Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki,

Od początku Listopada prowadzę własną jednoosobową działalność gospodarczą, dlatego będzie to pytanie żółtodzioba, ale nurtuje mnie jedna kwestia.
Współpracuję teraz z firmą (od wspomnianego listopada), z którą współpracowałem wcześniej w ramach umowy-zlecenie od połowy kwietnia. Wystawiłem już pierwszą fakturę na ~ 3000 zł netto i przyszedł czas na rozliczenie się z Urzędem Skarbowym i podatkiem dochodowym. Jak podpowiada mi moja księgowość internetowa mam do zapłacenia ok. -52 zł. Wyszło mi, że podatku dochodowego powinienem zapłacić 504 zł, ale ponieważ to mój pierwszy miesiąc, to mogę sobie odliczyć magiczną kwotę zmniejszającą podatek i w ten oto sposób wychodzi, że nie mam nic do zapłacenia.

I z tym problemu nie mam, zastanawiam się jednak jak wpływa na możliwość odliczenia kwoty zwolnionej od podatku fakt, że pracowałem już w tym roku podatkowym w ramach umowy zlecenie. Czy mimo tego nadal przysługuje mi prawo do odliczenia owej kwoty, czy powinienem np. zorientować się, czy firma, z którą współpracuję, a która wcześniej mnie zatrudniała odliczała już na mnie jakieś zniżki (o ile miała taką możliwość)?

Pozdrawiam

#wlasnafirma #podatki #urzadskarbowy #dzialalnoscgospodarcza
  • 5
@Dante651: pit za umowę zlecenie rozliczasz osobno, pit za firmę rozliczasz osobno. Miałem np. z umów zlecenie przypływ 8k netto za 3-4 miesiące, dostałem zwrot nadpłaconego podatku 500zł. Natomiast wpływ za firmę za okres działalności około 4 miesięcy, miałem 20 tysięcy i zwrotu nadpłaconego podatku ok. 200zł.
Jak będziesz rozliczał pit, polecam używać programu z ministerstwa finansów. Ja tak robiłem, i za każdym razem poprawnie przechodziłem weryfikację. Do dzisiaj nikt mi
@Dante651: najlepiej abyś zasięgnął fachowej opinii u księgowej. Łatwo coś zrobić nie tak, a później mogą być poważne konsekwencje.
Stosowałem się do prostego schematu. Umowę zlecenie na osobnym pit-cie (czas chyba do końca kwietnia), natomiast działalność gospodarczą rozliczałem na innym pit-cie (taki jest wymóg prawny, czas do końca stycznia). Znajoma księgowa przejrzała tylko moje sprawozdania i uznała że wszystko w porządku robię. Jeśli prowadzisz działalność jedno-osobową na ryczałcie bez bycia vatowcem