Wpis z mikrobloga

Nawiązując do dzisiejszych ćwiczeń alarmowych w Warszawie związanych z uruchomieniem instalacji alarmowej w postaci syren (pewnie większa część #warszawa nawet nie zauważyła ( ͡° ʖ̯ ͡°) ).

Niestety jest parę dużych problemów związanych z całym systemem alarmowym:

1) Duża część syren najzwyczajniej w świecie nie działa - wychodziłem z domu i usłyszałem JEDNĄ syrenę (wewnątrz nic nie było słychać), cofnąłem się i sprawdziłem w sieci czy nie ma informacji o ćwiczeniach - na szczęście była, potem kiedy pytałem się znajomych, którzy byli w tym czasie na uniwersytecie, żaden z nich nie usłyszał nawet sygnału alarmowego.

2) Ludzie nie wiedzą co oznacza który sygnał alarmowy (pamiętam, że kiedyś w komunikacji miejskiej przylepione były kartki z dokładnie opisanymi rodzajami sygnałów, teraz jakoś nigdzie tego nie widzę)

3) Co gorsza, ludzie nie znają procedur stosowanych podczas alarmu

4) Nie ma infrastruktury (schrony itp.), a jak jest, to w zasadzie mało wie gdzie takowa się znajduje

5) Edukacja (przysposobienie obronne) stoi na żałośnie niskim poziomie, brakuje też jakichkolwiek kampanii edukacyjnych

Nie wiem jak sytuacja wygląda poza większymi ośrodkami miejskimi, jak ktoś się orientuje, będę wdzięczny za komentarz

Podsumowując: w razie jakiegokolwiek poważniejszego zagrożenia (bez znaczenia czy będzie to rozprzestrzenianie się toksycznego środka chemicznego, nalot czy bomba atomowa) jesteśmy głęboko w dupie

  • 6
8) I co mają zrobić w razie takiego alarmu? Udać się do nieistniejących schronów i punktów zbiorczych? udrożnić drogi w miastach ? udać się do WKU na przydział mobilizacyjny?

Cwiczenie sluzb, ale niestety nie spoleczenstwa
@Krakatoa: prawda to. Jednak, po pierwszym nalocie (mam nadzieje ze do niego nie dojdzie) wszyscy wkuja sygnaly alamrmowe na blache juz tego samego dnia. O to bym sie nie martwil. A ze nie mamy infrastruktury... no tego nie uda sie juz w 1 dzien zbudowac...
po pierwszym nalocie (mam nadzieje ze do niego nie dojdzie) wszyscy wkuja sygnaly alamrmowe na blache juz tego samego dnia


@mgo01: Myślę, że te dwa sygnały które obecnie obowiązują dadzą radę wkuć w pół minuty

@Krakatoa: Ludzie nie muszą wiedzieć gdzie są schrony i nie muszą znać procedur podczas alarmu. Po to ćwiczy obrona cywilna żeby to ona w razie W potrafiła ludźmi pokierować. Chociaż dobrze byłoby gdyby ludzie choć