Wpis z mikrobloga

#pilkanozna #sedziowanie #sedziapilkarski #reassesedziuje

Wczorajsze świetne decyzje Szymona Marciniaka skłoniły mnie do napisania krótkiego tekstu na temat POWAŻNEGO, RAŻĄCEGO FAULU (SERIOUS FOUL PLAY) i czynnikach które ułatwią zidentyfikować takie zachowanie. Poważny, rażący faul skutkuje wykluczeniem (czerwona kartka).
Podstawą są oczywiście przepisy:

Każdy zawodnik, który gwałtownie atakuje zawodnika z drużyny przeciwnej, kiedy walcząc o piłkę, naskakuje z przodu, z boku lub z tyłu, używając jednej lub obu nóg – czyniąc to z użyciem nieproporcjonalnej siły i narażając tego zawodnika na niebezpieczeństwo – popełnia poważny, rażący faul.


Pierwsze co oczywiście rzuca się w oczy patrząc na tę definicję to fakt, iż poważny rażący faul może zostać popełniony poprzez wejście z przodu, z boku lub z tyłu. Często słyszy się słowa „wchodził z tyłu, musi być czerwona”. Nie musi. Wszystko zależy od charakteru takiego ataku. Więc jak rozpoznać poważny, rażący faul?

1. Duża dynamika wejścia: klik
2. Podczas wślizgu noga nie jest prowadzona po ziemi (patrz klip wyżej)
3. Atak podeszwą buta klik
4. Nadepnięcie na nogę w okolicach kostki klik klik
5. Piłka na styku dwóch zawodników – jeden z nich ją przejmuje, drugi jest spóźniony klik
6. Brak kontroli nad własnym ciałem – mówiąc kolokwialnie zawodnik idzie na żywioł

Powyższe czynniki są pomocne, aczkolwiek nie zawsze muszą się sprawdzić, ponieważ każda sytuacja na boisku jest inna i właśnie dlatego potrzebny jest sędzia który posiada władzę na boisku! Pamiętajmy iż jednym z zadań sędziego jest ochrona zdrowia zawodników. Dlatego właśnie ocena poważnego, rażącego faulu jest tak ważna i nie możemy pobłażać boiskowym bandytom.

PS Szymon Marciniak wczorajszymi decyzjami pokazał że jest w doskonałej formie i zasługuje na topowe mecze. Zresztą to już nie pierwsza jego decyzja o wykluczeniu za poważny, rażący faul. Na myśl przychodzi mi chociażby czerwona kartka w LM sezon 14/15 mecz Benfica - Monako.