Wpis z mikrobloga

XD bo?


@RPG-7: odpowiem za kolegę bo przeciętna płaca nie jest przeciętną płacą dla całej gospodarki, tylko przeciętną płacą dla 40% firm (dla firm powyżej 9 zatrudnionych) oraz uwzględniane są tylko umowy o pracę.

I pisanie o wzbogaceniu czy zubożeniu na tej podstawie to kompletna lipa. I to jeszcze przez wiceprezesa partii rzekomo mającej pojęcie o gospodarce.
  • Odpowiedz
@MajkelEm: większe gówna pod ten tag wrzucano, jak uznasz to za zbyt wielką profanacje to mnie zczarnolistuj, wg mnie dość fajna ciekawostka że gość z "imprezy informatyków" pracuje teraz w spacex

@tapek: okej, uznaje Twoje racje ;)
  • Odpowiedz
@RPG-7: j/w, czyli bo wierzy w dane GUSu. Zresztą, zakładam, że typ, który tak daleko zaszedł musi mieć doskonałą pamięć. Skoro żył w latach 90', to powinien pamiętać czasy gdzie np. chleb kosztował poniżej 1zł, lód w czekoladzie na patyku 30 groszy, czekolada wedel poniżej 2 złotych. Ja byłem wtedy dzieckiem i dlatego pamiętam jaką moc miało wtedy byle 5 złotych. Ale być może koleś nigdy nie robił sam zakupów i
  • Odpowiedz
@scavenger: skoro PW użył danych GUSu to czemu on miałby nie użyć? to raz
dwa, nie mówisz z jakiego roku i podajesz dane typu "chleb poniżej 1zł" "lód w czekoladzie 30gr" "czekolada wedel poniżej 2zł" serio? a co mnie to obchodzi? mówimy o skali, SKALI. a nie o 3 produktach konkretnych marek
Poza tym mówisz o inflacji, a do inflacji już są ok dane GUSu czy jeszcze nie? No i nie
  • Odpowiedz
zdążyliśmy chyba ustalić że ta infografika to manipulacja, prawda?


@RPG-7: Chyba Wy zdążyliście, bo infografika pokazuje zmianę siły nabywczej konkretnych i tych samych dóbr (być może wybranych tendencyjnie ale dość podstawowych) a wskaźnik GUS pokazuje siłę nabywczą wobec ustalonego, zmiennego koszyka (vide popularny komentarz "Chleb podrożał, ale lokomotywy staniały")
  • Odpowiedz
to wiem. i? zdążyliśmy chyba ustalić że ta infografika to manipulacja, prawda?


@RPG-7: Nie do końca ta grafika to manipulacja, bo jednak pokazuje realne i podstawowe produkty, które są porównywalne.
Natomiast wskaźnik cen usług i towarów, uwzględnia produkty nieporównywalne i bardziej złożone.
  • Odpowiedz
ej, ale stworzenie jej i użycie w taki sposób to manipulacją już chyba jest, prawda?


@RPG-7: zależy, jeśli żywiłbym się tylko wołowiną, chlebem i mlekiem oraz dodatkowo kupił mieszkanie, to niekoniecznie ( )
Na pewno grafika została stworzona pod konkretną tezę i pomija produkty, które staniały ale czy jest manipulacją większą niż manipulacje GUS koszykiem inflacyjnym? Nie będę tego rozsądzał.
  • Odpowiedz
@RPG-7: bez obrazy, ale odnoszę wrażenie, że sam nie do końca wiesz o czym piszesz. Zasadnicza, różnica między nami jest taka, że jestem kilka lat starszy od Ciebie i lepiej pamiętam te czasy. Wiem ile zarabiali ludzie wokół mnie i ile zarabiają teraz. Obserwowałem jak zmieniały się ceny na przestrzeni lat. Rozumiem, że dla kogoś z boku ta grafika może wydawać się nieco subiektywna, ale w moim przypadku potwierdza moje obserwacje
  • Odpowiedz
ale stworzenie jej i użycie w taki sposób to manipulacją już chyba jest, prawda?


@RPG-7: Jest to odpowiedz na manipulacje mówiące o gigantycznym wzroście średniej pensji, podczas gdy realny wzrost pensji był znacznie niższy i został prawie całkowicie zjedzony przez wzrost tych podstawowych produktów (mieszkanie, energia, jedzenie) z tego obrazka.

Natomiast ten typ ze spaceX używa cen także tych produktów, których cena nie wzrosła z powodu znacznego obniżenia ich jakości.

W
  • Odpowiedz