Wpis z mikrobloga

Cześć!

Chciałem zacząć swoją przygodę z fotografią. Głownie chciałem się skupić na fotografowaniu krajobrazów, scenerii, plenerów itp. Ogólnie mam zamiar zacząć podróżować i moim celem jest impresjonistyczne podejście do uwieczniania chwili na zdjęciach (dla późniejszej przyjemności oglądania). Fotografowanie cioci na imieninach traktuję jako niższy priorytet.
Jestem świadomy, że wiele zależy od umiejętności fotografowania i kadrowania zdjęć - dlatego zwracam się do specjalistów o pomoc ( ͡° ͜ʖ ͡°).

Czytałem kilka artykułów o kompaktach/lustrzankach i jak to w przyordzie bywa - wszystko zależy od wszystkiego np. bardzo drogie kompakty wcale nie muszą być lepsze od tańszych lustrzanek i tak dalej.

Stąd moje pierwsze pytanie:

Lustrzanka, czy kompakt? (Odwieczny konflikt fotografów zapewne, ale mnie interesuje bardziej, który z tych lepiej sprawdzi się w roli podróżniczej).

Kwota na ewentualny pierwszy sprzęt - do 1500zł
Jeśli komuś przychodzą jakieś konkretne propozycje to niech śmiało się dzieli. Będę wdzięczny.

Jeśli temat trzeba doprecyzować to proszę o konkretne pytania - postaram się w miarę możliwości odpowiedzieć.

#fotografia
  • 5
@janekbokwaitek: Ludzie w podróży jak i reporterzy i tak często mają lustro + kompakt dobrej jakości. Tak na wszelki wypadek. Przede wszystkim nie kupuj nowego sprzętu - popatrz za Nikonem D80 (i np 18-105) albo Canonem 40D (i np 17-50 tamrona) (ostatnio sam kupiłem drugą puszkę za 400zł) Wszystko zależy od Twoich preferencji. Ale pamiętaj o jednym - wyjazdy nie zrobią z ciebie podróżnika a aparat fotografa ( ͡° ͜
@janekbokwaitek: Jeżeli krajobraz to im większa klatka tym lepiej. Chodzi o oddanie szczegółów, elastyczność obróbki itp. Ja bym na Twoim miejscu zainteresował się używaną lustrzanką i jakimś szerokokątnym obiektywem. Problemem jest tutaj budżet, bo za 1500 zł ciężko coś dorwać. Kit od biedy na początku się nada, ale już warto zainwestować w jakiegoś tamrona lub Sigmę (z zakresu 17-50/2/8, bo to najbardziej uniwersalny zestaw na początek).

Ja fotografuję głównie śluby w
@MaciejPN @galaxie500 @szczemat: Wielkie dzięki za podpowiedzi. Swietna sentencja @MaciejPN, muszę ją sobie gdzieś zanotować ;]. A co do aukcji allegro to jak ustrzec się przed ewentualnymi oszustami (bo zakładam, że tacy też się trafiają), ewentualnie jak sprawdzić, czy oferowany sprzęt jest faktycznie w 100% sprawny? Są jakieś podstawowe informacje, o które można pytać i zweryfikować stan produktu?
@janekbokwaitek: Może warto skorzystać z usług sklepów, które mają w ofercie sprzęt używany?
np. fotoit czy interfoto? Jeśli chodzi o zakup sprzętu od osoby prywatnej to nic nie zastąpi własnych oględzin aparatu. Ważny jest przebieg aparatu, bo migawki mają pewną żywotność. Ważny jest też stan aparatu czy nie ma wgniotów, które świadczą o upadku (rysy to norma, już od samego wkładania aparatu do torby fotograficznej robią się ryski). Ważna też jest