Wpis z mikrobloga

Zastanawia mnie jedna rzecz, a mianowicie, jakim cudem internetowa gra Counter Strike: Global Offensive, popularna w szczególności wśród młodzieży gimnazjalnej, świadczona przez amerykańską firmę Valve jest legalna w Polsce? Chodzi o tzw. system skrzynek w grze, który nosi znamię gry hazardowej.

Polega on na tym, że za pieniądze (od kilku do kilkudziesięciu euro) gracz kupuje klucz (rodzaj losu) do tzw. skrzynki, następnie po otwarciu wybranej skrzynki następuje uruchomienie losowania (losowanie cylindryczne, przypominające grę na maszynie typu slots), w którym gracz może wylosować "przedmiot" do gry o wartości mniejszej lub większej niż wartość losu (nawet do kliku tyś. euro).

Ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540 z późn. zm.), określa następujące gry hazardowe: gry losowe, zakłady wzajemne i gry na automatach. Za gry losowe uznaje się gry o wygrane pieniężne lub rzeczowe, których wynik w szczególności zależy od przypadku, a warunki gry określa regulamin. Zgodnie z przepisami obowiązującej ustawy, w Polsce zakazane jest urządzanie gier hazardowych przez sieć Internet oraz uczestniczenie w grach hazardowych urządzanych przez sieć Internet.

Zgodnie z art. 107 Kodeksu Karnego Skarbowego, kto wbrew przepisom ustawy lub warunkom koncesji lub zezwolenia urządza lub prowadzi grę losową, grę na automacie lub zakład wzajemny, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie. Tej samej karze podlega także ten, kto na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczy w zagranicznej grze losowej lub zagranicznym zakładzie wzajemnym.

Ponadto, wedle ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204, z późn. zm.) świadczenie usług drogą elektroniczną w zakresie gier hazardowych podlega prawu polskiemu, w przypadku gdy (...) usługa jest kierowana do usługobiorców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności dostępne jest korzystanie z niej w języku polskim lub jest reklamowana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tak więc firma Valve podlega w tym wypadku polskiemu prawu.

Kto mógłby wypowiedzieć się w tej sprawie? Pan @vagla chyba niezbyt często używa wykopu...
Wołam @CebulowaKochanka bo był taktyk, a zaktualizowałem wpis usuwając stary.

#prawo
  • 17
@mixplus: Na maszynach wdupiasz hajs, tu po prostu dostajesz skina z którego możesz się cieszyć albo nie, a czy i za ile go sprzedasz już nikogo nie obchodzi. Nie wymienisz go na pieniądze (przynajmniej valve tego nie przewiduje, możesz jedynie kupić w ich markecie za pieniądze za które i tak możesz kupić tylko grę w ich zewnętrznym sklepie). To się w ogóle hazardu nie ima
@vasil: jak to się ma do przedostatniego akapitu? Przecież tam jasno stoi że świadczenie takiej usługi na rynek polski, podlega polskiemu prawu, a przynajmniej powinno.
@mixplus: Idąc tym tokiem myślenia należy zakazać wszystkich mmo bo dropienie ze stworów to taka gra hazardowa nigdy nie wiesz co wypadnie a ma te przedmioty mają jakąś wartość. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

poza tym > a warunki gry określa regulamin
znajdź mi proszę regulamin losowania itemów ze skrzynek w CSie
ponad to, z tych skrzynek nie wypada nic będącego ,,rzeczą" nie wyślą ci żadnego skina do
Idąc tym tokiem myślenia należy zakazać wszystkich mmo bo dropienie ze stworów to taka gra hazardowa nigdy nie wiesz co wypadnie a ma te przedmioty mają jakąś wartość.


@Krol_Pontaru: no nie za bardzo, bo "dropienie" nic nie kosztuje, ponadto przedmioty w grach MMO nie mają zadeklarowanej wartości pieniężnej, a handel nimi jest wbrew zasadom korzystania z usługi i jest to wyraźnie zaznaczone regulaminie tychże gier.

W grze CS:GO natomiast, jest ta
@vasil: "świadczeniem usług drogą elektroniczną jest wykonanie usługi świadczonej bez jednoczesnej obecności stron (na odległość), poprzez przekaz danych na indywidualne żądanie usługobiorcy, przesyłanej i otrzymywanej za pomocą urządzeń do elektronicznego przetwarzania, włącznie z kompresją cyfrową, i przechowywania danych, która jest w całości nadawana, odbierana lub transmitowana za pomocą sieci telekomunikacyjnej" - nie wiem co ma do tego lokalizacja serwera bądź filia?
świadczenie usług drogą elektroniczną w zakresie gier hazardowych podlega prawu polskiemu,


@vasil: nie. Natomiast świadczenie usług drogą elektroniczną w zakresie gier hazardowych podlega prawu polskiemu
Ponadto platforma Steam umożliwia sprzedaż wygranych przedmiotów za pieniądze.


@mixplus: w którym miejscu? Sprzedajesz na markecie i dostajesz kasę do portfela steam. Możesz ewentualnie kupić za to nowe skiny albo jakąś grę, nie wypłacisz tych pieniędzy.
@only: OPskins chyba wyplaca prawdziwe pieniadze za skiny? Przyznajmniej tak slyszalem. Jak to wyglada prawnie to nie wiem nie bede sie wtracal aczkolwiek dziwi mnie to, ze mnostwo gowniarzy #!$%@? w tym nie-swoje a rodzicow pieniadze.
@mixplus: Jeżeli zglosiles to dla mnie ok, ale wątpię żeby się przychylili do tego stanowiska, jak napisałem wcześniej pieniędzy ze steama wypłacać nie można, więc jest to zupełnie inna sytuacja niż w przypadku znanych ogolowi gier hazardowych .