Wpis z mikrobloga

#4500 Km w 2 tygodnie po USA . Dzień 2 - Zwiedzamy Park Narodowy Yosemite.

Dziś zrobiliśmy ponad 300 km, czyli łącznie już 500 zrobione.

Ruszamy z Escalton do Yosemite. Większość drogi to jeden pas w jedną stronę. W drugą stronę jest oddzielna droga. Czasami się schodzą i mamy podwójną ciągła Wyprzedzania nie ma, no chyba że na specjalnych odcinkach gdzie dają dodatkowy pas. W Polsce by na takich drogach na trzeciego wyprzedzali. Jak wyprzedałem na przerywanej lini to facet zaczął trąbić jak opętany i wymachiwać rękoma.W USA na takich drogach się nie wyprzeda i już. Boją się chyba.
Mała ciekawostka, mandat za pisanie sms podczas prowadzenia samochodu zaczyna się od 161 dolarów.

Wjazd po Parku kosztuje 30$ za 7 dni, ale można kupić roczną wejściówkę na wszystkie Parki Narodowe za 80$. My będziemy w 4 parkach więc się opłacało kupić. Na jednej takiej przepustce mogą wjechać na raz 4 osoby. Pani "Park Ranger",w budce miła Pani w mundurze Strażnika Smith z Misia Jogi. Na szczytach gór widać jeszcze śnieg. W sumie to przez górską drogę jechaliśmy gdzie na poboczu był jeszcze śnieg. Droga przez park kręta, nad przepaścią. Ograniczenie do 35 mil prawie cały czas, trzeba uważać na sarny/jelenie bo non mają gdzieś samochody w wpadają na drogę i blokują przejazd.

Cały Park jest olbrzymi, nam udało się zobaczyć tylko Yosemite Falls, El Capitan i Mirror Lake. 7 godzin w Parku i trzeba było się zbierać. O tej porze roku było mało ludzi. Przyjemnie się zwiedzało, szkoda że tak mało czasu, aż chciało się zostać tam z 3-4 dni.

Trzeba było zatankować po bo na rezerwie jechaliśmy aż ciepło mi się robiło.
Pamiętajcie że cena za galon może różnić się nawet 1$ na odcinku 30 km. 3,56$ chcieli za galon za samym Parkiem Yosemite
Tankowaliśmy za 2,52$ za galon benzyny 87. Innymi słowy około 2,50 PLN za litr. ( ( ͡ ͜ʖ ͡).

Nocleg we Fresno, 28 Euro za 2 osoby za noc. AirBnB jest the best. Jutro jedziemy oglądać Generała Shermana. Największy drzewo na świecie.

Zdjęcia są na moim Fb "zawodowym" wraz z opisem. https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1121658437873781.1073741848.200798159959818&type=3&uploaded=14

W Chipotle( Taco, burito, itp) mają jedzenie bezglutenowe ( różowy ma uczulenie na gluten), więc można było się najeść przed pojechaniem na nocleg. Ogólnie USA to ziemia obiecana ludzi z nietolerancją glutenu

Co do płacenia w USA.

Gotówka jest obowiązkowa, bo nie zawsze wam zadziała karta kredytowa czy płatnicza. Przykładem niech będzie Wallmart. Na dziale elektroniki gdzie płaciło się za GPS moja karta nie zadziałała. Trzeba było gotówką płacić, natomiast na dziale spożywczym, karta już zadziałała. Takie same przygody miałem też w Nowym Jorku w sklepach.

Tak samo jest na stacjach paliw. Szczególnie tych mniejszych. Mogą was poprosić o Zip Code, czyli kod pocztowy zamiast pin. Wtedy płacimy gotówką, jednak część stacji obsługuje " international credit card", trzeba tylko iść do kasjera wcześniej aby wam odblokował dystrybutor.

U nas jest 23:00 teraz, czas iść spać bo padamy, jak wstanę to odpowiem na pytanie
GL HF!

p.s Jeżeli potrzebujecie internetu to pytajcie się o Starbucks, tam zawsze jest darmowe Wifi. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
p.p.s Ukradli mi telefon w Wallmarcie wczoraj ()

Obserwuj tag #4500 aby być na bieżąco z postami z tego wypadu. #podroze #usa
Pobierz
źródło: comment_Mk7UcAd2ycTmaApqekBbRyVNo5QnsaSA.jpg
  • 9
@Emilgra: Siema, jak pisałem pól trasy będę robił za miesiąc dokładnie tak jak ty więc mam kilka pytań: ile kosztuje wejściówka na rok do parków i gdzie znajdę listę parków które obejmuje (nie umiałem się tego doszukać w Google)?
@Emilgra: Sherman jest drzewem o najwiekszej objetosci pnia. Najwieksza sekwoja jest w innym parku z tego co pamietam i tylko kilka osob wie, ktora ta. Udanej podrozy.
W Chipotle( Taco, burito, itp) mają jedzenie bezglutenowe ( różowy ma uczulenie na gluten), więc można było się najeść przed pojechaniem na nocleg. Ogólnie USA to ziemia obiecana ludzi z nietolerancją glutenu


@Emilgra: Hej! Próbowałem na PW pisać ale masz zablokowane, więc pozwolę sobie zapytać publicznie. Będę w tych okolicach co ty w sierpniu tego roku więc:
1. Możesz zrobić listę miejsc, w których się stołowaliście i było bezglutenowo?
2. W
@medevacs: Już zmieniłem wiadomości.

1. Red Robin, Chipotle, knajpy meksykańskie o tam jest mąka kukurydziana , Dominos, Pizza Hut , In-n-Out ( Prosisz o hamburgera proteinowego, dostajesz w sałacie)

2. Tutaj jest różnie, zależy od sklepu. Jedzenie jest bardzo dobrze oznaczone.
3. Nigdzie się na Ciebie nie patrzą jak na hipsterów. Mówisz że masz alergie na gluten przed zamówieniem jedzenia i się niczym nie martwisz. Możesz śmiało się pytać czy mają