Wpis z mikrobloga

Poszukuję samochodu dla siosty. Budżet ok 30 tys. Zastanawiam się nad Oplem Astrą, bo sam taki samochód mam i jestem bardzo zadowolony. Za tą cenę można kupić 3-4 letnią Astrę 4, lub o rok młodszą Astrę 3 (Classic). I tu pytanie - szukać Astry 4, samochodu nowszego konstrukcyjnie ale droższego w utrzymaniu i z początku produkcji (czyli prawdopodobieństwo "choroby wieku dziecięcego"), czy jednak lepiej szukać tego co znam (Astra 3) i wiem, że kłopotów nie sprawia, ale jednak samochód konstrukcyjnie już 10 letni?
#motoryzacja #samochody
  • 17
@hajen: nad clio też się zastanawiałem. Ogólnie samochód w większości do miasta, dwa razy w miesiącu trasa ok 300 km. Ale przestrzeń w środku i bagażnik też ważna - jednak ma to być samochód rodzinny.
@kma1987: a ja mam astrę 4 z silnikiem 1.6 (115km) z 2010 roku. W mieście pali w okolicach 10l, na trasie można do 7 zejść jak się go bardzo nie gniecie.
Co do minusów to są to przednie hamulce - są za małe tarcze i bardzo często się owalizują (cena tarcz nie robi tu wielkiej różnicy) i potem czuć delikatne bicie na kierownicy.
Musiałbyś przerzucić te 30 tysięcy, żeby kupić astrę
@kma1987: Zależy, jak duża rodzina. Ja Opla nie kupię. W rodzinie miałem 4 ople. 2 rdzewieją, a w 3 paliły się komputery. Ja wiem, że nowsze auta to już nie to samo, ale nie chciałbym takiego auta.

Megane też może jej odpowiadać, bo te auta wychodziły z dobrym wyposażeniem, a były tanie, dlatego za 30-32k można kupić nawet takie auto w salonie z gwarancją.
@isamaul: od jak dawna ją masz? Od nowości?
Właśnie koszty utrzymania mnie głównie interesują. Sypie się coś?
Ja mam Astrę 3 1,6 benzyna i jak widzę Twoje spalanie to u mnie spala o 1-2 mniej.
I właśnie porównuję Twoją wypowiedź do @kozaqwawa:, to jest dokładnie przeciwieństwem...
@hajen: sam mam Astrę 3 już od 4 lat, i mam też znajomych (dokładnie trzech), którzy tez mają Astrę 3. I wiem, że one są w miarę bezawaryjne.
Nad Megane też się zastanawiam. Nawet mam jedną umówioną na oglądanie.
@kma1987: Może jeszcze chwalę to auto, bo mam je dopiero od kwietnia :D
Co do zawiesznia się nie wypowiem bo ktoś przed sprzedażą wymienił amorki i miałem sprawność na okolicach 83%.

Moje auto waży 1400kg a nie ma bogatego wyposażenia - stąd większe spalanie, dodatkowo mam też ciężkawą nogę.
Auto ma przejechane 94k km.
@isamaul: Powiem Ci, że dużo pali jak na Astrę. Mam diesla, taka sama moc, ale silnik 2.0, dużo cięższa buda, w mieście nie przekracza nigdy 8, a w trasie to przy ecodrivingu można na prawdę osiągnąć niezłe rezultaty (tylko, że ja jeżdżę głównie autostrady, więc raczej bliżej 7 niż 5).
@kma1987: @isamaul: padre jezdzi tym padłem od 2010 roku, egzemplarz z niemieckiej fabryki kupiony nowiutki w salonie w Warszawie silnik 1.4L Od początku spalanie było wysokie (zimą do 13l po mieście) samochód jest za ciężki na tak mały silnik, dramatyczne spalanie przebija tylko koszmarne przyspieszenie. Nie było większych kłopotów z mechaniką czy elektroniką poza sprzęgłem i spręzynami zawiesznia, ktore nie dość ze padły przy śmiesznym przebiegu to jeszcze byly koszmarnie
@HetmanPolnyKoronny: chodzi bardziej o to, że czasem niektóre części są zmieniane po kilku latach produkcji.
W astrze 3 było tak np. z sondą lambda, cewką zapłonową, wentylatorem chłodnicy. Okazały się awaryjne, więc po 3-4 latach produkcji zmieniono dostawcę. lub model.
@kozaqwawa: a termostat nie dawał o sobie znać? Jak tak jeżdżę teraz to żałuję, że nie wziąłem wersji 1.4 (140KM) albo 1.6 (180KM). Mimo większej ilości koni, pali podobnie do mojego silnika, który jest bez turbo. Ale kupując auto zrezygnowałem z silnika z turbiną, bo jeżdżę głównie po mieście więc diesiel byłby strzałem w stopę. A nie mogłem się wtedy przekonać do uturbionej benzyny (koszty serwisowania).

Teraz bym szukał wersji z
@hajen: no tak, ale porównywanie spalania zwykłej jednostki wolnossącej do turbodiesla o większej pojemności to według mnie słabe porównanie :D Co nie zmienia faktu, że w skrajnym przypadku auto spaliło mi 12 litrów na 100 :D
Najlepsze są ogłoszenia z silnikiem 1.4 i ktoś pisze, że ma spalanie w mieście 6 litrów :D :D :D :D :D


@isamaul: moze podaje spalanie w trasie albo na postoju ;D w serwisie powiedzieli ze tyle pali i juz....