Wpis z mikrobloga

- wysokość 25 cm

Postać Świętej Anny jest półpostaciowa, pozycja siedząca. Jest ubrana w zielonkawą suknię z czerwonym podbiciem, wywinięta górna część sukni jest biała i tworzy jej pofałdowany kołnierz. Na kolanach ma rozłożoną księgę, Pismo Święte. Lewą ręką obejmuje stojącą obok ubraną w białą po ziemię suknię, córkę Maryję Pannę. Obramowanie szat obydwu postaci lamowane złotą linią. Maryja Panna obydwoma rękami wsparta jest o księgę Biblii. Dwuosobowe pełno figuralne przedstawienie usytuowane jest na płaskim zielonym cokole ze złotymi rozglifieniami oraz z trzema nóżkami ptasich pazu-rów.
178. Miniatura - Zwiastowanie
- wykonał Gilles Hardouyn
- 1513 rok, Paryż
- miniatura 16 x 9,5 cm; ramka 38,2 x 31,5 cm
- pergamin jest dwustronnie drukowany, malowany
a) awers: Zwiastowanie na tle wnętrza kościoła gdzie przedstawiona jest scena stworzenia Adama i Ewy stojących przy rajskim drzewie. Na brązowym górnym tle unosi się postać opromienionego Anioła, w lewej ręce trzyma berło, a prawą unosi do góry wskazując na gołębicę Ducha Świętego. Ubrany jest w białe szaty i ma niebieskie skrzydła. Na pozostałej brązowej części powierzchni umieszczone są „ogniste języki”, symbole zesłania Ducha Święte-go oraz gołębica Ducha Św. Na tle dolnej części trójkolorowa kostka posadzki (niebieska, zielona, brązowa w kropki). Przy nakrytym klęczniku poru-szona nadzwyczajnością, odwrócona i patrząca w stronę anioła Madonna. Ręce ma rozwarte, suknia niebieska ze złotą lamówką, włosy brązowe, wokół głowy delikatna aureola. Scena jest zaopatrzona tekstem „DOMINE LABIA MEA APERIES ...”, drugi tekst jest w złotej ramie, rytowany: „AVE GRATIA PLENA”. Miniatura ta jest drzeworytem książkowym, podmalowanym.
179. Krzyż miedziany z pasyjką
- lata 90-te, XX wieku, Polska,
- miedź, mosiądz,
- 20,3 x 27,5 cm
Krzyż z rurek miedzianych, dłuższe ramię składa się z dwóch części. Miedziana figurka Chrystusa, perizonium stalowe, podwójna aureola po obu stro-nach złączenia ramion krzyża oraz tabliczka z napisem „INRI” z mosiądzu. Poniżej modusa na odwrocie tabliczka mosiężna z grawerowanym napisem: „P. PREZYDENTOWI RP - L. WAŁĘSIE / B.L. PURWINOWIE / BIAŁYSTOK - 5.09.1996”
180. Płaskorzeźba sylweta frontonu Kościoła pod wezwaniem Św. Katarzyny w Gdańsku
- 1991 rok, Gdańsk
- drewno polichromowane
- 41 x 32 cm
- pochodzenie: dar Adama Kinaszewskiego; Zespołu TV Gdańsk
W ostrołukowym obramieniu, ażurowa, płasko rzeźbiona sylweta frontonu Kościoła p.w. Św. Katarzyny w Gdańsku. Polichromia w kolorze ciemnobrązowym, a także w złotym i czerwonym. W dolnej części przedstawienia, wyryty napis: „GDAŃSK K.ŚW. KATARZYNY”, zaś na odwrocie napis czarną farbą „K.ŚW. KATARZYNY / GDAŃSK / 1991”. W dolnej części ramy, plakietka mosiężna z napisem: „PANU PREZYDENTOWI / LECHOWI WAŁĘSIE / Z OKAZJI 50 URODZIN / ADAM KINASZEWSKI / Z ZESPOŁEM TV GDAŃSK”.
181. Ryngraf Matki Boskiej Częstochowskiej
- XX wiek, Polska
- mosiądz
- 12 x 10,3 cm
Ryngraf na punktowanym tle, wizerunek Matki Boskiej w koronie i w sukience. Na jej tle niżej Orzeł Polski w koronie otwartej, panoplie, lufy armatnie, karabiny, szable, z tyłu sztandar. Napis: „POD TWOJĄ OBRONĘ UCIEKAMY SIĘ”. Na odwrocie grawerunek „LECHOWI WAŁĘSIE”. Ryngraf na łańcuszku, zawieszany.
182. Plakieta - Matka Boska z Dzieciątkiem
- XX wiek
- miedź, mosiądz, lapislazuli, turkus
- 22 x 13 cm
Na owalnej miedzianej płytce, skrajnie uproszczone przedstawienie Matki Boskiej z Dzieciątkiem . Twarze z lapislazuli, wokół nimby z mo-siężnej blachy, nimb Madonny ażurowy, przymocowany miedzianym nitem. Szata Madonny z blachy miedzianej, szaty wierzchnie z blachy mosiężnej zdobionej sześcioma małymi turkusami. Przy krawędzi dolnej mosiężnej sukni frędzle z drutów mosiężnych. Zawieszenie z pokręconego drutu mosiężnego.