Mecz: Barcelona – Sevilla
Sędzia: William Collum

Sytuacja miała miejsce już na samym początku spotkania, co jeszcze raz dowodzi tezie, że sędzia musi być skupiony od pierwszego do ostatniego gwizdka, gdyż bardzo ważne sytuacje meczowe mogą mieć miejsce zarówno w pierwszej jak i ostatniej minucie.
Pan William Collum w tej sytuacji podjął decyzję o rzucie wolnym bezpośrednim (B) nie karząc Mascherano napomnieniem. W tym poście poddam całą sytuację analizie i podejmę własną decyzję.
Wślizg Mascherano rozpatrujemy w następujących kategoriach:
Nieostrożność, brak korzystnej akcji (brak kartki)
Przerwanie korzystnej akcji (napomnienie) z angielskiego Stopping a Promising Attack - SPA
Pozbawienie drużyny realnej szansy na zdobycie bramki (wykluczenie) z angielskiego Denying an Obvious Goal Scoring Opportunity – DOGSO

Zanim jednak rozpatrzymy tę akcję w powyższych kategoriach zastanówmy się czy w ogóle był faul?
W TYM momencie następuje kontakt Reyesa z piłką, a w TYM kontakt Mascherano z nogą Reyesa. Tutaj raczej nie ma co omawiać, wszystko widać na załączonych obrazkach wyraźnie.

Stwierdzamy że faul był. Możemy teraz wrócić do naszych kryteriów brak korzystnej akcji, SPA, DOGSO.
Tutaj pomocny będzie TEN obrazek. Cała akcja rozkręca się dość dynamicznie, Reyes otrzymuje prostopadłe podanie, wyprzeda Mascherano, wypuszcza piłkę i stopklatka.

Po pierwsze oceniamy gdzie znajdują się współpartnerzy zawodnika wykonującego wślizg. Otoczyłem ich czerwonym kolorem. Czy byli oni wystarczająco blisko sytuacji żeby w razie czego, gdyby Mascherano minął się z piłką przeszkodzić Reyesowi? Wszystko oczywiście zależy od dynamiki akcji, ich zdolności motorycznych oraz wielu innych rzeczy. Przewiduję jednak, iż gdyby obrońcy biegli nadal za napastnikiem, mogli przeszkodzić mu w spokojnym oddaniu strzału i w jakiś sposób wpłynęliby na niego (nie musi to być koniecznie zblokowanie strzału, już zwykły bieg obrońcy za napastnikiem może spowodować że ten spudłuje)

Po drugie oceniamy odległość od bramki. Zaznaczone na niebiesko. W momencie wślizgu jest to jakieś 21 metrów. Napastnik z pewnością musiałby popędzić jeszcze parę metrów żeby być w doskonałej sytuacji do oddania strzału, a z pewnością popędziłby za nim obrońca i mógłby mu przeszkodzić (patrz punkt wyżej)

Ostatnim czynnikiem jest kierunek lotu piłki. Futbolówka zmierza bardziej w kierunku chorągiewki rożnej, niż bramki, więc automatycznie sytuacja jest cięższa do skończenia.

Czas na podęcie decyzji. Dla mnie sytuacja jest oczywista i spośród trzech możliwości wybieram SPA, czyli przerwanie korzystnej akcji, za co Mascherano powinien być ukarany napomnieniem (żółta kartka). Szkoda, że sędzia popełnił taki błąd, gdyż akcja była wręcz podręcznikowa i nie można usprawiedliwiać tej decyzji faktem, iż był to pierwszy faul w meczu. Przepisy nie rozróżniają faulu w 3. sekundzie meczu i w 98. minucie. Pamiętajmy jednak, iż arbiter wszystkie powyższe czynniki musi ocenić w przeciągu 1-2 sekund. Sytuacja ---> Decyzja, nie ma czasu na analizowanie.

MOJA DECYZJA: B + (rzut wolny bezpośredni i żółta kartka dla Mascherano za przerwanie korzystnej akcji)

Dzięki za przeczytanie, przepraszam za słabe rysunki (wszystko w paincie), mam nadzieję, że czegoś się dowiedzieliście dzięki mojemu wpisowi i będziecie mogli zaszpanować przed kolegami znajomością przepisów. Sądzę, że każdy kibic powiniem chociaż w minimalnym stopniu orientować się w przepisach, gdyż ułatwia to oglądanie pięknego widowiska jakim jest mecz piłki nożnej. Jeżeli macie jakieś uwagi możecie śmiało pisać na pw czy tutaj. Piszcie czy chcielibyście czytać kolejne takie analizy sytuacji meczowych

#pilkanozna #sedziowanie
  • 9
@ReaSSe: fajny wpis. Jak oglądam sobie urywek streama z sytuacja to zauważam dwie rzeczy:
1) zawodnik z 6 (to chyba Alves?) raczej truchtał niż był na pełnej prędkości, szczególnie widać jego niezdecydowanie gdy jest moment wślizgu, więc wydaje mi się, że już napastnika by nie dogonił
2) Mathieu (nr 24) miał za to dalej do piłki ale był na pełnej prędkości. Z 2 strony ok. 41 sekundy filmiku widać jak Mathieu
@No25: Zgadzam się z tobą w 100%. Z tego klipu tylko ciężko jest stwierdzić czy piłkę zagrał biały z nr 20 czy czerwony z nr 6. Mogło być tak, że piłkę zagrał zawodnik z Barcy przez przypadek, przez co pozycja spalona nie następuje. Jeżeli jednak to zawodnik biały zagrał piłkę, a Mascherano zmuszony był do interwencji i jednocześnie przeszkadzał mu w tym zawodnik stojący, to powinien być odgwizdany spalony. W tym
@TinyHadronCollider: Fakt, iż Mascherano wykonuje wślizg wpływa na to, jak biegną pozostali obrońcy. Sędziowie nie mogą oceniać tego, czy zawodnik jest szybki czy wolny, może ocenić tylko odległość obrońców. W tym wypadku są oni na tyle blisko, żeby zakwalifikować to na żółtą kartkę, a nie na czerwoną. Czerwona kartka według mnie byłaby tutaj zbyt krzywdząca.
@No25: Też tak sądzę, ale ten klip warto rozważyć w kategoriach "co by było gdyby". Gdyby zawodnik Sevilli zagrał piłkę, powinien odgwizdany zostać spalony.