Wpis z mikrobloga

Mirasy potrzębuję protip jak dobrze dobrać kask moto. Byłem dzisiaj w sklepie, mierzyłem kilka modeli powiedzmy, że skłaniam się do zakupu HJC IS-17, ale to jeszcze pewne nie jest bo coś mógłbym dołożyć jeśli będzie warto. Mam trochę wielki łeb - rozmiar XL a może nawet 2XL. Problem jest taki, że mierzyłem XL, szczęką nie wystaje, policzki trochę cisną (najpierw masa, potem masa) ale od biedy wkładki są wymienne, nie zakłada się jakoś bardzo ciężko, uszy nie cisną, siedzi całkiem fajnie ale na górze po bokach trochę uciska - pewnie brakuje mu tak z 1cm-1,5 do ideału. Co robić ? Brać większy ? Rozbije/ ułoży się - czy to mit ? Jakie wasze doświadczenia.

A no i jeszcze jedno co do samego kasku.. kaski klasy IS-17 to jeszcze wielkie g... czy już można to nazwać kaskiem ? Skorupa jest z poliwęglanu, wnętrze da się wyprać, blenda (ponoć za jasna i czasem się psuje - tak mówią internety) pinlock, nosek, 5 gwiazdek w sharpie. Czy spiąć się i kupić jakiś wyższy model, inną markę ? Help.

#motocykle
  • 21
@matde: Rozbije się. Mam i w sumie jest OK. Nie jeżdżę wyczynowo czy po torze i do normalnej jazdy mi wystarcza. Nie jest bardzo cichy ale mi to nie przeszkadza. Blenda do najciemniejszych nie należy ale też wystarcza. Co od mechanizmu to nic się nie psuje, ale w sumie niedługo go mam, więc nie wiem jak będzie działać za 3 lata. Jak możesz to dozbieraj i kup coś z wyższej półki.
@PMV_Norway: prawda. W poliki wręcz powinno cisnąć na początku i robić "chomika" z twarzy. U góry musi być dobrze od startu.

Dokładnie z tego powodu niektórzy biorą Sharka S900 a inni HJC IS-17 - bo po prostu może im jeden z nich nie leżeć.

cc @matde:

blenda (ponoć za jasna i czasem się psuje - tak mówią internety)


@matde: co się z nią psuje? Mi pękł suwak, w dwa
@matde: Ogólna zasada jest taka, żeby kupować taki, który trochę uciska. Jak kupisz od razu taki nieuciskający, to po pewnym czasie kiedy się ubije, będzie latał. Przerabiałem co prawda tylko 3 kaski, ale za każdym razem się sprawdzało (i w LS2 za 200zł, i w Sharku i w obecnym Nolanie)
@PMV_Norway: No policzki robią trochę z twarzy chomika ale chudziną też nie jestem - ostatecznie wkładki można kupić. Boję się trochę o tą górę. Głowa wchodzi cała, nie ma luzów ale cholera no nie wiem czy aż tak się wyrobi.
@11mariom: Czytałem opinie, że ten mechanizm (sprężyna) szału nie robi - ja go miałem w rękach jedynie w sklepie działał fajnie. Blenda jest dość jasna i to zauważyłem od początku
@matde: W tym przedziale cenowym jest ok. Jeśli kask Cię nie uwiera punktowo, to ma być przyległy, celowo nie używam słowa ciasny. Możesz przymierzyć rozmiar większy, ale pewnie będzie za duży.

Wkładki Ci się z czasem uleżą i będzie lepiej,a tak by Ci latał.

Możesz jeszcze przymierzyć inne modele, może będą wygodniejsze i nie będziesz miał wątpliwości.

Generalnie, pamiętam moje pierwsze wrażenie, jak mi koleś dał kask, że ciasno, że dziwnie.
@lukolas: Ten Shark zawsze mi sie podobał ale niestety go nie mierzyłem a tu rozmiarówka kończy sie na XL. Ciężko powiedzieć bez przymiarki czy to wystarczy (wielki łeb here). Z drugiej strony mierzyłem dzisiaj też Airoha Movement też nie ma wiekszych niż XL i był całkiem dobry..
@katera: punktowo zdecydowanie nie, po bokach głowy (na górze) sprawia wrażenie ucisku ale bardziej na całej powierzchni. Nie jest to może mocny ucisk ale jeśli się nie wyrobi to może być problem.
@matde: dobry sprzedawca powinien Ci doradzić. w przypadku Shoei, wiem, że ucisk na górze dyskwalifikuje, bo tam się nic nie ma prawa uleżeć, policzki mogą być ciasne. Może po prostu ten kask nie pasuje Ci do kształtu głowy?

A co do rozmiaru, to się nie sugeruj, bo ja mam ogromny łeb :) a rozmiar kasku M. Byłam pewna, że pójdę w XL.
@matde: Mam ten kask. Ogólnie nie jest źle. Z mankamentów: upierdliwe otwieranie/zamykanie nawiewów powietrza, szybka opada na wybojach jak nie jest otwarta na max, brak miejsca na zainstalowanie głośniczków. W tym sezonie raczej go wymienię ale głównie ze względu na to, że chcę szczękowca