym już nie kupił niczego niżej FHD.

Co do procesora: czemu uparłeś się na i5? Takim przykładowym i3-5157U ja bym wcale nie pogardził. ;)

Jak jesteś chłop, a nie jakiś karłowaty rurkowiec, to bierz 15", a za jakiś czas kup sobie tablet.


@Blitzkrieg:
ad 1. W tym przedziale cenowym nic z fhd nie znajdę (chyba, że plastikową zabawkę, która połamie mi się po tygodniu)
ad