Wpis z mikrobloga

Podsumowanie dla ludzi zainteresowanych wolnością m.in. informatyczną ( #bitcoin #tor
#kryptoanarchia itd )

Z punktu widzenia ludzi którzy chcą mieć wolność, jaka sytuacja była by idealna
i jakie zdanie w nadchodzących #wyborach mają kandydaci.

Po pierwsze, co chcemy osiągnąć? Czym jest wolność? Dla mnie i pewnie wielu z Was jest to:

# możesz robić co tylko chcesz o ile nie szkodzisz (bardzo wyraźnie i nie-fair) innym
# wolność informatyczna/informacyjna, w tym:
## wolnośc słowa ( #1984 )
## wolność szyfrowania ( #pgp #kryptografia)
## środków płatniczych ( #bitcoin #kryptowaluty )
## "my home is my castle" - w swoim domu możesz robić co chcesz

# Często też rozwinięta na wolność od patentów i praw autorskich
(praw autorskich - wymuszonych przemocą na ludziach którzy z nikim nie zawarli umowy,
tylko znaleźli plik gdzieś w sieci "na Chomiku")

# Może też to rozciągać się na wolnośc ekonomiczną: po pierwsze kryptowaluty,
a po drugie - aby więcej swoich pieniędzy wydać samemu (w tym na budowę
nowego lepszego wolnościowego świata, inwestować w kryptowaluty czy #meshnet #cjdns)

Patrząc na takie założenie widzę to tak:

Jedynie partie spełniające te założenia to wolnościowe partie zarówno gospodarczo jak i
wolnościowe osobiście ale bez wolności przechodzącej w zakazy (np. poprawność polityczna).

Po przejrzeniu programu (oraz czynów) dostępnych partii (i organizacji) można dojść do wniosku iż
w Polsce te warunki spełnia: KNP, Korwin, Braun, Marian Kowalski (i Koliber, pewnie też ogólnie Demokracja Bezpośrednia).

W tym Korwin był przeciw ACTA. Nie jest idealny bo proponuje skrócenie a nie usunięcie patentów i praw autorskich.

Jeżeli ktoś widzi innych, to bardzo proszę o napisanie dlaczego.

Zapraszam też do dyskusji w sieci Freenet (FMS), rozlosuję 50 zł między dyskutantów którzy omówią tam ten temat
(pisałem jak w poprzednich postach).

Proszę szanować ciszę wyborczą, jeżeli ona Ciebie dotyczy (kraj pod który podlegasz / obywatelstwo)!! :)
  • 19
Proszę też o uszanowanie ciszy wyborczej i nie komentowanie zbytnio bo tutaj nie wolno.

Natomiast wolno w sieci Freenet, oczywiście tylko jeżeli nie jesteście w Polsce (i nie jesteście Polakami? chyba, nie jestem prawnikiem - zapytajcie prawnika żeby nie było na mnie/Wykop że sugeruję łamanie jakiegoś niby prawa)

instrukcja:
http://www.wykop.pl/wpis/12115547/istnieje-siec-gdzie-jest-absolutne-zero-cenzury-ju/

( ͜͡ʖ ͡€)
Nie jest idealny bo proponuje skrócenie a nie usunięcie patentów i praw autorskich.

@rfree: Rozwiń myśl? Co takiego dobrego jest w pozbyciu się patentów? Tzn. dlaczego uważasz, że gdy ktoś swoją pracą wymyśli coś innowacyjnego, to nie ma prawa na tym zarobić?
@mihaubiauek: Oczywiście że ma prawo na tym zarobić, ale nie ma prawa robić z ludzi niewolników.

W Alpha-Centauri wynaleźli ogień przed nami (załóżmy), czy mają prawo podbić Ziemię i kazać każdemu z na spracować dla nich w ich kopalniach przez 340 dni w (ziemskim) roku, jako zapłatę za patent na ogień?

Moim zdaniem nie mają.

Gdyby się okazało że to oni pokazali pierwszym jaskiniowcom jak robić ogień, lub koło - to
@vxrd: Nie wchodźmy w skrajności... Wynalezienie leku to proces, który trwa około 10 lat, potrzebuje ogromnego finansowania i nie ma gwarancji, że inwestycja zakończy się sukcesem. Brak patentu, pozwala zwyczajnie skopiować i wytworzyć ten sam produkt nie ponosząc żadnych kosztów jego wynalezienia. To automatycznie hamuje wszelkie badania nad rozwojem nowych leków.
Podobnie sprawa ma się z każdym innym patentem i majątkowym prawem autorskim. Ktoś tworzy muzykę, film, cokolwiek by na tym
@mihaubiauek: To nie są skrajności tylko norma jeśli chodzi o patenty na oprogramowanie. Patentować można dosłownie wszystko jak klikanie myszką, przewijane menu itp., twórcy nowych programów i systemów nie mają szans stworzyć czegoś nowego nie naruszając całej masy patentów, później jest to wykorzystywane przez firmy które są właścicielami danego patentu, np. Microsoft dostaje klika dolarów od każdego sprzedanego urządzenia z Androidem dlatego że narusza ich patenty, takie działanie nie tylko nie
@vxrd: Zabiegi, które opisałeś (ten sposób egzekwowania przepisów istnieje tylko na terenie USA), mogą co najwyżej spowolnić rozwój. Hamować i zatrzymać rozwój, może tylko brak patentów.

prawa autorskie które zabraniają kopiowania i dzielenia się z innymi

Mylisz prawo autorskie z licencjami...
Dodatkowo o jakiej umowie mówisz? Idąc twoim tokiem rozumowania - "Na ulicy "znalazłem" rower. Po korzystałem sobie z niego, bo przecież nie wiem czyj jest i nie wiem czy właściciel
Zabiegi, które opisałeś (ten sposób egzekwowania przepisów istnieje tylko na terenie USA)


@mihaubiauek: Obecnie tak ale w Europie już od dawna próbuje się wprowadzić patenty na oprogramowanie, całkiem możliwe, że TTIP jeśli nie daj boże wejdzie w życie to przyniesie do Europy system patentowy z USA.

Hamować i zatrzymać rozwój, może tylko brak patentów.


@mihaubiauek: Kompletna bzdura, w Europie gdzie nie obowiązują patenty na oprogramowanie, branża ta rozwija się bardzo
Hamować i zatrzymać rozwój, może tylko brak patentów.


@mihaubiauek: całkowita bzdura, to patenty obecnie dosłownie i wprost ZAKAZUJĄ wynajdować (lub produkować) nowych lekarstw, urządzeń a nawet programu komputerowego.

A ich brak pozwala tworzyć, natomiast wymaga innych źródeł finansowania. A one będą tak długo jak ludzie będą chcieli się leczyć, w tej czy w innej formie, czyli zawsze.