Wpis z mikrobloga

No, to pierwszy krok w FPGA mam już za sobą - nie mniej jednak jeszcze mnóstwo przede mną. Na ten moment udało mi się zrobić całkiem zgrabny debouncer przycisku z podziałem na sam debouncer i licznik, który to zaaplikowałem dla czterech pinów. Kod jest tu:

http://pastebin.com/fB0nYThM

Wszelkie uwagi mile widziane :) Staram się jeszcze zrozumieć sens podziału na jednostki, architektury i komponenty oraz jak nimi operować. Konkretnie sposób w jaki dochodzi do instancjalizacji jednostek (skąd on wie jaką architekturę wziąć?)

Wołam @syn_admina bo chciał żeby pisać :)

W filmiku owe cztery wejścia i cztery diody z różnymi czasami debouncingu (0.1s, 0.5s, 1s, 2s).

Całość zajmuje 160 elementów logicznych - wynika to głównie z tego, że każdy debouncer samodzielnie dzieli częstotliwość przez dużą liczbę. Można by tą liczbę zmniejszyć, stosując jeden dzielnik częstotliwości i podając jego wyjście na wejście mojego debouncera - tracimy wtedy rozdzielczość, ale w większości takich zastosowań na co komu ona?
#fpga #synteza #vhdl #altera #elektronika #visherdev
  • 8
@syn_admina: taki mam niecny plan, najlepiej z zewnętrznym ADC 100 MHz ;->

Póki co zrobię jeszcze UARTa dla poćwiczenia, później może skoczę do VGA i jak to ogarnę to można myśleć o oscyloskopie na bazie ADC w tym FPGA :]
@Thexil: na ten moment nie wiem, gdzie sprzedają jeszcze te maximatory - jak kupowałem to kosztował 160 zł.

Jak zdobędziesz płytkę, programator, to później kwestia książek i dużej ilości czasu..
@fhrh: ciężko mi odpowiedzieć, na Politechnice mam dostęp do biblioteki i tam wygrzebuję informacje z paru książek naraz i łącze to w całość. Żadna nie nauczyła mnie sama z siebie tego co tu pokazałem - też nie czytałem żadnej od początku do końca. Do tego internet - videotutoriale na YT, stackoverflow-podobne serwisy, gotowe programy...