Wpis z mikrobloga

Miraski z Wrocławia i okolic - macie okazję zrobienia czegoś dobrego dla natury, a przy okazji dla nauki :)
We Wrocławiu zaczęła pojawiać się pszczoła zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea), uznawana od ponad wieku za wymarłą. Jest to największa polska pszczoła i pojawia się właśnie u nas! Pomoc pszczołom polega na wysiewie nasion kłosowca pomarszczonego, z którego zadrzechnia zwykła korzystać. Nasiona dostajecie od stowarzyszenia, a profit jest taki, że możecie mieć szansę podglądania rzadkiego gatunku owada i okazję do uprawy niezbyt znanej rośliny zielarskiej.

Ostatnie wydarzenia z kradzieżami uli w rolach głównych przypomniały, że pszczołom warto pomagać - w końcu gdyby nie one, to mielibyśmy spore kłopoty z dostępnością pożywienia. Zawsze też warto wspierać bioróżnorodność, a taka okazja jak ta nieczęsto się zdarza.

Jeśli chcecie wziąć udział, to napiszcie mejla na naturaiczlowiek@gmail.com albo zajrzyjcie na ich pejsa https://www.facebook.com/NaturaICzlowiek/posts/879789822126298

wołam #pszczoly #pszczelarstwo #przyroda #ziola #ziololecznictwo #rolnictwo #wroclaw i oczywiście #psiepole
  • 27
@duncanRebel: czytałam kiedyś artykuł o pasiekach w środku miasta i były w nim zawarte wnioski, że miód z takich pasiek może być nawet zdrowszy niż ten wiejski, bo pszczoły lepiej radzą sobie z filtrowaniem zanieczyszczeń z miasta niż ze wsi, ze środków ochrony roślin. Ciekawe, czy tak naprawdę jest. Myślę, że każdy się nadaje, ja się obawiam o wysokość, bo balkony mamy na wysokości od 6 do 8 piętra.
@czostnek: Wysokość to nie problem, pasieki w miastach stawia się na dachach, na 6-8 piętro spokojnie pszczoły dolecą. Chyba posieję to u siebie, może okaże się, że w Poznaniu też są takie ( ͡ ͜ʖ ͡)
@PerfectWoman: mam wyraźne zaćmienia umysłu ostatnio. Tekst o pasiekach w miastach właśnie podawał, że są one stawiane na dachach, a ja się zastanawiam jeszcze :x jak zlokalizujesz je w Poznaniu, to już wiesz, komu dać znać :)
@ReinmarDeBielau: Stowarzyszenie Natura i Człowiek to stowarzyszenie z Wrocławia, więc może dlatego apel był skierowany do tutejszych, ale może napisz do nich, jeśli jesteś zainteresowany, kto wie :)

@Jofiel: http://www.iop.krakow.pl/pckz/opis.asp?id=166&je=pl tutaj np. info o wpisie do czerwonej księgi, ja niestety nie mam więcej informacji, nie jestem członkiem stowarzyszenia, a entomologię miałam jedynie na studiach, być może członkowie wiedzą coś więcej. Jak mi odpiszą, to spróbuję podpytać :)
@czostnek: Witam. Jestem członkiem Stowarzyszenia Natura i Człowiek. Pszczoła nie była notowana na terytorium kraju od lat 30 XX wieku. Z racji tego, że jest to gatunek ciepłolubny, zaczęła się pojawiać ostatnimi czasy na terytorium kraju także na terenie Wrocławia. Stąd właśnie pomysł szukania jej na terenie miasta :)
@michu40i4: super, że się odezwałeś (czy odezwałaś?) i zabrałeś głos, w końcu ktoś kompetentny :) bardzo fajna akcja, jestem za tym całym sercem. Czy będzie możliwość również udziału osób z okolic Wrocławia? Czy pszczoła pojawia się również w innych częściach południa kraju?
Występuje tylko i wyłącznie na południu kraju, dawniej notowana także w centralnej Polsce. Bez problemu w akcji mogą brać osoby z okolic Wrocławia, z tym że nasiona trzeba odebrać osobiście.