Wpis z mikrobloga

#mechanikasamochodowa
Czy to mozliwe ze tester OBD2 nie pokazuje mi bledu gdy blad jest zapisany?

Mam takie urzadzanko Creative C330, dedykowane do Hond, choc nie jest to jakies drogie urzadzenie, gora 200-300zl i pokazuje mi blad ukladu ladowania. Swieci kontrolka silnika.
Pojechalem z kontrolka do mechanika (u ktorego mam gwarancje na samochod), on podlaczyl do swojego uniwersalnego, duzo drozszego urzadzenia i powiedzial ze byl blad Sondy Lambda w banku 1.
Chce mi ta sonde wymienic za darmo (tzn ja kupuje czesc, robocizna za darmo), rzecz w tym, ze ja te bledy ciagle kasuje swoim Creative'm i zadnego bledu lambdy nigdy nie widzialem.
Przyjalbym, ze moje urzadzenie powinno czytac wszystkie kody (co najwyzej bez opisow jesli jakiegos nie zna), a ten problem z lambda o ktorym mowi meches to jakies jego wymysly, gdyby nie to, ze po skasowaniu bledow na moim urzadzeniu blad ELD pojawia sie zaraz po zapaleniu, a kontrolka zaswieca sie czasem po 2 minutach jazdy, czasem po 20.

PS. Czy sonda lambda moze miec wplyw na brak niskich obrotow?
  • 23
2.0 i-VTEC (benzyna), przebieg ok 160kkm, automat.
Ogolnie symptomy sa takie ze dwa razy sie juz zdarzylo, ze nie odpalal bez wcisnietego gazu, silnik gasl bez gazu, itp. Zdarzylo mi sie to dwa razy - raz trwalo ok 2 dni, raz 15 minut, oba przypadki akurat wtedy gdy mialem slaby akku (choc nie wiem czy jest zwiazek)
@benzdriver: Lambda jest jednak dosc droga - niespodziewany, lecz konieczny zakup samochodu nadszarpnal mocno moj budzet, wiec nie chcialbym wydac kasy na sonde polegajac tylko na oczach mechanika (szczegolnie ze pokazywal mi te bledy zanim je skasowal i wyczytalem tam jedynie wlasnie ELD i jeszcze czujnik stuku, nic o O2/lambda nie zauwazylem).
@benzdriver: ten fachowiec juz jako remedium na wszystkie moje problemu chcial mi podciagnac linke gazu na wyzsze obroty spoczynkowe zeby auto nie gaslo, dopiero po klotni i zagrozeniu ze zazadam rekojmy podlaczyl swoj czytnik.
A co do napraw samemu, to poprzedni samochod sam serwisowalem opierajac sie na opisach z neta, poczawszy od ustawienia zaworow, poprzez wymiane pompy paliwowej czy bebna od wspomagania hamulcow, a skonczywszy na instalacji silownikow do zamka centralnego
@benzdriver: Oczekuje dobrej diagnozy na przyklad. Zreszta nie rozumiem porownania, bo wymiana przepustnicy, czy nawet jej czyszczenie jest latwiejsza naprawa niz wymiana sondy lambda.
I rzecz dzieje sie wlasnie w UK bo w polsce to chyba raczej nie masz rekojmy na uzywane samochody :)
@benzdriver: Za wszystkie problemy ktore pojawia sie w ciagu 30 dni od zakupu odpowiada z automatu sprzedawca, w ciagu pierwszych 6 miesiecy sprzedawca musi udowodnic, ze problem nie istnial w czasie zakupu, a po uplywie 6 miesiecy kupujacy musi udowodnic, ze problem istnial w czasie zakupu.
Podstawa prawna - Consumer Rights Act 2015
Ale nie sprzeczajmy sie o #!$%@?, rzecz w tym, ze gosc mi mowi, ze jest blad sondy lambda,