Wpis z mikrobloga

Cześć Wam.
Jako, że niedługo trzeba się na #studia przeprowadzać i myśleć nad #wynajem #mieszkanie, chciałam prosić Was o kilka rad, zwłaszcza osoby które już wynajmowały #kawalerka.
Przede wszystkim, na co zwracać uwagę, by się nie wkopać w coś?
Jak to jest z umowami? Co powinno się w niej znaleźć i o czym pamiętać?
Kiedy najlepiej zacząć szukać mieszkania? Jeszcze w lipcu, czy początek sierpnia będzie w porządku?

I ogólnie wszelkie tipy związane z tym tematem mile widziane bo nie dość, że jestem różowa to jeszcze zielona ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
Plus #krakow bo to tam będę szukać ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 57
@chawerut: musi być umowa, a w niej zapis, że płacisz wyłącznie za zużyte przez siebie media. sprawdzaj ogrzewanie - niektóre opcje są mega drogie. dowiedz się co z piwnicą / balkonem. zrób protokół i napisz w nim całe wyposażenie które zostaje pod Twoją opieką. zrób zdjęcia mieszkania i wszystkich uszkodzeń, żeby pózniej nie było na Ciebie. jeśli to możliwe, nie płać kaucji albo zdecyduj się na depozyt bankowy.

poza tym standardowe
@chawerut: standardowo to chyba 30 dni. Grunt aby była taka opcja, znajoma trafiła na #!$%@? mieszkanie i umowy wypowiedzieć nie mogla tylko płacić musiala do września, a wyniosła się kilka miesięcy wcześniej
@chawerut: Okej, moje rady jako że coś tam wynajmowałem w Krakowie.
Unikaj ogrzewania elektrycznego, #!$%@? duże rachunki.
Unikaj centrum bo po pierwsze stare kamienice, po drugie mieszkanie w centrum nie jest fajne na długi okres, po trzecie zazwyczaj mają ogrzewanie elektryczne.
Zawsze dowiaduj się ile wynosi odstępne I CZYNSZ. Często jest w ogłoszeniach "super tanio tylko 1000 zł", po czym na miejscu dowiadujesz się że jednak jeszcze 500 zł czynszu dochodzi.
Kiedy najlepiej zacząć szukać mieszkania? Jeszcze w lipcu, czy początek sierpnia będzie w porządku?


@chawerut: teraz. Część studentów zrezygnowała już z mieszkań, a nowi wciąż nie mają wyników matur.
@goferek: @Krs90: czyli od razu szukać, umawiać się z kilkoma osobami i wybierać? i jak to jest, po ilu dniach od oglądania najlepiej się kontaktować, bo rozumiem że nie od razu, prawda? i co w sytuacji, jak zamierzam wynajmować mieszkanie z chłopakiem, ale on aktualnie jest za granicą i nie będzie miał np. możliwości bycia przy oglądaniu/podpisywaniu umowy?
@chawerut: ja podpisałem umowę następnego dnia po obejrzeniu mieszkania. Umowę weź na siebie, wątpię żeby jakikolwiek właściciel mieszkania chciał się bawić w podpisywanie umowy z kilkoma osobami... Wynajmuje mieszkanie jednej osobie, a z iloma osobami ona zamieszka, to jest już jej sprawa.
@chawerut: Uwierz mi to nie działa tak łatwo, często na kawalerkę jest kilka osób i to właściciel decyduje. Jeśli jakaś Ci się spodoba to mów to od razu że bierzesz, nawet podczas oglądania bo to w sumie najlepsza opcja.
@goferek: a mogę spytać z ciekawości ile mieszkań obejrzałeś? chodzi mi o to, czy da radę poumawiać się np jednego dnia z kilkoma osobami i wybrać najlepsze, czy raczej trzeba się spieszyć? bo u mnie jest jeszcze taki problem, że mieszkam dosyć daleko i może być problem z dojazdami ;)

@Krs90: i np. jak powiem, że jestem chętna i biorę, a tego samego dnia zobaczę lepszą, którą będę bardziej wolała,
@chawerut: Z sieci miejskiej jest ok, chyba najlepsza opcja jeśli chodzi o ogrzewanie. Jeśli zobaczysz kawalerkę która spełni wasze oczekiwania to bierz i się nie zastanawiaj, uwierz mi to nie jest takie proste jak się wydaje, jest więcej chętnych na kawalerki niż ich samych.
@Krs90: @goferek: i rozumiem że cały czynsz za wakacje, przez które nie będę mieszkała też płacić będę musiała w całości, bo pewnie wynajmujący na rękę nie pójdą i mniejszego nie wezmą? ( ͡° ʖ̯ ͡°)