Wpis z mikrobloga

@DrPyko: ja całkiem niedawno, bo pare miesięcy na rynku jestem. Najpierw trzeba było trochę za darmo popracować, porobić jakieś filmy do portfolio. Pierwsze płatne zlecenie na filmowanie (bo wcześniej były zdjęcia z drona, z polecenia zazwyczaj) to reklamówka dla firmy robiącej pokazy fajerwerków. A poznaliśmy sie, kiedy kręciłem "do portfolio" pokaz na sylwestra w moim mieście, a oni go organizowali. Takie coś wyszło: https://vimeo.com/161353049
@DrPyko: to raczej nie tyle były typowe zlecenia, co jakieś time-lapsy, filmy z okolicznych miasteczek, WOŚP, zeby coś tylko było. Raz kumplowi robiłem krótkie promo, ale z niego akurat nie jestem zadowolony i niedługo wylatuje z portfolio. Zerknij sobie na moje filmy na Vimeo to zobaczysz jak to wyglada.
@DrPyko: ogólnie rynek jest ciężki do startu. Ja teraz myśle o wejście w wesela - trzeba sie nabiegać, ale po wejściu w rynek klientów jest wielu i kasa tez niezła. W lipcu kumplowi kręcę wideo ze ślubu i moze wtedy uda mi sie zacząć łapać klientów na przyszły rok. Ogólnie - inwestycji masa, ciezko wejść na rynek, ale jak juz sie uda, to przychody są. A Ty na jakim jesteś etapie?
@rolfik_r1: Zrobiłem pare filmików typu relacje z wakacji, czy różnych okazji szkolnych, ale nic z czego byłbym mega zadowolony, staram się edukować cały czas i robię risercz żeby ogarnąć jak mniej więcej wygląda ten start.
@rolfik_r1: Na razie straszna bieda, 550d + 2 obiektywy, rozlatujący się statyw i powoli szykuje się glidecam i światło DIY xd. Ogólnie to planuję na wakacje roszerzyć trochę arsenał o solidny statyw, mikrofon, ewentualnie jakiś mały slider.
@DrPyko: ja pozbyłem sie glidecama hd2000 - tylko mnie #!$%@?, za mniejsza kasę kupiłem gimbala u majfrenda. Mam 2 6d i stare obiektywy na M42. Swietnie dają radę, a kosztują grosze. Co do mikrofonu - koniecznie, bo Canony maja strasznie #!$%@? dźwięk. Niedługo będę sprzedawał Rode VideoMic Go. Światło możesz kupić za 250zl całkiem niezle - YN300 III, które potrafi zrobic dzień na niewielkim placu. Ja sprzęt oprócz puszek kupowałem jak
@rolfik_r1: Mam właśnie na m42 heliosa 58 mm, czaje się teraz na jakiś bardziej szeroki kąt. Będę musiał ogarnąć bardziej temat chińskich akcesoriów, bo wiem właśnie że można zdobyć solidny sprzęt po niskich cenach.
@DrPyko: ja mam najkrótsza Minolte 28mm, do FF wystarcza. Do nie jeszcze adapter x0.65, ale winietuje juz trochę. Na cropie powinno byc ok, ale FF nie daje rady. Używam do Timelapsów czasem, zeby było z czego zrobic Kena Burnsa. Oprócz tego 35, 50, 70, 135, 80-200. Jeszcze trochę bym musiał dokupic, ale raczej coś współczesnego - jakieś zmienne w okolicach 20-70.
@DrPyko: Rób sobie portfolio - i to jak najszybciej. Jeżeli nie masz wykształcenia kierunkowego to będzie trochę trudniej, bo na studiach łatwo o kontakty na przyszłość. Ale nie ma rzeczy niemożliwych. Portfolio buduj nawet z jakichś prostych rzeczy - do np. timelapsa wystarczy magic lantern i statyw, zrób parę widowiskowych, dorzuć filmową muzykę i już masz jedno efektowne wideo. Jeżeli nie masz klientów to twórz póki co samemu, byleby wypełnić portfolio
@rolfik_r1: A wizualnie w miarę solidnie się prezentuje? Oglądałem kiedyś ronina i dla porównania, jakiś noname gimbal z Chin, i ten drugi już na pierwszy rzut oka raził prowizorką i słabym wykonaniem. Ale cenowo był chyba dużo tańszy niż ten z linku, więc też ciężko byłoby oczekiwać cudów.