Wpis z mikrobloga

@mnht: SAP Hana jest to nic innego jak silnik bazodanowy tylko działający in-memory czyli dane przechowywane są w pamięci zamiast na dysku. Takie cudo oczywiście ma swoją cene :) i np w takim MS SQL server 2014 też jest taka możliwość i ogólnie zyskuje to sporą popularność.
s/4 kolejny business suite od SAP'a tylko działający na SAP HANA. SAP ERP ( r/3 ) raczej nie zastąpi, r/3 jest za bardzo popularny.
Nie mogę już edytować powyższego, a za szybko kliknąłem enter ;) Z tego co mi wiadomo to chodzi raczej o silnik bazy danych. Aktualnie podczas programowania w ABAP bardzo duży nacisk kładzie się na odciążanie bazy danych (jak najwięcej przetwarzania w kodzie). W przypadku Hany jest inaczej i jak najwięcej 'logiki' przerzuca się właśnie na bazę (przez to że w jakiś sposób jest trzymana w pamięci RAM) Raczej nie masz się czego
@Acrene: @whill3r: w SAP juz troche czasu siedze i jestem ciekaw jak bardzo s/4 moze "zamieszac" w spolecznosci konsultantow funkcjonalnych. Slyszalem, ze dane beda przechowywane w pamieci a front-end bedzie w html5. Zastanawiam sie na co sie szykowac. Obecnie ogarniam finansowke plus troche abap, co pozwala mi projektowac custom funkcjonalnosci dla klientow. Jezeli s/4 miałoby w przyszlosci wyprzec ERP (o ile to prawda), to nie wiem czy mam zaczac sie
@mnht: Po prostu SAP Fiori w UX robi swoje i na prawde przyjemnie sie na to patrzy :). Jeżeli zaczniesz się teraz uczyć HTML 5 to zanim s4 stanie się na tyle popularne to ty dawno to zapomnisz. A tak w ogóle pewnie nawet ci to nie będzie potrzebne. Na pewno na takiej prezentacji handlowej Fiori będzie robiło lepsze wrażenie niż stary interfejs SAP ERP.
Wróżbitą nie jestem czas pokaże ale
@Qrystus: @Acrene: nie mialem kontaktu z fiori jeszcze i to mnie martwi. Wyglada jak wizualna nakladka na dane z ERP. Problem w tym, kiedy end user mi zglosi problem, ze cos mu sie nie zgadza w tych cukierkowych danych prezentowanych na ekranie jego ipad'a / pc / etc. Jak sie zabrac za szukanie przyczyny? Obecenie, sprawdzałbym tabele itd. Ciekaw jestem jak to bedzie wygladac w hana (tabele zostaja czy tylko
@mnht: Sprawdzasz usluge odata. Dane i tak są zaciągane z erPa. Fiori to tylko frontend i stoi na osobnym serwerze. Ostatnio to wdrazalem wiec wiem jak to wygląda. W przypadku hany wygląd a to identycznie jak w przypadku każdej innej db. No może poza kilkoma zmianami optymalizycyjnymi. No i bw zajebiscie działa na hanie. Ale to wynika z specyfiki bw i hany