Wpis z mikrobloga

10 rzeczy, których nie wiesz o deszczu

1. Najbardziej deszczowym miejscem na świecie jest Waialeale - wulkaniczny szczyt na Hawajach położony w centrum wyspy Kauai. W ciągu roku spada tam średnio 12 tys. 350 mm deszczu. W 1948 r. całkowita suma opadów wyniosła ok. 16 tys. ml. Na górze Waialeale 350 dni w roku jest deszczowych.


2. Najsuchszym kontynentem jest Antarktyda - rocznie spada tam 715 mm deszczu, podczas gdy roczna średnia dla całej Ziemi to 990 mm.


3. Statystycznie więcej deszczu spada nad wielkimi miastami niż nad terenami wiejskimi. Miasta produkują dużo zanieczyszczeń - pyły unoszące się do atmosfery stanowią świetne jądra kondensacji kropli wody. Miasta - ze względu na swoją zabudowę - stanowią także wyspy ciepła. Różnice temperatury między miastem a terenem zamiejskim, dotyczy to zwłaszcza dużych miast amerykańskich, mogą przekraczać 12 st. C, podczas gdy w miastach europejskich najczęściej dochodzą do 10 st. C. Ruch konwekcyjny ciepłego powietrza zwiększa częstotliwość i intensywność opadów nad miastami podczas ciepłych miesięcy.


4. Obliczono, że szansa na deszcz w mieście w sobotę jest o 22 proc. większa niż w poniedziałek. Soboty są najbardziej deszczowymi dniami w centrach miast.


5. Miasto o największej na świecie średniej ilości opadów atmosferycznych to Czerapuńdżi w północno-wschodniej części Indii. Między sierpniem 1960 roku a lipcem 1961 zanotowano tu największy na świecie roczny opad deszczu wynoszący 26 tys. 460 mm. Rocznie na miasto spada 11 tys. 430 mm wody. Najbardziej deszczowym miastem w Europie jest Crkvica położona w Bośni i Hercegowinie.


6. Najsuchszym miastem świata jest natomiast Arica w północnym Chile. Najdłuższy okres bez opadu to 14 lat i 5 miesięcy. Działo się to między październikiem 1903 r. a styczniem 1918 r.


7. W Polsce najwyższe średnie opady roczne są na Kasprowym Wierchu, najniższe - w Słubicach i Suwałkach.


8. Deszcze padają także na innych planetach. Na Tytanie, księżycu Saturna, to opady z metanu. Na Wenus ulewy z kwasu siarkowego nie dolatują do powierzchni planety - z powodu ekstremalnie wysokich temperatur wyparowują 25 km nad jej powierzchnią. Chmury na egzoplanecie OGLE-TR-56b położonej w Gwiazdozbiorze Strzelca składają się nie z pary wodnej, ale z atomów żelaza, pada tam więc żelazny deszcz.


9. Gdyby cała woda znajdująca się w atmosferze Ziemi spadła jednocześnie na naszą planetę w postaci równomiernie rozłożonej ulewy, dałoby to opad o wysokości 2,5 cm.


10. Maksymalna średnica spadającej kropli deszczu może wynosić 5 mm. Kropla taka jest niestabilna i nawet niewielkie zaburzenie sprawia, że się rozpada. Swobodnie spadające krople o średnicy do 1 mm mają kształt niemal doskonale kulisty. Lecąc - deformowane przez siłę aerodynamiczną - rozszerzają się i spłaszczają. Krople o średnicy powyżej 2 mm są spłaszczone. W kroplach o średnicy większej niż 3 mm powstaje u dołu wgłębienie, a kształt przekroju jest zbliżony do ziarna fasoli.


źródło: http://wyborcza.pl/1,75400,14073231,10_rzeczy__ktorych_nie_wiesz_o_deszczu.html

#deszcz #burza #pogoda #ciekawostki #muzyka #rem
parachutes - 10 rzeczy, których nie wiesz o deszczu


 1. Najbardziej deszczowym miej...
  • 3
@parachutes: Moja nauka Geografii w licbazie wyglądała śmiesznie, bo jedyny dobre 5-tki dostawałem z odpowiedzi przy mapie. Polski,Europy,Afryki,Azji,Ameryki Płd. Raz to było nawet tak, że gość mnie wziął za karę do konturowej mapy Afryki, bo chciał mi jedynkę postawić, ale odpowiadałem tak, że musiał postawić 5 xD

No, a reszty się nie uczyłem, więc prawie ciągle laski były.