Wpis z mikrobloga

Mireczki. Dzisiaj w #podrugiejstroniebajora bedzie o jednej z moich ulubionych amerykanskich "instytucji" jaka jest "Diner" czyli tutejsza wersja "Baru Mlecznego".

Diner to miejsce gdzie stoluja sie przewaznie robotnicy lub pracownicy biurowi nizszego szczebla... czyli poprostu zwykli ludzie.
To zdecydowanie nie jest knajpa do ktorej pojdziesz z dziweczyna na romantyczna kolacje... chociazby dlatego ze wiekszosc tych miejsc zamyka swe podwoje kolo 2-3 popoludniu... za to otwieraja czesto o 6 rano albo i wczesniej.

To sa przewaznie male rodzinne interesy, ktore potrafia byc w tym samym miejscu po 50-70 czy wiecej lat i obsluguja codziennie lokalnych mieszkancow i pracownikow. Klienci ci sami od lat, obsluga ta sama, wiekszosc ludzi sie poprostu zna.

To jest miejsce gdzie wpadasz przed praca na sniadanie albo kolo poludnia na "domowy" lunch i ktore nie zruinuje twojego domowego budzetu (W "moim" sniadanie: 3 jajka, 2 plastry bekonu, 2 kielbaski, tosty i opiekane ziemniaki dostaniesz za 6.5$ + 1.8$ za tyle kawy ile jestes w stanie wypic).

Lokalna "Grazyna" bedaca czesto wlascicielka i kelnerka w jednej osobie, swoim przepalonym glosem zapyta sie ciebie "How can I help you today, sweetheart?" A jak zna cie lepiej to bez pytania wysyla do kuchni zamowienie na twoje "to co zwykle w srode" i wdaje sie w krotka pogawedke. Lokalne "Janusze" siedza i rozprawiaja o robocie, polityce, sporcie czy samochodach.

Jak kiedys bedziecie mieli okazje pojezdzic po stanach to zdecydowanie polecam takie miejsca zamiast sieciowek z fastfoodami. Cena podobna jak za zestaw z Wendys czy Burger Kinga a jedzenie duzo lepsze i atmosfera przyjemniejsza.

Przy okazji. Jak bedziecie zamawiac jedzenie to podstawowy slowniczek. Kilka rzeczy jak soft / hard boiled egg jest oczywistych ale niektore juz mniej.

Suny side up - jajko sadzone

Over - jajko sadzone smazone z dwoch stron i teraz over easy to z plynnym zoltkiem a over medium / hard to juz wiadomo.

Poached - Czyli wybijane ze skorupki na goraca wode (w koszulce?)

Basted - czyli polaczenie sadzonego i gotowanego. Jak smazysz to ciagle zbierasz maslo z patelni i polewasz na gore jajka. Mozna tez dodac troche wody i przykryc pokrywka zeby para zalatwila robote. Generalnie taka bardziej delikatna wersja jajka sadzonego.

Home Fries - Ziemniaki odsmazane

B.L.T - (Bacon, Lettuce and Tomato) czyli kanapka z bekonem, salata i pomidorem

Biscuits and gravy - To ciastko tylko z nazwy. Konsystencja owszem troche przypomina biszkopt ale nie jest slodkie tylko wytrawne i podawane z sosem z kawalkami miesa (przewaznie wieprzowiny). Im bardziej na poludnie tym bardziej popularne. Osobiscie polecam.

Kiedys opowiem skad sie wogole wziely "Diners" ale to temat na oddzielny wpis a poniewaz jutro czeka mnie ciezki dzien teraz czas isc spac.

#usa #jedzenie
Pobierz Taco_Polaco - Mireczki. Dzisiaj w #podrugiejstroniebajora bedzie o jednej z moich ulu...
źródło: comment_1S85Xr6n9YDhxsdL0g2wl37qTsjDg5fG.jpg
  • 72
@irish71: Dlatego pisałem, że u nas nie ma tradycji takich barów, bo system pracy jest tez inny. Jakby bary były popularne to ludzie wyskoczyli by z pracy na kawę i tosta. Inna sprawa, że mimo wszystko sporo ludzi ma przerwę w trakcie dnia, sam pracowałem w budowlance jakis czas i często jadaliśmy w pewnym kebabie, no to w okolicach 11-12 byy tam takie kolejki, że czasem 30 minut czekania było mało,
@Obserwator_z_ramienia_ONZ: nie wiem skąd jesteś, ale np. w Olsztynie w ostatnich latach otworzyło się tego tak dużo, że ma każdym rogu można zjeść dwudniowy obiad za 10 zł, a niektóre knajpki w środku wyglądają jak niedrogie restauracje. Klientów tego typu miejsc z każdym tygodniem przybywa.
Załączam fotkę takiego lokalu, gdzie codziennie jest obiad za 9,90 zl
Pobierz f.....r - @Obserwatorzramienia_ONZ: nie wiem skąd jesteś, ale np. w Olsztynie w ostat...
źródło: comment_PAVWi5hLdYeG9QAcqaBT3XqnKi6Weaak.jpg