Wpis z mikrobloga

Jak zamienić żołnierza w żwawą robotnicę? O roli epigenetyki

Co powoduje, że po narodzinach jedne mrówki dostają przydział do wojska, a inne do kuchni? Czy steruje tym królowa? Nie, to epigenetyka, szef rządzący DNA z tylnego fotela - dowiedli właśnie naukowcy. W komentarzach do znaleziska umieściłem cały tekst. Polecam

Fragmenty na zachętę:

To, czy mrówka jest wojownikiem, czy zbieraczem, zostaje jej wyznaczone raz na całe życie i się nie zmienia. To, co jednak ciekawi uczonych, to nie odmienność ról społecznych pełnionych przez owady w mrowisku, ale to, że obie te mrówcze kasty (oraz królowa), mimo iż tak wyraźnie różnią się od siebie wyglądem i zachowaniem, mają w zasadzie to samo DNA! Podobnie jak ludzkie bliźnięta jednojajowe. Jak to możliwe? Co powoduje, że po narodzinach jedne mrówki dostają przydział do wojska, a inne do kuchni? Czy steruje tym królowa?

W badaniu opublikowanym niedawno w piśmie "Science" międzynarodowy zespół badaczy pod kierunkiem uczonych z Uniwersytetu Stanu Pensylwania odkrył, że te odmienne mrówcze zachowania wcale nie są nieodwracalne. Mogą zostać przeprogramowane, ponieważ dotykają nie samego zapisu w DNA, ale jego edycji, czyli odczytywania. To tzw. epigenetyka.

Przyjęli więc bardziej drastyczną metodę polegającą na wstrzykiwaniu w młode mrówcze mózgi substancji chemicznych. Efekt był spektakularny. Pojedynczy zastrzyk wystarczył, by młody żołnierz, do tej pory niekalający się pracą zbieracza, zaczął nagle intensywnie poszukiwać pokarmu i znosić go do gniazda. Efekt zastrzyku utrzymywał się do 50 dni.


#nauka #biologia #genetyka #epigenetyka #liganauki #ligamozgow #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #mikroreklama
Pobierz MalyBiolog - Jak zamienić żołnierza w żwawą robotnicę? O roli epigenetyki

Co powod...
źródło: comment_Y0UlsrsBE28Zcg5dQ9kQZGj7lUomXVmq.jpg