Wpis z mikrobloga

Człowiek który przeżył holokaust na reddicie nie wspomina ani słowa o niemcach. Czy to nie lekka hipokryzja, skoro facet sam mówi "They need to tell story as it is. You cannot shy away from history and its brutality. We usually learn about history through books, but this is an event that happened in my lifetime, I witnessed it, and I am still alive today to discuss it. "

No i oczywiście:

"God didn't kill the people, the Nazi's did."

Naziści stają się powoli mityczną złą rasą, niczym ciemne elfy, bez identyfikacji, bez narodu, byli i już ich nie ma. Błąd. Synowie, wnuczkowie osób które mordowały ludzi w obozach żyją dziś. Nie mogę ich obarczać winą za holokaust, to głupota. Ale chciałbym ich zmusić do pokory, do skruchy, by nigdy więcej takie rzeczy się nie zdarzyły. Dzisiejsi niemcy nie zdają sobie sprawy z tego kim byli naziści. Oglądałem dokument uwe bolla nt auschwitz i tam odpytywał licealistów na temat holokaustu. Ich ignorancja jest ogromna, tu w Polsce wszystko dowiemy się na historii - niemcy napadli, zabijali, mordowali. Tam jest wszystko tuszowane, ubarwiane, nie używa się terminu "niemcy" tylko "naziści".

A teraz tym bardziej boli, jak dziadek nie ma odwagi po tylu latach powiedzieć "tak. niemcy mordowali moich znajomych. widziałem jak dziesiątki z nich zostało zabitych. przyszłe pokolenia muszą wiedzieć kto za tym stał, nie możemy wybielać prawdy"

#ama #reddit #niemcy #nazisci #drugawojnaswiatowa
https://www.reddit.com/r/IAmA/comments/4d67or/iama_holocaust_survivor_who_just_turned_92_i_have/
https://www.reddit.com/user/Im_a_Survivor_177153
  • 12
@TymRazemNieBedeBordo: Z jednej strony się z Tobą zgadzam, wyodrębnianie nazistów jako coś nie związanego z Niemcami jest w jakiś sposób niepoprawne logicznie. Niemniej jednak, przy każdym takim tekście nadmieniłbym, że podobne i gorsze skrajne okrucieństwo przytrafiało się nie tylko Niemcom i grozi każdej nacji, która pozwoli na tyranię i podporządkowanie ideom wodza/partii. Narodowość jest tutaj odrobinę bez znaczenia, znaczenie ma psychologia, socjologia i nonkonformizm jednostki wobec panującego systemu.
@Zatwardzenie: @TymRazemNieBedeBordo: Dodam jeszcze, że sam jestem trochę rozdarty wewnętrznie. Po lekturze wielu książek nie mogę nie zauważyć, że nazista to był przypadek wyjątkowy w 3 rzeszy, że to był taki super #!$%@?. Żeby wytłumaczyć, o co mi chodzi posłużę się przykładem z Powstania Warszawskiego, gdzie przy zdobywaniu pozycji wroga wermachtowcy szli do niewoli a SS od razu dostawał kulę w łeb. Innym przykładem cienkiej granicy między naziolem a szwabem
@TymRazemNieBedeBordo: dlaczego ani razu nie napisałeś o Austriakach? Dlaczego zakłamujesz historię?
A Chorwaci i ich zbrodnie? Dlaczego zakłamujesz historię?
A chętni do odżydowienia bestialskimi metodami Estończycy? Dlaczego o nich nic nie napisałeś w swoim długim wpisie? Dlaczego nie ma tam całej długiej listy narodów które dopuszczały się zbrodni i imię tej samej ideologii?

Właśnie dlatego, nazizm jako pojęcie ma sens. Może i z polskiej perspektywy często wydaje się, że to wybielanie