Wpis z mikrobloga

280 - 1 = 279
Trening ucha + ogrywanie "mód" (?)
#muzycznymiesiac (+ pytanie z #teoriamuzyki i może #gitara )

"Mody" po polsku to gamy czy skale modalne? Czy to jednoznaczne, czy jeszcze inaczej zwane? :P Nie ogarniam teorii muzyki po polsku - niepotrzebnie pokręcone i udziwnione wg mnie :P Próbowałem trochę szukać, ale nawet nie ma polskiej wersji na wiki, więc chyba nikt nie wie hahaha :D
https://en.wikipedia.org/wiki/Mode_%28music%29
  • 2
@dyeprogr: Słuszna uwaga, polska edukacja muzyczna jest mocno skostniała, nie tylko pod względem trzymania się od lat niepraktycznych nazw, ale też podejścia nauczycieli zadzierających nosa jakby "nasz" niemiecki system był pępkiem świata. "Modes" to po prostu skale modalne, przesuwa się tylko tonika na kolejne stopnie w stosunku do skali majorowej.
@dyeprogr: @NeXIcE:

Ale z tą jednoznacznością tak troche nie do końca, bo kiedy przetłumaczymy 'modes' jako 'skale modalne' to znaczenie ograniczymy jedynie do skal zbudowanych na kolejnych stopniach skali durowej...
A inne skale podstawowe też mają swoje "mody", przykładowo skala alterowana zbudowana jest na siódmym stopniu skali melodycznej minorowej ale do szufladki 'skala modalna' to ona już nie wejdzie ;)
Ja spotykałem z określeniem "mody" albo "kolory", a oficjalnie chyba