Wpis z mikrobloga

@Wonziu: Na balkonie możesz robić/montować co chcesz, na powieszenie jednostki zewnętrznej "poza obrysem" musisz mieć zgodę zarządu.

Problem może być też z skroplinami jak nie masz przy samym balkonie rynny (sąsiedzi mogli by się wkurzać jak byś mi kapał na pranie), ale to da się rozwiązać wiadrem od mopa :)
@Diabl0: @ZwyklyMarcin: tzn. ze spółdzielnią sprawy mam załatwione jakby co. Ciekawi mnie jakie są koszta, jak to wypada w praktyce i gdzie Cię nie orżną :) Patrzę teraz po stronach i próbuję się zorientować - temat bardzo fajny ;]
@Wonziu: Koszta w olbrzymiej mierze zależą od samej jednostki - moc/wydajność, zużycie energii, dodatkowe bajery itp. Musisz po prostu dzwonić, dowiadywać się a później porównywać ceny i opinie. Ja za dużą 4,7 kW inwerterową z montażem płaciłem 4,5k (bez paru groszy), natomiast za mniejszy 2,1kW ale po przeciwnej stronie mieszkania (długie przewody, pompka skroplin, przewierty przez 3 ściany) 3,5k

Warto też się upewnić i sprawdzić (nie wiem czy się nie zmieniło),
@Wonziu: Podbijam to co powiedział kolega wyżej. Weź też pod uwagę, że agregat może #!$%@?ć sąsiadów. Na ogólny koszt, ma wpływ rozwiązanie jakie zastosujesz do odprowadzania skroplin, plus ewentualny wydatek na podnośnik jeżeli nie masz balkonu i mieszkasz wysoko.
@Diabl0: o, dzięki. A jaki masz typ? W sensie - czy klimatyzujesz jedno pomieszczenie czy całe mieszkanie? Czy instalacja była bolesna (czy długo to trwało itd.)?

Z tego co widzę to chyba na razie najsensowniejszy będzie ten wariant przenośny, że (jak rozumiem) ma się pudełeczko, które jeździ po pomieszczeniach - w wybranym wsadza się rurkę za okno i klimatyzuje :P

Tak to rozkminiamy, dzwoniąc po firmach, ale po prostu chcę się
@Wonziu: Wszystko zależy od wielkości i rozkładu mieszkania. Ja mam dość "otwarte" mieszkanie więc teoretycznie wystarczył by jeden klimatyzator. Niestety mam też gabinet od strony wschodniej i non stop pracują tam komputery przez napływ zimnego powietrza przez drzwi nie wyrabiał (a wentylator stojący w drzwiach przeszkadzał), dlatego mam obecnie dwa klimatyzatory typu split inverterowe.

Bolesność instalacji - raczej niewielka. Oczywiście wszystko zależy co i jak instalujesz oraz jakich specjalistów/partaczy wynajmiesz. Za
@Wonziu: nie kupuj przenosnej klimy patalachu bo przeciez wypluwajac za okno gorace powietrze jakims wezem... do pomieszczenia bedzie sie zasysac przez to samo okno powietrze z zewnatrz by wyrownac ciesnienie xd

przenosne klimy to debilizm. instaluj normalna klime poszukaj na allegro czegos z montazem i tyle. pluz jak masz duzo okien od slonca to pomysl o lustrze weneckim. oczywiscie instalowanym na zewnatrz szyby a nie wewnatrz :p