Wpis z mikrobloga

Moja psychika na zawsze została zniszczona ( ͡° ʖ̯ ͡°)
#ksiazki #orwell #1984

Jestem świeżo po lekturze "1984" Orwella i powiem szczerze (a rzadko to mówię) ta książka to istny majstersztyk. Autor robi z czytelnikami co chce: najpierw razem z Winstonem nienawidziłem Partii, po czym, pod koniec książki, razem z Winstonem zostałem "nawrócony". Co prawda na chwilę, ale jednak. Kto nie czytał, koniecznie niech zobaczy.

Uwaga, spojlery:

  • 14
Zamiast szpiegujących teleekranów mamy smartfony (które przecież mogą podsłuchiwać i widzieć), władza co jakiś czas znajduje sobie powody żeby zwiększyć inwigilację, zamiast "2 minut nienawiści" mamy internet w którym obrzucamy "wrogów publicznych" błotem. Żyjemy wciąż w strachu przed zagrożeniem: co jakiś czas ataki terrorystyczne, Ukraina, ISIS.


@Pietrek558: ale wiesz, że każdą z tych rzeczy można odpowiednio dobrać pod warunki, które były 50-100-300 lat temu? :)

wtedy też były podsłuchy, inwigilacja, nienawiść
@deroo:

ale wiesz, że każdą z tych rzeczy można odpowiednio dobrać pod warunki, które były 50-100-300 lat temu? :)


No nie do końca, bo jak ktoś kogoś chciał podsłuchać, to musiał albo przy nim być, albo zamontować mu podsłuch. Teraz nie dość, że każdy dobrowolnie ten "podsłuch" sobie nosi w kieszeni (i za niego płaci!), to jeszcze systemy rozpoznawania mowy analizują jego słowa automatycznie. Skala jest tysiące razy większa, potrzebne środki
@Pietrek558: No dobrze, ale fakt jest taki, że zmienia się tylko technologia, wszelkie zasady są wciąż te same, zmieniają się tylko możliwości.

Zresztą póki co, to jest jeszcze na etapie paranoi, bo 99.9% ludzi nie jest przecież wartych podsłuchiwania, a najbardziej wszelkie 'naruszenia prywatności' oburzają ludzi, których i tak nikt by nie chciał szpiegować.